28 grudnia

DIY Bransoletka ze sznurka z plecioną regulacją w technice makramy

Zabarykadowanie się w domu, przed tv i pod kocem w deszczowe dni nie wydaje się złym pomysłem. Jednak warto wykorzystać czas leniuchowania aktywnie i wyczarować biżuterię! Pokażę Ci jak zrobić bransoletkę ze sznurków z plecioną regulacją, wszystko krok po kroku.☺

Adzik tworzy - Regulowana bransoletka DIY pleciona makrama

Stworzyłam ostatnio kilka nowych bransoletek makramowych. Głównie w celu przygotowania dla Ciebie instrukcji jak zrobić regulowane bransoletki ze sznurków, ale dlaczego i ja nie miałabym z tego wynieść nowych błyskotek zrobionych pod mój styl?☺

Plecione bransoletki DIY z regulowaną długością


Czarna bransoletka ze złotym listkiem to akcent niekoniecznie zarezerwowany wyłącznie na czas jesienny - nie tylko o tej porze roku będę ją nosić, to pewne! Stworzyłam także błękitną bransoletkę z uroczą, porcelanową świnką - dla A'dzika idealna!❤

Środkowa bransoletka, pleciona techniką makramy, lecz o nieco innym ułożeniu sznurków, to biżuteria rzec można sprzed lat. Bordowo-błękitną bransoletkę ze sznurków zrobiłam ponad 2,5 roku temu. Ostatnio zapałałam do niej wielką miłością i mam do niej sentyment (pomagała przy jej tworzeniu kotka o wdzięcznym imieniu Niunia, która niestety kilka miesięcy później zginęła). Noszę ją niemal codziennie i podoba mi się w bransoletce kontrast barw.


W poniższych instrukcjach pokażę jak wykonać regulację ze sznurków w technice makramy, na przykładzie czarnej, plecionej bransoletki z liściem.


Kolejny tutorial na biżuterię z regulowaną długością już powstaje jest gotowy, a w roli głównej występuje błękitna, makramowa bransoletka ze świnką. Także będzie o plecionych "zapięciach", lecz w bardziej supełkowym wydaniu!


Jak zrobić bransoletkę ze sznurka z regulacją na supełek


Adzik tworzy - Regulowane bransoletki makrama DIY

Z czego zrobić plecione bransoletki DIY z regulacją?


→ Potrzebujesz przede wszystkim sznurka do wyplatania. To może być bawełniany sznurek woskowany. Czarny oraz błękitny sznurek z najnowszych bransoletek to przykład wspomnianego sznurka.

→ Ponadto, gdy planujesz zrobić biżuterię ze sznurków i z zawieszkami - zaopatrz się nie tylko w urocze zawieszki i ozdoby, lecz także kółeczka montażowe! Bez kółeczek możesz mieć problem z montażem zawieszek przy własnoręcznie wykonanych bransoletkach.

→ Przyda się także szybkoschnący klej błyskawiczny do utrwalenia supełków i zabezpieczenia zakończeń w splotach. Nie polecam do biżuterii ze sznurków klejów żelowych - schną bardzo długo i w przypadku ruchomych, plecionych regulacji w bransoletkach nie zdadzą egzaminu. Tego rodzaju kleje są lepszym rozwiązaniem np. gdy chcesz wkleić rzemienie lub końce sznurów szydełkowo-koralikowych do metalowych końcówek.

→ Nie zapomnij o nożyczkach i narzędziach jubilerskich (głównie do montażu kółeczek przy zawieszkach).

→ Dużą pomocą podczas wyplatania bransoletek ze sznurków może okazać się zwykła taśma klejąca (o tym opowiem w kolejnych krokach tworzenia biżuterii).

Adzik tworzy - Regulowana bransoletka DIY ze sznurka makrama

Makramowa bransoletka ze sznurka, z plecioną regulacją - krok po kroku:


1. Odmierz fragment sznurka, który będzie bazą bransoletki makramowej, i utnij odpowiednią długość. Dolicz w razie czego po kilka zapasowych centymetrów na każdym końcu (supełki, nieprzewidziane sytuacje itp.).

W przypadku czarnej bransoletki z listkiem, odmierzyłam sznurek o długości odpowiadającej szerokości nadgarstka x2 + doliczyłam po ok. 5 cm na każdym końcu sznurka.
Lepiej mieć dłuższy sznurek i go przyciąć na koniec niż wziąć krótszy i kombinować później z przedłużaniem bransoletki.

Adzik tworzy - jak zrobić plecioną bransoletkę z regulacją2. By końce woskowanych sznurków (lub jakichkolwiek innych) nie strzępiły się - zetnij sznurki po skosie i potraktuj minimalną ilością kleju błyskawicznego.
Szybkoschnący klej do biżuterii sprawi, że końcówki sznurków się "utwardzą" i poszczególne nitki skleją ze sobą.
O tym triku opowiadałam także w instrukcjach jak zrobić bransoletkę na nogę.

biżuteria diy jak zabezpieczyć koniec sznurka3. Sznurek będący bazą, podstawą bransoletki rozciągnij na płaskiej powierzchni. To może być blat biurka, stół lub deseczka. Niektórzy wyplatają bransoletki z makramy na specjalnych podkładkach lub na krośnie, ale to już zależy od Twoich preferencji (u mnie krosno się nie sprawdziło, ale może Tobie się spodoba?☺).

4. Końce sznurków możesz zawiązać na supełki, a następnie przykleić je do powierzchni za pomocą taśmy klejącej (jak na poniższym zdjęciu).

jak zrobić plecioną bransoletkę DIY ze sznurka5. Przygotuj fragment sznurka, którym wykonasz makramowy splot.
Długość sznurka może wynieść np. podwójną długość bazy pod bransoletkę lub być nieco dłuższa/krótsza.
Gdy sznurek będzie krótszy - także splot makramowy w bransoletce nie będzie zbyt długi.

6. Wykonaj makramowy splot. W tym celu możesz skorzystać z instrukcji jak zrobić bransoletkę makramową z zawieszkami. Po kliknięciu w link zobaczysz w jaki sposób wykonać nie tylko makramę, ale także poznasz 2 sposoby na wplatanie zawieszek do biżuterii ze sznurków!

A może masz ochotę na nieco zakręconą bransoletkę? Splot makramowy nie musi wyglądać zawsze tak samo - instrukcje na zakręcaną makramę są na to najlepszym dowodem!☺

Adzik tworzy - Regulowana bransoletka DIY ze sznurka makramaTak prezentuje się najprostszy splot wykonany w technice makramy. To u mnie połowa głównego splotu w bransoletce i w tym miejscu postanowiłam umieścić zawieszkę.

Adzik tworzy - Regulowana bransoletka DIY ze sznurka

7. Jak zamontować zawieszkę w bransoletce?

Przy zawieszce zamontuj kółeczko montażowe, dzięki któremu podwiesisz dekorację na sznurkach.

Adzik tworzy - Regulowana bransoletka DIY ze sznurka makrama

Następnie nawlecz kółeczko przy zawieszce na bazowy sznurek w bransoletce i przesuń jak najbliżej już powstałego splotu.

Adzik tworzy - Regulowana bransoletka DIY ze sznurka makrama

Kontynuuj wyplatanie makramy, nie zapominając o wpleceniu zawieszki między sznurki.☺
Dzięki temu zawieszka pozostanie w jednym miejscu, nie będzie się obsuwać czy "uciekać" z miejsca nałożenia na bransoletkę.

Adzik tworzy - Regulowana bransoletka DIY ze sznurka makrama


Adzik tworzy - Regulowana bransoletka DIY ze sznurka makrama


W podobny sposób możesz wpleść między sznurki także kolorowe koraliki. Zrobiłam tak m.in. w makramowych bransoletkach z koralikami w literki i stworzyłam biżuterię z różnymi, zabawnymi napisami.☺
To fajny pomysł na spersonalizowaną bransoletkę jako prezent diy! Może przy najbliższej okazji skusisz się na własnoręcznie wykonane upominki dla bliskich?☺

Dobra, a teraz wróćmy do naszej bransoletki z makramy!


8. Po wypleceniu makramowego splotu zabezpiecz końce plecionki za pomocą kleju do biżuterii.
Odetnij końce sznurków blisko zaklejonego miejsca.

Adzik tworzy - Regulowana bransoletka DIY ze sznurka makramaPora przejść do głównego tematu niniejszych instrukcji! 

Jak zrobić plecioną regulację w bransoletce ze sznurków?


9. Zapoczątkowaną bransoletkę możesz nałożyć dla ułatwienia sobie zadania np. na butelkę plastikową, otwarte oparcie przy krześle czy nawet na... grubszą, okrągłą świeczkę!☺
Niezbędne pomoce znajdziesz wokół siebie. Wystarczy, że otworzysz oczy i rozejrzysz się po mieszkaniu.

10. Luźne końce bransoletki możesz tymczasowo przykleić do okrągłej "podstawki", by całość nie uciekała i nie przesuwała się podczas wyplatania regulacji w biżuterii.

jak zrobić biżuterię ze sznurków z plecioną regulacją makrama11. Zacznij wyplatać makramowy splot wokół unieruchomionych sznurków-bazy bransoletki.

Regulowana bransoletka DIY ze sznurka makrama


12. Kontynuuj wyplatanie makramy, aż do osiągnięcia odpowiedniej długości plecionki-regulacji bransoletki.diy bransoletka z regulacją ze sznurka instrukcje


13. Warto przymierzyć bransoletkę i sprawdzić czy regulacja nie jest zbyt krótka/za długa. Masz szansę jeszcze to zmienić i nanieść poprawki w biżuterii.bransoletki diy z regulacją ze sznurka


Regulowane bransoletki DIY ze sznurka makrama14. Gdy wszystko jest w porządku - można przejść do końcowego podklejania i obcinania pozostałości sznureczków!

Regulowane bransoletki DIY ze sznurka makrama15. Delikatnie kropnij klejem regulację na obu końcach. I OD RAZU WPRAW REGULACJĘ BRANSOLETKI W RUCH!

Dzięki temu unikniesz sytuacji, gdy potraktowana klejem plecionka przyklei się na amen do podstawy bransoletki.☺

bransoletki DIY ze sznurka - zabezpieczanie plecionki16. Po zabezpieczeniu plecionej regulacji klejem, możesz odciąć pozostałości sznureczków.

Regulowana bransoletka DIY ze sznurka makrama

17. Zrób także supełki na końcach sznureczków będących podstawą bransoletki. Potraktuj je szybkoschnącym klejem do biżuterii, a następnie odetnij nadmiar sznureczków.

Regulowana bransoletka DIY ze sznurka jak zakończyćW taki sposób regulowana bransoletka ze sznurków jest już gotowa! Załóż ją czym prędzej i uprzyjemnij sobie nie tylko mroźne, szarobure wieczory z pomocą rękodzieła, ale i np. czas spędzony w pracy. Wystarczy, że spojrzysz na zrobioną własnoręcznie bransoletkę, a na pewno uśmiechniesz się w myślach. I na sercu zrobi się cieplej, gdy usłyszysz od koleżanek: "Ale śliczna bransoletka? Gdzie kupiłaś?", a Ty będziesz mogła z dumą powiedzieć: "Ha, nie kupiłam, sama ją zrobiłam!".❤

Regulowana bransoletka DIY ze sznurka makrama


Instrukcje na wykonanie regulowanej biżuterii ze sznurków powstały we współpracy ze sklepem internetowym Koraliki.pl.

Już wiem, że nowa bransoletka ze sznurków będzie dobrze wyglądać w duecie z długim naszyjnikiem z koralików. I niby biżuteryjnie jestem w najbliższym czasie ustawiona, ale... i tak mam chrapkę zrobić kolejne bransoletki, wisiorki i kolczyki. To tak jak z ciastkiem - na jednym się nie kończy.☺

Dodatkowe instrukcje na plecioną regulację bransoletek:

→ Regulacja bransoletki jak w rzemyku DIY + dodatkowo znajdziesz tu instrukcje na wykonanie dwukolorowego makramowego splotu, który przypomina nieco drabinkę 😉

Możesz wykorzystać instrukcje na plecioną regulację np. w makramowej bransoletce ze sznurków i koralików.

Korzystaj z instrukcji do woli i zakochaj się w sznurkowych pomysłach na biżuterię! ❤

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨