03 maja

DIY: Bransoletka makramowa z dwukolorowym splotem drabinką + DIY regulacja bransoletki jak w rzemyku

W splotach makramy można się nieźle zamotać i... zakochać. Wariacji wiązania sznurków w biżuterii makramowej jest mnóstwo, a niniejsze instrukcje to kolejny na to dowód.☺ Sprawdź w jaki sposób wykorzystać podstawowy splot makramowy, by uzyskać nietuzinkową bransoletkę w dwóch lub więcej kolorach układających się w "drabinkę". Do sznurków, gotowi, start!


DIY - bransoletka makramowa splot dwukolorowy

Dwu- i wielokolorowa makrama - jaki zastosować splot, by uzyskać ciekawy efekt?

Dotychczas wiele razy wyplatałam bransoletki makramowe w dwóch kolorach. Cały czas mowa o splocie podstawowym, jednak o nieco innej kolejności przekładania poszczególnych sznurków między sobą.

W przypadku czarno-niebieskiej bransoletki ze sznurków bawełnianych postanowiłam zmienić nieco utarty schemat. Normalnie dwukolorowa makrama prezentuje się tak, jak np. czarno-kobaltowa bransoletka makramowa 2w1 dla psiego fana. Tamta bransoletka jest dwukolorowa lub raczej DWUSTRONNA - na jednej stronie dominuje czarna barwa, z drugiej jest więcej kobaltowego odcienia. "Obrębienia"/krawędzie boczne w splocie po danej stronie bransoletki są w kontrastowym kolorze. A tutaj co mamy? 

W splocie makramowym zwanym "drabinką" (nie mam pojęcia jak się oryginalnie nazywa ten splot, nie mogę nigdzie znaleźć stosownej informacji, więc roboczo i z racji wizualnego efektu pozostanę przy "drabince" - w sumie określenie chyba najbardziej trafne i całkiem nawet ładne😉) oba kolory sznurka widoczne są po równo z każdej strony plecionej bransoletki. 

Barwy układają się w sekwencji: 2 poziomy sznurka niebieskiego x 2 poziomy sznurka czarnego. "Obrębienia"/krawędzie boczne w splocie są w przeciwnym kolorze sznurka. Czyli mamy tyle samo koloru czarnego, co i turkusowego po każdej stronie bransoletki. Można uznać, że bransoletka wykonana splotem "drabinką" jest nie tylko dwukolorowa, ale i bliźniaczo dwustronna.


DIY - bransoletka makramowa splot dwukolorowy

Czego potrzebujesz do wykonania makramowej bransoletki:

→ sznurki w dwóch różnych kolorach - na początku przygody z plecionymi bransoletkami świetnie sprawują się bawełniane sznurki. Wybrałam kolor niebieski/błękitny oraz czarny;
→ szybkoschnący klej do biżuterii - np. klej cyjanopan E;
→ nożyczki i taśma klejąca.

Jak zrobić bransoletkę makramową dwukolorową w splocie podstawowym - krok po kroku:


1. Przygotuj 4 sznurki o tej samej długości - może to być np. 4 x 50 cm:
→ 2 odcinki w kolorze np. czarnym,
→ 2 odcinki sznurka w kolorze np. niebieskim (będę omawiać instrukcje na podstawie barw, jakie zastosowałam, żeby nie zagubić się w tłumaczeniach). 

2. Złap za jeden sznurek niebieski i jeden sznurek czarny. Ułóż je obok siebie na płaskiej powierzchni, np. na blacie biurka czy na stoliku. 
Oba sznurki będą stanowić bazę bransoletki.

Dla wygody późniejszego wyplatania - końce sznurków przyklej taśmą klejącą do podłoża, dzięki czemu ładnie będą trzymać się w jednym miejscu i nie będą migrować po powierzchni roboczej.DIY - bransoletka makramowa splot dwukolorowy

3. Kolejne 2 sznurki ułóż po jednym z każdej strony bazowych sznurków.
I w tym przypadku możesz wspomóc się taśmą klejącą, by zabezpieczyć wolne końce sznurków/początkowe odcinki sznurków. 


Pamiętaj, by przy bocznych sznurkach przykleić tylko jeden koniec, pozostała część musi pozostać "swobodna", by wykonać makramowy splot!Jak zrobić bransoletkę DIY splot makrama dwukolorowy

3. Zacznij wyplatać splot makramowy. Złap za sznurek czarny/po prawej stronie bazy bransoletki i przeprowadź go POD bazą bransoletki.
Następnie chwyć sznurek niebieski/po lewej i przełóż go NAD bazą bransoletki, a później wsadź jego koniec w pętelkę utworzoną z czarnego sznurka.

Dla ułatwienia spójrz na zdjęcie powyżej - zwróć uwagę na to, w jaki sposób układają się przeplatane właśnie sznurki.Jak zrobić bransoletkę DIY splot makrama dwukolorowy

4. Pociągnij za końce sznurków, by stworzyć ścisły splot makramowy.
Lewy sznurek powinien być teraz widoczny NAD bazą bransoletki.DIY makrama splot dwukolorowy

5. W tym momencie sznurek czarny/po lewej stronie przełóż POD bazą bransoletki. Z kolei sznurek niebieski/znajdujący się z prawej strony przełóż NAD bazą i jego koniec umieść w pętelce z czarnego sznurka.DIY makrama splot dwukolorowy

6. Zaciągnij sznurki, by uściślić splot. 
Rób to za każdym razem, gdy przeprowadzisz sznurki wokół bazy bransoletki.

7. Teraz przełóż sznurek czarny/z prawej strony NAD bazą bransoletki. Natomiast sznurek niebieski/z lewej strony przełóż POD bazą i wsadź jego koniec w pętelkę ze sznurka czarnego. Zaciśnij sznurki.

8. Następnie sznurek czarny/jest teraz po lewej stronie przełóż NAD bazą bransoletki. Sznurek niebieski/znajdujący się po prawej przełóż POD bazą i koniec wsadź w czarną pętelkę.
Zaciśnij sznurki.

DIY - bransoletka makrama splot dwukolorowy

PODPOWIEDŹ: By uzyskać zgrabną drabinkę w dwóch kolorach należy przeprowadzać najpierw sznurek A dwa razy pod rząd NAD bazą bransoletki, a w kolejnych dwóch ruchach - sznurek B powinien znaleźć się NAD bazą.

To najprostsze wytłumaczenie tego splotu i można pokombinować nie tylko z dwoma, ale i trzema czy czterema kolorami sznurków! Ja na pewno spróbuję, a Ty?☺


blog DIY biżuteria, jak zrobić biżuterię DIY

9. Powtarzaj przeplatanie w sekwencji: 2 sznurki niebieskie NAD bazą, a następnie 2 sznurki czarne NAD bazą bransoletki, dopóki nie uzyskasz pożądanej długości splotu.

PODPOWIEDŹ: Jeżeli w którymś momencie się pomylisz - zobaczysz pojedynczo występujący sznurek w danym kolorze lub trzykrotne powtórzenie barwy. Zamiast panikować wystarczy delikatnie złapać palcami ostatni przeplot i go rozplątać. Następnie przeprowadź odpowiedni kolor sznurka nad bazą, by utrzymać sekwencję w ryzach.


10. Gdy dwukolorowy splot "drabinkowy" ma odpowiednią długość - zaaplikuj po kropelce szybkoschnącego kleju do biżuterii luźne końce sznurków tuż przy krawędziach splotu. Dzięki temu, po odcięciu nadmiaru sznurków, bransoletka nie "rozsypie" się i nie rozplącze.DIY - bransoletka makrama splot dwukolorowy

Jak wyglądają obie strony dwukolorowej bransoletki makramowej?

Spójrz na poniższe zdjęcie - po obu stronach wyplecionej bransoletki widoczne są obie barwy sznurka w tych samych proporcjach 50:50. Żaden kolor nie dominuje, we wszechświecie panuje równowaga, tak jak i karma zawsze wraca...
To znaczy się, że splot wyszedł Ci super, tak jak powinien, a mi już za bardzo rozkręca się faza na pisanie. 😉


DIY - bransoletka makrama splot dwukolorowy jak zrobić

Gdy makramowa bransoletka w splocie "drabinkowym" jest już gotowa - pora zadbać o zapięcie w biżuterii!


Lecz jak zamontować zapięcie w sznurkowej bransoletce? A może lepiej stworzyć plecioną regulację długości?
Wybór należy do Ciebie - możesz wkleić końce wyplecionej bransoletki np. w metalowe końcówki-krokodylki (zapięcia w zaciskowym stylu) albo stworzyć w 100% antyalergiczne "zapięcie" w biżuterii. Czyli po prostu zrób sznurkową regulację! Zero metalu, zero obecności nawet śladowej ilości niklu bądź ryzyko uczulenia. ❤

Dotychczas prezentowałam 2 sposoby na wykonanie regulacji w bransoletkach ze sznurka - znajdziesz je w instrukcjach:


W przypadku dwukolorowe makramy pokażę jeszcze coś innego - regulację rodem z rzemykowych bransoletek.


Jak zrobić regulację w sznurkowej bransoletce a la regulacja w rzemyku - instrukcje:


1. Połóż bransoletkę płasko na równej powierzchni. Jeden z końców bransoletki możesz przytwierdzić taśmą klejącą do blatu roboczego - nie będzie Cię denerwować podczas działania.

jak zrobić regulację w sznurkowej bransoletce DIY


2. Luźny koniec bransoletki przełóż NAD nieruchomym, drugim końcem biżuterii, a następnie POD nim - utworzy się w ten sposób pętelka jak na zdjęciu poniżej.


DIY - regulacja w sznurkowej bransoletce jak zrobić


3. Cały czas trzymaj za luźny koniec bransoletki, by teraz zakręcić go WOKÓŁ bazy biżuterii (zdjęcie poniżej) i...


DIY - regulacja w sznurkowej bransoletce instrukcje


4. ...przełóż koniec bransoletki przez powstałą pętelkę.


Jak zrobić regulację w sznurkowej bransoletce DIY

5. Zaciśnij supeł na bazie bransoletki.


Jak zrobić regulację w sznurkowej bransoletce DIY

W tym momencie na bransoletce powinien pojawić się pierwszy supełek ze sznurkowej regulacji (spójrz poniżej).


DIY bransoletka makramowa splot dwukolorowy


6. Powtórz kroki od 2. do 5. z drugim końcem bransoletki.

W ten sposób uzyskasz dwa supełki, które powinny przesuwać się na bazowych sznurkach biżuterii i umożliwiać zmianę szerokości w Twojej bransoletce.


DIY bransoletka makramowa splot dwukolorowy


7. Zabezpiecz supełki niewielką ilością kleju błyskawicznego (odrobiną dosłownie!). 

UWAGA: Po nałożeniu kleju szybko złap za końce bransoletki i przesuwaj supełkami po bazie biżuterii, by potraktowane klejem miejsca nie przytwierdziły się na stałe do bazowych sznurków.


DIY regulacja długości w bransoletce ze sznurków


8. Odetnij nadmiar sznurków przy regulacji. Możesz zawiązać końcówki bransoletki na małe supełki i potraktować je klejem, by się nie rozwiązały.


W taki oto sposób stworzyłaś/stworzyłeś dwukolorową, makramową bransoletkę, do tego z regulowaną długością! ❤


DIY bransoletka pleciona splot dwukolorowy

Instrukcje na makramową bransoletkę "drabinkę" powstały we współpracy ze sklepem internetowym z akcesoriami do tworzenia biżuterii Koraliki.pl.

Z innych instrukcji na biżuterię DIY podrzucę Ci jeszcze:

→ DIY bransoletka na nogę ze sznurka i koralików (lato tuż-tuż, a bransoletki na kostkę z mody nie wychodzą - może warto sprawić sobie jedną?),
→ DIY długi naszyjnik z koralików i chwostem (na deser można zamontować w naszyjniku również ozdobną zawieszkę),
→ DIY makramowa bransoletka z zawieszkami (wplatanie w makramę zawieszek na 2 sposoby),
→ DIY jak zrobić spiralną makramową bransoletkę /biżuterię wykonaną skręconym splotem makramowym.

I cóż mam rzec? Ja się zakochałam w makramie już dawno, od tego zaczęła się moja przygoda z biżuterią handmade! Nie wierzysz? Zerknij do wpisu, w którym mówię o tym, dlaczego biżuteria DIY ma moc i jak moja biżuteryjna przygoda miała się na przestrzeni ostatnich kilku lat.☺

Może i Ty dasz się ponieść sznurkom i zamotasz się w zaplecione hobby?

DIY bransoletki makramowe jak zrobić

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz