02 grudnia

DIY: Jak uszyć świąteczną skarpetę na prezenty

Czas pędzi jak szalony, dlatego już teraz pomyśl o świątecznych dekoracjach DIY! W tym roku zaczęłam od szycia skarpety na prezenty i od razu dzielę się instrukcjami na szycie krok po kroku.

Adzik tworzy - świąteczna skarpeta DIY jak uszyć


Świąteczne skarpety są bardzo łatwe w wykonaniu i można poradzić sobie z ich uszyciem nawet bez maszyny do szycia.☺ Wiadomo, na maszynie idzie szybciej, ale bez sprzętu też dasz radę wykonać uszytki.
Pamiętam, że za dzieciaka szyłam i ręcznie, i na maszynie do szycia, różne świąteczne dekoracje. Skarpety na święta tworzyłam w pewnym momencie tak namiętnie i intensywnie, że obdarowywałam nimi koleżanki, najbliższą rodzinę. Zrobiłam nawet raz tak wypasioną skarpetę, że mogłaby być wykorzystywana jako domowy bambosz, i to całkiem gruby oraz ocieplony wewnątrz.
Rok temu ze skarpetami nie zdążyłam, ale mam nadzieję, że w tym sezonie uda mi się zrobić jeszcze kilka takich dekoracji i schować w nich małe co nieco.☺ 

Z czego uszyć dekoracyjną skarpetę na prezenty?

Jeżeli masz zapas materiałów, i to niekoniecznie w świąteczne motywy, możesz złapać za cokolwiek. Jednak lepiej mogą prezentować się skarpety uszyte z nieelastycznych tkanin - gdy coś wrzucisz do środka, materiał nie będzie się nadmiernie naciągać.

diy dekoracje na święta

Wykorzystałam ścinki i resztki materiałów: szary, nierozciągliwy materiał oraz kawałek beżowego polaru, na "ściągacz" skarpety. Oryginalnie ściągacze w ubraniach powinny być elastyczne, ale polarek pełni tutaj funkcję czysto dekoracyjną. Wygrzebałam jeszcze, jako dekorację-naszywkę, namalowaną w zeszłym roku śnieżynkę (czy też raczej śnieżynkopodobny wzorek). Malunek także powstał na resztce tkaniny, ale pochodzącej z białych, szpitalnych spodni.☺
Warto także poszperać za kawałkiem wstążki lub sznurka, dzięki któremu będzie możliwe podwieszenie świątecznej skarpety w wybranym miejscu - np. na drzwiach, na szafce bądź przy kominku.

Możesz także złapać za stary, znoszony sweter we wzorki albo gładki, jednokolorowy i przerobić go na świąteczną skarpetę DIY. Zalegające w garderobie ubranie też się świetnie sprawdzi jako "dawca materiału" na nowy uszytek. 😉


jak uszyć świąteczną skarpetę


Jak uszyć świąteczną skarpetę - krok po kroku:

1. Złap za wybrane materiały i zacznij od wycięcia głównej części skarpety. Im więcej planujesz schować w jej wnętrzu upominków i słodyczy, tym większe powinny być fragmenty na korpus świątecznej skarpety.
Następnie przygotuj fragment materiału na ściągacz do skarpety oraz ewentualne ozdoby do przyszycia.

jak uszyć skarpetę na prezenty

Poszczególne kawałki na skarpetę prezentową:
→ 2x część główna (korpus skarpety);
→ 1x ściągacz - o długości odpowiadającej górnej krawędzi skarpety x2 + 0,5 - 1 cm zapasu na zszycie (czyli o długości takiej, jak obwód otworu w skarpecie + zapas na zszycie);
→ dekoracje i ozdoby - mogą to być wszelkie wstążki w świątecznych kolorach czy motywach, guziczki albo naszywki. Nawet aplikacje DIY możesz wykorzystać do upiększenia swojej skarpety!

diy świąteczna skarpeta


2. Jeżeli planujesz udekorować swoją skarpetę na święta - najwygodniej zrobić to przed zszyciem poszczególnych części.
Gdy np. chcesz naszyć aplikację, to będzie Ci o wiele łatwiej manewrować podczas szycia na maszynie/szycia ręcznego, by zamontować ozdobę.

diy skarpeta na święta


Warto wykorzystać ozdobne ściegi podczas szycia maszynowego - przeszycia w kontrastowych kolorach staną się dodatkową dekoracją skarpety.☺


blog o szyciu diy


3. Gdy dekoracje na korpusie skarpety są zamontowane - pora przejść do głównego szycia!
Złóż 2 części skarpety prawymi stronami do siebie. Zepnij krawędzie szpilkami.

4. Zszyj części główne skarpety i pamiętaj, by zostawić wolne, niezszyte brzegi u góry skarpety.


jak uszyć świąteczną skarpetę


5. Następnie stwórz ściągacz do skarpety. 
Złap za prostokątny kawałek materiału, ułóż go prawą stroną na wierzch. Złóż go na pół tak, by krótsze boki znalazły się nad sobą.
Zszyj ściągacz wzdłuż krótszego boku (spójrz na poniższe zdjęcie jak to powinno wyglądać).

jak uszyć ściągacz diy


6. Ściągacz wywiń na prawą stronę. Złóż go na pół - tym razem po szerokości, by uzyskać węższy pas z podwójnego materiału (jak na poniższym zdjęciu).
Otwarte brzegi zepnij szpilkami dla ułatwienia i żeby nic Ci nie uciekło, nie obsunęło się itp.

jak uszyć ściągacz diy


7. Przymocuj złożony na pół ściągacz do zszytej wcześniej skarpety. Zrób to, nakładając ściągacz na otwór skarpety, od prawej strony (podobnie jak na zdjęciu).
Teraz szpilki to Twoi sprzymierzeńcy - nie bój się ich użyć, nawet w nadmiernej ilości. Niech ułatwią Ci szycie i trzymają warstwy materiału w ryzach.☺

diy świąteczna skarpetka


8. Przyszyj ściągacz do skarpety. Możesz też wszyć przy okazji kawałek sznurka lub wstążki, która posłuży za wieszadełko przy skarpecie.


jak wszyć ściągacz

9. Ściągacz przyszyty? To skarpeta na prezenty gotowa!
Ale możesz ją jeszcze udekorować, jeśli chcesz - maluj farbami do tkanin, przyklejaj cekiny czy świecidełka lub podrzuć dziecku do artystycznej przeróbki.☺

Ja przy swojej skarpecie dopiero po całkowitym uszyciu przymocowałam wstążkę do wieszania (bo wcześniej o tym zapomniałam). Przyszyłam ją ręcznie, od środka, na wysokości wszytego ściągacza.

świąteczna skarpeta diy

diy skarpeta na prezenty

szycie skarpeta świąteczna diy


Świąteczna skarpeta na Mikołajki już czeka na wrzucenie do niej prezentów i słodyczy.
Jeżeli nie masz pomysłu na upominki dla przyjaciół czy rodziny - zainspiruj się listą prezentów DIY (do każdego pomysłu znajdziesz także instrukcje wykonania). A może nie wiesz co podarować bliskiemu Twemu sercu kreatywnemu maniakowi? Pomocny może się okazać wpis z pomysłami na prezenty dla rękodzielnika!

diy skarpeta na prezenty

Jak widać, już zaczynam szaleć ze świątecznymi motywami.☺ Naszyjnik z czerwononosym reniferem nieco się schował za uszytą skarpetą. Za to jak widać poroże! Opaskę z uszami i porożem renifera zrobiłam bodajże 2 lata temu, z nienoszonej opaski do włosów oraz resztek filcu. Poroże wzmocniłam drutami, żeby ładniej sterczało i nie opadało.

Z kolei inne świąteczne dekoracje DIY, które warto zrobić - bo i koszt wykonania niewielki, i łatwe do zmajstrowania - to np. organizer DIY z recyklingu oraz świeczniki ze słoików w zimowym klimacie.

blog o szyciu diy, diy blog

Aaa, ta niebieska bluza z ćwiekami ma już... 5 lat! Właśnie się zorientowałam, że nieco ponad 5 lat temu pokazałam ją na blogu po raz pierwszy. Bluzę dorwałam za kilka złotych w second-handzie i postanowiłam nieco ją udekorować ćwiekami. W dodatku to jedne z pierwszych instrukcji na przeróbki ubrań, które na blogu się pojawiły. O jeżuniu przekolczasty, ale ten czas leci!
Jeśli masz ochotę na przerabianie starych ubrań lub lumpeksowych zdobyczy, możesz zainspirować się wpisem jak zrobić bluzę z ćwiekami.

Adzik tworzy - blog o szyciu i przerabianiu ubrań

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz