29 sierpnia

Jak uszyć piórnik-zwierzątko DIY dla dziecka

„Już za parę dni, za dni parę weźmiesz plecak swój i…” aaa, gdzie się podział piórnik?! Gdy martwisz się zagubionym piórnikiem, kosmetyczką lub Twojemu dziecku potrzeba nowego schowka na kredki – uszyj oryginalny gadżet, który wyglądem przypominać może zwierzątko. Piesek, kotek, a może jaszczurka? Pokażę Ci jak zrobić piórnik i jak mój uszytek ewoluował z jaszczurki w kijankę, a następnie w dorosłą, zieloną żabkę!☺

Adzik tworzy - jak uszyć piórnik krok po kroku


Żabo-piórnik, który już zaklepała dla siebie moja siostrzenica, miał być początkowo jaszczurką z pomarańczowym brzuszkiem i żółtymi łapkami. Stety-niestety, podczas tworzenia zwierzak bardziej kojarzył się z kijanką, ale ostatecznie przerobiłam całość na wesołą, ale i krnąbrną żabcię. Czy to mój zaczarowany książę z bajki? A może zaklęta magią księżniczka? Chyba ani jedno, ani drugie, bo żabka w nikogo się nie przemieniła, tylko długopisów jej w brzuchu przybywa… I w dodatku wiecznie wytyka język, no co to za maniery?!

Z czego uszyć piórnik DIY do szkoły:


Adzik tworzy - piórnik DIY z czego uszyć

materiał o wymiarach minimum ok. 30 x 30 cm – wykorzystałam kodurę dostępną w hurtowni internetowej Berotex w soczyście zielonym odcieniu, coby bardziej jaszczurkę przypominało. Materiał jest na tyle wytrzymały i sztywny, że uszytek zachowuje swój kształt, ponadto nie potrzeba nawet poszewki wewnątrz wszywać. Aczkolwiek, jak się kto uprze, to i do wnętrza może wszyć co nieco materiału;
 sznurki – będą to nóżki zwierzaka. Policz na jedną nogę długość taką, która będzie swobodnie dyndać z uszytku + dolicz odcinek sznurka na wszycie w piórnikowy tułów;
zamek – może być gotowy lub z taśmy suwakowej, do ucięcia, jak w przypadku mojego piórnika. Na długość gotowego piórnika, czyli minimum ze 20 centymetrów. Warto pamiętać o zaopatrzeniu się w suwaki do taśm suwakowych! Żeby nie było, że będziesz mieć zamek, ale niczym go nie zapniesz;
maszyna do szycia - jak zwykle pedał do samej podłogi wciskałam na SilverCrest, zwanej pieszczotliwie Silverką☺;
nożyczki, szpilki (aczkolwiek przy kodurze lepiej sprawdzą się klipsy biurowe albo klamerki);
cosik do zrobienia mordeczki – można wykorzystać guziki na nos i oczy albo wyszyć cały pyszczek. Jest też inna opcja – oczka, nos, wąsiki itd. można narysować markerem do tkanin lub namalować farbami akrylowymi.


Jak uszyć piórnik-zwierzątko - krok po kroku:

1. Z materiału wytnij część główną – będzie to górna część piórnika (znajdzie się tu mordeczka zwierzaka) oraz 2 węższe prostokąty, które stworzą dolną część, czyli brzuch piórnikowego stworka.

Adzik tworzy - jak uszyć piórnik DIY krok po kroku


2. Złap 2 węższe prostokąty i przyszyj do nich zamek. Zacznij od przyszycia jednego paska od suwaka do jednego z prostokątów, a następnie to samo zrób z drugą częścią suwaka i drugim prostokątem.


Adzik tworzy - jak wszyć zamek do piórnika


Pamiętaj, by przyszyć zamek od lewej strony, tzn. do materiału leżącego prawą stroną na wierzch przyczep szpilkami/klipsami suwak prawą stroną do dołu.


Adzik tworzy - jak uszyć piórnik DIY z zamkiem


3. Gdy węższe prostokąty połączone są w przyszły „brzuszek” za pomocą suwaka – możesz przeszyć brzegi materiału tuż przy krawędzi z zamkiem, od prawej strony.


Adzik tworzy - jak uszyć piórnik DIY krok po kroku


Adzik tworzy - jak zrobić piórnik krok po kroku


4. Jeśli Twój zwierzakowy piórnik ma mieć ogon, język bądź wystające z paszczy zębiska – warto wstępnie przyszyć elementy w tym momencie do górnej części uszytku/przyszłego grzbietu.


Adzik tworzy - jak uszyć piórnik DIY krok po kroku

5. Następnie złap za sznurki, które będą imitować nóżki! Rozmieść je w odpowiednich miejscach na grzbiecie ułożonym prawą stroną do góry. Wstępnie złap sznurki-nóżki szpilkami bądź klipsami i skieruj je do centralnego punktu grzbietu. Dzięki temu nie przyszyjesz ich w taki sposób, że w gotowym piórniku nogi znajdą się w jego wnętrzu.


Adzik tworzy - jak uszyć piórnik DIY krok po kroku
Strzałki wskazują lokalizację/miejsca montażu przyszłych nóżek

6. Przyłóż teraz „brzuszek” z wszytym suwakiem prawą stroną materiału do wierzchniej/prawej strony grzbietu. Złap warstwy materiału na brzegach przy pomocy szpilek lub klipsów biurowych (klamerki też będą w porządku).

UWAGA: Suwak w brzuszku zostaw otwarty, co pozwoli Ci wywinąć później zszyty od lewej strony piórnik na prawą/wierzchnią stronę.


Adzik tworzy - jak wszyć zamek do piórnika DIY


7. Zszyj ze sobą górną oraz dolną część piórnika. Zastosuj szew prosty + warto także przeszyć krawędzie ponownie, np. ściegiem zygzakiem.

UWAGA: Na początku szwu prostego przekłuj się igłą ze 3 razy do przodu, następnie przeszyj mniej więcej taką samą odległość do tyłu i teraz śmiało jedź do przodu!
Taki mały myk, a pomoże Ci zabezpieczyć początek szwu przed rozpruciem.☺


Adzik tworzy - jak uszyć piórnik DIY krok po kroku

8. Wywiń całość na prawą stronę. Jeśli zwierzak jest zbyt kanciasty np. w okolicy głowy czy dupnej części – możesz jeszcze poprawić to i przeszyć w odpowiednich miejscach od lewej strony.


Adzik tworzy - jak zrobić piórnik DIY z materiału
Hmm, ten zadek jest zbyt kanciasty...

Adzik tworzy - jak uszyć piórnik krok po kroku
...trzeba więc co nieco poprawić od środka...


Adzik tworzy - jak zrobić piórnik zwierzątko diy
...i piórnik już nabiera ładniejszego kształtu!
9. Na sznurkowych nóżkach możesz zrobić imitację „łapek” w postaci supełków lub przyszyć mini-pomponiki albo inne dekoracje, w zależności od tworzonego gatunku zwierzaka.

Adzik tworzy - jak uszyć piórnik krok po kroku

10. Pora na udekorowanie mordeczki np. poprzez użycie guzików, naszywane oczka i wyszywane noski albo malowane wąsiki!
Jak ostatecznie ma wyglądać wykonany przez Ciebie piórnik DIY, a tym samym "sztuczne" zwierzątko – wybór należy do Ciebie!


Adzik tworzy - jak uszyć piórnik krok po kroku

W przypadku mojego piórnika miałam mieszane odczucia, co chwilę zmieniałabym zdanie co do zwierzaka… Po przyszyciu mu oczek wyszło na jaw, że to – niczym łabędzie jajo w kaczym gnieździe – gatunkowa pomyłka i piórnik ewidentnie nie kojarzył mi się z jaszczurką, nawet mimo ogonka z zamszykopodobnego materiału (niektóre jaszczurki potrafią „gubić” ogony w chwili zagrożenia i ataku przez drapieżniki, dlatego byłaby to fajna interpretacja projektu wprost z natury i stąd moja jaszczurka miałaby ogonek z innego materiału itd.).


Adzik tworzy - jak zrobić piórnik diy
Mike Wazowski? Czy to Ty?!


Adzik tworzy - jak uszyć piórnik DIY krok po kroku

Nadal czegoś mi brakowało do pełni szczęścia. W końcu oświeciła mnie siostrzenica, która stwierdziła, że z noskiem byłoby lepiej i… że jaszczurka wygląda jak żaba!

Wyszyłam więc na piórniku 2 czarne nozdrza, wyprułam ogon i w taki sposób jaszczurka (którą nazwałam w pewnym momencie kijanką) z gada stała się płazem. I teraz bardziej pasuje do całości nawet kształt języka, bo przecież jaszczurki mają języczki smuklejsze i rozdwojone na końcu, dzięki czemu lepiej wyczuwają zapachy. A żabki mają języki bardziej w formie chwytnej/lepu, by łatwiej łapać owady fruwające w powietrzu. I znowu Adzik bawi i uczy.☺


Adzik tworzy - jak uszyć piórnik DIY krok po kroku


Psst! By przyszyć guziczki lub wyszyć kreseczki wystarczy nawlec na igłę wybrany kolor nitki i przeszyć kilka razy materiał w konkretnym miejscu (czasem wystarczą ze 3, innym razem 5 lub więcej przeszyć).
Istotne jest, by kolejne wkłucia wypadały w tych samych miejscach lub bardzo blisko siebie, dzięki czemu nitki z kolejnych przeszyć się na siebie nałożą, a wyszyty wzorek stanie się dzięki temu bardziej wyrazisty.


Adzik tworzy - jak uszyć piórnik DIY krok po kroku


Tak wygląda uszyty piórnik w całości, wraz z pamiątkowym i wyprutym ogonkiem.☺


Adzik tworzy - jak uszyć piórnik DIY krok po kroku

I jeszcze brzuszek żabki trzeba pokazać!

Adzik tworzy - jak uszyć piórnik DIY krok po kroku


A Ty ile zmieścisz do swojej żaby, gdy już ją uszyjesz?☺Moja wersja piórnika ma ewidentnie smaka na kredki i długopisy, ale zakreślaczami też nie pogardzi.

Adzik tworzy - szycie DIY piórnik zwierzątko
Aaa, otwieramy żabę jak na lekcjach biologii!


Adzik tworzy - jak uszyć piórnik DIY krok po kroku


Chyba żabcia nie słyszała powiedzonka, że się nie wytyka języka, bo krowa nasika.☺

Projekt powstał we współpracy z internetową hurtownią tkanin Berotex
oraz wykonany właśnie z materiałów dostępnych w sklepie. Także czerwony języczek żabki, który zrobiłam z pozostałości materiału po szyciu plecaka DIY dla psa na frisbee.☺
Aczkolwiek także instrukcje na szycie plecaka można wykorzystać z okazji zbliżającego się nowego roku szkolnego.

Możesz zainspirować się także innymi zwierzakowymi uszytkami, np. instrukcjami na szycie tipi dla psa lub poradami o szyciu DIY torebki na smakołyki dla psa.
A ja lecę pożegnać się z żabcią, w końcu od września będzie pomagać siostrzenicy w nauce.


Adzik tworzy - szycie DIY piórnik zwierzątko

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨