03 maja

DIY Bransoletka makramowa z dwukolorowym splotem drabinką i z ruchomą regulacją

W splotach makramy można się nieźle zamotać i... zakochać. Wariacji wiązania sznurków w biżuterii makramowej jest mnóstwo, a niniejsze instrukcje to kolejny na to dowód.☺ Sprawdź w jaki sposób wykorzystać podstawowy splot makramowy, by uzyskać nietuzinkową bransoletkę w dwóch lub więcej kolorach układających się w "drabinkę". Do sznurków, gotowi, start!


Adzik tworzy - bransoletka makramowa DIY splot dwukolorowy

Dwu- i wielokolorowa makrama - jaki zastosować splot, by uzyskać ciekawy efekt w biżuterii ze sznurków?

Dotychczas wiele razy wyplatałam bransoletki makramowe w dwóch kolorach. Cały czas mowa o splocie podstawowym, jednak o nieco innej kolejności przekładania poszczególnych sznurków między sobą.

W przypadku czarno-niebieskiej bransoletki ze sznurków bawełnianych postanowiłam zmienić nieco utarty schemat. Normalnie dwukolorowa makrama prezentuje się tak, jak np. czarno-kobaltowa bransoletka makramowa 2w1 dla psiego fana. Tamta bransoletka jest dwukolorowa lub raczej DWUSTRONNA - na jednej stronie dominuje czarna barwa, z drugiej jest więcej kobaltowego odcienia. "Obrębienia"/krawędzie boczne w splocie po danej stronie bransoletki są w kontrastowym kolorze. A tutaj co mamy? 

W splocie makramowym zwanym "drabinką" (nie mam pojęcia jak się oryginalnie nazywa ten splot, nie mogę nigdzie znaleźć stosownej informacji, więc roboczo i z racji wizualnego efektu pozostanę przy "drabince" - w sumie określenie chyba najbardziej trafne i całkiem nawet ładne😉) oba kolory sznurka widoczne są po równo z każdej strony plecionej bransoletki. 

Barwy układają się w sekwencji: 2 poziomy sznurka niebieskiego x 2 poziomy sznurka czarnego. "Obrębienia"/krawędzie boczne w splocie są w przeciwnym kolorze sznurka. Czyli mamy tyle samo koloru czarnego, co i turkusowego po każdej stronie bransoletki. Można uznać, że bransoletka wykonana splotem "drabinką" jest nie tylko dwukolorowa, ale i bliźniaczo dwustronna.


Adzik tworzy - DIY bransoletka pleciona makrama splot dwukolorowy

Czego potrzebujesz do wykonania plecionej, makramowej bransoletki DIY:

→ sznurki w dwóch różnych kolorach - na początku przygody z plecionymi bransoletkami świetnie sprawują się bawełniane sznurki. Wybrałam kolor niebieski/błękitny oraz czarny;
→ szybkoschnący klej do biżuterii - np. klej cyjanopan E;
→ nożyczki i taśma klejąca.


Jak zrobić bransoletkę makramową dwukolorową w splocie podstawowym - krok po kroku:


1. Przygotuj 4 sznurki o tej samej długości - może to być np. 4 x 50 cm:
→ 2 odcinki w kolorze np. czarnym,
→ 2 odcinki sznurka w kolorze np. niebieskim (będę omawiać instrukcje na podstawie barw, jakie zastosowałam, żeby nie zagubić się w tłumaczeniach). 


Jak wykonać splot makramowy a la drabinka?


2. Złap za jeden sznurek niebieski i jeden sznurek czarny. Ułóż je obok siebie na płaskiej powierzchni, np. na blacie biurka czy na stoliku. 
Oba sznurki będą stanowić bazę bransoletki.

Dla wygody późniejszego wyplatania - końce sznurków przyklej taśmą klejącą do podłoża, dzięki czemu ładnie będą trzymać się w jednym miejscu i nie będą migrować po powierzchni roboczej.Adzik tworzy - DIY bransoletka ze sznurków splot dwukolorowy

3. Kolejne 2 sznurki ułóż po jednym z każdej strony bazowych sznurków.
I w tym przypadku możesz wspomóc się taśmą klejącą, by zabezpieczyć wolne końce sznurków/początkowe odcinki sznurków. 


Pamiętaj, by przy bocznych sznurkach przykleić tylko jeden koniec, pozostała część musi pozostać "swobodna", by wykonać makramowy splot!Adzik tworzy - Jak zrobić bransoletkę DIY makramową

3. Zacznij wyplatać splot makramowy. Złap za sznurek czarny/po prawej stronie bazy bransoletki i przeprowadź go POD bazą bransoletki.
Następnie chwyć sznurek niebieski/po lewej i przełóż go NAD bazą bransoletki, a później wsadź jego koniec w pętelkę utworzoną z czarnego sznurka.

Dla ułatwienia spójrz na zdjęcie powyżej - zwróć uwagę na to, w jaki sposób układają się przeplatane właśnie sznurki.Adzik tworzy - Jak zrobić bransoletkę DIY makrama dwukolorowa

4. Pociągnij za końce sznurków, by stworzyć ścisły splot makramowy.
Lewy sznurek powinien być teraz widoczny NAD bazą bransoletki.Adzik tworzy - DIY bransoletka makramowa dwukolorowa

5. W tym momencie sznurek czarny/po lewej stronie przełóż POD bazą bransoletki. Z kolei sznurek niebieski/znajdujący się z prawej strony przełóż NAD bazą i jego koniec umieść w pętelce z czarnego sznurka.Adzik tworzy - biżuteria DIY makrama splot dwukolorowy

6. Zaciągnij sznurki, by uściślić splot. 
Rób to za każdym razem, gdy przeprowadzisz sznurki wokół bazy bransoletki.

7. Teraz przełóż sznurek czarny/z prawej strony NAD bazą bransoletki. Natomiast sznurek niebieski/z lewej strony przełóż POD bazą i wsadź jego koniec w pętelkę ze sznurka czarnego. Zaciśnij sznurki.

8. Następnie sznurek czarny/jest teraz po lewej stronie przełóż NAD bazą bransoletki. Sznurek niebieski/znajdujący się po prawej przełóż POD bazą i koniec wsadź w czarną pętelkę.
Zaciśnij sznurki.

Adzik tworzy - bransoletka makramowa DIY splot dwukolorowy

PODPOWIEDŹ: By uzyskać zgrabną drabinkę w dwóch kolorach należy przeprowadzać najpierw sznurek A dwa razy pod rząd NAD bazą bransoletki, a w kolejnych dwóch ruchach - sznurek B powinien znaleźć się NAD bazą.

To najprostsze wytłumaczenie tego splotu i można pokombinować nie tylko z dwoma, ale i trzema czy czterema kolorami sznurków! Ja na pewno spróbuję, a Ty?☺


Adzik tworzy - DIY bransoletka pleciona dwukolorowa

9. Powtarzaj przeplatanie w sekwencji: 2 sznurki niebieskie NAD bazą, a następnie 2 sznurki czarne NAD bazą bransoletki, dopóki nie uzyskasz pożądanej długości splotu.

PODPOWIEDŹ: Jeżeli w którymś momencie się pomylisz - zobaczysz pojedynczo występujący sznurek w danym kolorze lub trzykrotne powtórzenie barwy. Zamiast panikować wystarczy delikatnie złapać palcami ostatni przeplot i go rozplątać. Następnie przeprowadź odpowiedni kolor sznurka nad bazą, by utrzymać sekwencję w ryzach.


10. Gdy dwukolorowy splot "drabinkowy" ma odpowiednią długość - zaaplikuj po kropelce szybkoschnącego kleju do biżuterii luźne końce sznurków tuż przy krawędziach splotu. Dzięki temu, po odcięciu nadmiaru sznurków, bransoletka nie "rozsypie" się i nie rozplącze.Adzik tworzy - DIY bransoletka makrama splot dwukolorowy

Jak wyglądają obie strony dwukolorowej bransoletki makramowej?

Spójrz na poniższe zdjęcie - po obu stronach wyplecionej bransoletki widoczne są obie barwy sznurka w tych samych proporcjach 50:50. Żaden kolor nie dominuje, we wszechświecie panuje równowaga, tak jak i karma zawsze wraca...
To znaczy się, że splot wyszedł Ci super, tak jak powinien, a mi już za bardzo rozkręca się faza na pisanie. 😉


Adzik tworzy - bransoletka makrama DIY splot dwukolorowy jak zrobić

Gdy makramowa bransoletka DIY w splocie "drabinkowym" jest już gotowa - pora zadbać o zapięcie w biżuterii!


Lecz jak zamontować zapięcie w sznurkowej bransoletce? A może lepiej stworzyć plecioną regulację długości?
Wybór należy do Ciebie - możesz wkleić końce wyplecionej bransoletki np. w metalowe końcówki-krokodylki (zapięcia w zaciskowym stylu) albo stworzyć w 100% antyalergiczne "zapięcie" w biżuterii. Czyli po prostu zrób sznurkową regulację! Zero metalu, zero obecności nawet śladowej ilości niklu bądź ryzyko uczulenia. ❤

Dotychczas prezentowałam 2 sposoby na wykonanie regulacji w bransoletkach ze sznurka - znajdziesz je w instrukcjach:


W przypadku dwukolorowe makramy pokażę jeszcze coś innego - regulację rodem z rzemykowych bransoletek.


Jak zrobić regulację w sznurkowej bransoletce a la regulacja w rzemyku - krok po kroku


1. Połóż bransoletkę płasko na równej powierzchni. Jeden z końców bransoletki możesz przytwierdzić taśmą klejącą do blatu roboczego - nie będzie Cię denerwować podczas działania.

Adzik tworzy - DIY bransoletka pleciona splot dwukolorowy


2. Luźny koniec bransoletki przełóż NAD nieruchomym, drugim końcem biżuterii, a następnie POD nim - utworzy się w ten sposób pętelka jak na zdjęciu poniżej.


Adzik tworzy - regulacja w sznurkowej bransoletce DIY jak zrobić


3. Cały czas trzymaj za luźny koniec bransoletki, by teraz zakręcić go WOKÓŁ bazy biżuterii (zdjęcie poniżej) i...


Adzik tworzy - regulacja w plecionej bransoletce DIY


4. ...przełóż koniec bransoletki przez powstałą pętelkę.


Adzik tworzy - Jak zrobić regulację w sznurkowej bransoletce DIY

5. Zaciśnij supeł na bazie bransoletki.


Adzik tworzy - Jak zrobić regulację w sznurkowej bransoletce DIY

W tym momencie na bransoletce powinien pojawić się pierwszy supełek ze sznurkowej regulacji (spójrz poniżej).


Adzik tworzy - DIY bransoletka makrama splot dwukolorowy


6. Powtórz kroki od 2. do 5. z drugim końcem bransoletki.

W ten sposób uzyskasz dwa supełki, które powinny przesuwać się na bazowych sznurkach biżuterii i umożliwiać zmianę szerokości w Twojej bransoletce.


Adzik tworzy - DIY bransoletka makramowa splot dwukolorowy


7. Zabezpiecz supełki niewielką ilością kleju błyskawicznego (odrobiną dosłownie!). 

UWAGA: Po nałożeniu kleju szybko złap za końce bransoletki i przesuwaj supełkami po bazie biżuterii, by potraktowane klejem miejsca nie przytwierdziły się na stałe do bazowych sznurków.


Adzik tworzy - regulacja długości w bransoletce DIY ze sznurków


8. Odetnij nadmiar sznurków przy regulacji. Możesz zawiązać końcówki bransoletki na małe supełki i potraktować je klejem, by się nie rozwiązały.

Jeżeli opis nie wydaje Ci się wystarczający - zobacz videotutorial jak zrobić bransoletkę rzemyk ze sznurka, który opublikowałam na Adzikowym YouTube (taaak, teraz jestem również vlogerem 😁).


W taki oto sposób stworzyłaś/stworzyłeś dwukolorową, makramową bransoletkę, do tego z regulowaną długością! ❤


Adzik tworzy - DIY bransoletka pleciona makrama splot dwukolorowy

Instrukcje na makramową bransoletkę "drabinkę" powstały we współpracy ze sklepem internetowym z akcesoriami do tworzenia biżuterii Koraliki.pl.

Daj się ponieść kreatywnej fali i stwórz własną bransoletkę w dwóch kolorach - wykorzystaj mocne kontrasty lub zbliżone do siebie odcienie.
→ Bransoletka makramowa bordowo-złota (splot jak w "drabince" w niniejszych instrukcji, ale efekt bardziej w stylu glamour)

Z innych instrukcji na biżuterię DIY podrzucę Ci jeszcze:

→ DIY bransoletka na nogę ze sznurka i koralików (lato tuż-tuż, a bransoletki na kostkę z mody nie wychodzą - może warto sprawić sobie jedną?),
→ DIY długi naszyjnik z koralików i chwostem (na deser można zamontować w naszyjniku również ozdobną zawieszkę),
→ DIY makramowa bransoletka z zawieszkami (wplatanie w makramę zawieszek na 2 sposoby),
→ DIY jak zrobić spiralną makramową bransoletkę /biżuterię wykonaną skręconym splotem makramowym.

I cóż mam rzec? Ja się zakochałam w makramie już dawno, od tego zaczęła się moja przygoda z biżuterią handmade! Nie wierzysz? Zerknij do wpisu, w którym mówię o tym, dlaczego biżuteria DIY ma moc i jak moja biżuteryjna przygoda miała się na przestrzeni ostatnich kilku lat.☺

Może i Ty dasz się ponieść sznurkom i zamotasz się w zaplecione hobby?

Adzik tworzy - DIY bransoletki makramowe jak zrobić

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨