24 stycznia

Co zrobić z ubraniami, których nie nosisz? Rozwiązania bez przerabiania

Nowy rok - nowa ja, do tego dochodzi moda na minimalizm w garderobie i często chęć oczyszczenia przestrzeni wokół siebie. Jeżeli planujesz zrobić czystkę w swojej szafie i chcesz pozbyć się zbędnych ubrań - zobacz w jaki sposób możesz dać ciuchom drugie życie, niekoniecznie je przerabiając. I nie ma mowy o wyrzucaniu!Nie wyrzucaj do śmieci ubrań, które są na Ciebie za duże, za małe, nie są w Twoim guście, stały się niemodne, znoszone i zniszczone albo mają plamy nie do sprania...
Istnieje wiele możliwości na ponowne wykorzystanie ubrań (i nie mam tu na myśli wyłącznie domowych przeróbek), które pragnę Ci przybliżyć. Nie tylko zwolnisz miejsce w szafie, ale i pomożesz środowisku, potrzebującym, a przy okazji poznasz ciekawe inicjatywy i miejsca.


Stare, używane ubrania - gdzie je oddać? Co z nimi robić?

Przyjmijmy, że nie masz czasu, miejsca i chęci do własnoręcznego przerabiania ubrań. Co w takim razie począć ze stertą łachów wysypującą się z szafy? Na pewno nie wyrzucaj ich bezmyślnie do śmieci!

1. Podaruj ciuchy komuś z rodziny 

Możesz oddać ubrania nowe lub w bardzo dobrym stanie siostrze, kuzynce czy ciotce, która ma podobny styl, co Ty i zbliżone wymiary. To nie musi od razu zostać odebrane jako "jałmużna" czy "pozbycie się problemu". O wiele lepiej jest dać najbliższym to, co może im się przydać, zamiast zostawiać całkiem dobre ubrania na śmietniku na zniszczenie.


2. Zorganizuj wymianę ubrań ze znajomymi

Warto spróbować i zorganizować kameralne spotkanie w gronie znajomych, by powymieniać się nienoszonymi ubraniami w dobrym stanie. Przy dobrych wiatrach nie wydasz pieniędzy na nowe ciuchy czy dodatki, podobnie jak Twoje psiapsióły, bo wymiany będą owocne, a do tego będzie to dobra okazja do pogaduszek o modzie. 😉

3. Sprzedaj ubrania przez internet 

Za symboliczne kilka złotych mogą znaleźć się chętni na Twoje ubrania. To zwykle na portalach typu Olx, Vinted czy facebookowych grupach da się zrobić. Pojawia się jednak pytanie - czy uda sprzedać się wszystkie zalegające ubrania i dodatki? Jak długo będą one czekać na chętnych? I czy na pewno jest to najlepsze rozwiązanie?

Jeżeli jesteś w trudnej sytuacji finansowej lub chcesz podreperować nieco domowy budżet, to sprzedaż ubrań (oczywiście w takim stanie, w jakim sama chciałabyś je kupić i nosić!) jest dobrym pomysłem. Z własnego doświadczenia wiem, że to jednak trudne do zrealizowania zadanie. Każdy chciałby sprzedać swoje rzeczy i mieć kasę oraz miejsce w szafie (najlepiej od razu). Natomiast mniej ludzi chce kupować - tym bardziej, że często podczas wyprzedaży można w sieciówkach dorwać nowe ubrania za grosze, nieraz w tej samej kwocie, co ubrania używane... Z drugiej strony, na popularności zyskuje postawa less waste i slow fashion, przez co możliwe, że więcej osób będzie wolało poszukać dobrych ubrań z drugiej ręki. Nie szkodzi spróbować! 😉

4. Podziel się nienoszonymi ciuchami w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach

Od pewnego czasu istnieje inicjatywa zwana GiveBox, także w Poznaniu. W różnych punktach miasta znajdują się szafy, w których możemy pozostawić niepotrzebne rzeczy w dobrym stanie do użytku innych osób. Samemu także można "poczęstować" się perełkami znalezionymi w GiveBox! Czyż to nie brzmi genialnie, by wymieniać swoje-niepotrzebne na czyjeś-całkiem przydatne?☺ 

Kilka szaf w Poznaniu widziałam, wtedy nie miałam pojęcia o co z nimi biega, ale takie less waste  bardzo do mnie przemawia. Za jeden z celów na najbliższy czas wyznaczam sobie odwiedziny we wspólnej szafie.

W Poznaniu, na ulicy Głogowskiej 27, znajduje się także Po-Dzielnia. To nie tylko miejsce spotkań kulturalnych czy edukacyjnych, ale także freeshop - czyli darmowy sklep. 
O co chodzi? Możesz tu przyjść, zostawić rzeczy, których już nie potrzebujesz, a przy okazji masz szansę upolować dla siebie wyjątkowe perełki z drugiej ręki.

5. Oddaj zbędne rzeczy potrzebującym

Do wyboru mamy różnorodne zbiórki w szkołach, objazdowe zbieranie odzieży dla PCK czy kontenery PCK. O ile zbiórki w szkołach, przedszkolach czy objazdówki z PCK wydają się całkiem trafionym pomysłem, to - niestety - byłam świadkiem wielu nieciekawych incydentów z kontenerami. Odzież pozostawiona w pojemnikach okazywała się być kilkanaście minut później osobistą garderobą tzw. żulozwierzy świadomie lejących pod siebie po wypiciu alkoholu (taaak, coś takiego też widziałam na własne oczy. Żałuję, że nie mogę odzobaczyć.). 

Częstym widokiem są także obładowane kontenery, worki z ubraniami czy odzież luzem walająca się po najbliższej okolicy. Nieciekawe historie kontenerów PCK wspominane były także w prasie i tv. Nie dziwi więc, że coraz mniej osób ufa takim pojemnikom i często woli ubrania wyrzucić niż pozostawić w kontenerach na odzież używaną. Co nie znaczy, że wyrzucić jest lepiej!

Nie krytykuję samego zbierania odzieży w taki sposób oraz pozostawiania rzeczy w kontenerach. Chodzi bardziej o brak odpowiedniej organizacji ze strony właścicieli pojemników i zachowania porządku przez osoby pozostawiające ubrania. Może częstsze opróżnianie kontenerów lub większa ich ilość rozwiązałoby problem przeładowania pojemników. Albo ktoś, kto chciał dobrze i przyszedł w deszczowy dzień do przepełnionego kontenera z paczką ubrań nie miał już siły lub ochoty, by poszukać innego punktu, więc zostawił używane rzeczy obok pojemnika... No cóż, kij ma dwa końce.

Bardziej szczegółowo o działaniu kontenerów na odzież używaną oraz o tym, co się z takimi ubraniami następnie dzieje, pisze na swoim blogu Julia z Na Nowo Śmieci.

Najlepiej dzień wcześniej (o ile masz taką możliwość) rzuć okiem jak wygląda kontener, do którego planujesz wrzucić używane rzeczy - czy jest przeładowany lub nie, czy wokół niego walają się ubrania albo nie jest w jakiś sposób zniszczony. 
Pamiętaj też o zasadach pozostawiania używanych rzeczy w pojemniku PCK, np. właśnie o tym, by umieścić wszystko W ŚRODKU, a nie obok kontenera! 😉

6. Przekaż koce, pościele, ręczniki schroniskom dla zwierząt 

Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym można śmiało przekazywać zwierzętom w schroniskach oraz fundacjom pomagającym bezdomniakom m.in. zbędne koce, szlafroki czy stare pościele i ręczniki. Niekoniecznie takie rzeczy będą nadawać się na przekazanie ich dla ludzi, ale dlaczego nie podarować tego czworonogom? 
Jeżeli dysponujesz za mocno znoszonymi ubraniami, kocami, pościelą, by oddać je komuś do codziennego użytkowania - spróbuj przerobić je z myślą o zwierzakach właśnie! 

Z 2 albo 3 lata wstecz stworzyłam legowiska dla schronisk, wykorzystując do tego materiałowe ścinki (na wypchanie), większe kawałki materiałów (do wzmocnienia posłań) oraz stare, za mocno znoszone ubrania jako bazę do stworzenia uszytków. Bo nic nie musi się zmarnować nawet podczas szycia!

7. Przekaż ubrania do przetworzenia 

Utylizacja tekstyliów i ponowne wykorzystanie tkanin oraz materiałów jest możliwe. Wymaga to jednak konkretnych działań, które zależą od pochodzenia surowców (czy są sztuczne, naturalne lub syntetyczne), a także stopnia ich zużycia. 
Od pewnego czasu w Polsce aktywny jest pewien projekt - Ubrania do oddania. Za jego sprawą można nie tylko pozbyć się zalegających w domu ciuchów i dodatków, ale równocześnie wspomóc wybraną przez siebie akcję charytatywną! 
Każdy kilogram oddanych ubrań to 1 złotych przekazany na konkretny, wskazany przez nas cel. Niepotrzebna odzież nie trafia do śmieci, nie wala się po ulicach czy lasach, lecz zostaje na nowo "ożywiona". 
Ubrania nowe, w dobrym stanie, zdatne do użycia mają szansę trafić do ponownej sprzedaży. Z kolei rzeczy zniszczone, znoszone, wyeksploatowane poddaje się odpowiedniej utylizacji, wykorzystuje do cna, np. jako alternatywne paliwo czy czyściwo w przemyśle mechanicznym. A dla mnie to kolejna inicjatywa do przetestowania!☺
Ta opcja to dobra alternatywa, gdy np. nie chce nam się wymieniać, sprzedawać niepotrzebnych rzeczy, w najbliższej okolicy brak pojemników na odzież używaną, a uzbierało się nam z pół szafy do utylizacji.


Co ja robię z niepotrzebnymi ubraniami?

Żeby nikt nie gadał, że ja i tak "wszystko przerobię" i z powyższych punktów ogarnęłabym głównie rzeczy dla schronisk - nawet mi brakuje pomysłów na wykorzystanie konkretnych ubrań w złym rozmiarze, niedopasowanym stylu lub gdy są wybitnie zniszczone.
Pod koniec zeszłego roku kilka nienoszonych już rzeczy dałam siostrzenicy, ale znalazły się także ubrania, które powędrowały do wspomnianych już kontenerów PCK. Wiedziałam, że pewnych ciuchów na pewno nie przerobię, więc nie było sensu kisić ich w mieszkaniu.

Jak przerobić ubrania stare, nudne i niemodne albo podniszczone?

Staram się ponownie wykorzystywać rzeczy zniszczone czy nieco zdezelowane podczas tworzenia nowych projektów. Nie lubię marnować materiałów oraz ubrań, niezależnie czy to moje stare ciuchy, czy łupy z lumpa, czy może ktoś coś mi podrzucił "bo Ty pewnie coś z tego zrobisz". 😊

Przerabianie ubrań - starych, niemodnych, nudnych - i podrasowywanie ich w kierunku aktualnych trendów to jedno z moich ulubionych zajęć. Nie trzeba koniecznie znać się na szyciu, by z bluzy z lumpeksu bądź starych spodni wyczarować dla siebie, rodzeństwa albo dzieciaków coś oryginalnego! Czasami wystarczą farby do malowania tkanin, ćwieki, cekiny albo naprasowanki, które spersonalizują nasze ubrania. 

Dzięki kreatywnym akcesoriom w łatwy sposób można zasłonić plamę nie do sprania, ukryć pohaczone nitki w tkaninie (tutaj naprasowanki będą świetnym rozwiązaniem, jak w przypadku naprawy rękawów w płaszczu mojej znajomej) bądź po prostu nadać starym szmatkom nowy look.

DIY naprawa spodni przetartych w kroku
Nowy wygląd rękawów w starym płaszczu DIY
DIY szorty na lato z długich spodni
Raglanowy t-shirt uszyty z bluzek z second-handu


A co zrobić z małymi lub za dużymi ubraniami?

Jeżeli jednak ubrania są w nieodpowiednim rozmiarze - są za wielkie albo za ciasne - lub nie pasuje Ci ich długość, krój czy nadmierne falbanki, koronki i inne doczepione dodatki - możesz wspomóc się prujką oraz maszyną do szycia. To pozwoli Ci ze zbyt wielkiej bluzy zrobić nową, mniejszą wersję, zwęzisz także obszerne nogawki w spodniach albo skrócisz własnoręcznie zbyt długą sukienkę.

Nawet za małe ubrania warto wziąć w obroty! I nie chodzi o to, że masz zostawiać przyciasne i kuse ciuchy w swojej szafie na "ewentualne późniejsze schudnięcie". 😉 
Możliwa jest zmiana rozmiaru na plus (dosłownie), np. dzięki doszyciu dodatkowego materiału do zbyt ciasnej koszuli albo przedłużenie za krótkiej bluzki (przetestowałam 3 różne sposoby na przedłużanie krótkich bluzek, więc nie trzeba się ograniczać do jednego pomysłu 😄). Także za ciasne spodnie możesz poszerzyć w pasie z pomocą bocznych klinów. 

DIY poszerzanie za ciasnej bluzki na bokach
DIY przedłużanie bluzki od środka (wszywanie panelu "wewnątrz" ubrania) - sposób 1.
Przedłużanie za krótkiej bluzki DIY (doszywanie materiału u dołu) - sposób 2.
Jak uszyć bluzkę z nienoszonych ubrań + jak przedłużyć krótką bluzkę w ramionach - sposób 3.


Inną opcją jest wykorzystanie za małych ciuchów do uzupełnienia dziecięcej garderoby (np. z maminej koszuli da się uszyć sukienkę dla córki albo portki dla syna ze starej spódnicy).

Musisz przede wszystkim spróbować różnych rozwiązań - wtedy przekonasz się na własnej skórze, że wszystko jest możliwe, tylko czasami chęci brak. 😉


Adzik tworzy - zbędne ubrania gdzie oddać, jak przerobić


Każdy pomysł wart jest wypróbowania, o ile nie kończy się wyrzuceniem ubrań do śmieci. Czy wymienisz się ciuchami z koleżankami z pracy, czy oddasz je potrzebującym, a może stwierdzisz, że spróbujesz coś przerobić - działaj śmiało i niczego nie wyrzucaj!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨