sobota, 20 stycznia 2018

DIY: Jak zrobić ponczo z kapturem

Żeby nieco podgonić zaległości w pokazywaniu Ci zmajstrowanych projektów zacznę od nietypowej przeróbki. Pokażę jak zrobiłam ponczo, które samo w sobie jest bardzo łatwym projektem, ale wzbogaciłam całość o kaptur. 
A, i jeszcze coś - nie musisz lecieć od razu do pasmanterii po materiał - możesz bowiem zrobić sobie ponczo z... koca! Lub ponczo na lato z chusty - skusisz się?☺

DIY instrukcje ponczo kaptur AKCJA:REPERACJA

Nie przyszłoby mi do głowy, żeby zrobić ponczo dla siebie, a już w ogóle z kapturem, i to w dodatku z koca. Ale moi znajomi potrafią mnie zaskoczyć. ☺ Tym razem o nietypową przeróbkę poprosiła mnie koleżanka, z którą znamy się jeszcze z podstawówki. 
Na początku miało to być po prostu ponczo, wystarczyłoby wyciąć w kocu otwór na głowę, obszyć go i tyle. Jednak okazało się, że gdyby ponczo miało kaptur to byłoby jeszcze lepszym okryciem w chłodne dni. 

Bo czasem jest tak, że człowiek chce wyskoczyć ze śmieciami albo na papieroska, ale nie chce mu się zakładać miliona warstw, żeby na minutę-dwie wyjść na dwór. A takie ponczo z kapturem można założyć w kilka sekund i gotowe! 

Równie proste i szybkie jest wykonanie takiego ponczo. Za moment się o tym przekonasz!☺Kocie łobuzy tym razem przyszły pomagać! 

Szycie ponczo na plażę/na chłody - co będzie potrzebne:

 • koc/ prześcieradło/ wielka chusta/ wybrany przez Ciebie materiał - grubszy sprawdzi się lepiej jako ponczo na chłody, a lekka chusta idealnie nada się jako materiał na ponczo na plażę;
 • maszyna do szycia;
 • nici (pod kolor materiału lub w innych barwach jeśli chcesz kontrastowy efekt);
 • lamówka (jeśli wolisz podwinąć krawędzie materiałów niż obszywać je lamówką - to ten punkt Ci odpadnie);
 • nożyczki, szpilki,
 • wykrój na kaptur (jeśli posiadasz) albo bluza z kapturem, od której odbijesz kształt i wielkość kaptura. 


Jak zrobić ponczo z kapturem? 


Do wykonania ponczo wykorzystałam koc, który specjalnie w tym celu przekazała mi znajoma. Ale równie dobrze możesz użyć np. wielkiej chusty (jeśli chcecie delikatne okrycie na lato), zalegających w szafie tkanin lub... prześcieradła - zwłaszcza jeśli potrzebujesz "na już" przebrania karnawałowego lub na Halloween (możesz w ten sposób stać się duchem, nietoperzem albo jakimś kolorowym ptaszorem - w zależności od tego jaki kolor prześcieradła czy materiału wpadnie Ci w ręce☺). 

 1. Złóż materiał na pół, lewą stroną do zewnątrz. W jednym z narożników odbij wykrój na kaptur (lub przypnij go szpilkami) i wytnij części kaptura.  Pamiętaj o zapasach na szwy oraz na przyszycie kaptura do reszty ponczo!

  Opcjonalnie, kaptur można wyciąć nie z koca/prześcieradła/chusty czy co tam masz pod ręką, a użyć do tego celu innego materiału, który np. kolorystycznie podpasuje Ci do całości. ☺
  To również dobra opcja, gdy Twój koc/chusta itp. przeznaczone na tę przeróbkę nie jest wystarczająco duży, żeby uszczknąć z tego jeszcze materiał na kaptur.

 2. Wycięte połówki kaptura zszyj od lewej strony  Można to zrobić na overlocku (jak ktoś ma; będzie szybciej) lub na zwykłej maszynie - najpierw ściegiem prostym, a później na brzegach ściegiem zygzakiem (żeby materiał się nie siepał bez sensu jak hejterzy w internecie☺).
 3. Pozostałą partię materiału - jeśli wycinałaś/-eś z niego części na kaptur - wyrównaj.
 4. Na krawędzi złożenia materiału wyznacz połowę długości - będzie ona centralnym punktem przyszłego otworu na głowę.  Od tego punktu wyznacz, po jego prawej i lewej stronie, po ok. 10 cm długości.
  Finalnie daje to odcinek ok. 20 cm, który wytniesz jak na zdjęciu, tworząc w ten sposób wylot na głowę.  W razie wątpliwości czy będzie to odpowiednia wielkość - można w tym momencie przymierzyć przyszłe ponczo i sprawdzić czy może nie trzeba o centymetr czy dwa powiększyć otworu.
  Lepiej wyciąć otwór trochę za mały i po przymiarce go powiększyć niż za bardzo zaszaleć na pierwszy raz i wyciąć za wielką dziurę, z którą będzie później więcej problemów i kombinowania!☺

  W tym momencie możesz obszyć otwór i skończyć pracę! 

 5. Teraz można obszyć lamówką brzeg kaptura i - jeśli chcesz - to samo można zrobić z otworem na głowę.

  A może wolisz wersję bez lamówki? Nic nie stoi na przeszkodzie - w takim wypadku brzeg kaptura możesz podwinąć i przeszyć, podobnie z dziurą na głowę. ☺

 6. Pora na ostatni etap - przyszywanie kaptura do ponczo.


  Kaptur można zszyć z krawędzią otworu w ponczo lub wszyć go nieco do wnętrza ponczo, wskutek czego uzyskasz coś podobnego do niskiego kołnierza.  Ten ostatni krok zajął mi najwięcej czasu ze względu na przymiarki kaptura do reszty ponczo i fakt, że ramię w mojej Silverce do szycia jest dość krótkie i mięsisty kaptur ledwo się tam mieścił podczas szycia.

  Lepiej zrobić to wolniej, na spokojnie niż na łapu-capu i przez przypadek coś źle przeszyć lub (odpukać!) zrobić sobie krzywdę. Ja się walnęłam kilka razy śrubą od igły po palcach, nie polecam. 

Uff, no to po robocie! Co z tego wyszło?

Tak prezentuje się gotowe ponczo z kapturkiem! 
W celu uzyskania ciekawszego efektu końcowego - zamiast robić kaptur "prawą" stroną koca na zewnątrz, wykorzystałam jego "lewe" oblicze, przez co całe ponczo jest wzorzyste, a kaptur ma brązowy kolor. Również z taką wiśniową lamówką całość prezentuje się jakoś tak weselej. 
Sama nie noszę ponczo, wcześniej nie przypadły mi do gustu, aczkolwiek...

...taki szyciowy krój robiło mi się całkiem przyjemnie, można go zrobić w bardzo krótkim czasie i wzbogacić się o nowe wdzianko! 
Coś mi się tam rodzi we łbie, żeby np. na wiosnę czy letnie chłody sprawić sobie podobne ponczo. Ale to na razie wstępna wizja, pomysł jeszcze może się zmienić w zupełnie coś innego.

Edit (czerwiec 2018): I zrobiłam ponczo dla siebie! Wykorzystałam nienoszoną chustę/apaszkę, wycięłam na środku otwór na głowę, a następnie nieco przeszyłam chustę na bokach. I tak można zrobić ponczo na plażę w kilka minut! ❤


szycie ponczo plażowe, diy ponczo na plaże


A tak nawiasem - takie luźne ubrania, narzutki kojarzą mi się z... Indianami! Nie wiem dlaczego, ale według mnie Pocahontas mogłaby hasać w chłody po lesie w takim ubraniu.☺A Ty nosisz ponczo? Podobają Ci się takie narzutki? Daj znać w komentarzu.☺ 

PS Koc "przed i po" przemianie możesz zobaczyć również w AKCJI:REPERACJI na fanpage oraz pokazać własną przeróbkę lub naprawę!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...