04 stycznia

Legowiska dla zwierząt ze schronisk DIY

Ostatnio uszyłam legowisko dla psa ze... szlafroka z lumpeksu! Materiał miał przeuroczy nadruk, a to, co ostatecznie ze szlafroka powstało - powędrowało do poznańskiego schroniska. Chcesz coś stworzyć dla swojego pupila lub dla zwierząt, które szukają domu? Podpowiem Ci jak krok po kroku uszyć legowisko dla psa lub kota!

Adzik tworzy - szycie diy legowisko dla psa lub kota ze starych ubrań

Legowisko dla psa uszyte ze starych ubrań

Czarny, olbrzymi szlafrok w różowe odciski łap dorwałam w second-handzie za jakąś dyszkę. Kupiłam wtedy jeszcze polarowe spodnie piżamowe i dresowe portki w komiksowe napisy - ciężko więc stwierdzić ile dokładnie zapłaciłam za każdą rzecz z osobna. Przy okazji tego zakupowego szaleństwa poznałam nowy lumpeks w Poznaniu, jupi!

Adzik tworzy - szycie diy legowisko dla psa lub kota ze starych ubrań

Adzik tworzy - szycie diy legowisko dla psa ze starych ubrań


Pokażę Ci jak w całkiem niedrogi i ekologiczny sposób wykonałam jedno z legowisk. Przy okazji podpowiem jakie inne rzeczy, które masz pod ręką, możesz wykorzystać do własnoręcznego zrobienia legowiska dla swojego zwierzaka.

Legowisko DIY dla psa lub kota - szycie krok po kroku:

1. Złożyłam szlafrok na pół i na początek odcięłam górę (tzn. rękawy i górną część korpusu) szlafroka. Uzyskałam w ten sposób wielki, złożony na pół prostokątny kawał materiału.

 Adzik tworzy - szycie diy legowisko dla psa ze starych ubrań


2. Jedną połowę szlafroka - przyszłą górną/wierzchnią partię legowiska - wzmocniłam dodatkową warstwą materiału od lewej strony. 
Szlafrok uszyty został z niezbyt grubej dresówki i może od razu nie przetarłby się od użytkowania, aczkolwiek psy lubią takie rzeczy szarpać, gryźć i rozrywać.


Adzik tworzy - szycie diy legowisko dla psa ze starych ubrań

Legowisko na pewno nie będzie niezniszczalne, ale lepiej, żeby posłużyło zwierzakom jak najdłużej, prawda? ☺
Dodatkową warstwę materiału przyszyłam zygzakiem.


Adzik tworzy - szycie diy legowisko dla psa ze starych ubrań


3. Następnie zszyłam złożony na pół kawał materiału - nadal działając od lewej strony - wzdłuż dwóch boków, zostawiając jeden z boków otwarty. Całość wywinęłam na prawą stronę.

Rachunek boków się nie zgadza, prawda?☺ Powinny być 4 brzegi, ale nie musiałam zszywać legowiska po linii złożenia materiału - zostają więc 3 otwarte boki, z których 2 zszyłam. Został 1 brzeg niezszyty, przez który należy wsadzić do środka wypełnienie.


4. I a propos wypełnienia - nie chciałam umieszczać go bezpośrednio w materiałowym "pokrowcu" ze szlafrokowa.

Uszyłam więc poduchę (ze starych obrusów), nieco mniejszą w wymiarach od szlafrokowej "poszewki". Wypełniłam ją większymi i mniejszymi ścinkami (a miałam ich sporo!), a pozostałe braki uzupełniłam resztką silikonowej kulki oraz wypełnieniem z wielkich, ozdobnych poduch, które i tak wkurzają wszystkich w domu.
Ach, i wypełnienie z jednej takiej wnerwiającej poduchy wystarczyło na dwa legowiska!

Z czego zrobić wypełnienie do poduchy/legowiska dla psa?

Często wykorzystuję na wypchanie ścinki pozostałe po innych projektach, np. podczas tworzenia włóczki z recyklingu DIY zostało mi co nieco odpadków, które idealnie nadają się na wciśnięcie do wnętrza posłania dla pupila.

Nie chciałam maksymalnie nabijać legowisk wypełnieniem, ale zrobić to w taki sposób, żeby zwierzaki na nich leżące miały wystarczająco miękko i ciepło.


Adzik tworzy - legowisko dla psa diy jak uszyć

5. Taką poduchę z wypełnieniem, zaszytą z każdej strony, umieściłam w "pokrowcu" ze szlafroka. Zawinęłam brzegi otworu do środka, spięłam całość mnóstwem szpilem i zaszyłam już od prawej strony. 

Legowisko DIY tudzież posłanie dla psa gotowe! ☺

Adzik tworzy - diy legowisko dla psa ze starych ubrań


Wiadomo, że nie każdy będzie mieć w domu stary szlafrok na zbyciu. Do zrobienia podobnego legowiska-poduchy równie dobrze sprawdzą się m.in. znoszone bluzy (z grubszych materiałów), od dawna nienoszone swetry i golfy, stare koce, pledy. 

→ W przypadku bluz, golfów i swetrów: wystarczy odciąć zbędne rękawy i zszyć od lewej strony powstałe po ich odcięciu otwory oraz dziurę na głowę. Dół można zszyć już od prawej strony po wcześniejszym wsadzeniu do środka wypełnienia. 

W przypadku koców i narzut: jeśli koc nie jest zbyt wielki - wystarczy złożyć go na pół i działać podobnie jak to było przy przerabianiu szlafroka. 


Gdy powierzchnia materiału do wykorzystania jest o wiele za duża, nawet po złożeniu - można pociąć taki koc czy pled na kilka mniejszych części - najlepiej prostokątnych. Lecz jeśli chcesz zrobić coś nieco innego, to możesz spróbować z okrągłą formą legowiska. Wycięte fragmenty zszyj od lewej strony pamiętając o tym, żeby pozostawić otwór na wywinięcie uszytku na prawą stronę i umieszczenie w jego wnętrzu wypełnienia. 
A jak już napchasz do środka ścinek, silikonowej kulki czy innego wypełnienia - wystarczy zszyć otwór od zewnętrznej strony i... to tyle!☺


Adzik tworzy - szycie legowisk dla psów DIY dla schroniska

* * * 

Nie idzie Ci z szyciem? Legowisko można wykonać również za pomocą szydełka, także przy wykorzystaniu starych, znoszonych czy porozciąganych ciuchów. Nie wierzysz? Zobacz wyszydełkowane legowisko dla kota (z t-shirtowej włóczki DIY - tak, i włóczkę możesz zrobić własnoręcznie).

Zainspirować Cię może również legowisko z bokamilegowisko Leona (z "plecami") czy zrobione m.in. z kaptura starej bluzy legowisko pół-namiot z kryjówką dla kota.

* * * 

Prócz legowiska ze szlafroka powstały jeszcze trzy inne, z materiałów grubszych, czasem i wodoodpornych, na które wcześniej nie miałam pomysłu. Do uszycia wewnętrznych poduch wykorzystałam kilka zalegających, starych obrusów, które dostałam w zeszłym roku od znajomej.

Adzik tworzy - diy legowisko dla psa ze starych ubrań


Adzik tworzy - diy legowisko dla psa ze starych ubrań

Adzik tworzy - diy legowisko dla psa ze starych ubrań

O ile szlafrok w łapki super sprawdził się na legowisko z powodu uroczego nadruku, to jednak najbardziej podoba mi się legowisko uszyte jako ostatnie. Było największe, z dnem z czarnego, okropnie grubego, wodoszczelnego materiału (bałam się, że moja maszyna do szycia nie zechce tego przeszyć, ale miło się zaskoczyłam). Górną/wierzchnią część zszyłam z kilku niewymiarowych fragmentów. Takie trochę legowiskowe, szyciowe puzzle z tego wyszły.


Adzik tworzy - diy legowisko dla psa ze starych ubrań


Adzik tworzy - diy legowisko dla psa ze starych ubrań

Uszyte przez siebie legowiska, nieużywane stare koce i ręczniki, zabawki dla zwierząt czy też odpowiednią karmę możesz przekazać do Schroniska dla zwierząt w Poznaniu (pamiętaj tylko, żeby odpuścić sobie kołdry i poduchy z pierzem). 

A kto do Poznania ma za daleko - może przekazać tego typu rzeczy do schroniska najbliżej swojego miejsca zamieszkania czy dać je lokalnym fundacjom, które pomagają bezdomnym zwierzętom. 
Może i nie ma w obecnej chwili najsroższej zimy, ale polski klimat pokazał już, że śniegiem potrafi sypnąć nawet na Wielkanoc.😉 Kto wie, może największe mrozy i zaspy śnieżne przed nami, więc każdy moment jest dobry, żeby zwierzakom pomóc.

❤ NIE BĄDŹCIE BURAKI, WSPOMÓŻCIE ZWIERZAKI! ❤

1 komentarz:

  1. Zgadzam się we wspieraniu zwierzaków ze schronisk. Jak wiadomo, nie każdy zwierzak trafia do nowego domu z kochającym właścicielem. Według mnie legowiska dla kotów i psów ze schronisk to bardzo dobry pomysł. Zwłaszcza jeśli teraz jest taka, a nie inna pogoda :) Pomagajmy!

    OdpowiedzUsuń

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨