sobota, 16 lipca 2016

DIY: Dziury i przetarcia w spodniach - jak je naprawić

Kilka tygodni temu moje ukochane jeansy się poprzecierały, powstały w nich dziury... Gdyby stało się to gdzieś na nogawkach to nie byłoby tragedii - dziurawe spodnie są modne od kilku sezonów i można je dostać w co drugim sklepie. Aczkolwiek... moje spodnie przetarły się w kroku. Ale nie ma płaczu, bo i dziury w spodniach można skutecznie naprawić! 

diy naprawa przetartych spodni
Jak naprawić dziurawe/ przetarte spodnie - instrukcje

I dziś pokażę Wam JAK TO ZROBIĆ. ☺
Do naprawy dziurawych spodni potrzebujemy: 


  • nożyczek,

  • maszyny do szycia (niestety, w tym przypadku ciężko będzie zeszyć to ręcznie), 

  • kawałka jeansu (może to być kawałek materiału np. z nogawek od innych, skróconych spodni - ja użyłam resztek pozostałych po obszywanych szortach - KLIK), 

  • szpilek do pomocy.


Przetarte spodnie w kroku - jak naprawić? 


1. Widzicie te dziury i przetarcia w kroku spodni na zdjęciu nr 1.? Należy przygotować kawałek jeansu, który wszyjemy OD ŚRODKA na powstałe podczas noszenia portek uszkodzenia. 

2. Przygotowałam więc odpowiedniej wielkości kawałek materiału...

3. ...a następnie przymocowałam go szpilkami WEWNĄTRZ spodni - w tych miejscach, gdzie chcę go przyszyć i tym samym wzmocnić osłabiony przetarciami i dziurami krok/materiał spodni. 

naprawa starych, przetartych spodni diy

4. Przyszywamy materiał wewnątrz spodni.

UWAGA: Przeszycia najlepiej wykonać zgodnie z kierunkiem przebiegu nici w spodniach - dzięki temu przeszycia będą mniej widoczne po zewnętrznej stronie naprawianych spodni. 

Na zdjęciu nr 6. możecie zobaczyć porównanie zszytej części i tej jeszcze dziurawej. 


zrób to sam jak zszyć dziury w kroku w spodniach

Aktualizacja z dnia 8.05.18: 

Otrzymałam kilka zapytań a propos łatanych w kroku spodni. Przedstawiam więc na przykładzie kolejnych naprawionych portek sprawę łat we wnętrzu ubrania i "cerowania" dziury w spodniach w kroku.


Gdy wszywana łatka ma zbyt dużą powierzchnię, to jej nadmiar można delikatnie wyciąć. Nie wolno jednak przycinać materiału tuż przy przeszyciach.

Warto zostawić ok. 1 - 2 centymetry na przyszłość. Może się okazać, że przetarcia - nawet przeszyte na zapas, również w okolicach dziur w kroku spodni w celu zabezpieczenia materiału - i tak się powiększą (materiał ubrania będzie się niestety przecierać dalej, tego nikt nie uniknie, bo niezniszczalny nawet Superman nie jest). 
W takiej sytuacji zapasowe brzegi materiału przy łatce można wykorzystać do pogłębienia przeszyć wewnątrz naprawianych spodni.
Na powyższym zdjęciu czerwonymi strzałkami zaznaczyłam krawędzie łatki, których nie przycinałam. Zielona strzałka wskazuje brzeg przycięty, który następnie - z racji siepiącego się charakteru materiału - zabezpieczyłam dodatkowym przeszyciem na krawędzi.Jak wyglądały spodnie PRZED, a jak PO naprawie i zszywaniu/łataniu ich w kroku? 

Spodnie nie straszą już przetarciami i nie ma też obaw, że od jednej, małej dziurki w kroku rozlecą się wkrótce na pół. 
Jeśli zastanawiacie się czy zszyte w kroku spodnie, a raczej przeszycia są widoczne od zewnątrz - owszem, są. Zminimalizujecie jednak ten efekt, gdy użyjecie nici jak najbardziej zbliżonych kolorem do koloru spodni (nici mogą być nawet nieco jaśniejsze) oraz - jak pisałam wcześniej - robiąc przeszycia wzdłuż przebiegu nici w naprawianym materiale. 

Nie wiem czy to ostatnie zdjęcie się Wam spodoba, ale chciałam pokazać w ten sposób, że - jeśli ktoś będzie oglądać Wasze spodnie od tyłu - nie zobaczy, że spodnie były naprawiane. 


stare spodnie jak naprawić

A nie mówiłam? Nic nie widać! ☺
Nawet nie wiecie jak musiałam wyginać ręce za plecami, żeby zrobić to zdjęcie!Powiem Wam, że w praktyce ten patent stosuję od wielu lat. Kiedyś moja mama podobnie łatała przetarte i dziurawe spodnie moje i mojego rodzeństwa - skoro w żadnym innym miejscu nie było przetarć, dziur itd., to dlaczego od razu wyrzucać takie portki? 
Naprawa przetartych spodni nie jest zbyt pracochłonna, a na pewno oszczędzi Nam godzin spędzonych w sklepach na szukaniu nowych ubrań oraz pozwoli zaoszczędzić nieco pieniędzy (np. na nową sukienkę - chyba że nie chcecie kupować kiecki? To zobaczcie np. instrukcje jak uszyć sukienkę z rozkloszowanym dołem☺).

Nie planowałam przygotować tych instrukcji, spodnie miałam naprawić w tajemnicy. Zmieniłam jednak zdanie, gdy na jednej z fejsbuszkowych grup jedna z osób stwierdziła, że można by coś zrobić z przetarciami w kroku spodni, bo po prostu szkoda wyrzucać całe portki z jedną dziurą. No, to są instrukcje!

Mam nadzieję, że pozwolą Wam one uratować Wasze ulubione spodnie od wylądowania w koszu. Dajcie znać ile par udało się Wam przywrócić do życia! ☺