sobota, 16 lipca 2016

DIY: Jak naprawić dziury i przetarcia w spodniach w kroku

Kilka tygodni temu moje ukochane jeansy się poprzecierały, powstały w nich dziury... Gdyby stało się to gdzieś na nogawkach to nie byłoby tragedii - dziurawe spodnie są modne od kilku sezonów i można je dostać w co drugim sklepie. Jednak spodnie przetarły się w kroku. Ale nie ma płaczu, bo przetarcia czy dziury w spodniach w kroku można skutecznie naprawić!

spodnie przetarte w kroku - jak naprawić dziury w spodniach w kroku
Jak naprawić dziurawe/ przetarte spodnie - instrukcje

I dziś pokażę Wam jak naprawić przetarte spodnie. ☺
Do naprawy poprzecieranych i/lub dziurawych spodni potrzebujemy: 


 • nożyczek,

 • maszyny do szycia (niestety, w tym przypadku ciężko będzie zeszyć to ręcznie), 

 • kawałka jeansu (może to być kawałek materiału np. z nogawek od innych, skróconych spodni - ja użyłam resztek pozostałych po obszywanych szortach - KLIK), 

 • szpilek do pomocy.


Jak naprawić spodnie przetarte w kroku - krok po kroku☺ 


1. Widzicie te dziury i przetarcia w kroku spodni na zdjęciu nr 1.? Należy przygotować kawałek jeansu, który wszyjemy OD ŚRODKA na powstałe podczas noszenia portek uszkodzenia. 

2. Przygotowałam więc odpowiedniej wielkości kawałek materiału...

3. ...a następnie przymocowałam go szpilkami WEWNĄTRZ spodni - w tych miejscach, gdzie chcę go przyszyć i tym samym wzmocnić osłabiony przetarciami i dziurami krok/materiał spodni. 

naprawa starych, przetartych spodni diy

4. Jak podszyć dziury w jeansach? 
Należy przyszyć łatkę wzmacniającą przetarcia i dziury w spodniach od wewnątrz ubrania. Najlepiej przeprowadzić ścieg prosty gęsto, poszczególne przeszycia powinny wypadać blisko siebie. Dzięki temu spodnie będą konkretnie zacerowane!

UWAGA: Przeszycia najlepiej wykonać zgodnie z kierunkiem przebiegu nici w spodniach - dzięki temu przeszycia będą mniej widoczne po zewnętrznej stronie naprawianych spodni. 

Na zdjęciu nr 6. możecie zobaczyć porównanie zszytej części i tej jeszcze dziurawej. 


zrób to sam jak zszyć dziury w kroku w spodniach

Aktualizacja z dnia 8.05.18: 

Czym wzmocnić spodnie przetarte w kroku lub na udach?

Otrzymałam kilka zapytań a propos łatanych w kroku spodni. Przedstawiam więc na przykładzie kolejnych naprawionych portek sprawę łat we wnętrzu ubrania i "cerowania" dziury w spodniach w kroku.
Sama najczęściej wykorzystuję materiał z innych, starych spodni (np. z nogawek po skracanych długich spodniach, przerobionych na szorty). Tworzę łatki, które są nieco większe niż przetarty obszar w portkach, czekających na zacerowanie.
Przyszywam łatkę od środka, przeprowadzając kilka ...naście nieraz przeszyć. Dzięki temu przeszycia są naprawdę toporne, a same spodnie konkretnie wzmocnione w kroku czy na udach.

Dziura w spodniach w kroku, nawet po naprawie, będzie w jakiś sposób widoczna (przetarcia mają większą szansę na ukrycie się przed spojrzeniami). Jednak lepsze to niż świecenie bielizną. Z drugiej strony, chyba trzeba się szczególnie postarać, by rozkraczyć się w towarzystwie i pokazywać "aaa, bo mi się tu spodnie rozpruły, ale se zaszyłam/zaszyłem...", prawda?☺


Gdy wszywana łatka ma zbyt dużą powierzchnię, to jej nadmiar można delikatnie wyciąć. Nie wolno jednak przycinać materiału tuż przy przeszyciach.

Warto zostawić ok. 1 - 2 centymetry na przyszłość. Może się okazać, że przetarcia - nawet przeszyte na zapas, również w okolicach dziur w kroku spodni w celu zabezpieczenia materiału - i tak się powiększą (materiał ubrania będzie się niestety przecierać dalej, tego nikt nie uniknie, bo niezniszczalny nawet Superman nie jest). 
W takiej sytuacji zapasowe brzegi materiału przy łatce można wykorzystać do pogłębienia przeszyć wewnątrz naprawianych spodni.
Na powyższym zdjęciu czerwonymi strzałkami zaznaczyłam krawędzie łatki, których nie przycinałam. Zielona strzałka wskazuje brzeg przycięty, który następnie - z racji siepiącego się charakteru materiału - zabezpieczyłam dodatkowym przeszyciem na krawędzi.Jak wyglądały spodnie PRZED, a jak PO naprawie i zszywaniu/łataniu ich w kroku? 

Spodnie nie straszą już przetarciami i nie ma też obaw, że od jednej, małej dziurki w kroku rozlecą się wkrótce na pół. 
Jeśli zastanawiacie się czy zszyte w kroku spodnie, a raczej przeszycia są widoczne od zewnątrz - owszem, są. Zminimalizujecie jednak ten efekt, gdy użyjecie nici jak najbardziej zbliżonych kolorem do koloru spodni (nici mogą być nawet nieco jaśniejsze) oraz - jak pisałam wcześniej - robiąc przeszycia wzdłuż przebiegu nici w naprawianym materiale. 

Czy można naprawić przetarte spodnie bez maszyny do szycia?
Nie miałam okazji przetestować ręcznego zszywania, czy też cerowania, spodni przetartych lub dziurawych. Jednak do głowy przychodzą mi dwa sposoby na naprawę portek bez użycia maszyny do szycia.
1. Gdy spodnie są tylko przetarte w kroku lub na udach - można je naprawić, czy raczej wzmocnić materiał, z pomocą flizeliny do naprasowania. Na pewno jest to rozwiązanie lepsze niż wyrzucanie ubrań do kosza. A, a nuż-widelec, uda się i skutecznie naprawimy ulubione jeansy.
2. Gdy w spodniach już zdążyły pojawić się dziury - w takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak spróbować wszyć łatki ręcznie. To może bardziej przypominać cerowanie spodni w kroku z "podkładką". Jak rumianek - może nie pomoże, ale na pewno nie zaszkodzi spróbować! Warto wspomóc się podczas ręcznego naprawiania spodni tamborkiem do wyszywania. Dzięki temu ustabilizujemy materiał w zniszczonych spodniach. Będzie wygodniej przyszyć łatkę (najlepiej przyszywać ją w każdym kierunku - przez środek, w poprzek, na boki...), która wzmocni przetarty i dziurawy krok w portkach.

Nie wiem czy to ostatnie zdjęcie się Wam spodoba, ale chciałam pokazać w ten sposób, że - jeśli ktoś będzie oglądać Wasze spodnie od tyłu - nie zobaczy, że spodnie były naprawiane. 


spodnie przetarte w kroku jak naprawić

A nie mówiłam? Nic nie widać! ☺
Nawet nie wiecie jak musiałam wyginać ręce za plecami, żeby zrobić to zdjęcie!Powiem Wam, że w praktyce ten patent stosuję od wielu lat. Kiedyś moja mama podobnie łatała przetarte i dziurawe spodnie moje i mojego rodzeństwa - skoro w żadnym innym miejscu nie było przetarć, dziur itd., to dlaczego od razu wyrzucać takie portki? 
Naprawa przetartych spodni nie jest zbyt pracochłonna, a na pewno oszczędzi Nam godzin spędzonych w sklepach na szukaniu nowych ubrań oraz pozwoli zaoszczędzić nieco pieniędzy. A za oszczędności można wydać np. na nową sukienkę lub bluzkę - chyba że nie chcecie kupować ciuchów z sieciówek? To zobaczcie np. instrukcje jak uszyć sukienkę z rozkloszowanym dołem oraz jak uszyć bluzkę DIY.

Nie planowałam przygotować tych instrukcji, spodnie miałam naprawić w tajemnicy. Zmieniłam jednak zdanie, gdy na jednej z fejsbuszkowych grup jedna z osób stwierdziła, że można by coś zrobić z przetarciami w kroku spodni, bo po prostu szkoda wyrzucać całe portki z jedną dziurą. No, to są instrukcje!

Mam nadzieję, że pozwolą Wam one uratować Wasze ulubione spodnie od wylądowania w koszu. Dajcie znać ile par przetartych i dziurawych portek udało się Wam przywrócić do życia! ☺

2 komentarze :

 1. Super porada, na pewno pomoże ocalić od wyrzucenia ulubione dżiny. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W moim przypadku spodni było już ponad 5 par + kilka...naście już chyba spodni naprawianych dla znajomych. :) Może i spodnie są do zdarcia, ale z tych instrukcji można korzystać latami! :)

   Usuń