23 kwietnia

AKCJA:REPERACJA u Adzika - czyli napraw, przerób, nie wyrzucaj!

Zniszczonej, zerwanej czy splątanej biżuterii nie trzeba od razu wyrzucać. Ba, nawet podniszczonych mebli czy niemodnych ubrań nie musisz od razu pozbywać się z domu! Żeby Ci to udowodnić i pokazać mnóstwo innych możliwości zamiast skierowania się z workami "odpadów" na śmietnik - ruszam z AKCJĄ:REPERACJĄ! Przyłączysz się do wspólnego przerabiania i działania w duchu zero waste?☺

Akcja:Reperacja u Adzika


Na pewno wiele razy miałaś problem m.in. ze zniszczoną biżuterią. Uszkodzenia mogły były rozmaite: a to odleciał koralik przy zapięciu, urwała się zawieszka przy bransoletce, zerwało się ogniwko lub sznurek od naszyjnika... I jak tu założyć ulubioną biżuterię, gdy jest w częściach? A skoro nie da się jej nosić, to przychodzi do głowy jedno rozwiązanie - wyrzucić do kosza...

zerwana bransoletka jak naprawić


Zerwaną lub podniszczoną biżuterię można naprawić (własnoręcznie lub skorzystać z pomocy doświadczonego jubilera) lub wykorzystać koraliki i zawieszki do ozdobienia nowej błyskotki.

Podobnie z ulubioną bluzką, która ma rzucającą się w oczy plamę i za nic, nawet przy dziesiątym praniu, plama nie chce zniknąć z tkaniny. Albo ze spodniami, których długie nogawki zostały poszarpane podczas zabawy z kotem lub psem (jak ja to dobrze znam!).


Znajdzie się jeszcze kilka innych przykładów: stara komoda po babci nie wygląda tak dobrze jak kiedyś, ulubiony pluszak stracił oko lub urwała mu się łapka i ogonek - tragedia dzieciństwa! Do dziś pamiętam jak mój Kłapouszek bezpowrotnie stracił ogon - ale udało się go uratować.Reperuj i przerabiaj zamiast wyrzucać


Zepsutych rzeczy możesz mieć w domu więcej, lecz nie musi być przez to kolejnych odpadów na wysypisku – bo przecież wiele ubrań czy dekoracji uda się naprawić!

Czasem wystarczy pomyśleć, pokombinować, zastanowić się i... do głowy przychodzi mnóstwo pomysłów na to, jak naprawić lub jak wykorzystać zniszczoną rzecz na nowo!

Chcę zachęcać ludzi wokół do naprawiania bądź przerabiania przedmiotów zniszczonych, rzuconych w kąt, nieprzydatnych, jak również do recyklingu, życia w duchu zero waste i tworzenia z tego, co można znaleźć w swoich czterech ścianach. A uwierz mi, podczas generalnych porządków i szperania w zapomnianych szafkach i szufladach można znaleźć prawdziwe perełki! I to bez wychodzenia z domu. Moim pomysłem jest Akcja:Reperacja!

Czym jest Akcja: Reperacja i o co chodzi w zabawie?


Przez cały weekend, czyli w sobotę i niedzielę, na moim fanpage Adzik tworzy odbywa się cykliczna zabawa-wyzwanie, w której możesz wziąć czynny udział.

Wystarczy naprawić bądź przerobić zniszczoną rzecz - to może być odzież, biżuteria, pluszaki Twoich dzieci, a nawet meble - lub wykorzystać "śmieciowe" przedmioty do stworzenia oryginalnej ozdoby do mieszkania, zajmującej zabawki dla zwierzaka lub ciekawej bransoletki.


Pamiętaj tylko o jednej rzeczy: by zrobić zdjęcie danego przedmiotu PRZED i PO jego naprawie, ale mile widziane będą też ujęcia w trakcie przemiany. Fotografie z własnoręcznie wykonanych przeróbek/dzieł z recyklingu można wkleić w komentarzu pod głównym, reperacyjnym postem z Akcją:Reperacją (co weekend będzie to post na FB z nowym pomysłem). 

Pokażmy wspólnie, że wiele rzeczy da się naprawić, a tym samym ograniczyć ilość produkowanych śmieci!
Twój projekt może stać się dzięki temu inspiracją dla kolejnych osób, a tym samym przyczynisz się do uratowania wielu rzeczy od wyrzucenia.❤

Informacja dla blogerów i osób prowadzących profile fanpage: można opublikować zdjęcie na swoim blogu/stronie, a link do naprawy/przeróbki wkleić w komentarz pod reperacyjnym postem na FB Adzik tworzy. Pamiętaj tylko o podaniu informacji o Akcji:Reperacji dalej, np. przez udostępnienie na Twoim blogu/stronie linku do niniejszego postu informacyjnego wraz z banerem zabawy.

Dzięki temu Twoi czytelnicy - a może również Twoi znajomi - będą mogli dowiedzieć się o wszystkim i również zechcą wziąć udział w Akcji:Reperacji.☺

Poniżej reperacyjny baner, który przygotowałam dla uczestników wyzwania-zabawy.
Link umożliwiający pobranie baneru z Akcją:Reperacją (KLIK).

Akcja:Reperacja u Adzika baner


Na deser dodam, że najciekawsze, najbardziej oryginalne i najbardziej kreatywne pomysły przez nadesłane przez uczestników znajdą się w specjalnym, co miesięcznym podsumowaniu Akcji:Reperacji na blogu. 

Nie wierzysz? Zobacz dotychczasowe podsumowania Akcji:Reperacji na blogu.

Na blogu powstała również specjalna zakładka poświęcona  AKCJI:REPERACJI oraz grupa na FB z radami, wsparciem i inspiracjami dla wszystkich przeróbkowiczów.


 Reperacyjne Link Party na blogu - pochwal się swoim projektem, który dostał nowe życie! Zaprezentowana powyżej bransoletka jest dowodem na to, że zamiast wyrzucać uda się naprawić! Podobnie DIY świeczniki z recyklingu szklanych pojemników czy zrobiona z plastikowej butelki świnka-skarbonka DIY. Podrzucę jeszcze inspiracje na przeróbki ubrań DIY na lato.

Jeśli masz pytania odnośnie całej akcji i udziału w zabawie – napisz w komentarzu poniżej bądź odezwij się na mail blog@adzik-tworzy.pl

Zapraszam Cię serdecznie do udziału w Akcji:Reperacji, wspólnego przerabiania i ograniczenia wyrzucanych "odpadów" w kreatywny sposób!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨