20 kwietnia

DIY: Jak uszyć scrunchie? Gumka z obszyciem na 3 sposoby!

Jak uszyć scrunchie idealne? Zastanawiałam się nad tym i przetestowałam 3 sposoby na szycie. Mam dwóch faworytów, jeden patent okazał się przekombinowany, a przy okazji wpadłam na pomysł jak wykorzystać ściągacze ze starych ubrań. 😄 Zapraszam na instrukcje i videotutorial!

Srunchie DIY jak uszyć - 3 sposoby na szycie - Adzik tworzy

Testuję 3 sposoby na szycie scrunchie DIY

Uszyłam kilka różnych scrunchie ze ścinkowych kawałków tkanin (oraz jednego dzianinowego ściagacza ze starej bluzki, serio!) na 3 różne sposoby.

Niezależnie od sposobu szycia, kawałki materiałów powinny mieć kształt wydłużonych prostokątów (poglądowy kształt widzisz na poniższym zdjęciu). Do tego przygotuj elastyczną gumę z metra albo standardowe gumki do włosów, które wszyjesz do wnętrza materiału.

jak uszyć scrunchie DIY wykrój - Adzik tworzy

Jak zrobić srunchie DIY - szycie krok po kroku

Instrukcje z szycia scrunchie w formie video zobaczysz także na Adzikowym kanale na YouTube. Polecam odtworzyć sobie film zwłaszcza podczas szycia scrunchie sposobem nr 1. Sposób na dalsze składanie materiału do szycia może z samego opisu wydawać się dziwny i mało zrozumiały, a na filmie lepiej wyjaśniam (i dokładnie pokazuję!) o co z tym zawijaniem chodzi. 😉

W przypadku pytań, prośby o dalsze wyjaśnienia czy problemów z odtworzeniem filmu - daj proszę znać w komentarzu lub mailowo (blog@adzik-tworzy.pl).


Scrunchie uszyte 1. sposobem 

Uwagi: najładniejsze wykończenie (na przykładzie scrunchie w koale)

1. Złap za prostokąt materiału i złóż go w połowie długości, lewą stroną pozostawiając na wierzchu.

2. Zszyj od lewej strony krótsze boki prostokąta.

3. Materiał ułóż lewą stroną na wierzch, złap za górną warstwę materiału i złóż ją na pół, i znów na pół (lub ją lekko zawiń).
Przytrzymaj tak złożony materiał i złap teraz za warstwę dolną (tę, która nadal leży płasko). Złóż całość na pół, po szerokości, by dłuższe boki materiału zetknęły się ze sobą. 
W tym momencie będziesz mieć jeden "zwój" materiału w drugim. To tzw. metoda burrito, pozwalająca na schowanie szwów w wewnętrznej stronie projektu (w szyciu ubrań też się jej używa).

4. Zszyj dłuższe boki na maszynie, od lewej strony. Podczas szycia przesuwaj materiał i delikatnie wywijaj "zwój" ze środka, by przeszyć kolejne odcinki.

UWAGA! Pozostaw około 2 centymetry niezaszyte - przez ten otwór wywiniesz scrunchie na prawą stronę.

5. No i teraz wywiń materiał z lewej na prawą przez dziurę. 

6. Przez otwór wsuń elastyczną gumę do wnętrza scrunchie. Pomóż sobie agrafką, będzie łatwiej!
Jeden koniec gumy powinien cały czas wystawać z dziury.
Przesuwaj drugi koniec gumy z pomocą agrafki, dopóki nie wyjdziesz przez otwór od drugiej strony.

7. Złap za końce elastycznej gumy, zwiąż je na supeł albo zszyj ze sobą.

8. Na koniec zaszyj otwór w scrunchie. Możesz to zrobić ręcznie lub na maszynie do szycia.

Jak zrobić srunchie DIY - szycie krok po kroku - Adzik tworzy

Szycie scrunchie sposobem 2. 

Uwagi: najłatwiejszy, najmniej skomplikowany (na przykładzie czarnego scrunchie w białe gwiazdy)

1. Złap za prostokątny kawałek materiału, złóż go w połowie długości, pozostawiając lewą stronę na wierzchu.

2. Zszyj krótsze boki od lewej strony.

3. Materiał wywiń prawą stroną na zewnątrz i złóż na pół po szerokości.
Między warstwy materiału wsuń elastyczną gumkę (już w całości, zszytą lub związaną na supeł).

4. Zawiń brzegi materiałów do środka i zepnij szpilkami w taki sposób, by gumka nie wysunęła się z "pułapki". 😉

5. Zszyj pospinane krawędzie materiału OD PRAWEJ STRONY.

Nic nie musisz wywijać, nie musisz przeciągać gumek, scrunchie jest gotowe!

Scrunchie i szycie sposobem nr 3. 

Uwagi: przekombinowany, mało estetyczne wykończenie (na przykładzie scrunchie z białego materiału w zwierzątka)

1. Prostokątny fragment materiału złóż na pół nie po długości, a przeciwnie - PO SZEROKOŚCI, pozostawiając lewą stronę na zewnątrz.
Uzyskasz wąski i długi pasek.

2. Zszyj tak złożony materiał wzdłuż dłuższych boków.

3. Wywiń całość na prawą stronę.

3. Przez otwór wprowadź gumę i przełóż ją przez "pasek", aż nie wyjdziesz z drugiej strony "paska".

4. Złap za końce gumy, zwiąż lub zszyj je ze sobą.

5. Teraz połącz materiał i zszyj przeciwległe otwory materiałowego "paska" ze sobą. Możesz to zrobić po części od lewej strony materiału i dokończyć szycie od prawej strony (ale jest trudno to ładnie powywijać), albo jak w tym momencie jesteś dobitnie zirytowana/zirytowany szyciem - zszyj ze sobą końce materiału w całości od prawej strony. Jedynie pozawijaj nieco do środka brzegi materiału.

Scrunchie DIY z upcyklingu starych ubrań

Jesteś fanem upcyklingu i wykorzystywania wszystkiego do cna? W takim razie podpowiem Ci patent na wykorzystanie kawałków rękawów oraz ściągaczy od bluz - z nich też da się uszyć wygodne scrunchie!
Wykorzystałam sposób nr 2., by przemienić odcięty od bluzy ściągacz w scrunchie (czyli pod koniec zszywałam krawędzie materiału od prawej strony, zamykając wewnątrz nich elastyczną gumkę).

Scrunchie DIY z upcyklingu ubrań jak uszyć - Adzik tworzy

Mam baaardzo długie włosy (teraz już sięgające poniżej linii bioder), są dość ciężkie i zbyt trudne do udźwignięcia dla zwykłych gumek do włosów. Albo gumki ze sklepów rozciągają się do granic możliwości, albo się zrywają (z gumek z metalowymi wstawkami zrezygnowałam kilka lat temu i widzę, że moje włosy nie są tak bardzo zniszczone od haczenia o metal).
Scrunchie ze ściągacza z bluzy sprawdza się rewelacyjnie! Nie rozciągnęło się nadmiernie, za to bardzo dobrze trzyma w miejscu włosy - czy to przy fryzurze na koński ogon, czy związane w kok. 😄

Jak uszyć srunchie DIY na różne sposoby - Adzik tworzy

Nie sądziłam, że poczuję do scrunchie miętę, a to kolejna miła niespodzianka! Bardzo łatwo się je szyje i można wykorzystać w tym celu resztki tkanin albo nawet i stare ciuchy. 😉

Zapałałam miłością do patentu nr 1. oraz 2. Według mnie są to całkiem wygodne i szybkie sposoby na szycie, pozwalające estetycznie wykończyć scrunchie. Sposób 3. uważam za zagmatwany (chociaż z początku wydawał się być najłatwiejszy) i najmniej schludny.

A Ty który sposób na uszycie scrunchie wybierzesz?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨