Cóżże uczynić ze zbyt wielkim, workowatym swetrem, który nawet na oversize się nie nadaje? Przeuroczy pierniczek ze swetra nie mógł zostać pozostawiony sam sobie, zaopiekowałam się nim i przytuliłam do serca - dosłownie.☺ W dodatku dostał nowe życie, inaczej mógłby się zagubić między innymi łaszkami z second-handu...
Za duży sweter ze świątecznym piernikiem
Listopadowe zakupy i buszowanie po second-handach zakończyło się dwoma upolowanymi przeze mnie swetrami oraz wielką torbą innych łupów, dorwanych przez młodszą siostrę. Pierwszy ze swetrów - czarny golf - przerobiłam niemal od razu (najpierw było pranie, suszenie i dopiero konkretne działanie z nożyczkami i maszyną do szycia). Natomiast za piernikowy sweterek zabrałam się na sam koniec listopada/początek grudnia. Miałam zdążyć z przeróbką przed świętami i szczęśliwie się udało - w Boże Narodzenie wesoły pierniczek wpisywał się idealnie.
Z początku sweter był olbrzymi, w męskim rozmiarze XXL. Za szeroki po bokach, długi i bezpłciowy, nawet w rękawach nie mogłam rąk odnaleźć. Tak wielkiego łupu z lumpka nigdy wcześniej pod maszynę nie zaciągnęłam.☺
Musiałam zmniejszyć sweter nie tylko po szerokości, lecz także skrócić długość rękawów. Nie mogłam zrobić tego przy ściągaczach na nadgarstki - konieczne było odjęcie kilku centymetrów u podstawy rękawów, w ramionach. To nieco utrudniło sprawę, bo rękawy trzeba było wszyć od nowa do zmniejszonego korpusu swetra. Jednak - z pomocnikiem pokroju Gumballa - nic nie mogło się nie udać!
...no, może nie do końca.☺ Najpierw musiałam wytłumaczyć łobuzowi, że sweter nie przemieni się w kocią poduszkę.
Jak zmniejszyć za duży sweter, żeby nie wisiał na Tobie jak bezpłciowy wór? Przeróbka swetra krok po kroku:
1. Zacznij od przymierzenia za dużego ubrania. Najlepiej, gdy sweter będzie wywrócony na lewą stronę.
Już bezpośrednio na lewej stronie ubrania można zaznaczyć ile nadmiaru materiału jest do usunięcia.
Już bezpośrednio na lewej stronie ubrania można zaznaczyć ile nadmiaru materiału jest do usunięcia.
2. Rozłóż sweter na płasko i zaznacz linie cięcia. Pamiętaj o tym, by nie ucinać całego nadmiaru i zostawić chociaż 0,5 centymetra zapasu na ponowne zszycie ubrania.
Poniżej zaznaczyłam linie cięcia w przypadku mojego swetra - żeby nie zwisał nadmiernie z ramion, musiałam nieco go przykrócić przy podstawie rękawów. Same rękawy nieco zwęziłam po szerokości, podobnie jak korpus sweterka. Długość całego swetra pozostała oryginalna, żebym nie narzekała na przewiane nerki.
3. Rozetnij sweter niemalże na części pierwsze - czyli rękaw odłącz od tułowia. Sam tułów także rozetnij na bokach, by zmniejszyć sweter po szerokości o kilka rozmiarów.
4. Poszczególne części swetra zszyj na nowo:
→ tułów po bokach,
→ rękaw po długości.
Zastosuj nie tylko prosty ścieg na maszynie do szycia, ale także ścieg zyg-zak (dzięki temu krawędzie sweterka nie będą się strzępić). Możesz także zszyć sweter na overlocku, jeśli nim dysponujesz.
6. Połącz tułów swetra z rękawami, wszywając je w otwory na ręce.
Po wszystkim możesz śmiało nosić zmniejszony sweter, nie tylko od święta!
Zwykle moje lumpeksowe łowy leżą, leżą i leeeżą w oczekiwaniu na przerobienie. W przypadku tych dwóch swetrów całkiem szybko spięłam się do roboty. Jak widać nie ma co się opierniczać, warto działać w czas!☺
Ciekawi Cię, co stało się z czarnym swetrem z golfem? Zajrzyj w link poniżej:
→ Jak przerobić golfem na sweter z dekoltem/odsłoniętą szyją - instrukcje
Zobacz także instrukcje na DIY ponczo z kapturem (ale możesz też przygotować zwiewną wersję i uszyć ponczo na plażę).
Jak widać powyżej, do zdjęć z przerobionym już sweterkiem nie tylko ja chciałam zapozować.☺
O Zaksie w apaszce, którą uszyłam kilka dni wcześniej, wiedziałam. Jednak nie spodziewałam się przyczajonego łobuza, czyhającego na sakiewkę pełną smaczków...
O chustkach dla psów - i nawet dla kotów - opowiem czym prędzej i w wolnej chwili. A teraz podrzucę Ci jeszcze jeden szyciowy pomysł - jak uszyć saszetkę na psie smaczki.
Zobacz również pomysły DIY na Boże Narodzenie, a na kolejne święta inspiracji na prezenty DIY, dekoracje czy przeróbki już Ci nie zabraknie!
Potrzebujesz pomocy z własną przeróbką lub naprawą? A może wytłumaczyć Ci dany etap tworzenia dokładniej? Daj znać w komentarzu - kto pyta, nie błądzi.☺
Niezły sposób, ale i sweterek sam w sobie fajnie wygląda :)
OdpowiedzUsuńDzięki, mam nadzieję, że przeróbka stanie się inspiracją do własnoręcznego przerabiania ubrań. :)
UsuńJa też kupiłam mono za wielki sweter i chcę go zmniejszyć. Naj gorszy problem to wykroić główkę rękawa, nie wiem jak się do tego zabrać.
OdpowiedzUsuńDanuto, ja niemal zawsze robię "na oko" wymiarki/docinki itp. (a później mama mnie poucza, że "na oko to niejeden umarł" ;), ale można do tego podejść inaczej.
UsuńSpróbuj najpierw wypruć rękaw od reszty swetra i możesz odrysować kształt główki rękawa na kartce papieru. I następnie można "pobawić się" w modyfikacje, zmniejszanie czy zwiększanie wykroju już na papierze, a dopiero później odciąć nadmiar materiału i uformować nową główkę rękawa.
Najważniejsze, żebyś jeszcze przed całym zmniejszaniem przymierzyła sweter (warto założyć ubranie na lewą stronę), zmierzyła na sobie jaką rękaw powinien mieć docelowo długość itd. Najlepiej będzie też zaznaczyć od razu na sobie, np. szpilką czy agrafką, gdzie ma wypadać nowy szew na ramieniu (żeby np. po zszyciu swetra do kupy szew z ramienia nie obsunął się za bardzo w stronę łokcia - chyba że miałby to być sweter kroju a la nietoperek, to wtedy byłoby to jak najbardziej w porządku :).
Kurczę, ja to tak rozpisuję, wiem jakbym sama się do tego zabrała, a się jednak boję, że ten mój opisowy komentarz mało Ci podpowie... :/
PS Jeszcze jeden sposób przyszedł mi do głowy - jeżeli masz sweter czy bluzę o podobnym kroju, to możesz za wielki nowy sweter zmniejszyć/przerobić, wzorując się na już posiadanych ubraniach w Twoim rozmiarze. Mi to często pomaga, gdy np. nie mam odpowiedniego wykroju (w podobny sposób działałam podczas szycia kurtki ze starych spodni - https://www.adzik-tworzy.pl/2020/06/kurtka-z-jeansowych-spodni-diy.html )
Witam czy każdy swetr można zwęzić
OdpowiedzUsuńDzień dobry, czy na pewno każdy - trudno mi to z całą pewnością stwierdzić, ale zawsze warto spróbować. :)
UsuńWiększość sieciówkowych swetrów nie powinno robić problemu przy okazji ich zwężania czy zmniejszania. Może sweterki ażurowe mogłyby testować naszą cierpliwość (gdyby sweter miał większe ozdobne "dziury" blisko szwów na bokach, to trzeba by było trochę się namęczyć z przeprowadzeniem nowego przeszycia, żeby wszystko wyszło równo). Z kolei ręcznie dziergane ubrania raczej też można w ten sposób zmniejszać (gdzieś na YT widziałam filmik, w którym ktoś w podobny sposób zmniejszał za szerokie rękawy w wyszydełkowanym swetrze i ten sposób zadziałał). :)
PS Wrzucam swoją odpowiedź ponownie, bo dopiero dziś zauważyłam, że mój wcześniejszy komentarz się nie dodał. :/
Sweter w serek z przodu i z tyłu i opadające ramiona. W biurze jest to stresujące bo co chwila widać ramiączka stanika. Jak to przytrzymać na ramionach? Ewa
OdpowiedzUsuńWitaj Ewo, spróbuj przyszyć od lewej strony swetra (na wysokości szwu na ramionach) cienki pasek materiału/wstążkę + zapięcie na zatrzask. Dzięki temu będzie możliwe zaczepienie swetra o paski od stanika, więc sweter powinien w mniejszym stopniu "uciekać" z ramion. :) Często na Pinterest przewijają mi się podobne rozwiązania i wygląda na to, że taki sposób może zadziałać. Zobaczę też czy mam do przerobienia jakiś sweter lub bluzkę mocno opadającą z ramion - gdy coś znajdę, to pokażę na własnym przykładzie jak poradzić sobie z niesfornym ubraniem. :)
UsuńA czy da się zmniejszyć sweter wełniany ?
OdpowiedzUsuńWełna, bawełna, akryl - sam materiał, z jakiego wykonany jest sweter, raczej nie będzie nas ograniczać przy przeróbce. Ważniejsze jest, w jaki sposób sweter jest zrobiony - czy jest dziergany ręcznie (np. jakimś specyficznym splotem, na okrągło albo zrobiony był w częściach, które później połączono na bokach), czy robiony maszynowo.
UsuńSwetry z sieciówek czy produkowane maszynowo powinny dać się zmniejszyć w taki sposób, jak pokazałam w powyższym poście. Z kolei ręcznie robione ubrania mogą wymagać innego podejścia.
Warto też zwrócić uwagę na metki i sposób pielęgnacji danego swetra - moja siostra kiedyś przez przypadek całkiem skutecznie zmniejszyła sweter z wełny, bo... wyprała go w zbyt wysokiej temperaturze. :/ W ogóle ubranie przed przeróbką dobrze jest wyprać, ale to już inna sprawa (ojej, trochę zaczynam odpływać od tematu 😅, wracam do brzegu!).
Jeśli masz wątpliwości - możesz odezwać się mailowo na adres blog@adzik-tworzy.pl i podesłać zdjęcie swetra/ewentualnych szwów i łączeń w ubraniu, postaram się pomóc albo podesłać linki do porad online od innych przeróbkowiczów. 🙂