16 stycznia

Jak skrócić za długi płaszcz DIY

Czy 10 centymetrów może zrobić kobiecie różnicę? Ależ owszem, zwłaszcza gdy chodzi o płaszcz! 😉 Skróć razem ze mną zbyt długi płaszcz i ciesz się ubraniem dopasowanym do Twoich potrzeb oraz sylwetki.

Adzik tworzy - za długi płaszcz jak skrócić DIY

Co zrobić ze zbyt długim płaszczem? Skróć wdzianko i zyskaj na wyglądzie!


Po wielu podejściach do noszenia czerwonego, lekkiego płaszcza na wiosnę-jesień doszłam do wniosku, że muszę go skrócić, żeby rzeczywiście go nosić. Okrycie nie jest może super długie, jednak - przy moim niskim wzroście - nawet te 10 centymetrów odjęte od ubrania robi różnicę. 

Przed skróceniem nieco "topiłam" się w płaszczu, sylwetka była jakaś taka przytłoczona, bez wyrazu... Jeżeli podoba Ci się jakiś ciuch, ale podczas przymiarek patrzysz się w lustro i stwierdzasz, że coś nie gra - może to właśnie brak dopasowania ubrania do Twoich wymiarów, wzrostu czy typu urody wymaga zmiany, a nie Ty! 

Dlatego nie było bata, musiałam ciachnąć tę czerwoną francę i dostosować ją pod swoje widzimisię.
I jak zresztą widać poniżej, za długawy płaszcz jakoś nie napawał mnie entuzjazmem czy jakąkolwiek energią. 😆 Wyglądam tu raczej smętnie niż korzystnie, choć tak bardzo lubię wykorzystywać czerwień w stylizacjach. To jeden z moich ulubionych kolorów, lecz z tym ubraniem dopiero musiałam się dogadać podczas krawieckich przeróbek.

Adzik tworzy - za długi płaszcz jak skrócić instrukcje

Jak skrócić płaszcz - instrukcje krok po kroku:


1. Przymierz płaszcz, który chcesz skrócić. Zaznacz szpilkami bądź agrafkami długość, jaką ostatecznie ma mieć ubranie. 

UWAGA: Pamiętaj o pozostawieniu kilku centymetrów na podwinięcie krawędzi płaszcza!


2. Odetnij nadmiar materiału u dołu płaszcza. 
Pozostaw około 2 - 3 centymetry zewnętrznego materiału na jego późniejsze podwinięcie; podobnie postąp z podszewką w płaszczu. Musisz zostawić nieco zapasu na krawędzi, by móc schować brzeg podszewki podczas późniejszego zszywania.

Adzik tworzy - jak skrócić za długi płaszcz diy


UWAGA: Warto odciąć nadmiar płaszcza (zewnętrzny materiał + podszewka) jednorazowo lub osobno odciąć materiał zewnętrzny, i osobno podszewkę na wymaganą długość. 
Może się bowiem okazać, że Twój płaszcz wymaga nieco więcej zapasu na zewnętrznym materiale niż na podszewce lub odwrotnie.


Adzik tworzy - za długi płaszcz jak skrócić DIY


4. Podwiń brzegi materiałów (zewnętrze + podszewka), zawiń je do wnętrza (prawą stroną do środka uszytku) i zabezpiecz krawędzie szpilkami. 

UWAGA: Przed zszyciem upewnij się, że podwinięty dół płaszcza jest równy, tzn. czy cały dolny brzeg ubrania wypada w miarę prosto. W ten sposób unikniesz sytuacji, gdy po zszyciu okaże się, że lewy przód płaszcza wypada 2 centymetry wyżej od prawego przodu. 😉

Możesz przymierzyć płaszcz, wyprostować się i poprosić pomocnika o rzut oka na dół płaszcza. Jeżeli nie masz pod ręką nikogo do pomocy - rozłóż płaszcz płasko na podłodze i/lub zawieś na wieszaku. Upewnij się, że ramiona płaszcza wypadają na tej samej linii, i dopiero wtedy sprawdź dolny brzeg.


Adzik tworzy - za długi płaszcz jak skrócić szycie DIY


5. Gdy dolne krawędzie płaszcza spięte są równo - możesz przejść do szycia.

Przeprowadź szycie na dolnej krawędzi, łącząc ze sobą podszewkę i zewnętrzny materiał. Wykorzystaj w tym celu ścieg prosty i nici w dopasowanym do płaszcza kolorze.

A może masz zupełnie inną wizję i chcesz udekorować krawędź ubrania jakimś ciekawym ściegiem w kontrastowym kolorze? Nie zaszkodzi spróbować! 😃


Adzik tworzy - za długi płaszcz jak skrócić instrukcjeUsuwanie klamry z paska w płaszczu


Prócz skrócenia płaszcza, postanowiłam przerobić także oryginalny pasek z klamrą. Osobiście wolę wiązane rozwiązania zamiast zapięć na klamry.

1. W oryginalnym pasku rozprułam szew zabezpieczający metalową klamrę.


Adzik tworzy - jak skrócić za długi płaszcz DIY


2. Następnie odcięłam fragment paska, gdzie znajdowała się klamra + otwór, przez który przechodził bolec od klamry.
Cięcie przeprowadziłam na wysokości białej, przerywanej linii na zdjęciu poniżej.

Adzik tworzy - jak usunąć klamrę z paska DIY


3. Otwarty brzeg paska zszyłam ściegiem prostym na maszynie do szycia. Przedtem zawinęłam krawędzie materiału do wnętrza paska.

Po wszystkim zrobiłam mini-supełki na luźnych krańcach nici i odcięłam ich nadmiar.


Adzik tworzy - jak usunąć klamrę z paska od płaszcza DIY


Odmieniony pasek pozbawiony klamry umieściłam ponownie w skróconym płaszczu. 

Za długi płaszcz - efekt po skróceniu:

Ta-daa! Niby różnica niewielka, bo odjęłam z ubrania około 10 centymetrów długości, a jednak sylwetka prezentuje się teraz zupełnie inaczej w przerobionym płaszczu.


Adzik tworzy - jak skrócić za długi płaszcz DIY

Efekt przed i po skróceniu płaszcza pokazywałam wcześniej w podsumowaniu Akcji:Reperacji z listopada 2019.


Inne pomysły DIY na przeróbki krawieckie w ubraniach:

→ DIY skracanie rękawów w koszuli z mankietami,
→ jak odnowić rękawy w starym płaszczu DIY,
→ przeróbki krawieckie w sukienkach z second-handu.


Mój zimowy, czerwony płaszcz ma już swoje lata, jest znoszony jak jasny gwint, więc to pewnie jego ostatni sezon... Tym bardziej będę doceniać ten lekki, stary-nowy, odmieniony płaszcz w jednym z moich ulubionych kolorów. I cieszę się, że nie wyrzuciłam ubrania i spróbowałam z przeróbką! ❤

...aczkolwiek i tak przydałby mi się nowy płaszcz na zimę, też najlepiej w czerwieni. Może to pora się nauczyć szyć na wyższym levelu, by stworzyć sobie wymarzone ubranie? Cóż, do października/listopada mam jeszcze trochę czasu, więc warto mi poćwiczyć szycie. 😉


Adzik tworzy - za długi płaszcz jak skrócić DIY instrukcjePsst! Do 14 lutego 2020 roku możesz oddać na mnie swój głos w szyciowym konkursie "Złote Nożyce 2019". Do wygrania są m.in. maszyny do szycia firmy Janome, więc jest o co walczyć. 😊

Również szyjesz, lecz dopiero dowiedziałaś/dowiedziałeś się o konkursie? Nadal możesz zgłosić swój udział!

2 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. A dziękuję :) I kurcze, pora najwyższa coś na Wasze wyzwania zmajstrować! Bo mam wrażenie, że coś dawno nie brałam udziału :)

      Usuń

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨