15 października

AKCJA:REPERACJA - Podsumowanie września 2018

Najwyższy czas dodać sobie energii i wpaść na nowe, kreatywne pomysły dzięki podsumowaniu AKCJI:REPERACJI z września! Poznacie sposoby m.in. na przerabianie ubrań, unikatowe świeczniki i organizery ze słoików oraz pomysły z reperacyjnej grupy!

Akcja:Reperacja - pomysły i przeróbki diy

Jak naprawić biżuterię po przejściach?


Moja tęczowa, pleciona bransoletka ze sznurków, wykonana techniką kumihimo, długo pozwalała się nosić bez większych problemów. Jednak nylonowy sznurek, który jakimś cudem wyswobodził się z metalowej końcówki, wymagał reperacji. Nie chciałam, żeby od jednego sznurka zepsuła się cała bransoletka.
Musiałam delikatnie przypalić nylonowy sznurek - dzięki temu rozwichrzona końcówka się nieco podtopiła i było łatwiej wcisnąć ją z powrotem na miejsce. Pomogłam sobie szpilką, a po wszystkim delikatnie zakleiłam końcówkę bransoletki, żeby już nic z niej nie wyskakiwało.

→ Jak naprawić zerwaną bransoletkę
→ Jak przerobić zniszczoną biżuterię


kumihimo biżuteria rękodzieło
Tęczowa bransoletka kumihimoCo zrobić ze starymi ubraniami?


Nienoszone ciuchy, a zwłaszcza jakieś części "odpadowe", warto wykorzystać do szyciowych czy innych, kreatywnych pomysłów DIY.
Czarne nogawki - pozostałość po długich spodniach przerobionych na letnie szorty - postanowiłam nieco odmalować. Złapałam za farby akrylowe do malowania tkanin i - przy pomocy kilku pędzelków - machnęłam ćwiczebne, kolorowe piórka. Najstarsza z sióstr już widziała malunki i chyba konieczne będzie domalowanie jeszcze kilku barwnych piór, a następnie uszycie z przerobionych materiałów ozdobnych poduszek (ta to ma życzenia!).☺

Można także wykorzystać np. liście do malowania tkanin farbami.
Zobaczcie jak zrobić eko torbę malowaną farbami akrylowymi, w iście jesiennym klimacie!


malowanie tkanin blog


Czy jest tu ktoś, kto twierdzi, że nie ma talentu do malowania? I na to jest sposób!

Do kreatywnych projektów i recyklingu domowym sposobem wystarczy zwykły, szklany słoik oraz resztki lakierów do paznokci (mogą być nawet po terminie). Nie musicie malować kunsztownych wzorów, chyba że macie ochotę.☺ Lecz o wiele szybszym i prostszym wyjściem jest polewanie lakierami powierzchni szkła.

W zależności od planowanego efektu, można wylać naraz kilka kolorów i pozwolić lakierom na przypadkowe mieszanie lub robić to etapami, "na warstwy".
Pozwólcie lakierom swobodnie spływać lub obracajcie przedmiotem tak, by skierować kosmetyki w wybranym kierunku.
Słoik po recyklingu można wykorzystać jako oryginalny świecznik, organizer na biurko lub wazonik.


świecznik diy, organizer diy


Resztki tkanin, materiałowe ścinki - co z nimi zrobić?


Zalegające resztki materiałów - zamiast wyrzucać - wykorzystałam do uszycia uroczego piórnika-zwierzaczka. Miał być pies, w trakcie wyszła małpa, później postanowiłam przeewoluować piórnik w kota. Lecz doszły mnie słuchy, że piórnik przypomina raczej myszkę, a nawet chomika!☺
A Wam z jakim zwierzęciem najbardziej kojarzy się uszytek?


→ Jak uszyć piórnik krok po kroku


jak uszyć piórnik krok po kroku


Gdy już o projektach dla dzieci mowa - zajrzyjcie do DIY dla dzieci i zainspirujcie się pomysłem na malowaną reperację zabawek. Jak widać nawet zabawki masowo sprzedawane nie są idealne i trzeba je podrasować, by wyglądały jak trzeba.

Z kolei duże zbiory włóczek i wszelakich motków można wykorzystać do wydziergania niepowtarzalnego swetra! Tak zrobiła pani Marzena z reperacyjnej grupy.
Natomiast z włóczki z recyklingu DIY wydziergane zostały kolorowe i wesołe dywaniki - na jesień i zimę, by nie było za zimno w nogi, to pomysł idealny!❤


Idea zero waste tyczy się także biżuterii!

Oprócz plecionej bransoletki kumihimo przyszło mi także naprawić bransoletkę ze sznurka, na rzemyku. Tutaj konieczna była całkowita wymiana sznurkowej bazy i przełożenie ulubionej zawieszki ze złota na nowy rzemyk. Od czasu do czasu pomagam jubilerowi w Poznaniu VVS Twój Jubiler - jak ja to się śmieję - jako spec od sznurków.☺ Złotnicy robią tam cuda ze złota, w tym obrączki ślubne, ale na pracę przy sznurkach ja mam zwinniejsze palce. ;)
Jeśli macie ochotę, to podobną bransoletkę-rzemyk z zawieszką można w kilka chwil zrobić samemu! 

Jak zrobić bransoletkę ze sznurka

jak naprawić bransoletkę, bransoletka ze sznurka diy


* * *
Chętne osoby do rozpoczęcia przygody z domowym recyklingiem lub już aktywnie przerabiające wszystko wokół zapraszam na Adzik tworzy, by wspólnie inspirować się kreatywnymi pomysłami na naprawy oraz przeróbki!
Można także przyłączyć się do reperacyjnej grupy! Poznaj pomysły innych osób, złap inspirację lub zapytaj o radę - chętnie Ci pomożemy! ☺

Co to AKCJA:REPERACJA - informator

Pamiętaj: NAPRAW, PRZERÓB, NIE WYRZUCAJ! 
A może to Twój reperacyjny projekt ukaże się w następnym podsumowaniu zabawy?☺

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨