10 czerwca

Jak powiększyć za ciasne spodnie w pasie DIY

Gdy po zimie zostanie za dużo ciałka na biodrach, a lato - nie wiedzieć kiedy - rozkręci się na dobre - pora pomyśleć o wymianie garderoby. Najlepiej złapać za zbyt małe ubrania i nieco je dopasować do poszerzonych gabarytów. Zobacz jak powiększyć spodnie za ciasne w pasie i wbić się w ulubione szorty na nowo, bez diety-cud! ❤

Adzik tworzy - jak powiększyć spodnie w pasie DIY

Za ciasne spodnie? Możesz poszerzyć je w pasie!

Muszę się przyznać, że czarne spodenki zalegały w szafie nieużywane przez poprzednie dwa sezony. Powód? Odleciał guzik, którego nie mogłam nigdzie znaleźć, a żaden inny z moich zapasów nie pasował do portek. I z tak błahego powodu rzuciłam spodnie w kąt. Aż do zeszłego tygodnia, gdy przypomniałam sobie o nich i okazało się, że spodenki są na mnie za ciasne i w pasie (nie mogłam się dopiąć), i w udach (tutaj już głównie cisnęły, a szwy u dołu nogawek wpijały się w ciało, jednak nadal nie wyglądało to estetycznie ani nie było komfortowe podczas noszenia ubrania).

Postanowiłam - podobnie jak ze zbyt małymi bluzkami, które ostatnimi czasy przerabiałam - powiększyć spodnie poprzez wszycie bocznych paneli. Wypuszczanie szwów nie wchodziło w grę, gdyż powiększyłam się aż za bardzo i na niewiele by się ten wysiłek zdał.


Adzik tworzy - za ciasne spodnie jak powiększyć DIY

Jak powiększyć spodnie w pasie - DIY:

Psst! Wolisz obejrzeć film zamiast czytać instrukcje? W takim razie zobacz videotutorial jak poszerzyć za ciasne spodnie w pasie na YouTube.

Adzik tworzy - jak powiększyć spodnie w pasie DIY

1. Przygotuj materiał na panele boczne, które wszyjesz do spodni i dzięki nim poszerzysz odpowiednio ubranie. Przykładowo, jeżeli w całym pasie brakuje Ci 8 centymetrów szerokości - podziel to na 2 (na każdy bok) i pamiętaj o dodaniu zapasów. Potrzebujesz więc 2 paneli o szerokości minimum 4 cm, do których musisz doliczyć zapasy na szwy.

Dolicz w panelach zapas na szwy:
→ na bokach paneli (ok. 0,5 cm na każdej krawędzi) - by połączyć wstawki z resztą spodni,
→ u dołu zapas na podwinięcie (w zależności od szerokości podwinięcia i czy będzie ono pojedyncze, czy podwójne - nawet do 3 cm)
→ oraz u góry zapas na zawinięcie krawędzi do wnętrza spodni (najlepiej tak, by na wysokości pasa stworzyć podwójną warstwę materiału - tutaj dużo zależy od szerokości oryginalnego paska w spodniach, które poszerzasz).

UWAGA: jeżeli oryginalnie materiał w spodniach jest mocno elastyczny - dopasuj podobnie części na boczne panele. I odwrotnie, gdy spodnie już oryginalnie zostały uszyte z mało elastycznego materiału - dopasuj coś podobnego, nierozciągliwego do wszycia na bokach.

Jeżeli wszyjesz do nierozciągliwych spodni bardzo elastyczny materiał, to oryginalne części portek mogą się brzydko pozaciągać w newralgicznych miejscach, a całość nie będzie dobrze układać się na ciele. Gdy zrobisz odwrotnie i do rozciągliwych spodenek wszyjesz nieelastyczne panele, to przód i tył spodni będzie rozciągać się nadmiernie, a wszyte nieelastyczne panele będą "stać w miejscu" + mogą się pozaciągać.

Kiedyś przetestowałam takie rozwiązania "na opak" przez przypadek (nie wzięłam wcześniej pod uwagę, że wszywany do bluzki panel nie rozciąga się jak ubranie do przeróbki) i cała robota poszła jak krew w piach.


Adzik tworzy - jak powiększyć spodnie w pasie DIY

2. Rozpruj nogawki spodni na całej długości. Nie odcinaj szwów - najlepiej, gdy je po prostu rozprujesz. W ten sposób nie zmniejszysz spodenek jeszcze bardziej.

UWAGA: rozpruj delikatnie także początki obszyć u dołu nogawek. Będzie Ci łatwiej wszyć panele, a następnie podwiniesz ich krawędzie wraz z rozprutymi wcześniej brzegami na jednej linii. Dzięki temu uzyskasz ładniejszy efekt i miejsca zszycia nie będą tak grube jak np. bez rozprucia oryginalnych podwinięć.


Adzik tworzy - powiększanie spodni w pasie DIY

3. Zanim zaczniesz łączyć panele boczne ze spodenkami - obszyj wszystkie krawędzie przygotowanych części do wszycia.
Wykorzystaj w tym celu np. ścieg zygzak, by materiał nie siepał się na brzegach i nie puszczał nitek.


Adzik tworzy - jak poszerzyć spodnie w pasie DIY

4. Złap za pierwszy z paneli i przypnij go szpilkami - pamiętaj, by był złożony prawą stroną do prawej strony spodni - do jednego z rozprutych boków.

UWAGA: najlepiej dopasować długość panelu od dołu spodni i kierować się ze szpilkami ku górze, do pasa spodni. Zrównaj dolną krawędź panelu wraz z najniższym brzegiem nogawki w portkach (o ile wcześniej została ona delikatnie rozpruta do późniejszego podwinięcia).

Jeżeli po dojściu do górnej krawędzi spodni okaże się, że nieco materiału zostało lub zabrakło z powodu błędu w obliczeniach - te "niedoliczenia" schowasz w pasie, zawijając górny brzeg panelu do wnętrza spodni.


Adzik tworzy - jak powiększyć spodnie w pasie DIY

5. Zszyj krawędź spodni wraz z panelem bocznym.
Powtórz ten krok z pozostałymi 3 krawędziami spodni.


Adzik tworzy - jak poszerzyć spodnie w pasie DIY

W swoich spodenkach przyszyłam panele najpierw po bokach w tylnej części spodni, później doszywałam panele do przedniej części portek. Akurat tutaj kolejność nie ma znaczenia - możesz wszyć panele najpierw do przedniego fragmentu spodni, później do tyłu albo najpierw wszyć panel na jednym, dopiero później na drugim boku.

Adzik tworzy - jak powiększyć spodnie w pasie DIY

6. Co zrobić, gdy spodnie, które chcę poszerzyć, mają z przodu kieszenie? 
UWAGA: jeżeli Twoje spodnie mają kieszenie z przodu, to z pewnością posiadają u ich dołu proste przeszycie. To tzw. rygiel - szew zabezpieczający kieszeń przed rozpruciem podczas użytkowania ubrania.
Zwykle podwinięty wewnątrz spodni brzeg z przodu jest połączony ryglem z fragmentem kieszeni. Trzeba więc rygiel rozpruć. Lecz spokojnie - po wszyciu paneli bocznych można łatwo odtworzyć to przeszycie, by kieszeni w dalszym ciągu nie groziło rozprucie np. w trakcie wyjmowania telefonu czy portfela z jej wnętrza.


Adzik tworzy - jak powiększyć spodnie w pasie DIY

Powyżej widoczny jest rygiel przy kieszeni. Należy go delikatnie rozpruć i uważać na to, by nie zrobić dziury w zewnętrznej części spodni, jak i w samym materiale w kieszeni.

*Podczas tworzenia instrukcji na powiększanie spodni w pasie i rozpisywania się na temat kieszeni z przeszyciami ("kieszeń" - jak to słowo śmiesznie brzmi), zaczęłam się zastanawiać skąd wzięła się nazwa na te skrytki w ubraniach.

Co prawda genezy wyrazu "kieszeń" nie dorwałam, ale trafiłam na interesujący artykuł na Ciekawe.org o historii kieszeni. A ciekawostek nigdy za wiele! 😉


Adzik tworzy - jak powiększyć spodnie w pasie DIY

7. Doszyj boczne panele do pozostałych krawędzi w portkach. 

8. Jeżeli po wszyciu wstawek spodenki pasują - możesz przejść do podwinięcia dolnej krawędzi nogawek i ich przeszycia oraz zawinięcia paneli w ich górnej części/w pasie, do wnętrza spodni.

Mi niestety ostatnio idzie wszystko jak po grudzie i w niemal każdej sferze życia zaliczam zniechęcające wpadki... I tak okazało się, że wszyłam w spodenki za szerokie panele!

Musiałam zrobić w spodniach zakładki na całej długości nogawki (dobrze, że spodnie są krótkie). Zakładka schowana jest we wnętrzu spodenek, a od zewnątrz widoczne jest jedynie jako dodatkowe przeszycie przez środek paneli. Więc ostatecznie draki nie ma, ale będę sobie patrzeć na ręce z jeszcze większą czujnością (a może po prostu wyluzować i wtedy zacznie mi na nowo wychodzić?).


Adzik tworzy - poszerzanie spodni w pasie DIY

Moje spodenki pozbawione były guzika, a że oryginalny wziął i się zgubił (tak, sam się zagubił!) - musiałam poszukać nowego zapięcia odpowiedniego rozmiarami. Wszystko, co wpadło mi w ręce, było za duże i nie chciało przejść przez dziurkę. Koniec końców wkurzyłam się i przyszyłam nie czarny, ale jakiś brązowawy guzik pasujący do otworu.


Jak wyglądają powiększone, a wcześniej za ciasne, spodenki?


I myk! Nie dieta-cud, a szyciowe przeróbki sprawią, że będziesz wyglądać w swoich ubraniach korzystnie! 😉 A jeśli podczas przerabiania ciuchów zapomnisz o świecie wokół, to zapomnisz o głodzie, będziesz aktywnie spalać kalorie... Jak widać nadmiarowe centymetry jednak mogą się bać o kres swego żywota. 😂


Adzik tworzy - jak powiększyć spodnie w pasie DIY

Swoją drogą, te czarne spodenki były oryginalnie spodniami-rybaczkami. Jednak nie lubię długości nogawek 3/4, ani 7/8, ani innych wskazujących na potencjalną powódź w mieszkaniu, dlatego spodnie Adzika muszą być albo długie po całości, albo krótkie jak na lato!

Na dowód podrzucam link do wpisu niemalże sprzed 3 lat (!)Akcja:Reperacja - podsumowanie września 2016.
Jak widać u mnie latami jedne spodnie są w użyciu, ale w kilku różnych odsłonach. 😉


Inne sposoby na przerabianie (nie tylko) spodni krok po kroku:


→ DIY Jak powiększyć za ciasną bluzkę po bokach - nie ukrywam, że to właśnie patent na poszerzenie bluzki nieco mnie zainspirował i zmotywował do tego, by powiększyć spodenki w pasie. Z drugiej strony... to chyba jednak pomysł na powiększanie spodni w pasie był pierwszy → gdy szyłam kilka lat temu spodnie według wykroju z Burdy, uszytek okazał się za ciasny i poszerzałam spodnie w ten sam sposób jak czarne portaski;
→ Jak zrobić krótkie spodenki ze starych jeansów, czyli DIY szorty na lato;
→ Jak naprawić dziury i przetarcia w spodniach w kroku DIY;
→ DIY Jak skrócić nogawki i jak zwęzić nogawki w spodniach;
→ a gdy już spodnie nie dają się nosić, bo np. się pozaciągały, porozciągały albo materiał nie wygląda już jak nowy - możesz przerobić ubranie na DIY włóczkę z recyklingu ze spodni (skoro z bluzek można zrobić t-shirt yarn, to dlaczego nie wykorzystać nienoszonych już portek?). 😉Adzik tworzy - jak powiększyć spodnie w pasie DIY

Na powyższym zdjęciu widoczne są miejsca wszycia paneli do spodni. Poniżej - przeszycie przez środek jednego z paneli bocznych, dzięki czemu od wewnętrznej strony ubrania powstała zakładka. Jak mi się znowu co nieco biodra poszerzą, to szew mogę wypuścić albo - gdy cosić mi ubędzie - powiększyć zakładkę.


Adzik tworzy - jak powiększyć spodnie w pasie DIY


Jak jeszcze można przerobić za ciasne spodnie w pasie?


Gdy cisną Cię portki w pasie - możesz wszyć panele boczne albo na całej długości na szwie bocznym spodni (wzdłuż całej nogawki), albo wszyć wstawki tylko w pasie, w górnej części ubrania. Wszystko zależy od Twoich gabarytów i aktualnych rozmiarów przyciasnych ciuchów.

Jeśli Ci się zachce, zamarzy i się zmotywujesz, to nawet za mały strój kąpielowy wykorzystasz ponownie! Wiem, bo sama przerabiałam.☺
Zresztą, sprawdź listę z pomysłami na przeróbki ubrań DIY na lato i zainspiruj się do działania z nienoszonymi ciuchami!


Adzik tworzy - jak powiększyć spodnie w pasie DIY

Jak poszerzyć za ciasne spodnie w pasie DIY videotutorial - Adzik tworzy

Ciebie też męczą za ciasne bądź za małe ubrania? Nie daj się rygorystycznym dietom! Zanim na spokojnie i z głową zrzucisz zbędne centymetry, możesz powiększyć ulubione portki zamiast chować je na dnie szafy. Co powiesz na takie rozwiązanie? 😉

6 komentarzy:

 1. Świetny post! Po co dieta jak jest maszyna do szycia. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasia, jeszcze tylko ulubione sukienki jakoś powiększę i rzeczywiście diety mogą się chować gdzie pieprz rośnie. ;D Kilka lat pomniejszałam wszystkie ubrania, to teraz mam szyciową odmianę. :D

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Olu, mam nadzieję, że instrukcje się przydadzą w praktyce. :) Powodzenia w przerabianiu!

   Usuń
 3. dziekuje bardzo za szczegolowe instrukcje sa bardzo przydatne

  OdpowiedzUsuń

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨