25 maja

EkoTorba ze starej koszulki DIY - przerób zbędną bluzkę!

Co zrobić ze znoszoną koszulką, z którą bardzo się lubicie? Przerobić ją, wykorzystać ponownie! 
Zapraszam Was na przeróbkę starego t-shirtu w nową torbę. Można ją nawet uznać za eko-torbę, w końcu jest ona z recyklingu. ;) 

DIY - torba z koszulki/ t-shirtu


Koszulkę PRZED i PO przemianie pokazałam Wam podczas ostatniej Akcji:Reperacji. Bardzo się spodobała i domyślam się, że niektórzy z Was chętnie wykonaliby własną torbę z odzysku. Po fakcie stwierdziłam, że robienie zdjęć podczas przerabiania było dobrym pomysłem - dzięki temu mogę Wam teraz pokazać jak wykonać taką torbę. :)


Czego potrzebujemy:

  • starą, ulubioną koszulkę, z którą trudno się rozstać, a która do noszenia już się raczej nie nadaje,
  • nożyczki,
  • szpilki,
  • maszyna do szycia/ igła z nitką


Jak zrobić torbę z koszulki:  1. Koszulkę należy rozprostować na płaskiej powierzchni i przygotować do cięcia. Warto pomóc sobie szpilkami - dzięki poprzypinaniu przedniej i tylnej warstwy materiału za jednym zamachem wytniemy przód i tył nowej torby.
  2. Ciach, ciach, ciach! Przecinamy koszulkę w wyznaczonych miejscach.
  3. Wycięte części składamy prawymi stronami do siebie. I na tym etapie pomoc szpilek może okazać się nieoceniona!
  4. Złożone warstwy tkaniny zszywamy PO BOKACH oraz NA DOLNEJ KRAWĘDZI od lewej strony. Górne krawędzie pozostawiamy niezszyte. Dobra rada: jeśli szyjecie na maszynie i macie możliwość użycia ściegu zygzakowego - wykorzystajcie to! Dzięki temu krawędzie materiału nie będą się siepać ani pruć.
A jeśli zszywacie torbę ręcznie (uwierzcie mi, że tak też można, tylko trwa to nieco dłużej ;) to na krawędziach możecie zastosować ścieg okrętkowy - tzw. szycie na okrętkę.


W eko-torbie można zastosować również mały bajer:
mając cały czas torbę lewą stroną na wierzchu można przeszyć jej dolne narożniki jak na zdjęciu poniżej. Dno takiej torby będzie układać się nieco inaczej po napchaniu do niej zakupów czy książek.Torba prawie gotowa, ale czegoś tu brakuje...
Pora przyszyć PASEK NA RAMIĘ!W tym celu: 

5. Wycinamy z pozostałych resztek t-shirtu długi pasek (lub kilka krótszych, które ze sobą zszyjemy w jeden dłuższy). Chowamy krawędzie paska do środka i spinamy brzegi złożonego materiału szpilkami.
Ze spokojem zszywamy pasek na maszynie (lub ręcznie). Nie śpieszymy się i nie stresujemy jeśli wyjdzie on trochę krzywo. Nawet mi nie udał się idealnie równy. :)

6. Gotowy pasek na ramię? Za chwilę przyszyjemy go do reszty torby. 

7. Bierzemy główną część torby, którą wcześniej zszywaliśmy. W tym momencie wywijamy ją na prawą stronę. Zawijamy górną krawędź torby do jej wnętrza na 1-2 cm i przyszywamy.
Przy górnych brzegach torby, na szwach bocznych, przyszywamy kolejno jeden i drugi koniec paska. 


8. W tym momencie chwytamy torbę, cieszymy się z udanej przeróbki i odratowanej od wyrzucenia bluzki! I chwalimy się w komentarzach efektem końcowym! :) I jak podoba się Wam drugie życie starej koszulki? Jakie jest Wasze zdanie na temat przerabiania w taki sposób nienoszonych ciuchów? A może macie inne pomysły na to, co zrobić ze starymi koszulkami? :)
Od siebie proponuję jeszcze domowej roboty t-shirtową włóczkę (KLIK). 


PS Wczoraj znowu złamałam zakaz, jaki na siebie nałożyłam podczas przerabiania bluzki z worka...
Na fanpage'u wrzuciłam zdjęcie z upolowanymi w second-handzie łupami. Niebawem pokażę Wam jak i co poprzerabiałam z tego, co kupiłam. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨