04 stycznia

DIY: Legowiska dla zwierząt ze schronisk

Mogło Ci się obić ostatnio o oczy legowisko dla psa, które zrobiłam ze... szlafroka z lumpeksu! Materiał miał przeuroczy nadruk, a to, co ostatecznie ze szlafroka powstało - powędrowało do poznańskiego schroniska.
Chcesz coś stworzyć dla swojego zwierza lub dla zwierząt, które nadal szukają domu? Podpowiem Ci jak krok po kroku uszyć legowisko dla psa lub kota! 

diy legowisko dla psa, diy legowisko dla kota

Czarny, olbrzymi szlafrok w różowe odciski łap dorwałam w second-handzie za jakąś dyszkę. Kupiłam wtedy jeszcze polarowe spodnie piżamowe i dresowe portki w komiksowe napisy - ciężko więc stwierdzić ile dokładnie zapłaciłam za każdą rzecz z osobna. Przy okazji tego zakupowego szaleństwa poznałam nowy lumpeks w Poznaniu, jupi!

blog o przerabianiu ubrań

pomysły na przeróbki ubrań diy


Pokażę Ci w jaki sposób w całkiem niedrogi i ekologiczny sposób wykonałam jedno z legowisk i przy okazji podpowiem jakie inne rzeczy, które masz pod ręką, możesz wykorzystać do zrobienia projektu dla swojego zwierzaka własnoręcznie.

Jak zrobić legowisko dla psa lub kota:

1. Złożyłam szlafrok na pół i na początek odcięłam górę (tzn. rękawy i górną część korpusu) szlafroka. Uzyskałam w ten sposób wielki, złożony na pół prostokątny kawał materiału.
 jak uszyć legowisko dla psa


2. Jedną z połów szlafroka - przyszłą górną/wierzchnią partię legowiska - wzmocniłam dodatkową warstwą materiału od lewej strony. 
Szlafrok uszyty został z niezbyt grubej dresówki i może od razu nie przetarłby się od użytkowania, aczkolwiek psy lubią takie rzeczy szarpać, gryźć i rozrywać.


recykling ubrań krok po kroku

Legowisko na pewno nie będzie niezniszczalne, ale lepiej, żeby posłużyło zwierzakom jak najdłużej, prawda? ☺
Dodatkową warstwę materiału przyszyłam zygzakiem.


blog o szyciu krok po kroku


4. Następnie zszyłam złożony na pół kawał materiału - nadal działając od lewej strony - wzdłuż dwóch boków, zostawiając jeden z boków otwarty. Całość wywinęłam na prawą stronę.

Rachunek boków się nie zgadza, prawda?☺ Powinny być 4 brzegi, ale nie musiałam zszywać legowiska po linii złożenia materiału - zostają więc 3 otwarte boki, z których 2 zszyłam. Został 1 brzeg niezszyty, przez który należy wsadzić do środka wypełnienie.


5. I a propos wypełnienia - nie chciałam umieszczać go bezpośrednio w materiałowym "pokrowcu" ze szlafrokowa.

Uszyłam więc poduchę (ze starych obrusów), nieco mniejszą w wymiarach od szlafrokowej "poszewki". Wypełniłam ją większymi i mniejszymi ścinkami (a miałam ich sporo!), a pozostałe braki uzupełniłam resztką silikonowej kulki oraz wypełnieniem z wielkich, ozdobnych poduch, które i tak wkurzają wszystkich w domu.
Ach, i wypełnienie z jednej takiej wnerwiającej poduchy wystarczyło na dwa legowiska!

Często wykorzystuję na wypchanie ścinki pozostałe po innych projektach, np. podczas tworzenia włóczki z recyklingu DIY zostało mi co nieco odpadków, które idealnie nadają się na wciśnięcie do wnętrza posłania dla pupila.

Nie chciałam maksymalnie nabijać legowisk wypełnieniem, ale zrobić to w taki sposób, żeby zwierzaki na nich leżące miały wystarczająco miękko i ciepło.

legowisko dla psa diy6. Taką poduchę z wypełnieniem, zaszytą z każdej strony, umieściłam w "pokrowcu" ze szlafroka. Zawinęłam brzegi otworu do środka, spięłam całość mnóstwem szpilem i zaszyłam już od prawej strony. 

I oto powstało legowisko DIY tudzież posłanie dla psa! ☺


poducha dla psa diy


Wiadomo, że nie każdy będzie mieć w domu stary szlafrok na zbyciu. Do zrobienia podobnego legowiska-poduchy równie dobrze sprawdzą się m.in. znoszone bluzy (z grubszych materiałów), od dawna nienoszone swetry i golfy, stare koce, pledy. 

→ W przypadku bluz, golfów i swetrów: wystarczy odciąć zbędne rękawy i zszyć od lewej strony powstałe po ich odcięciu otwory oraz dziurę na głowę. Dół można zszyć już od prawej strony po wcześniejszym wsadzeniu do środka wypełnienia. 

W przypadku koców i narzut: jeśli koc nie jest zbyt wielki - wystarczy złożyć go na pół i działać podobnie jak to było przy przerabianiu szlafroka. 


Gdy powierzchnia materiału do wykorzystania jest o wiele za duża, nawet po złożeniu - można pociąć taki koc czy pled na kilka mniejszych części - najlepiej prostokątnych, ale jeśli chcesz zrobić coś nieco innego, to możesz spróbować z okrągłą formą legowiska. Wycięte fragmenty zszyj od lewej strony pamiętając o tym, żeby pozostawić otwór na wywinięcie uszytku na prawą stronę i umieszczenie w jego wnętrzu wypełnienia. 
A jak już napchasz do środka ścinek, silikonowej kulki czy innego wypełnienia do wnętrza - wystarczy zszyć otwór i... to tyle!☺


jak uszyć legowisko dla psa

* * * 

Nie idzie Ci z szyciem? Legowisko można wykonać również za pomocą szydełka, i również przy wykorzystaniu starych ciuchów. Nie wierzysz? Zobacz wyszydełkowane legowisko dla kota (z t-shirtowej włóczki DIY - tak, i włóczkę sami możecie zrobić).

Zainspirować Cię może również legowisko z bokamilegowisko Leona (z "plecami") czy zrobione m.in. z kaptura starej bluzy legowisko pół-namiot z kryjówką dla kota.

* * * 

Prócz legowiska ze szlafroka powstały jeszcze trzy inne, z materiałów grubszych, czasem i wodoodpornych, na które wcześniej nie miałam pomysłu. Do uszycia wewnętrznych poduch wykorzystałam kilka zalegających, starych obrusów, które dostałam w zeszłym roku od znajomej.

posłanie dla psa jak zrobić


blog o szyciu na maszynie

szycie legowisko dla psa

O ile szlafrok w łapki super sprawdził się na legowisko z powodu uroczego nadruku, to jednak najbardziej podoba mi się legowisko uszyte jako ostatnie. Było największe, z dnem z czarnego, okropnie grubego, wodoszczelnego materiału (bałam się, że moja maszyna do szycia nie zechce tego przeszyć, ale miło się zaskoczyłam). Górną/wierzchnią część zszyłam z kilku niewymiarowych fragmentów. Takie trochę legowiskowe, szyciowe puzzle z tego wyszły.


poducha dla psa szycie


szycie na maszynie blogUszyte przez siebie legowiska, nieużywane stare koce i ręczniki, zabawki dla zwierząt czy też odpowiednią karmę możesz przekazać do Schroniska dla zwierząt w Poznaniu (pamiętajcie tylko, żeby odpuścić sobie kołdry i poduchy z pierzem). 

A kto do Poznania ma za daleko - może przekazać tego typu rzeczy do schroniska najbliżej swojego miejsca zamieszkania czy lokalnym fundacjom, które pomagają bezdomnym zwierzętom. 
Może i nie mamy w obecnej chwili najsroższej zimy, ale polski klimat pokazał już, że śniegiem potrafi sypnąć nawet na Wielkanoc. ;) Kto wie, może największe mrozy i zaspy śnieżne przed nami, więc każdy moment jest dobry, żeby zwierzakom pomóc.

❤ NIE BĄDŹCIE BURAKI, WSPOMÓŻCIE ZWIERZAKI! ❤

1 komentarz:

  1. Zgadzam się we wspieraniu zwierzaków ze schronisk. Jak wiadomo, nie każdy zwierzak trafia do nowego domu z kochającym właścicielem. Według mnie legowiska dla kotów i psów ze schronisk to bardzo dobry pomysł. Zwłaszcza jeśli teraz jest taka, a nie inna pogoda :) Pomagajmy!

    OdpowiedzUsuń