07 czerwca

AKCJA:REPERACJA - Podsumowanie maja 2019

Od dawna czekałam na lato, ale - jak chyba większość Polaków - nie spodziewałam się go z tak nagła i od razu w tak upalnej formie. Jednak nie ma co narzekać, nawet gdy letnie ubrania okazują się za małe. Pora na podsumowanie Akcji:Reperacji z maja i zainspirować Was do przerobienia za ciasnych ciuchów, zmalowania nowego organizera czy wskoczenia na stary-nowy rower!

Akcja:Reperacja u Adzika - podsumowanie maja 2019 

Gwiezdna przeróbka słoika po przetworach

Do przeróbki ruszył kolejny słoik, którego wnętrze opustoszało po wyżarciu owoców z maminych wyrobów. 😉 Po machnięciu farbami akrylowymi powstała gwiezdna dekoracja (świetnie pasuje do kosmicznej skarbonki DIY wykonanej kilka tygodni temu). Na deser kobaltowa wstążka zawiązana u góry słoja na kokardę i... jest organizer jak się patrzy!

Za poradą jednej z czytelniczek spróbowałam przemalować szkło z pomocą gąbeczki. Niestety, farbę kładło mi się bez przyjemności i z jeszcze gorszym skutkiem niż po wachlowaniu powierzchni słoja pędzlem... Może to kwestia nieodpowiedniej gąbki lub zbyt gęstej farby? Będę sprawdzać przy okazji kolejnych szklanych przeróbek.☺ A jakie jest Wasze doświadczenie z malowania szkła? Wolicie pędzle czy używacie gąbek do nakładania farb?

Psst! Jak wspomniałam wcześniej - ze słoika można również wyczarować skarbonkę!

Adzik tworzy - przeróbka słoika w organizer DIY

Recykling słoika techniką decoupage

Natomiast Pani Monika zaprezentowała słoik nie tyle odmalowany, co zdecoupage'owany! (Czy nazwę tej techniki można tak odmieniać?☺) Charakter dekoracji - te aromatyczne ziarna kawy, przyjemnie kojarzące się napisy i kawowe obrazki - skłania mnie ku myśli, że i wnętrze słoika prezentuje się równie pięknie i kawowo! ❤

Akcja Reperacja u Adzika - recykling słoika
Pani Monika Melkowska - przerobiony słoik

Całe mnóstwo inspiracji na przerabianie słoików znajdziecie także w podsumowaniu Akcji:Reperacji z marca 2019Stary-nowy rower po odnowie

Moja najstarsza siostra wynorała z czeluści rodzinnych gratów chyba najstarszy rower, na jakim jeździło całe nasze rodzeństwo. Pamiętam, że gdy miałam 8 lat, to właśnie na tym jednośladzie uczyłam się jeździć, a później śmigałam po poznańskiej Arenie i Parku Wilsona z dzieciakami z podstawówki. Piękne czasy! ❤

Ale hola, hola! Te X lat (nie zdradzając dokładnie ile, ale srogie kilkanaście) odcisnęło na rowerze swoje piętno. Jednak najstarsza siostra zajęła się pojazdem z miłością, uczuciem i sporym zapałem. W ruch poszły różne chemiczne specyfiki, by zedrzeć najpierw z ramy warstwy starej farby, tu trzeba było naoliwić, tam wymienić śrubki, później machnąć farbą w spreju ulubiony kolor... Na koniec wymiana siodełka i rączek - i jest stary-nowy rower w stylu retro!
Poniżej możecie zobaczyć porównanie roweru PRZED & PO przemianie. Niezła różnica, prawda? ❤


Akcja Reperacja u Adzika - odnowa starego roweru

Przerabianie za małych i za ciasnych ubrań - pomysły

A ja, zamiast wskoczyć na rower, postanowiłam wbić się w stare ciuchy. Co prawda niżej widoczną białą bluzkę kupiłam w second-handzie - była za duża, lecz tak się zabrałam za zmniejszanie, że... stała się za ciasna. Musiałam powiększać ją podobnie do przerabianego, męskiego t-shirtu, który pokazałam w podsumowaniu Akcji:Reperacji z kwietnia 2019.

Wszywanie paneli bocznych (udało się je pozyskać z odciętych wcześniej boków bluzki) na szczęście zadziałało, więc teraz ubranie jest w odpowiednim rozmiarze i mogę w nim normalnie oddychać. 😉 I, co istotne, nie mogło obyć się tutaj bez kontrastowej lamówki przy otworach na ręce!


Adzik tworzy - przerabianie bluzki DIY

→ DIY Jak poszerzyć za ciasną bluzkę po bokach (za pomocą wszywanych paneli bocznych)


Za ciasne spodnie w pasie? Poznaj cudowną przeróbkę DIY! 😉

Podobnie próbowałam wcisnąć się w stare, czarne szorty na lato. Niestety, zima zrobiła swoje, centymetrów tu i ówdzie mi przybyło, a diety-cud i ćwiczenia jakoś tak nie całkiem do mnie przemawiają... Stwierdziłam, że do zrobienia figury na plażę i tak jeszcze sporo czasu minie (efekty przecież nie będą widoczne od razu), a portek potrzebuję "na już"!

Poszukałam w zapasach materiałów czegoś odpowiedniego, w równie głębokim odcieniu czerni i nierozciągliwego (bo takie oryginalnie były spodenki). Przygotowałam panele do wszycia po bokach szortów i - po dłuższym siedzeniu z prujką i przy maszynie do szycia - udało zakończyć się przeróbkę w rozmiarze powiększonym. 😉
Przy okazji przyszyłam do spodenek guzik, który odleciał ze 2 lata temu i zdążył się zgubić przez ten czas. Ale jak szaleć to szaleć i jak przerabiać ubrania, to po całości!


Adzik tworzy - jak przerobić za ciasne spodnie DIY* * *

Zachęcam Cię gorąco do wspólnego przerabiania i kreatywnego recyklingu.☺ Nie pozwólmy ulubionym ciuchom, dekoracjom czy "śmieciom" wylądować na wysypisku śmieci! Zamiast produkować więcej odpadów - produkujmy więcej dobra, bądźmy bardziej zero waste i przerabiajmy. ❤


Dotychczasowe podsumowania Akcji:Reperacji na blogu

Akcja:Reperacja u Adzika na fejsbuszku - dołącz do grupy maniaków przeróbek i napraw!

A może to właśnie Twój reperacyjny projekt znajdzie się w kolejnym podsumowaniu zabawy?☺

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨