28 marca

DIY: Bransoletka ze sznurka z regulacją długości #2 na supełek

Chodzi Ci po głowie stworzenie bransoletki ze sznurków, jednak bladego pojęcia nie masz jak zamontować w niej regulację? Podpowiem Ci jak rozwiązać problem zapięcia w plecionej biżuterii. Złap za sznurki i stwórz ruchome zapięcie, czyli "supełek" do regulowania długości w bransoletce DIY!☺


Jak zrobić bransoletkę regulowaną ze sznurka - DIY

Jestem wielką fanką plecionych bransoletek, mam ich od groma! Oczywiście, wszystkie zrobione własnoręcznie - bo takie nosi się z największą przyjemnością.❤ Tym razem pokażę Ci w jaki sposób stworzyć regulację-supełek w bransoletce.

Nie musisz ograniczać się z tym patentem wyłącznie do biżuterii zrobionej ze sznurków. Co prawda to właśnie sznurek odgrywa w zapięciu główną rolę, jednak sam projekt może bazować np. na koralikach. Na koniec niniejszych instrukcji pokażę Ci przykład bransoletki z koralików i z supełkowym zapięciem.☺


DIY Bransoletki ze sznurka - zrób to sam!

Czego potrzebujesz do wykonania bransoletki ze sznurków z regulowaną długością na supełek:

baza bransoletki - najlepiej wykorzystać sznurek nylonowy, woskowany bądź bawełniany. Swoją bransoletkę wykonałam z niebieskiego sznurka bawełnianego. Jednak możesz zaszaleć i np. stworzyć podstawę z łańcuszka z większymi ogniwkami (dzięki czemu będzie możliwe zamontowanie sznurków na obu końcach łańcuszka) lub z żyłki bądź linki jubilerskiej, do końców której zamocujesz kółka-sprężynki (teraz na to wpadłam, chyba stworzę jeszcze taki wariant bransoletki, żeby to zademonstrować☺);
sznurek, dzięki któremu stworzysz zapięcie-supełek - możesz śmiało wykorzystać ten sam sznurek, co plecioną biżuterię (jeśli oczywiście będziesz działać z wyplecioną bransoletką) bądź kawałek w zupełnie innym kolorze. Żeby lepiej zobrazować końcowy wygląd supełka do regulowania bransoletki, wykorzystałam bawełniany sznurek w czarnym kolorze (co nieco zostało po poprzednio wykonanej, czarnej makramowej bransoletce ze złotym liściem);
szybkoschnący klej do biżuterii - do utrwalenia i zabezpieczenia ruchomego supełka przed rozplątaniem.

Regulowana bransoletka ze sznurka DIY - jak zrobić zapięcie-supełek:

DIY bransoletka ze sznurka jak zrobić

1. Zacznij od stworzenia bazy bransoletki według swojego widzimisię i pomysłu. Śmiało zaszalej - bo niby dlaczego masz się ograniczać?☺

Udekoruj bransoletkę tak, jak Ci się to podoba. Tym razem wykorzystałam porcelanowy koralik w formie świnki. Dla Adzika idealnie! ❤ Byle tylko żaden knur mi się nie trafił...😉

DIY bransoletka ze sznurka jak zrobić

2. Po przygotowaniu bazy - przejdź do zamontowania regulacji w bransoletce.
W tym celu złóż obok siebie sznurkowe końce bransoletki, jak to widać na poniższym zdjęciu. Dla ułatwienia możesz wspomóc się taśmą klejącą i przyczepić bransoletkę do podłoża (czerwone strzałki na poniższym zdjęciu), żeby nic podczas pracy Ci nie uciekało ani nie denerwowało.

Regulowana bransoletka ze sznurka DIY

3. Następnie chwyć za sznurek, którym wykonasz regulację w formie supełka.
Przełóż sznurek pod sznurkami-końcami bransoletki.
Jeden koniec sznurka pozostaw bardziej po lewej stronie, drugi przeciągnij na prawą.

Regulowana bransoletka ze sznurka DIY

4. Sznurek, którym stworzysz "zapięcie" w bransoletce - pozostający na razie wysunięty bardziej na prawą stronę, przełóż kilka razy wokół sznurków-końców bransoletki w kierunku lewego sznurka.

Najlepiej, gdy będziesz zawijać tylko jeden koniec sznurka, drugi niech zostanie w miejscu (jak widać na poniższym zdjęciu, pracuję tylko z jednym końcem sznurka, który trzymam w dłoni - drugiego na razie nie ruszam).

Regulowana bransoletka ze sznurka DIY

5. Zawijaj sznurek z prawej do lewej strony, w kierunku "niepracującego" końca, aż do uzyskania minimum 5 "zawijasów" wokół bazy bransoletki.

UWAGA: Im więcej "zawijasów" wokół bazy bransoletki zrobisz, tym większy i szerszy będzie Twój supełek do regulowania długości.

Regulowana bransoletka ze sznurka DIY

6. W kolejnym kroku koniec sznurka (ten, który cały czas trzymasz w dłoni) należy przełożyć przez wszystkie "zawijasy" znajdujące się na bazie bransoletki.

Spójrz na poniższe zdjęcie: będę przekładać koniec sznurka, który trzymam w dłoni, pod "zawijasami" (w kierunku od lewej do prawej strony).
Lewy koniec sznurka nadal leży bezczynnie, ale to się zaraz zmieni. 😉


DIY Regulowana bransoletka ze sznurka

7. Gdy przełożysz jeden z końców sznurków przez "zawijasy" - możesz już pociągnąć powoli i delikatnie za oba luźne końce sznurków od zapięcia. W ten sposób na bransoletce utworzy się zgrabny supełek z kilku "zawijańców".


DIY bransoletka ze sznurka z regulacją na supełek

8. Pozostało już tylko utrwalenie supełka, by się nie posypał w trakcie użytkowania biżuterii, i wzmocnienie regulacji w bransoletce.
Złap za klej błyskawiczny/szybkoschnący i dosłownie po kropelce kleju wypuść na krańcach supełka (w miejscach, gdzie wystają resztki sznurków).

UWAGA: Nie przesadzaj z ilością kleju, bo zapięcie trwale przyczepi się do bazy bransoletki!
Od razu po nałożeniu kleju przeciągnij sznurki-końce bransoletki, żeby supełek nie przyczepił się do jednego miejsca.

DIY bransoletka ze sznurka z regulacją na supełek

9. Na koniec delikatnie odetnij pozostałość sznurków od supełka. Możesz w tych miejscach kropnąć jeszcze klejem (minimalnie!), by końcówki sznurków nie odchodziły od plecionego zapięcia w bransoletce.


I tak oto regulowana bransoletka ze sznurka jest już w Twoich rękach!

W sumie to raczej na ręce, bo chyba będziesz nosić wykonane przez siebie cudeńko?☺

DIY bransoletka ze sznurka z regulacją na supełek

Instrukcje na bransoletkę z regulowaną długością powstały we współpracy z internetowym sklepem z akcesoriami do tworzenia biżuterii Koraliki.pl.

Nie wiem jak Ty, ale dla mnie biżuteria handmade góruje ponad wszystkimi biżuteryjkami z sieciówek (sama pracowałam w jednej polskiej sieciówce z biżuterią, więc co nieco wiem jak się sprawy mają od kuchni). W żadnej sieciówce nie kupisz takiego cudeńka jak np. szydełkowo-koralikowa bransoletka a la wąż boa.

W tworzonej przez siebie biżuterii lubię to, że mogę dopasować kolorystykę, dodatki czy rozmiar do swoich potrzeb. Wzięło się to stąd, że już jako nastolatka miałam problem z dobraniem bransoletek do szerokości nadgarstka - wszystko było za duże! Nawet pracując w sieciówce z biżuterią - choć miałam podczas pracy nosić i reklamować tym samym produkty - ledwo co mogłam na nadgarstek założyć bez obaw o to, że jakaś bransoletka nie zsunie mi się z dłoni. Zakładałam głównie sznurkowe bransoletki (a było ich niewiele), jednak ich wykonanie było nieraz wątpliwej jakości... Sytuację ratowały tylko zawieszki ze srebra bądź złota, które .

Jakiś czas temu pisałam na blogu o tym, co takiego widzę w biżuterii wykonanej własnoręcznie. Zajrzyj do wpisu → Biżuteria DIY ma moc! - i dowiedz się co mi w tym temacie siedzi w głowie. Zobaczysz także mnóstwo moich naszyjników czy bransoletek (wszystko wyszło spod moich rąk).


DIY bransoletka ze sznurka z regulacją na supełek

W ten sam sposób wykonałam bransoletkę ze sznurka z regulacją z wykorzystaniem koralików Panacolor. Granatowy odcień koralików kojarzy mi się z głębią nocy... i z bransoletką na nogę, którą zrobiłam zeszłego lata! Teraz to dopiero mam komplet biżuterii DIY.☺ W dodatku samą bazę biżuterii - w jednym i drugim projekcie - zrobiłam w ten sam sposób.


DIY bransoletka ze sznurka i koralików regulowana

Jak zrobić bransoletkę na nogę (ze sznurka i koralików)

Jeżeli wolisz konkretniejsze, masywniejsze zapięcia - zobacz instrukcje na biżuterię:

→ jak zrobić bransoletkę makramową z zawieszkami (od razu napomknę, że w instrukcjach poznasz 2 sposoby na wplatanie zawieszek).

Warto szukać także innych rozwiązań, jak np. zrobiłam w chokerze z koralików - w trakcie tworzenia ogarnęłam ze spóźnionym zapłonem, że nie mam odpowiednich półfabrykatów, by zamontować zapięcie... Dlatego pokombinowałam i poradziłam sobie z problemem. Jak to szło? "Jeden znajdzie wymówkę, drugi rozwiązanie". Nie mam głowy do słynnych cytatów, ale chyba wiesz co mam na myśli?☺

→ Jak zrobić naszyjnik z koralików i chwostem (tutaj fajną dekoracją biżuterii okazał się porcelanowy koralik tukan - po prostu go uwielbiam!)
→ DIY choker z koralików (w tym projekcie nieco kombinowałam z zapięciem i jego montażem, ale się udało, więc polecam dalej 😉).

Bransoletki ze sznurków DIY - zrób to sam

Mam nadzieję, że teraz bez problemu stworzysz dla siebie lub przyjaciółki bransoletkę z regulowaną długością. Nie zapomnij pochwalić się gotowym projektem - daj znać w komentarzu o efektach swojej kreatywności! 😉

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz