07 marca

Włóczka z bluzek DIY, czyli t-shirt yarn dla oszczędnych

Mam do Was pytanie za 100 punktów!
Co można zrobić ze starymi t-shirtami, których już nie chce się nam nosić:

a) wywalić na śmietnik,
b) użyć jako ścierki do kurzu,
c) założyć na głowę i udawać, że to turban
czy d) pociąć i zrobić włóczkę a la zpagetti?

DIY - Włóczka z odzysku, bo ze starych t-shirtów


Odpowiedź jest prosta - dziś będziemy robić włóczkę z t-shirtów! :)

Zima już chyli się ku końcowi, a przedwiosenne porządki nie tylko w domu czy w mieszkaniu, ale i w szafie są bardzo dobrą opcją! A co podczas takiego odświeżania chałupy lub garderoby niepotrzebnego się znajdzie - zawsze można to w jakiś sposób wykorzystać.

W zeszłym miesiącu zaprezentowałam Wam jak ze śmieciowych słoików i starych lakierów do paznokci możecie wyczarować swoje własne, klimatyczne świeczniki.  Post baaardzo przypadł Wam do gustu (co przeogromnie mnie cieszy! :), dlatego postanowiłam pokazać Wam kolejny recylingowy pomysł. 


Jeśli podczas ogarniania szafy wpadły Wam w ręce stare t-shirty, które mają jeszcze ładne kolory, lecz stopień ich znoszenia raczej nie pozwoli im na znalezienie się w budce PCK, a jednak nadal szkoda Wam je tak po prostu wyrzucić na śmietnik - ten tutorial jest jak znalazł. :)


Przygotujcie śmieciowe t-shirty oraz ostre nożyczki i bierzemy się za włóczkę!


Wolisz oglądać instrukcje zamiast je czytać? Zobacz videotutorial na YouTube jak zrobić t-shirt yarn DIY, który dla Ciebie przygotowałam!

1. Na początek rozprostujcie t-shirt na płaskiej powierzchni. Ułóżcie równo przednią i tylną warstwę materiału.
2. Odetnijcie dolną część t-shirtu - tj. wąski pasek z podszyciem tkaniny, jak na poniższym zdjęciu.3. Następnie należy wykonać równoległe cięcia materiału w odstępie 2 - 3 cm.
Najlepiej przecinać przód i tył jednocześnie - będzie i równiej, i szybciej niż gdyby ciąć tył i przód osobno.
Nacięcia wykonać najlepiej do samej szerokości pach. Resztę bluzki (rękawy oraz dekolt) można odciąć i odłożyć na później (nic nie wyrzucamy, wszystko się może przydać :).

UWAGA: Cięcia wykonuje się od jednego boku do drugiego, ale należy zostawić fragment tkaniny (ok. 3 - 5 cm) bez przecięć! Pozwoli to później na stworzenie włóczki w jednym dłuższym, a nie kilku krótszych odcinkach! 4. Kolejny etap to wykonanie z posiekanego nożyczkami t-shirtu włóczki w jednym kawałku!Jak to zrobić? 

W pierwszym pasku robimy początek naszej włóczki poprzez odcięcie paska tkaniny - nr 1.
Pierwszy koniec włóczki oznaczony jest numerem 2.

Teraz kolejne cięcia prowadzić należy po skosie (nr 3.) - od paska położonego niżej kierujemy nożyczki po skosie w górę, łącząc go z paskiem górnym. 

Dzięki takiemu rozwiązaniu można stworzyć włóczkę w jednym odcinku (nr 4.), i to baaardzo długą! :)5. Uzyskany długaśny pasek materiału należy jeszcze nieco porozciągać w dłoniach, a następnie zwijać w kulkę i tworzyć w ten sposób motek.6. Włóczka gotowa!

Można już chwycić za szydełko lub druty i działać. :)


A w ogóle do czego można użyć taką włóczkę? Bo przecież jest z odzysku, z przeszyciami, jest gruba i nie nada się do wszystkiego...
Cóż, można z niej zrobić np. kolorowy dywan do łazienki lub pokoju, wydziergać z nich podkładki pod kubki, wyszydełkować ozdobne koszyczki do domu - zastosowań jest naprawdę mnóstwo! :) 


Co zrobiłam z t-shirtowej włóczki:


Uwaga - włóczkę z recyklingu uzyskasz także ze starych, rozciągniętych spodni!Post okazał się przydatny? Macie ochotę na więcej recyklingowych pomysłów DIY? Jeśli tak - koniecznie dajcie mi o tym znać! :)

PS W kolejnym poście wybierzemy się wspólnie tropem pewnego dzikiego zwierzęcia. Szczegółów nie zdradzę, żeby nie zepsuć niespodzianki, ale mam nadzieję, że post Was zaciekawi. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz