niedziela, 16 września 2018

DIY: Jak zrobić długi naszyjnik z koralików i z chwostem

Jak zatrzymać lato na dłużej? Czy łapać dmuchawce w słoiki razem z mszycami, a może przywieźć znad morza piasek w butach? Jeśli nie wiesz na co się zdecydować – polecam sprawdzony patent na biżuterię DIY w kolorach, które przypomną Ci o ciepłym lecie nawet podczas jesienno-zimowych chłodów!☺

jak zrobić naszyjnik z koralików i chwostem


Chciałam mieć w końcu długi wisior z chwostem, ale bez wykorzystywania łańcuszków, rzemyków itd. Padło więc na koraliki i nieco sznurka, a także uroczą, ptasią zawieszkę.


Co będzie potrzebne do wykonania biżuterii z koralików:

→ oczywiście koraliki – zdecydowałam się na koraliki Panacolor w trzech różnych kolorach, w nazwach Instytutu Pantone: turkusowym Hawaiian Surf, modnym odcieniu Ultra Violet oraz Astral Aura – czyli ciemnogranatowe (o rozmiar mniejsze niż te z bransoletki na nogę), wszystkie o średnicy 4 mm.

blog o tworzeniu biżuterii krok po kroku
Koraliki Panacolor w trzech kolorach

Dodatkowo, wykorzystałam także mniejsze koraliki Toho hex galvanized starlight 3mm;

stalowa linka jubilerska, która będzie bazą całego naszyjnika;
zapięcie – federing lub karabińczyk;
szpilka z oczkiem – wystarczy dosłownie 1 sztuka. Warto dopasować ją kolorystycznie do zapięcia, dlatego w przypadku mojego naszyjnika szpilka jest w złotym kolorze;
ogniwka –sprężynki lub ogniwka otwarte, które także należy dobrać kolorystycznie do pozostałych wykorzystanych w projekcie półfabrykatów;
dekoracyjna zawieszka – w moim naszyjniku fruwa sobie uroczy i tęczodzioby tukan z porcelany;

blog o robieniu biżuterii

kuleczki metalowe – wystarczą 2 sztuki, po jednym na każdym końcu naszyjnika (będzie można schować w nich montażowe supełki na lince stalowej);
→ opcjonalnie – sznurek na chwost. Wykorzystałam sznurek nylonowy, ale równie dobrze można użyć także sznurka satynowego, zamszowych rzemyków czy wiskozowych nici do zrobienia frędzelków;
ozdobna krawatka;
klej do biżuterii – jak to mówi moja mama „w razie wu” (cokolwiek to znaczy);
narzędzia jubilerskie – szczypce boczne i bociany.

Jak zrobić naszyjnik z koralików i chwostem – krok po kroku:jak zrobić naszyjnik diy


1. Zacznij od wykonania wisiorka z frędzlem, samego chwosta bądź samej zawieszki, która ma ozdabiać naszyjnik.
Jeśli chcesz zawiesić jedynie zawieszkę – zamontuj do niej ogniwko, dzięki któremu nałożysz całość na linkę jubilerską.

Gdy planujesz umieścić sam chwost jako główną dekorację – najpierw stwórz frędzelek!
Najszybszy sposób to kawałek tektury szerokiej na ok. 7 – 8 cm (może być jeszcze szersza, to zależy jakiej długości chwost Ci się marzy). 
Zawijaj sznurek na tekturce – nie szczyp się, zrób to wiele razy, by Twój frędzel miał dobrą objętość. Następnie utnij sznurek, chyba że i tak Ci się skończył.☺ 

jak zrobić chwost ze sznurka

Przełóż przy jednej z krawędzi tektury krótszy kawałek sznurka, którym „złapiesz” całą nałożoną na tekturkę konstrukcję. Na sznurek możesz od razu nałożyć kółeczko montażowe i zawiązać sznureczek na supeł wokół zgromadzonych sznurków. 


jak zrobić frędzelek chwost diy

Teraz delikatnie zdejmij z tekturki już prawie gotowy chwost – zawiąż go jeszcze tuż pod jego górną częścią, by zwęzić go u nasady, przez co będzie się lepiej prezentować. Pozostało już tylko przeciąć sznurki w dolnej części chwosta, by cała dekoracja miała „luźne” końce.

naszyjnik z koralików i chwostem krok po kroku

Nie obędzie się bez wyrównania długości sznurków w chwoście. Jednak nie przycinaj od razu zbyt mocno swojego frędzla, żeby na koniec nie okazało się, że jest o wiele za krótki niż planowałaś!


długi naszyjnik z chwostem diy

Następnie, do ogniwka przy chwoście możesz zamontować jeden z końców szpilki jubilerskiej.

blog o robieniu biżuterii diy

Na nią nałóż dekoracyjną zawieszkę – jak ja porcelanowego tukana – i zagnij delikatnie górną część szpilki w ładne oczko, tzw. loopik.

jak zrobić biżuterię instrukcje

jak robić biżuterię krok po kroku

Możesz przy okazji „złapać” dekoracyjną krawatkę na oczko, co pozwoli Ci ładnie zawiesić całą dyndającą konstrukcję na bazę naszyjnika.


naszyjnik z koralików krok po kroku


naszyjnik z koralików krok po kroku


jak zrobić naszyjnik z koralików instrukcje

2. Zmierz długość, na jaką chcesz wykonać swój naszyjnik. Dodaj po minimum 5 cm zapasu na każdym końcu. Teraz utnij odpowiedniej długości linkę jubilerską, z już wliczonymi zapasami.

jak zrobić naszyjnik z koralików diy

3. Nałóż na linkę jubilerską stworzony wcześniej chwost, zawieszkę lub inną dekorację, która będzie sobie swobodnie wisieć na naszyjniku. Wyznaczy on także połowę długości całego projektu.

4. Teraz zacznij nakładać koraliki – najlepiej naprzemiennie na oba końce naszyjnika. 
Dlaczego w ten sposób? Gdy się pomylisz w sekwencji – nie będzie konieczne zdejmowanie i nakładanie koralików na cały naszyjnik od samego początku.☺ 
Wyjątkiem są naszyjniki z jednobarwnych koralików, dzięki którym pomyłka w sekwencji nie jest możliwa. ;)

Nakładanie koralików może zająć dłuższą chwilę, dlatego warto włączyć sobie ulubioną muzykę w tle czy posłuchać audiobooka.


naszyjnik z wisiorem i chwostem diy


diy naszyjnik  z koralików i z zawieszką

5. Gdy wszystkie koraliki są już nałożone na linkę jubilerską – można przejść do montażu zapięcia.
A jak zamontować zapięcie do naszyjnika?


długi naszyjnik z chwostem jak zrobić

By żmudna praca nie poszła na marne i koraliki nie zsunęły się z któregoś z końców linki – gdy na jednej stronie montować będziesz zapięcie, to po drugiej zrób delikatny supełek, który zatrzyma wszystko na miejscu.


blog o robieniu biżuterii handmade

6. Na drugi, wolny koniec linki jubilerskiej, nałóż metalową kulkę, a następnie przełóż przez kółeczko montażowe. 


jak zrobić biżuterię krok po kroku

Zawróć linką, łapiąc ogniwko, i ponownie wsadź koniec linki w metalową kulkę. Teraz zrób podwójny supełek blisko kuleczki, odetnij nadmiar linki jubilerskiej i schowaj supeł wewnątrz kulki. Jeśli nie ufasz swojemu wiązaniu – opcjonalnie możesz wzmocnić montaż przez dosłownie (!) ździebko szybkoschnącego kleju, i ani kropelki więcej!


kurs tworzenia biżuterii online


naszyjnik z koralików krok po kroku

7. W ten sam sposób potraktuj drugi koniec przyszłego naszyjnika.


jak zrobić naszyjnik z koralików diy


blog o robieniu biżuterii diy

8. Do jednego z kółeczek na końcu naszyjnika zamontuj federing lub karabińczyk. Możesz także na przeciwległym końcu zamontować kawałek łańcuszka, dzięki któremu będzie możliwe regulowanie długości w naszyjniku.


naszyjnik z koralików krok po krokuI jakby nie patrzeć, to właśnie skończyłaś przygotowywać swój koralikowy naszyjnik z wisiorem!
Ale panowie, nie obrażajcie się za odmianę żeńską – założę się, że na pewno znajdzie się taki kreatywny reprezentant męskiego grona, który z powodzeniem wykona podobny naszyjnik dla swojej dziewczyny. ☺

naszyjnik z koralików krok po kroku


jak zrobić naszyjnik z koralików i wisiorem diy


jak zrobić naszyjnik krok po kroku

A propos porcelanowej zawieszki z tukanem – kto nie wie co potrafię zmalować w wolnym czasie, może się o tym przekonać i obejrzeć ręcznie malowaną bluzkę z tukanem tęczodziobym. To ten sam ptak, którego wykorzystałam w swoim naszyjniku. Z kolei sama bluza powstała… niemal 5 lat temu (!) i dostała się mojej siostrzenicy, gdy po pewnym czasie stwierdziłam, że ja się w bluzkę nawet po bieganiu nie wcisnę. ;)


jak zrobić naszyjnik instrukcje i porady

Naszyjnik z koralików i chwostem wzięłam na bułgarskie rejony, podobnie jak sukienkę, którą uszyłam z resztek dzianiny (materiał zalegał w domu kilka… naście lat, w końcu przydał się jako dobre tło pod ręcznie wykonaną biżuterię☺).
Biżuteryjny projekt powstał we współpracy ze sklepem internetowym Koraliki.pl
I może to dla niektórych osób będzie istotne – wykonanie tego projektu zajęło mi ok. 1,5 godziny, ale wliczyłam w to pstrykanie zdjęć na poczet instrukcji. Nie ma sensu przekładać zrobienia wymarzonej biżuterii w nieskończoność, gdy od gotowego naszyjnika dzieli nas tak niewiele czasu.

Zobacz także:
Jak zrobić choker z koralików/krótki naszyjnik z zawieszką,


jak zrobić naszyjnik z koralików i wisiorem diy


Nadal mało Ci instrukcji i porad o tworzeniu? Zapisz się na Adzikowy newsletter, by nie przegapić kolejnych projektów i tutoriali!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Spodobał Ci się projekt DIY? Chcesz skorzystać z instrukcji krok po kroku, lecz coś jest dla Ciebie niejasne?
Daj mi o tym znać w komentarzu - dzięki temu dowiem się jak mogę Ci pomóc!