22 sierpnia

Bransoletka na nogę DIY z koralików i sznurka

Latem odsłaniamy zdecydowanie więcej ciała, korzystamy ze słonecznego ciepełka i skwierczymy podczas opalania niczym boczek na patelni.☺ Pokazujemy także stopy w delikatnych japonkach czy sandałach. I jest coś, dzięki czemu podkreślimy piękne, opalone nogi – własnoręcznie wykonana bransoletka na kostkę!

jak zrobić bransoletkę na nogę krok po kroku

Od dłuższego czasu marzyła mi się biżuteria na nogę, jednak oferta sklepów i "gotowców" nie przypadła mi do gustu... Poza tym, wolę sama wszystko zrobić – niezależnie czy chodzi o nową sukienkę, czy torebkę (na drugie powinnam mieć chyba Zocha, od Zosi-samosi).

Postawiłam na model bardziej widoczny niż minimalistyczne łańcuszki. Bransoletka na nogę ze sznurka i z koralikami może i jest masywniejsza, ale nadal pozostaje subtelną ozdobą. A że lubię kontrasty, to wybrałam ciemne kolory lepiej widoczne na tle skóry niż delikatne wyroby ze złota czy srebra.

bransoletka na nogę krok po kroku

Bransoletka na nogę DIY ze sznurka i koralików - czego potrzebujesz:


blog o robieniu biżuterii krok po kroku 

sznurek bawełniany – będzie to baza bransoletki. Możesz wykorzystać także sznurek satynowy czy bawełniany powlekany. Najważniejsze jest to, by średnica sznurka była dopasowana do wielkości otworu w koralikach. Sprawdź to podczas zakupu półfabrykatów, by się nie zdziwić po otrzymaniu przesyłki, że jeden produkt nie pasuje wielkością do drugiego; ☺
→ ozdobne zawieszki – zdecydowałam się na modne motywy księżyca oraz gwiazdki. Ponadto, księżycową zawieszkę z zestawu wykorzystałam już w delikatnym chokerze z koralików. I teraz mam biżuterię do kompletu, sialala!☺
→ koraliki – zdecydowałam się na koraliki Panacolor o średnicy 6 mm. Nie żałuję wyboru, bo... zrobiłam z nich (czy raczej odpowiednika w rozmiarze 4 mm) także długi naszyjnik, który prezentuje się rewelacyjnie! Ale dzisiaj zostańmy przy bransoletce. Koraliki wcale nie są czarne, lecz ciemnogranatowe i mam wrażenie, że delikatnie się mienią wewnątrz. To z kolei sprawia, że idealnie nadają się jako tło dla zawieszki z księżycem oraz gwiazdką, a całość ładnie komponuje się ze wspomnianym już, migoczącym chokerem;☺
końcówki - do wklejania lub zaciskowe. W zależności od tego jak gruba wyjdzie baza bransoletki, tak należy do niej dobrać końcówki o odpowiedniej średnicy wewnętrznej. 
Gdy końcówki biżuterii są bardzo cienkie, np. chcesz wkleić sam koniec sznurka do końcówki, to bardzo fajnie mogą się w takiej sytuacji sprawdzić małe i wąskie końcówki zaciskowe (takie jak wykorzystałam przy naszyjniku z księżycem). Jeśli jednak końce bransoletki są bardziej płaskie - lepszym wyborem mogą okazać się tzw. końcówki-krokodylki;
ogniwka - otwarte oraz sprężynki. Wykorzystasz je nie tylko do zawieszenia ozdób na bransoletce, ale także do przymocowania zapięcia oraz regulacji do swojej biżuterii;
zapięcie – karabińczyk bądź federing;
klej do biżuterii - najlepszy będzie błyskawiczny i szybkoschnący;
→ szczypce do robienia biżuterii – tzw. bociany oraz płaskie. Okażą się nieocenione podczas zakładania ogniwek oraz montażu zapięcia przy bransoletce.

biżuteria z koralików krok po kroku

Poniżej jest i choker z zawieszką, i bransoletka na kostkę - czyli pomysł na niestandardowy komplet biżuterii.
Jeśli jednak nie jesteś przekonana do projektu - możesz wykorzystać instrukcje, by stworzyć tradycyjną bransoletkę z koralików, na sznurku, noszoną na nadgarstku.

jak zrobić bransoletkę na nogę krok po kroku,

DIY Bransoletka na nogę – krok po kroku:


1. Przygotuj odpowiedniej długości sznurek, który będzie bazą bransoletki. W tym celu zmierz swoją kostkę, pomnóż wynik x2 oraz - dla pewności - na każdym końcu sznurka dolicz po ok. 10 cm zapasu.

Zbyt długi sznurek możesz na końcu przyciąć, a za krótkiego nie przedłużysz! Z drugiej strony, gdyby ręka Ci się nieco omsknęła przy przycinaniu sznurka, to bransoletkę można wydłużyć podczas montażu zapięcia. Jak się tworzy rzeczy własnoręcznie, to każdy problem można rozwiązać - wystarczy tylko pogłówkować.

Pamiętaj także, że bransoletka na kostkę powinna być nieco luźniejsza, ponieważ Twoja noga będzie pracować podczas chodzenia. Zbyt ciasna biżuteria stanie się problemem i doprowadzi Cię do szału, ponadto istnieje ryzyko jej zerwania.


bransoletka na nogę ze sznurka diy
Nie ma to jak wstępne przymiarki przed rozpoczęciem projektu ☺

2. Końce sznurka zetnij na skos i skropl DELIKATNIE szybkoschnącym klejem. Dzięki temu ułatwisz sobie kolejne etapy i nawlekanie koralików na sznurek. 

Jak to możliwe? Końce sznurka nie będą się "rozczapirzać" i rozdwajać podczas nakładania koralików. Nie będzie konieczne także ciągłe przycinanie końcówek, więc pod koniec nie zaskoczysz się tym, że "nagle" z pół metrowego sznurka zostało Ci tylko... 20 centymetrów!☺


bransoletka ze sznurka jak zrobić krok po kroku


3. Zrób pierwszy supełek na sznurku, w odległości ok. 7 - 10 cm od jednego z końców sznurka. 
Taki mały trik, a unikniesz łapania zsuwających się ze sznurka koralików - supełek skutecznie je zatrzyma!jak zrobić biżuteria ze sznurków krok po kroku

4. Nawlecz pierwszy z koralików. I teraz są różne możliwości - możesz dalej nawlekać koraliki na sznurek lub oddzielić je od siebie małymi supełkami.

Zdecydowałam się na drugie rozwiązanie i każdorazowo, po nawleczeniu nowego koralika, robiłam supełek tuż przy kuleczce.


blog o robieniu biżuterii diy

kurs online jak zrobić biżuterię krok po kroku

jak zrobić bransoletkę ze sznurka krok po kroku,


5. Nakładaj koraliki niemal do połowy finalnej długości bransoletki (tzn. jeśli chcesz biżuterię o długości 20 cm, to dojedź do ok. 7 - 8 cm) i wstrzymaj konie! Teraz przyjdzie czas na zamontowanie pierwszej z dwóch lub większej ilości zawieszek.

W tym celu do zawieszek przyczep ogniwka, dzięki którym zawiesisz je na sznurku. Pomogą Ci w tym szczypce płaskie oraz bociany. 
I szczerze Ci powiem - nie wiem czy to ja jestem jakąś gamułą, czy może tak jest u wszystkich twórców biżuterii - ale zawsze rozwalę sobie paznokcie przez ogniwka!


jak zrobić bransoletkę z koralików krok po kroku,


blog o robieniu biżuterii montowanie zawieszek

blog o robieniu biżuterii instrukcje

6. Nałóż pierwszą zawieszkę na sznurek i zatrzymaj ją w jednym miejscu dzięki supełkowi.

Nawlecz następne koraliki, po czym powtórz zabieg z drugą i/lub kolejną zawieszką.

Możesz także zamontować tylko jedną dekorację - przecież to Twoja wymarzona biżuteria, zaprojektuj ją według swojego widzimisię!☺ 

W przypadku pojedynczej zawieszki - lepiej zawiesić ją mniej więcej w połowie długości bransoletki.


jak zrobić bransoletkę krok po kroku,

jak zrobić bransoletkę na nogę krok po kroku,

bransoletka ze sznurka i koralików diy

7. Ozdabiaj sznurek koralikami do osiągnięcia niemal pełnej długości - czyli ok. 2 cm mniej niż planowana bransoletka.

Dlaczego w ten sposób? Ponieważ końce sznurków wkleisz w końcówki, zamontujesz karabińczyk i ogniwka do regulowania... A to wpływa na zwiększenie długości bransoletki!


jak zrobić biżuterię krok po kroku,

8. Gdy wszystkie koraliki są już na swoim miejscu - przyszedł czas na zamontowanie końcówek do bransoletki.

Jeśli nie masz końcówek o odpowiedniej średnicy wewnętrznej, np. końce bransoletki są za wąskie - możesz je nieco pogrubić wykonując makramowy splot na obu krańcach sznurka.


bransoletka ze sznurka jak zrobić instrukcje

jak zrobić bransoletkę diy krok po kroku,


9. Do końcówek wkropl minimalną (!) ilość kleju, szybko wetknij koniec bransoletki do samego końca i przez chwilę przytrzymaj, by nic się nie wysunęło
Możesz dla pewności dodać jeszcze jedną kropelkę kleju "od góry", gdy kraniec bransoletki znajdzie się już wewnątrz końcówki (klej będzie spływać na dno końcówki i całość lepiej się połączy).

Zadbaj o to, by nadmiar kleju nie pobrudził ani Twoich rąk, ani części biżuterii znajdującej się poza końcówką! Kleje błyskawiczne mogą stworzyć jaśniejszy "osad" na sznurkach czy koralikach i tak łatwo się tego nie pozbędziesz!blog o robieniu biżuterii instrukcje10. Jak zamontować zapięcie do bransoletki?


Gdy klej wyschnie - do jednej z końcówek przymocuj ogniwko oraz zapięcie (karabińczyk bądź federing). Wykorzystaj do tego narzędzia jubilerskie.

Do drugiego końca bransoletki przyczep kilka ogniwek połączonych ze sobą, by umożliwić sobie późniejszą regulację długości. 


jak zrobić bransoletkę na nogę krok po kroku,

Pora świętować i się wystroić w nową biżuterię - Twoja bransoletka z koralików jest już gotowa!

Bransoletkę na nogę możesz założyć do delikatnych sandałów, japonek albo nieco zaszaleć i połączyć ją ze szpilkami. Co Ty na to?☺

Możesz wykonać także bransoletkę na nogę w makramowym wydaniu, ale bez pominięcia koralików! Niech ku temu inspiracją będzie moja pastelowa bransoletka DIY - makrama z koralikami.


diy bransoletka na nogę krok po kroku

diy biżuteria na nogę jak zrobić instrukcje

Połączenie ciemnogranatowych koralików Panacolor oraz motywu księżyca i gwiazdek kojarzy mi się z głębią nocnego nieba, rozjaśnionego tylko migoczącymi gwiazdami.

Lubię takie galaktyczne i kosmiczne motywy - dawno temu zrobiłam bransoletkę Galaxy z kaboszonami, która także przywodzi mi na myśl noc, odległe galaktyki i kosmiczne otchłanie.

bransoletka na kostkę diy krok po kroku


Swoją wersję bransoletki z księżycem i gwiazdką, jak i kilka innych biżuteryjnych projektów, zabrałam ze sobą na zagramaniczny wypoczynek w Bułgarii. Jednak projekt ten zobaczył nie tylko Morze Czarne - po powrocie do Polski czekała mnie szybka wyprawa nad Bałtyk, gdzie także udało mi się pstryknąć plażowe ujęcie z bransoletką. 
Jest i sukienka w koty, którą uszyłam ponad 1,5 roku temu (!), jednak nie miałam okazji wykonać jej zdjęć w dobrym świetle (i z figurą bez arbuza na brzuchu☺), dlatego wcześniej nie pokazywałam jej w całości.


jak zrobić bransoletkę na kostkę krok po kroku,


Stylizacja w 100% wykonana własnoręcznie (no, niech będzie że prawie w całości - bielizna jest tutaj wyjątkiem☺):
→ jest naszyjnik choker z koralików i księżycową zawieszką;
→ bransoletka na kostkę z dzisiejszych instrukcji;
→ uszyta sukienka w koty, a także
→ materiałowa torebka z ręcznie malowaną papugą arą.

Projekt powstał we współpracy ze sklepem internetowym Koraliki.pl. Jeśli spodobały Ci się konkretne zawieszki z mojej bransoletki czy koraliki Panacolor wykorzystane w projekcie, to szukaj ich własnie na stronie sklepu.☺

I nie zapomnij pochwalić się swoją nową, własnoręcznie wykonaną biżuterią!

1 komentarz:

  1. Bransoletki na nogę zawsze kojarzą mi się z latem, wyglądają świetnie, zwłaszcza w połączeniu z sukienką i butami na obcasie.

    OdpowiedzUsuń

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨