19 stycznia

AKCJA:REPERACJA - Podsumowanie grudnia 2019

Rok 2019 za nami, ale nie zapominajmy o tym, co się w nim działo! Pora podsumować grudzień oraz pomysły na przeróbki i recykling, jakie mogliśmy oglądać podczas ostatnich Akcji:Reperacji. Gotowi na dawkę inspiracji z odzysku? 😉

Akcja:Reperacja u Adzika - podsumowanie pomysłów grudzień 2019

Odmień nudny sweter z pomocą naszywanej aplikacji


Podczas przedświątecznego sprzątania chaty wpadł w moje ręce jednokolorowy, jasny sweter. Na mój gust był ładny, ale zbyt nudnawy i bez wyrazu. Traf chciał, że porządki zbiegły się w czasie z zakupem kilku tkanin w świątecznych motywach. Jeden z materiałów z białym tłem był usiany sporej wielkości elementami bożonarodzeniowymi. Wycięłam jeden z nich - świąteczne dzwonki - a następnie podprasowałam flizeliną, żeby stworzyć aplikację do naszycia na ubranie. Dzięki flizelinie krawędzie wyciętego elementu się nie siepią jak szalone, nitki się nie osypują itd.
Naszyłam aplikację na sweter i ta-daa! Świąteczne ubranie miałam w niecałą godzinę gotowe. 😉

Chciałam jeszcze zmajstrować do kompletu jakąś spódnicę ołówkową, ale standardowo zabrałam się przygotowywanie i tworzenie prezentów pod choinkę na ostatni moment. Spódnica sobie jeszcze trochę poczeka na uszycie.

→ DIY jak zmniejszyć za duży sweter
→ DIY jak przerobić sweter z golfem na sweter z dekoltem

Akcja:Reperacja u Adzika - jak przerobić nudny sweter


...a gdy sweter jest zniszczony - wykorzystaj go do bożonarodzeniowych dekoracji DIY!


Świąteczne skrzaty DIY możesz zrobić m.in. z rękawów od swetra czy bluzy albo wykorzystać w tym celu skarpetkę, która zgubiła swoją towarzyszkę.
Skrzaty - zwane także gnomami (głównie na anglojęzycznych stronach) - wypełniłam ścinkami i resztkami tkanin. W obu przypadkach także brody powstały z końcówek materiałów. Ponadto, zielony skrzat ma czapkę zrobioną z... woreczka po soli! Nawet w kreatywnym warsztacie można stosować podejście zero waste. 😉

→ Świąteczny skrzat DIY - instrukcje na szycie krok po kroku

Akcja:Reperacja u Adzika - szycie DIY skrzat z recyklingu


Bożonarodzeniowe dekoracje DIY z recyklingu


Kilka swoich pomysłów na ozdoby bożonarodzeniowe pokazała w przeróbkowej grupie Izabela z Kreatywnego Bajzlu (każdą z przeróbek linkuję poniżej).

Jednym z pomysłów jest wykorzystanie słoików po perfumach do wykonania bałwanka oraz aniołka. Projekt bardzo łatwy i przyjemny w wykonaniu, warto spróbować stworzyć recyklingowe ozdoby z dziećmi i od małego pokazywać im, że nie wszystko musi wylądować na śmietniku.

Dziadek do orzechów także kojarzy się większości ze świętami Bożego Narodzenia. Lecz - zamiast kupować gotową dekorację - Izabela stworzyła własną wersję dziadka do orzechów z tekturowej tuby

Ale jest jeszcze coś, czego w okresie przedświątecznym, w domu z dzieciakami, nie powinno zabraknąć. Mowa o kalendarzu adwentowym! Można wykonać kalendarz według swojego projektu i w dodatku w 100% z recyklingu, jak to zrobiła Izabela, i sprawić dzieciom radochę bez wydawania milionów monet. Ponadto, własnoręcznie zmajstrowany kalendarz łatwiej spersonalizować i umieścić w "schowku" miłą niespodziankę (niekoniecznie słodką) na każdy dzień oczekiwania na Boże Narodzenie. 

Świąteczna skarpeta DIY na prezenty - kolejna rzecz uszyta ze swetra


Szary sweter jak widać wykorzystałam po całości. Skarpeta na prezenty powstała jako pierwsza, przed skrzatami, ponadto uszyłam ją z korpusu/tułowia ubrania. Rękawy okazały się na ten projekt zbyt wąskie, lecz i tak nieco się nakombinowałam z planem na wycinanie części na uszytek.

Planowałam zachować oryginalne rozpinanie na guziki, żeby skarpeta była fajniejsza. To jednak nie był dobry pomysł - po zawieszeniu uszytku (nawet pustego) guziki się rozchylały. Musiałam więc zaszyć guzikowe rozpinanie ręcznie.
W górnej części skarpety dorzuciłam czerwoną wstążkę oraz kokardę w zimowy deseń - i dzięki temu uszytek nabrał wyrazu oraz świątecznego charakteru. 😄

DIY skarpeta świąteczna na prezenty - szycie krok po kroku

Akcja:Reperacja u Adzika - skarpeta na prezenty DIY z recyklingu

Drugie życie starych ubrań, czyli eko torba na zakupy

Nie da się jednocześnie nosić spodni i spódniczki. Chyba że... przerobimy stare ubrania w jeden wspólny projekt!
Tak powstała materiałowa torba z recyklingu Katii Jabłońskiej (więcej jej projektów można zobaczyć na fanpage "Moje Pszeszycia").

DIY eko torba na zakupy (recykling ubrań)

Katia Jabłońska - torba uszyta z ubrań


Recykling plastikowego pojemnika w doniczkę na zioła


Święta, święta i po serniku! Wiaderko po serku do ciasta stało puste i aż się prosiło o jakąś przeróbkę oraz ponowne wykorzystanie... Tym razem padło na malowaną doniczkę. Przesadzałam akurat domowe zioła (na razie mam rozrośniętą miętę i uschnięte badyle bazylii), więc pomysł na pojemnik zrodził się sam. 😊


Akcja:Reperacja u Adzika - doniczka z plastikowego pojemnika

* * *

Zachęcam Cię gorąco do wspólnego przerabiania i kreatywnego recyklingu.☺ Nie pozwólmy ulubionym ciuchom, dekoracjom czy "śmieciom" wylądować na wysypisku śmieci! 
Zamiast produkować więcej odpadów - produkujmy więcej dobra, bądźmy bardziej zero waste i przerabiajmy. ❤


Dotychczasowe podsumowania Akcji:Reperacji na Adzikowym blogu

Akcja:Reperacja u Adzika na fejsbuszku - dołącz do grupy maniaków przeróbek i napraw!

A może to właśnie Twój reperacyjny projekt znajdzie się w kolejnym, co miesięcznym podsumowaniu Akcji:Reperacji? 😃

3 komentarze:

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨