23 października

Torba malowana w przy pomocy liści DIY 🍂

Coraz niższe temperatury na dworze, hulający wiatr i deszcz bębniący o szyby nie sprzyjają jesiennym spacerom... Ale gdy chmury się rozwieją i jeszcze na chwilę zaświeci słońce warto wykorzystać okazję i wybrać się do pobliskiego parku. I, jak za dawnych czasów, pozbierać trochę liści - mogą się przydać nie tylko jako jesienny bukiet wsadzony w wazon zamiast letnich kwiatów. Można je wykorzystać również do... wykonania malowanej jesiennej eko torby na zakupy!

diy malowanie liśćmi, malowanie tkanin


Czego potrzebujesz do wykonania eko torby?


- materiałowa torba - można kupić zwykłą, materiałową eko torbę lub ją zrobić własnoręcznie (zobacz instrukcje jak uszyć eko torbę);
- liście dowolnego gatunku drzewa - można je pomieszać i dzięki temu uzyskać wyjątkowy, malowany efekt!


Do wykonania swojej torby użyłam farby czerwonej i żółtej, które po zmieszaniu w różnych proporcjach stworzyły mnóstwo różnych odcieni. Jak widać niewiele barw potrzeba, żeby zrobiło się kolorowo.☺ A samą torbę uszyłam z grubszej, popielatej tkaniny. 

Malowanie liśćmi & malowanie tkanin farbami akrylowymi - krok po kroku:


1. Poszczególne farby można ze sobą zmieszać w różnych proporcjach, żeby jak najlepiej oddać piękne jesienne kolory. 
Nie musisz ograniczać się tylko do 2 kolorów - kombinuj, mieszaj, próbuj!☺


2. Farbami pokryj spodnią stronę liścia - czyli tę, po której nerwy liściowe są powybrzuszane. I to właśnie wybrzuszone części liścia najładniej odbiją się na materiale.
Liście można pokryć farbą akrylową na całej spodniej powierzchni, tylko na nerwach i krawędziach liścia bądź też na samych krawędziach... Wszystko według Twojego widzimisię!
Warto podłożyć coś pod liść, który chcemy malować - pomoże to nie narobić bałaganu większego niż to konieczne.☺

UWAGA! Do środka torby należy włożyć laminowaną tekturę lub plastikową podkładkę (np. śniadaniowe podkładki na stół), żeby malunek nie przebił się na tylną stronę torby!
Podkładanie kartek lub gołej tektury też może się udać, lecz warto liczyć się z faktem, że przy kilku warstwach farby lub jej dużej ilości papier przyklei się do malunku od wewnętrznej strony. Po wyschnięciu farb trudno będzie oderwać papierowe podkładki w całości.


3. Przyłóż liść pomalowaną stroną do tkaniny. Przyciśnij go na krawędziach, wzdłuż nerwów lub delikatnie na całej powierzchni - w zależności od tego, jaką chcesz uzyskać odbitkę

4. Weź kolejny liść (lub ten sam) i postępuj podobnie - pomaluj spodnią jego stronę i odbij w wybranym miejscu na torbie.


malowanie akrylami krok po kroku


5. Po wykonaniu odpowiedniej ilości liściowych odcisków odstaw torbę do wyschnięcia. 


6. Na koniec malunek należy prasować przez kilka minut - albo od prawej strony przez kartkę papieru (żeby nie pobrudzić żelazka) lub od lewej strony torby.
W drugim przypadku dobrze jest włożyć do wnętrza torby czystą kartkę, aby uniknąć pobrudzenia torby na jej tylnej stronie - czasem się tak dzieje, np. podczas prasowania miejsc, które nie były idealnie suche.


7. Po prasowaniu malowana torba jest gotowa do użycia!

eko torby ręcznie malowane


I co Ty na to? Podoba Ci się takie DIY z wykorzystaniem darów jesieni?☺ 

Sprawa jest naprawdę prosta, a dzięki takiemu wykorzystaniu skarbów wprost z natury wziętych być może niektórzy przestaną marudzić na jesienną chandrę i otoczą się energetycznymi kolorami! No, przynajmniej mam nadzieję, że w moim przypadku trochę to pomoże.☺

To jeszcze nie koniec! Oto jak uszyta i malowana farbami torba prezentuje się po założeniu.

eko torba diyLiście możesz wykorzystać nie tylko do malowania eko torby na zakupy. To świetne "pędzle" do stworzenia oryginalnych dekoracji na ubraniach, które Ci się znudziły - bluzach, sukienkach czy nogawkach spodni.
Wykorzystuj różne kolory, by uzyskać niepowtarzalny malunek na tkaninach! A może stworzysz jesienny obraz np. na kawałku drewna?☺

jak malować tkaniny farbami

2 komentarze:

  1. Witaj, jak takie malowanki zachowują się w praniu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wystarczy, że po wyschnięciu farb przeprasujesz malunek żelazkiem (najlepiej prasować od lewej strony lub przez bawełnianą ściereczkę). Pod wpływem wysokiej temperatury malunek się utrwali i będzie można go prać bez obaw, że się spierze. :) I jeszcze podpowiedź co do prania - można prać ręcznie lub w pralce w temp. 30 - maksymalnie 40 stopni, dobrze też wywrócić torbę/ubranie z malunkiem na lewą stronę, żeby cieszyło nas jak najdłużej. :)

      Usuń

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨