08 października

Jak uszyć torebkę-nerkę na smakołyki dla psa DIY i jak zrobić pasek do spodni

Trenujesz ze swoim psem w różnych miejscach i chcesz mieć zawsze smaczki pod ręką, by nagrodzić pupila za dobre zachowanie? Z pomocą przychodzą torebki i saszetki na smakołyki dla psa! Pokażę Ci jak własnoręcznie uszyć torebkę na smaczki, i to w dwóch różnych wersjach.
Jedną saszetkę możesz nosić na pasku od spodni (pasek też zrobimy☺), a drugą - a la sakiewkę - przypiąć do szlufki przy spodniach lub uchwytu od smyczy.

diy saszetka na smakołyki dla psa

Po co Ci torebka treningowa na smakołyki dla psa?

A, no chyba wygodniej wyciągać psie smaczki ze specjalnie do tego przeznaczonej saszetki, prawda? O ile wyciąganie suszonych, twardych chrupek z kieszeni spodni czy kurtki nie wydaje się odrzucające, to jednak kawałki parówki czy innych, miękkich przysmaków, mogłyby się rozgnieść między warstwami ubrań, wetrzeć w sploty materiałów... To jak dotknięcie resztek jedzenia w zapchanym zlewie, brrr!

Alternatywą dla saszetki na psie smaczki może być np. plecak dla psa, który także możesz uszyć własnoręcznie. W plecaku zmieści się frisbee, piłka, mniejszy szarpak czy nawet miska na wodę - czyli wszystko, co przyda się podczas dłuższego spaceru czy treningu z czworonogiem.
Możesz też skusić się i stworzyć oba projekty - i plecak, i saszetkę - oraz sprawić, by oba uszytki wyglądały jak komplet!☺

szycie na maszynie blog

Co będzie potrzebne do uszycia torebki na psie przysmaki:

→ materiał na zewnątrz saszetki - zdecydowałam się na wodoodporną kodurę w pięknym, chabrowym kolorze od Berotex;
→ materiał na poszewkę - w trakcie szycia stwierdziłam, że dobrze byłoby zaopatrzyć saszetkę na smaczki w uroczy, ale dyskretny deseń - padło na tkaninę w kwiatowe motywy z czeluści krawieckich przydasiów;
zamek jako zapięcie - może to być suwak z metra albo już określonej długości zapięcie. Gdy kupujesz zamek z metra, nie zapomnij o dopasowaniu do niego suwaka w odpowiednim rozmiarze oraz odcieniu!
poliestrowe nici do szycia - pod kolor materiałów, z których uszyjesz swoją saszetkę. Chyba że zależy Ci na barwnych kontrastach - nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować czerwoną nić do zielonej czy żółtej bazy. Jeśli Tobie się to podoba, to nie przejmuj się gdakaniem maruderów☺;
maszyna do szycia;
→ nożyczki, szpilki, klipsy biurowe lub klamerki.

Ponadto, do wykonania paska do kompletu z saszetką na smaczki, niezbędna będzie
 klamra do paska oraz
→ pas taśmy - ja zdecydowałam się na polipropylenową taśmę nośną w granatowym kolorze, która stała się bazą paska do spodni. 

Nośne taśmy możesz wykorzystać także do uszycia smyczy dla psa DIY. Dzięki temu dopasujesz kolorystycznie swój pasek do smyczy i na odwrót. 😉

Podczas zakupów zwróć uwagę, by szerokość klamry oraz taśmy pasowała do siebie. Dzięki temu unikniesz zbędnego kombinowania podczas wciskania zbyt szerokiej taśmy w klamrę czy odwrotnie - nie będziesz musiał/a testować swojej cierpliwości podczas noszenia paska ze zbyt wąskiej taśmy, na której może obsuwać się torebka ze smaczkami.Jak uszyć saszetkę DIY na smakołyki dla psa - krok po kroku:


1. Z materiałów wytnij części na zewnętrzną oraz wewnętrzną część torebeczki.
U mnie były to 2 kawałki mniej więcej kwadratowe, o boku długości ok. 15 - 20 cm - niebieska kodura na zewnątrz, a kwiecista tkanina jako poszewka do projektu.
Jeśli chcesz, by saszetka na smaczki była większa - dolicz także zapas na szwy na każdej krawędzi (0,5 - 1 cm).

2. Na kawałku materiału, który będzie zewnętrzną częścią saszetki, zaznacz OD LEWEJ STRONY odcinek, w którym następnie zostanie wszyty zamek.
Dopasuj wielkość otworu do długości suwaka. Z kolei sam zamek można przed późniejszym wszyciem zabezpieczyć na obu końcach, by się nie "otworzył".

Następnie przetnij materiał między wyznaczonymi odcinkami jak na poniższym zdjęciu pokazują PRZERYWANE LINIE - wg schematu >------< (łooo, nawet udało się to rozpisać☺).

jak wszyć zamek do torebki

3. Po wykonaniu nacięć zagnij brzegi do środka, jak poniżej.
Jeśli Twój materiał jest gruby lub zbyt sztywny - warto przyfastrygować krawędzie, by utrzymać wszystko w odpowiednim miejscu i równo wszyć zamek.

wszywanie zamka instrukcje

4. Umieść zamek w powstałym otworze od lewej strony tak, by prawa/górna część zamka była widoczna na prawej/wierzchniej stronie materiału.
Przyszyj zamek do materiału.
Ja wszyłam suwak od prawej strony, by widzieć czy równo wszystko zszywam, ale możesz to zrobić także od lewej strony, jeśli tak Ci łatwiej.

blog o szyciu, jak szyć torebki

5. Po wszyciu zamka, nici fastrygi można delikatnie usunąć.

szycie na maszynie porady

Tak wygląda zamek po wszyciu, od lewej strony.

diy saszetka na smakołyki dla psa

6. Teraz przygotuj pasek materiału na przyszłe szlufki torby, dzięki którym całość będzie można zawiesić na pasku od spodni.
W tym celu wytnij wąski pasek - ok. 2 cm szerokości, zagnij krawędzie do wnętrza...

szycie na maszynie blog

...a następnie przeszyj pasek przez jego środek.

W przypadku kodury świetne jest to, że brzegi materiału się nie siepią, nie prują, więc nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń w postaci ściegu zygzak itp.
Ja po prostu zagięłam krawędzie materiału na ok. 0,5 cm do wnętrza paska, przeszyłam szerokim i gęstym ściegiem zygzakiem, żeby obie krawędzie się ładnie "złapały" w szew.

jak szyć na maszynie blog

7. Przetnij pasek na szlufki odpowiedniej długości - by pasek od spodni się później w nich zmieścił.
Nie zapomnij o zapasach na obu końcach każdej ze szlufek, by przyszyć je do torebki na smaczki.

U mnie paska starczyło idealnie na 2 szlufki do torebki oraz został fragment na zaczep do karabińczyka saszetki na smakołyki (zdjęcia do tego projektu już ogarnęłam, jeszcze tylko ze 2 - 3 godziny pisania instrukcji i również pojawią się na blogu  - instrukcje na szycie przypinanej saszetki na psie smakołyki już są gotowe!☺).

diy saszetka na smakołyki dla psa

8. Rozplanuj umieszczenie szlufek na przyszłej tylnej ściance torebki.
Umieść szlufki bliżej górnej krawędzi materiału. Dlaczego właśnie tak?
Na poniższym zdjęciu - czerwone, przerywane linie - wskazują miejsca przeszyć mocujących szlufki w ich dolnej części. Górne końce szlufek będzie można "schować", przyszywając je od lewej strony torebki.

torebka na smakołyki dla psa jak uszyć

9. Przyszyj szlufki w ich dolnej części, a następnie...

diy torebka na przysmaki dla psa

10. ...złap luźne końce szlufek za pomocą szpilek lub - przy grubszych czy sztywniejszych materiałach - klamerkami bądź klipsami biurowymi (dzięki temu ładnie chwycisz wszystkie warstwy, a i szpilek krawieckich sobie nie powyginasz!).

diy torebka na smakołyki dla psa

11. W tym momencie można zacząć zszywanie torebki lub... wszyć spóźnioną poszewkę!☺
Na tym etapie stwierdziłam, że moja saszetka na smakołyki nie jest wystarczająco wypasiona, więc z kwiecistej tkaniny wycięłam fragment odpowiadający wielkości kawałkowi kodury na zewnętrzne obicie torebki.

torebka na smakołyki dla psa diy

12. Konieczne jest wycięcie w tkaninie na poszewkę otworu na zamek, jak przy materiale na zewnątrz saszetki.
Na tym etapie należy powtórzyć kroki od 2. do 5. (wyznaczanie otworu → nacinanie materiału → fastrygowanie → przyszywanie poszewki do zamka, od lewej strony → wyprucie fastrygi).

szycie na maszynie blog

13. Gdy poszewka jest przyszyta do zamka - można zacząć zszywanie zewnętrznego materiału. Oczywiście działaj od lewej strony oraz przy otwartym suwaku!
Przeszyj boczne oraz górną krawędź saszetki.

jak szyć torebki porady

14. By po wywinięciu uszytku na prawą stronę całość ładnie się układała - możesz przeszyć rogi saszetki, od lewej strony.
Na zszywanie narożników w torbach, torebkach, kosmetyczkach czy saszetkach są dwa sposoby: 


SPOSÓB I. Złap za "narożnik" uszytku, rozłóż go na płasko i przeszyj jak na poniższym zdjęciu, według przebiegu czerwonej przerywanej linii.
Po przeszyciu można odciąć narożnik.

szycie na maszynie porady blog

SPOSÓB II. Odetnij fragment rogu w saszetce.
Następnie otwórz narożnik i złóż przeciwnymi stronami, tzn. musisz złapać oba wolne brzegi materiału tak, by wcześniejsze przeszycia bocznych krawędzi znalazły się na środku złożenia (spójrz na jeszcze niższe zdjęcie).

jak szyć torebki instrukcje

O, tutaj widoczna jest linia przeszycia narożnika (standardowo - czerwona przerywana linia).
Zauważ gdzie znalazły się wcześniejsze przeszycia na brzegach saszetki - jeden ze szwów widoczny jest pod moim kciukiem.
Zszyj obie warstwy materiału.

saszetka na smakołyki dla psa diy

15. Teraz możesz zająć się zszywaniem poszewki - zszyj krawędzie od lewej strony, lecz jeden brzeg pozostaw całkiem otwarty, by możliwe było obrócenie projektu na prawą stronę!

torebka na smakołyki dla psa szycie

16. Tak powinna wyglądać saszetka od środka, bez jednego zszytego brzegu.
Obróć uszytek na prawą stronę, do czego przyda się otwarty zamek, przez który też będzie trzeba poprzekładać co nieco materiału.☺

instrukcje saszetka na smakołyki dla psa

17. Otwarty brzeg poszewki zabezpiecz szpilkami, wsuwając wcześniej krawędzie materiału do środka otworu.
Następnie przeszyj brzeg poszewki albo od prawej strony (na maszynie), albo ściegiem krytym (ręcznie).

blog o szyciu na maszynieI saszetka na smakołyki dla psa gotowa!


Dzięki "ścięciu" narożników, torebka jest bardziej sześcienna (bez tego byłaby płaska) i foremna.
Jak widać poniżej, szlufki przymocowane do torebki nie układają się całkowicie na tylnej ściance materiału. Jednak przy wsunięciu paska oraz założeniu całości, obszar materiału sąsiadujący z pasem i spodniami układa się w taki sposób, że saszetka nadal jest sześcienna, pojemna oraz funkcjonalna.

diy saszetka na smakołyki dla psa


diy torebka na smakołyki dla psa

Jeśli nie masz odpowiedniego paska w swojej garderobie lub chcesz mieć pas do kompletu z uszytą torebką na smaczki - jest na to sposób!

Jak zrobić pasek do spodni - instrukcje:

Potrzebna będzie klamra oraz taśma nośna dopasowana szerokością do szerokości klamry oraz szlufek w torebce na smakołyki.
Pomocna okaże się także prujka, która umożliwi zrobienie otworków w taśmie nośnej. Jednak zalecam ostrożność, by nie zrobić zbyt wielkich dziur w pasku!

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem profesjonalnej kaletnicy - zazdraszczam! Kupiłam ze 2 lata temu kaletnicę w Lidlu, ale nie dała rady zrobić otworów w taśmie polipropylenowej, która stała się u mnie bazą do wykonania paska do spodni.
Gdy chcesz mieć dużo dziurek w pasku i gdzie popadnie, ładnie je wykańczać metalowymi elementami itd., to już lepiej pokusić się na bardziej profesjonalny sprzęt, np. praskę kaletniczą.

diy pasek do spodni

1. W taśmie/przyszłym pasku zrób otwór w odległości ok. 5 - 7 cm od jednego z końców. Przez tę dziurkę przeprowadzisz bolec od klamry.
Otwór warto zabezpieczyć, np. przeszyć ręcznie brzegi dziurki lub - jak zrobiłam to ja z polipropylenową taśmą - delikatnie stopić krawędzie otworu zapalniczką.

jak zrobić pasek do spodni

2. Przez zabezpieczony otwór wprowadź bolec klamry. Zwróć uwagę, po której stronie znajduje się zewnętrzna powierzchnia klamry.

pasek do spodni diy

3. Następnie zagnij wolny koniec paska do "lewej" strony/do środka przyszłego paska i przeszyj na maszynie, jak na poniższym zdjęciu.

szycie na maszynie blog
Na tym etapie Twój pasek do spodni wyglądać powinien w ten sposób.
Luźny koniec paska schowany jest od lewej/wewnętrznej strony.

pasek do spodni instrukcje

4. Pora zrobić w pasku dziurki do regulacji!
W tym celu przymierz pasek, wyznacz miejsce na główny otwór oraz po jednym bądź dwa otwory po każdej stronie głównej dziurki.

jak zrobić pasek do spodni

5. Postępuj podobnie jak w przypadku tworzenia dziurki na bolec od klamry. Czyli możesz: 
albo zrobić otwór prujką krawiecką (zawsze mam ochotę napisać ten wyraz przez "ó", więc ortograficznie bezpieczniejszym określeniem jest "przecinak"), a następnie delikatnie przypalić krawędzie i/lub obszyć dziurki ręcznie,
albo zrobić dziurki i założyć metalowe napy z pomocą konkretnej, profesjonalnej napownicy, która nie zszarga Twoich nerwów i cierpliwości (oj, u mnie się cyrki działy!). ☺

diy pasek do spodni

Gdy pasek jest gotowy - przymierz go do uszytej wcześniej saszetki na smakołyki dla Twojego czworonoga, a następnie...

diy saszetka na przysmaki dla psa na pasku


...załóż całość do spodni, schowaj do środka garść przysmaków dla psiaka i biegnij myk-myk na spacer ze zwierzakiem! Przetestuj jak sprawdza się saszetka na przysmaki w Twoim (w sumie - w Waszym☺) przypadku.

Torebki na pasku można używać także jako zamiennika nerki, wykorzystywać jako schowek na klucze czy telefon podczas biegania, do trzymania drobnych z myślą o zakupach itp.

Wygodne jest to, że saszetki nie trzeba trzymać w ręce. Cały czas pozostaje zawieszona na pasku, nie obkręca się, nie zsuwa, nie podjeżdża itp.

Jeśli jednak taki gadżet Cię nie przekonuje - co powiesz o materiałowej ekotorbie z ręcznie malowaną dedykacją dla właściciela szalonego czworonoga?☺


diy saszetka na przysmaki dla psa


diy torebka na smakołyki dla psa
A któż to wtyka nos w kadr? Poznajecie Horacego?☺

Instrukcje na szycie torebki na psie smaczki
powstały dzięki współpracy z internetową hurtownią tkanin Berotex.


W sumie miał powstać tutorial na torebkę na pasku, jednak okazało się, że niebieskiej kodury cosik zostało i tworzyłam równocześnie dwie różne wersje saszetek na przysmaki. Na projekt drugi, którym jest przypinana na karabińczyk sakiewka DIY, także szykują się znajdziesz instrukcje na blogu!☺
Zobacz także najnowsze instrukcje na DIY dla kotów - czyli jak zrobić namiot dla kota.

→ Chcesz być na bieżąco pomysłami na szycie, projektami DIY i przeróbkami? Zapisz się na Adzikowy newsletter!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨