16 lipca

DIY Jak naprawić dziury i przetarcia w spodniach w kroku

Wiele osób - choć się do tego nie przyznaje - spotyka problem przetarć i dziur w kroku pojawiających się w coraz nowszych spodniach. By nie wyrzucać kolejnych ubrań i pieniędzy do kosza - zobacz jak naprawić spodnie przetarte i/lub dziurawe w kroku!

Jak zszyć spodnie w kroku? Jak naprawić dziury i przetarcia? DIY - Adzik-tworzy.pl

Zapytam z ciekawości - jak wiele posiadasz w swojej szafie spodni - jeansowych, dresowych czy materiałowych - które posiadają przetarcia od noszenia? Materiał może przetrzeć się w kroku i to nawet do powstania dziur na wylot, ale spodnie wycierają się także na udach. 


Dlaczego spodnie przecierają się w kroku?

Słaba jakość wykonania, kiepski materiał wykorzystany do ich uszycia czy kilka dodatkowych centymetrów w kochanym ciele - to wszystko składa się na pojawiające się przetarcia i dziury w spodniach w kroku i/lub na udach. Zamiast wyrzucać przetarte ubrania - zobacz jak możesz je naprawić i zszyć przedziurawiony czy przetarty krok. Bo owszem, da się to zrobić! ☺


Czego potrzeba, by naprawić spodnie przetarte/dziurawe w kroku:

→ nożyczki;
→ maszyna do szycia - może być trudno zszyć spodnie ręcznie, ale nie jest to niemożliwe. Jeżeli brak Ci maszyny do szycia - spróbuj zawalczyć o drugie życie zniszczonych spodni siłą własnych dłoni, lecz gdy masz dostęp do maszyny do szycia - skorzystaj śmiało ze sprzętu;
→ kawałek jeansu lub materiału dopasowanego kolorystycznie do spodni, które planujesz naprawić - to może to być kawałek materiału np. z nogawek od innych, skróconych spodni - ja użyłam resztek pozostałych po obszywanych szortach DIY;
→ szpilki - do pomocy w naprawie;
→ nici do szycia - dopasowane kolorystycznie do barwy spodni. Od biedy mogą być o ton jaśniejsze niż materiał, z jakiego portki są uszyte.

Jak zszyć spodnie w kroku/ jak naprawić przetarcia oraz dziury w spodniach - instrukcje


1. Widzisz te dziury i przetarcia w kroku spodni na zdjęciu nr 1.? Należy przygotować kawałek jeansu bądź wytrzymałej tkaniny, który wszyjesz na powstałe podczas noszenia portek uszkodzenia. Ten fragment posłuży za łatkę - będzie trzeba ją wszyć od środka spodni.

2. Żeby naprawić dziurawe spodnie, przygotowałam odpowiedniej wielkości kawałek materiału...

3. ...a następnie przymocowałam go szpilkami WEWNĄTRZ spodni - w tych miejscach, gdzie chcę go przyszyć i tym samym wzmocnić osłabiony przetarciami i dziurami krok/materiał spodni. 

Adzik tworzy - jak naprawić spodnie przetarte lub dziurawe w kroku

4. Jak zaszyć dziury w spodniach/jak zszyć przetarcia w kroku spodni? 

Należy przyszyć łatkę wzmacniającą przetarcia i dziury w spodniach od wewnątrz ubrania. Najlepiej przeprowadzić ścieg prosty gęsto, poszczególne przeszycia powinny wypadać blisko siebie. Dzięki temu spodnie będą konkretnie zacerowane!

UWAGA: Przeszycia najlepiej wykonać zgodnie z kierunkiem przebiegu nici w spodniach - dzięki temu przeszycia będą mniej widoczne po zewnętrznej stronie naprawianych spodni. 

Na zdjęciu nr 6. możesz zobaczyć porównanie zszytej części i tej jeszcze dziurawej. 


Adzik tworzy - jak zaszyć spodnie w kroku

Aktualizacja z dnia 8.05.18: 

Czym wzmocnić spodnie przetarte w kroku lub na udach?


Otrzymałam kilka zapytań a propos łatanych w kroku spodni. Przedstawiam więc na przykładzie kolejnych naprawionych portek sprawę łat we wnętrzu ubrania i "cerowania" dziury w spodniach w kroku.
Sama najczęściej wykorzystuję materiał z innych, starych spodni (np. z nogawek po skracanych długich spodniach, przerobionych na szorty). Tworzę łatki, które są nieco większe niż przetarty obszar w portkach czekających na zacerowanie.
Przyszywam łatkę od środka, przeprowadzając kilka - nieraz kilkanaście przeszyć. Dzięki temu przeszycia są naprawdę toporne, a same spodnie konkretnie wzmocnione w kroku czy na udach.

Dziura w spodniach w kroku, nawet po naprawie, będzie w jakiś sposób widoczna (przetarcia mają większą szansę na ukrycie się przed spojrzeniami otoczenia). Jednak lepsze to niż świecenie bielizną poprzez powstałe dziury w spodniach. Z drugiej strony, chyba trzeba się szczególnie postarać, by rozkraczyć się w towarzystwie (czy to przypadkiem, czy z rozmysłem) i pokazywać ludziom wokół: "aaa, bo mi się tu spodnie rozpruły, ale se zaszyłam/zaszyłem...", prawda?☺

Adzik tworzy - jak zszyć dziurawe spodnie w kroku

Gdy wszywana łatka ma zbyt dużą powierzchnię, to jej nadmiar można delikatnie wyciąć. Nie wolno jednak przycinać materiału tuż przy przeszyciach.

Warto zostawić ok. 1 - 2 centymetry na przyszłość, nieopodal najbardziej zewnętrznych przeszyć na łatce. Może się okazać, że przetarcia - nawet przeszyte na zapas, również w okolicach dziur w kroku spodni w celu zabezpieczenia materiału przed dalszym rozpruwaniem - i tak się powiększą (materiał ubrania będzie się niestety przecierać dalej, tego nikt nie uniknie, bo nawet Superman nie jest niezniszczalny).

W takiej sytuacji zapasowe brzegi materiału przy łatce można wykorzystać do powiększenia obszaru z przeszyciami wewnątrz naprawianych spodni.


Adzik tworzy - jak naprawić spodnie w kroku


Na powyższym zdjęciu czerwonymi strzałkami zaznaczyłam krawędzie łatki, których nie przycinałam. Zielona strzałka wskazuje brzeg przycięty, który następnie - z racji siepiącego się/nitkującego materiału - zabezpieczyłam dodatkowym przeszyciem na krawędzi.

Adzik tworzy - jak zszyć spodnie przetarte lub dziurawe w kroku


Jak ubranie wygląda PRZED, a jak PO naprawie i zszywaniu/łataniu spodni w kroku? 



Spodnie nie straszą już przetarciami i nie ma też obaw, że od jednej, małej dziurki w kroku rozlecą się wkrótce na pół. 

Jeśli zastanawiasz się czy zszyte w kroku spodnie (a raczej powstałe podczas naprawy przeszycia) są widoczne od zewnątrz - owszem, są. Zminimalizujesz jednak ten efekt, gdy użyjesz nici jak najbardziej zbliżonych kolorem do barwy spodni (nici mogą być nawet nieco jaśniejsze) oraz - jak pisałam wcześniej - robiąc przeszycia wzdłuż przebiegu nici w naprawianym materiale. 

Czy można naprawić przetarte spodnie bez maszyny do szycia?

Nie miałam okazji przetestować ręcznego zszywania czy też cerowania spodni przetartych lub dziurawych w kroku bądź na udach. Jednak do głowy przychodzą mi dwa sposoby na naprawę portek bez użycia maszyny do szycia.

1. Gdy spodnie są tylko przetarte w kroku lub na udach - można je naprawić lub raczej wzmocnić materiał z pomocą flizeliny do naprasowania. Na pewno jest to rozwiązanie lepsze niż wyrzucanie ubrań do kosza. I a nuż-widelec, uda się i skutecznie naprawisz ulubione jeansy.

2. Gdy już zdążyły pojawić się dziury w spodniach w kroku - w takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak spróbować wszyć łatki ręcznie, od wewnętrznej strony ubrania. To może bardziej przypominać cerowanie spodni w kroku z "podkładką". To rozwiązanie jest trochę jak rumianek - może nie pomoże, ale na pewno nie zaszkodzi spróbować! Warto wspomóc się podczas ręcznego naprawiania przetartych spodni tamborkiem do wyszywania. Dzięki temu ustabilizujemy materiał i ubrania, i fragment łatki do przyszycia. Będzie wygodniej przyszyć łatkę (najlepiej przyszywać ją w każdym kierunku - przez środek, w poprzek, na boki...), która wzmocni przetarty i dziurawy krok w portkach.

Adzik tworzy - spodnie przetarte w kroku jak naprawić

Nie wiem czy to ostatnie zdjęcie się Tobie spodoba, ale chciałam pokazać w ten sposób, że - jeśli ktoś będzie oglądać Twoje naprawiane spodnie od tyłu - nie zobaczy, że ubranie ma przeszycia w kroku.

A nie mówiłam? Nic nie widać! ☺
Nawet nie wiesz jak musiałam wyginać ręce za plecami, żeby zrobić poniższe zdjęcie!


Adzik tworzy - spodnie przetarte w kroku jak naprawić DIY


Powiem Ci, że w praktyce ten patent stosuję od wielu lat. Kiedyś moja mama podobnie łatała przetarte i dziurawe spodnie moje oraz mojego rodzeństwa - skoro w żadnym innym miejscu nie było przetarć, dziur itd., to dlaczego od razu wyrzucać takie portki?


Naprawa przetartych spodni nie jest zbyt pracochłonna, a na pewno oszczędzi Ci wielu godzin spędzonych w sklepach na szukaniu nowych ubrań oraz pozwoli pozostawić nieco pieniędzy w portfelu. A oszczędności można wydać np. na nową sukienkę lub bluzkę - chyba że nie chcesz kupować ciuchów z sieciówek? To zobacz np. instrukcje jak uszyć sukienkę z rozkloszowanym dołem oraz DIY jak uszyć bluzkę z nienoszonych ubrań.

Gdyby okazało się, że Twoje jeansy są tak bardzo zniszczone lub tyle razy były naprawiane i kolejny raz nie uda się ich załatać - nie wyrzucaj ich! Z powodzeniem sprawdzą się jako "dawca materiału" do kolejnych, nowych projektów. O, na przykład do uszycia jeansowej kurtki DIY ze spodni. ❤

Z kolei, jeśli męczą Cie ubrania, które w dziwny sposób się zmniejszają - i na to jest rada!


→ DIY jak powiększyć spodnie w pasie, które są za ciasne oraz
DIY jak poszerzyć bluzkę po bokach, by znowu się w nią zmieścić i oddychać pełną piersią





Nie planowałam przygotować tych instrukcji, przetarte spodnie miałam naprawić w tajemnicy. Zmieniłam jednak zdanie, gdy na jednej z fejsbuszkowych grup jedna z osób stwierdziła, że można by coś zrobić z przetarciami w kroku w spodniach, bo po prostu szkoda wyrzucać całkiem dobre ubranie z jedną dziurą czy przetarciami. No to są instrukcje na ratunek ubraniom!



Mam nadzieję, że instrukcje na to, jak zszyć przetarcia i dziury w spodniach pozwolą Ci uratować Twoje ulubione spodnie od wylądowania w koszu. Daj znać ile par przetartych i dziurawych portek udało Ci się przywrócić do życia!

2 komentarze:

  1. Super porada, na pewno pomoże ocalić od wyrzucenia ulubione dżiny. 😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W moim przypadku spodni było już ponad 5 par + kilka...naście już chyba spodni naprawianych dla znajomych. :) Może i spodnie są do zdarcia, ale z tych instrukcji można korzystać latami! :)

      Usuń