02 grudnia

Skarpeta na bożonarodzeniowe prezenty DIY - upcykling swetra i ścinek

Czas pędzi jak szalony, dlatego już teraz pomyśl o świątecznych dekoracjach DIY! W tym roku zaczęłam od szycia skarpety na prezenty i od razu dzielę się instrukcjami na szycie krok po kroku.

świąteczna skarpeta DIY na prezenty upcykling swetra - Adzik tworzy

Świąteczne skarpety są bardzo łatwe w wykonaniu i można poradzić sobie z ich uszyciem nawet bez maszyny do szycia.☺ Wiadomo, na maszynie idzie szybciej, ale bez sprzętu też dasz radę wykonać takie bożonarodzeniowe ozdoby.

Pamiętam, że za dzieciaka szyłam i ręcznie, i na maszynie do szycia, różne świąteczne dekoracje. Skarpety na święta tworzyłam w pewnym momencie tak namiętnie i intensywnie, że obdarowywałam nimi koleżanki, najbliższą rodzinę. Zrobiłam nawet raz tak wypasioną skarpetę, że mogłaby być wykorzystywana jako domowy bambosz, i to całkiem gruby oraz ocieplony wewnątrz.
Rok temu ze skarpetami nie zdążyłam, ale mam nadzieję, że w tym sezonie uda mi się zrobić jeszcze kilka takich dekoracji i schować w nich małe co nieco.☺ 

Bożonarodzeniowa skarpeta DIY na prezenty - z czego ją uszyć?

Jeżeli masz zapas materiałów, i to niekoniecznie w świąteczne motywy, możesz złapać za cokolwiek. Jednak lepiej mogą prezentować się skarpety uszyte z nieelastycznych tkanin - gdy coś wrzucisz do środka, materiał nie będzie się nadmiernie naciągać.

świąteczna skarpeta DIY na prezenty z czego uszyć

Wykorzystałam ścinki i resztki materiałów: szary, nierozciągliwy materiał oraz kawałek beżowego polaru, na "ściągacz" skarpety. Oryginalnie ściągacze w ubraniach powinny być elastyczne, ale polarek pełni tutaj funkcję czysto dekoracyjną. Wygrzebałam jeszcze, jako dekorację-naszywkę, namalowaną w zeszłym roku śnieżynkę (czy też raczej śnieżynkopodobny wzorek). Malunek także powstał na resztce tkaniny, ale pochodzącej z białych, szpitalnych spodni.☺
Warto także poszperać za kawałkiem wstążki lub sznurka, dzięki któremu będzie możliwe podwieszenie świątecznej skarpety w wybranym miejscu - np. na drzwiach, na szafce bądź przy kominku.

Możesz także złapać za stary, znoszony sweter we wzorki albo gładki, jednokolorowy i przerobić go na świąteczną skarpetę DIY. Zalegające w garderobie ubranie też się świetnie sprawdzi jako "dawca materiału" na nowy uszytek. 😉

świąteczna skarpeta DIY na prezenty - upcykling swetra

Z tego samego swetra, z którego powstała bożonarodzeniowa skarpeta na prezenty, uszyłam także świątecznego skrzata DIY. Jeden stary sweter, a tyle możliwości!


Bożonarodzeniowa skarpeta na prezenty DIY - szycie krok po kroku

1. Złap za wybrane materiały i zacznij od wycięcia głównej części skarpety. Im więcej planujesz schować w jej wnętrzu upominków i słodyczy, tym większe powinny być fragmenty na korpus świątecznej skarpety.
Następnie przygotuj fragment materiału na ściągacz do skarpety oraz ewentualne ozdoby do przyszycia.

skarpeta DIY na prezenty jak uszyć

Poszczególne kawałki materiałów na skarpetę DIY na prezenty, jakie trzeba wyciąć: 

→ 2x część główna (korpus skarpety); → 1x ściągacz - o długości odpowiadającej górnej krawędzi skarpety x2 + 0,5 - 1 cm zapasu na zszycie (czyli o długości takiej, jak obwód otworu w skarpecie + zapas na zszycie);
→ dekoracje i ozdoby - mogą to być wszelkie wstążki w świątecznych kolorach czy motywach, guziczki albo naszywki. Nawet aplikacje DIY możesz wykorzystać do upiększenia swojej skarpety!

świąteczna skarpeta DIY na prezenty wykrój

2. Jeżeli planujesz udekorować swoją skarpetę na święta - najwygodniej zrobić to przed zszyciem poszczególnych części.
Gdy np. chcesz naszyć aplikację, to będzie Ci o wiele łatwiej manewrować podczas szycia na maszynie/szycia ręcznego, by zamontować ozdobę.

świąteczna skarpeta DIY na prezenty

Warto wykorzystać ozdobne ściegi podczas szycia maszynowego - przeszycia w kontrastowych kolorach staną się dodatkową dekoracją skarpety.☺

Adzik tworzy - świąteczna skarpeta DIY na prezenty

3. Gdy dekoracje na korpusie skarpety są zamontowane - pora przejść do głównego szycia!
Złóż 2 części skarpety prawymi stronami do siebie. Zepnij krawędzie szpilkami.

4. Zszyj części główne skarpety i pamiętaj, by zostawić wolne, niezszyte brzegi u góry skarpety.

Adzik tworzy - świąteczna skarpeta DIY na prezenty

5. Następnie stwórz ściągacz do skarpety. 
Złap za prostokątny kawałek materiału, ułóż go prawą stroną na wierzch. Złóż go na pół tak, by krótsze boki znalazły się nad sobą.
Zszyj ściągacz wzdłuż krótszego boku (spójrz na poniższe zdjęcie jak to powinno wyglądać).

jak uszyć ściągacz do skarpety DIY na prezenty

6. Ściągacz wywiń na prawą stronę. Złóż go na pół - tym razem po szerokości, by uzyskać węższy pas z podwójnego materiału (jak na poniższym zdjęciu).
Otwarte brzegi zepnij szpilkami dla ułatwienia i żeby nic Ci nie uciekło, nie obsunęło się itp.

jak zrobić ściągacz do świątecznej skarpety DIY

7. Przymocuj złożony na pół ściągacz do zszytej wcześniej skarpety. Zrób to, nakładając ściągacz na otwór skarpety, od prawej strony (podobnie jak na zdjęciu).
Teraz szpilki to Twoi sprzymierzeńcy - nie bój się ich użyć, nawet w nadmiernej ilości. Niech ułatwią Ci szycie i trzymają warstwy materiału w ryzach.☺

jak przyszyć ściągacz do bożonarodzeniowej skarpety DIY

8. Przyszyj ściągacz do skarpety. Możesz też wszyć przy okazji kawałek sznurka lub wstążki, która posłuży za wieszadełko przy skarpecie.

jak przyszyć ściągacz do świątecznej skarpety DIY - Adzik tworzy

9. Ściągacz przyszyty? To skarpeta DIY na świąteczne prezenty gotowa!

Ale możesz ją jeszcze udekorować, jeśli chcesz - maluj farbami do tkanin, przyklejaj cekiny czy świecidełka lub podrzuć dziecku do artystycznej przeróbki.☺

Ja przy swojej skarpecie dopiero po całkowitym uszyciu przymocowałam wstążkę do wieszania (bo wcześniej o tym zapomniałam). Przyszyłam ją ręcznie, od środka, na wysokości wszytego ściągacza.

świąteczna skarpeta DIY z upcyklingu jak zrobić - Adzik tworzy

świąteczna skarpeta DIY ze ścinek i swetra szycie - Adzik tworzy

Świąteczna skarpeta na Mikołajki już czeka na wrzucenie do niej prezentów i słodyczy.
Jeżeli nie masz pomysłu na upominki dla przyjaciół czy rodziny - zainspiruj się listą prezentów DIY, które zrobisz sam/sama (do każdego z ponad 20 pomysłów znajdziesz także instrukcje wykonania). A może nie wiesz co podarować kreatywnemu maniakowi? Pomocny może się okazać wpis z pomysłami na prezenty dla rękodzielnika!

świąteczna skarpeta DIY na prezenty z upcyklingu - Adzik tworzy

Jak widać powyżej, już zaczynam szaleć ze świątecznymi motywami.☺ Naszyjnik z czerwononosym reniferem nieco się schował za uszytą skarpetą. Za to jak widać poroże! Opaskę z uszami i porożem renifera zrobiłam bodajże 2 lata temu, z nienoszonej opaski do włosów oraz resztek filcu. Poroże wzmocniłam drutami, żeby ładniej sterczało i nie opadało.

Z kolei inne świąteczne dekoracje DIY, które warto zrobić - bo i koszt wykonania niewielki, i łatwe do zmajstrowania - to np. organizer DIY z recyklingu oraz świeczniki ze słoików w zimowym klimacie.

świąteczna skarpeta DIY na prezenty z upcyklingu - Adzik tworzy

Ach, ta niebieska bluza z ćwiekami ma już... 8 lat z hakiem! Właśnie się zorientowałam, że nieco ponad 5 lat temu pokazałam ją na blogu po raz pierwszy w instrukcjach DIY jak ozdobić bluzę ćwiekami. O jeżuniu przekolczasty, ależ ten czas leci!

Mam nadzieję, że teraz już poradzisz sobie z uszyciem kompletu świątecznych skarpet. Ukryj w nich upominki dla bliskich i cieszcie się nie tylko z prezentów, ale i wspólnie spędzonego czasu! ❤

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨