06 kwietnia

Szarpak dla psa wypleciony ze sznurków DIY - 1 technika, 3 wersje

Kwiecień plecień, więc i ja coś wyplotę, by dopasować się do klimatu! 😄 Zobacz jak zrobiłam szarpaki dla psa w trzech różnych wersjach, ale wykorzystując jedną technikę. Złap za sznurki i też zrób coś dla swojego czworonoga!

DIY szarpak dla psa pleciony ze sznurków - Adzik tworzy

Plecione szarpaki dla psa DIY

Na poniższym zdjęciu widzisz 2 z 3 szarpaków. Te dwie france zrobiłam z włóczki, którą wcześniej "wyczarowałam" ze starych ubrań. 
Możesz pociąć stare t-shirty, bluzki czy porozciągane dresy na szersze lub węższe paski - z powodzeniem sprawdzą się jako surowiec na podobne plecionki dla psów (albo materiał do wyszydełkowania legowiska dla zwierzaka).


DIY szarpak dla psa pleciony z tshirtowej włóczki - Adzik tworzy

Wszystkie trzy szarpaki wyplatałam według jednego schematu, jednak z różnej liczby sznurków:
⟶ najwęższy różowo-czarny szarpak powstał z 4 sznurków,
⟶ nieco grubszy szarpak w różu i czerni zrobiłam z 6 sznurków, 
⟶ a ostatni szarpak zrodził się aż z 8 szerokich pasków nierozciągliwego materiału (pocięłam na paski mniejsze, ścinkowe tkaniny).

W identyczny sposób wykonasz także plecioną biżuterię! To technika zwana kumihimo, którą sama wcześniej wiele razy wykorzystywałam - głównie przy tworzeniu bransoletek oraz naszyjników.

Jak zrobić pleciony szarpak dla psa DIY

Instrukcje jak pleść trzy po trzy (albo i więcej), żeby zrobić szarpak DIY dla psa zobaczysz także na YouTube.1. Niezależnie od liczby sznurków, z jakiej chcesz wypleść szarpak, zacznij od wykonania supła (SPOSPÓB 1.). Możesz zostawić odcinek ok. 10 cm sznurków luźno dyndających - będzie to mały chwost. 
Inną opcją na rozpoczęcie plecionki jest złapanie wszystkich końców sznurków w  jednym miejscu, np. poprzez ich zszycie (SPOSÓB II. - w videotutorialu i ten patent omawiam, więc na spokojnie). 

DIY szarpak dla psa pleciony ze sznurków - Adzik tworzy

2. W kolejnym kroku zajmij się zrobieniem plecionki. 
Złap za pierwszy sznurek i formuj go nieco w łuk, obejmij nim sznurek znajdujący się obok niego. Następnie drugi sznurek przełóż na trzeci (kolejne objęcie), trzecim sznurkiem obejmij czwarty itd.
Ostatni sznurek przełóż przez sznurek pierwszy, który był uformowany w lekki łuk (dzięki temu będzie Ci łatwiej przeciągnąć sznurek przez powstałe "oczko").
Dla ułatwienia - poniżej zdjęcia z tworzenia plecionki z 6 sznurków. 
Sposób przekładania sznurków jest taki sam, niezależnie od tego, z ilu sznurków wyplatasz.

DIY szarpak dla psa pleciony jak zrobić - Adzik tworzy

3. Zaciśnij mocno sznurki po przełożeniu ich między sobą.

4. Powtarzaj kroki nr 2. i 3., aż do uzyskania wystarczająco długiej plecionki.

PODPOWIEDŹ: Gdy sznurki skończą się zbyt szybko, a nadal chcesz wyplatać - możesz je dowiązać (zawiąż końce np. na supeł) albo doszyć ręcznie czy z pomocą maszyny do szycia.

W przypadku trzeciego szarpaka, który robiłam z pasków materiałów, musiałam co nieco podoszywać, by plecionka nie wyszła zbyt krótka. Miejsca zszycia udało się schować między splotami. A poniżej widać jak szarpak wyglądał od środka w trakcie tworzenia. 😉

DIY szarpak dla psa pleciony instrukcje - Adzik tworzy

5. By zakończyć plecionkę, wykonaj supeł z pozostałych luźnych końców sznurków.

PODPOWIEDŹ: Jeżeli sznurki są za krótkie lub za grube i nie dasz rady zrobić z nich supła - chwyć za dodatkowy kawałek sznurka i przewiąż nim luźne końce (jak w przypadku szarpaka-maczugi). Zawiąż sznur na supeł.

6. Jeżeli szarpak tego wymaga, możesz przyciąć luźne końce sznurków na równą długość. Aczkolwiek psu to raczej obojętne, czy każdy sznurek będzie mieć tę samą długość, czy nie. 😉
Pamiętaj, że to zabawka, którą Twój pies będzie próbował rozszarpać - to w końcu szarpak! Nie martw się, gdy coś wyjdzie Ci nierówno, splot nie całkiem się uda albo będzie koślawo. Prędzej czy później Twój pieseł upomni się o nową zabawkę (gdy rozwali pierwszy szarpak), a Ty będziesz mieć okazję do ćwiczenia i doszlifowania umiejętności. 😃


Szarpaki dla psa DIY z upcyklingu - Adzik tworzy

Z czego wypleść szarpaki dla psa?

Wykorzystałam m.in. odzyskową włóczkę DIY z t-shirtów i bluzek, którą co jakiś czas sobie dorabiam (o ile wpadnie mi coś w ręce - nie wyrzucam, tylko przerabiam!). Pierwsze dwa szarpaki, w kolorach różowym i czarnym, wyplotłam właśnie z t-shirtowej włóczki.
Trzeci szarpak, cały w ciemnych odcieniach, zrobiłam w ten sam wypleciony sposób, lecz z resztek materiałów, które pocięłam na paski. Szerokość pasków wyszła między 4 a 5 cm (tak na oko oceniam), a długość okazała się w trakcie działania niewystarczająca... dlatego doszyłam dodatkowe paski do tych, które się kończyły. I mogłam wyplatać dalej!

Szarpaki dla psa DIY z upcyklingu - Adzik tworzy

Co zrobić, gdy w trakcie wyplatania skończy się sznurek?

Najlepiej dowiązać do kończącego się sznurka nowy fragment - to najszybszy sposób na przedłużenie sznurka w plecionce.
W przypadku plecionek z węższych/szerszych pasków materiału (jak w przypadku mojej mini maczugi ;) można dodatkowe przedłużenia przyszyć ręcznie lub na maszynie do szycia.

Im szersze paski, tym szybciej będą się kończyć. Dlatego warto zrobić je dłuższe.
Podobnie, gdy użyjesz większej ilości sznurków, z których wyplatasz - np. 8 sznurków lub więcej. Będą się szybciej kończyć (długość sznurków będzie się szybciej "zużywać", żeby stworzyć tak bogato wyplecioną zabawkę).

Szarpaki dla psa DIY plecione, z upcyklingu - Adzik tworzy

Zaksa już szaleje z szarpakami! Pierwszy z nich testowała od razu po tym, jak skończyłam go tworzyć. 😄 Już ze 2 lata temu robiłam dla Piesła pierwsze plecionki do rozszarpywania, ale nie pokazywałam ich na blogu. W końcu udało mi się przygotować i powyższe porady, i filmik z tworzenia. Oglądając videotutorial przekonasz się, że wykonanie plecionych szarpaków to nie tylko gratka dla zwierzaka, ale i fajna zabawa dla Ciebie!
Daj znać jak Twój pies zareagował na nowe, plecione zabawki! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨