15 lipca

Dwuczęściowy strój kąpielowy DIY z resztek materiałów

Tym razem uszyłam dwuczęściowy strój kąpielowy, wykorzystując w tym celu skrawki różnych materiałów i pozostałości po przerabianiu innych ubrań. Przyłącz się do szycia upcyklingowego bikini z resztek materiałów, nie masz nic do stracenia, a zyskasz nowy strój na lato! 😄 

Dwuczęściowy strój kąpielowy DIY szycie krok po kroku - Adzik tworzy

Bikini vel dwuczęściowy strój kąpielowy z materiałowych resztek? A czemu nie!

Nie mam nic przeciwko kupowaniu i noszeniu ubrań z drugiej ręki, szyciu nowych ciuchów ze starych i niechcianych wdzianek, wykorzystywaniu materiału co do skrawka... Dlaczego więc nie miałabym sobie uszyć nowego kąpielowego stroju z resztek, ścinek i materiałowych nieużytków? 😀
Wzorzyste bikini zrobiłam zeszłego lata i właśnie nadrabiam zaległości z rozpisywania instrukcji na szycie. Bo lepiej późno niż wcale!

Dwuczęściowy strój kąpielowy DIY szycie z resztek materiałów - Adzik tworzy

Ten wpis zawiera linki afiliacyjne. Gdy klikniesz w podany link - zostaniesz przekierowana lub przekierowany do ofert z Ceneo, gdzie możesz obejrzeć dany produkt lub go kupić. Za kliknięcia otrzymuję niewielką prowizję, która - zbierana grosz do grosza - pozwoli mi pokryć koszty techniczne związane z blogowaniem.

Z czego uszyłam swój dwuczęściowy strój kąpielowy DIY?

W szyciu udział wzięły:
czarny materiał na wnętrze bikini, odcięty od siostrzanej sukienki, którą miałam skrócić (skracania było tyle, że z jednej części uszyłam spódniczkę na gumce DIY dla kilkuletniej siostrzenicy, resztę wykorzystałam na wnętrze stanika i majtek od bikini);
wzorzysty rozciągliwy materiał na "zewnętrze", pochodzący z próbnika, idealnie nadający się na uszycie czegoś do pływania. W tym przypadku musiałam uważać, by nie popełnić błędu podczas wycinania części na strój kąpielowy. Miałam jeden jedyny i nie taki znowu duży fragment materiału do dyspozycji;
agrafka;
szpilki krawieckie;
⟶ w pewnym momencie prujka krawiecka (w międzyczasie miałam kłótnię ze sprzętem szyjącym, miałam w planach nawet i nauczenie mojej maszyny latania z okna bez możliwości powrotu 😅);
⟶ no właśnie - jeszcze maszyna do szycia;
⟶ igła do szycia dzianin - przy rozciągliwych materiałach jest nieoceniona, z nią szycie idzie o wiele przyjemniej (warto zaopatrzyć się w zapas kilku sztuk, bo np. u mnie jedna okazała się przytępiona, a skapowałam się o tym po 3 nieudanej próbie zszycia gaci do kupy, a szkoda nerwów i czasu na takie cyrki);
nożyczki krawieckie (lub inne, byle ostre) do cięcia materiałów.

PODPOWIEDŹ: Możesz wcześniej przygotować wykrój na majtki oraz stanik, posługując się strojem kąpielowym, który już masz w szafie lub np. odbijając kształt na dół bikini od bieliźnianych gatek. 

DIY Dwuczęściowy strój kąpielowy - szycie krok po kroku

Szycie dołu bikini/majtek od stroju kąpielowego

Opcji na szycie majtek kąpielowych masz co najmniej dwie:
możesz uszyć gatki z jednej warstwy materiału, bez podszewki (mam wrażenie, że przy tych jest łatwiej i nie ma tylu logistycznych problemów). W takiej sytuacji możesz skorzystać z wcześniejszych instrukcji na szycie majtek DIY z materiału po t-shircie
⟶ Twój dół od bikini może składać się w całości z dwóch warstw materiału - zewnętrznej i wewnętrznej podszewki. W niniejszych instrukcjach omówię właśnie tę opcję na szycie gaci.

1. Najpierw wycięłam części na majtki - zarówno z wzorzystego materiału (który będzie widoczny podczas noszenia) oraz z czarnego kawałka od sukienki (na wnętrze gatek).
Wykrój na majtki stroju kąpielowego ułożyłam tak, by materiał rozciągał się po szerokości wykrawanych części. Dzięki temu uszyte ubranie będzie rozciągać się właśnie po szerokości (z boku na bok) zamiast po długości (czyli od góry do dołu). 

Dwuczęściowy strój kąpielowy DIY szycie z upcyklingu - Adzik tworzy

Jeżeli nie wiesz jak wykroić części na strój kąpielowy - złap materiał w dłonie i sprawdź, w którą stronę bardziej się rozciąga. 

UWAGA: jeżeli szyjesz majtki z dwóch warstw materiału, to możesz obejść się bez wycinania tzw. "łącznika" z powyższego zdjęcia (normalnie wszywa się "wkładkę" w bieliźniane majtki, które robi się z jednej warstwy materiału, a tutaj nie będzie to konieczne; ino się ten "łącznik" w zdjęcie niepotrzebnie wciął 😉).

2. Wycięte części na dół od stroju kąpielowego zeszyj następująco, od lewej strony szyjąc:
⟶ najpierw części na zewnętrzną stronę majtek - przód z tyłem w dolnej części i następnie po bokach;
⟶ kolejno wnętrze majtek, w ten sam sposób. 
Możesz zszywać strój kąpielowy z pomocą overlocka albo na standardowej domowej maszynie do szycia (warto w tym drugim przypadku uszyć ściegu zygzak, ustawionego nawet na najmniejszą szerokość ściegu).

3. Złap za uszyte wnętrze majtek i wsuń je do środka zewnętrznej strony gaci w taki sposób, by stykały się prawymi stronami. Następnie przeszyj je od lewej strony, ale TYLKO w tych miejscach, które będą "otworami" do przekładania przez nie nóg. Bez zszywania gaci po bokach - bo nie wywiniesz ich na prawą stronę! 
(Po fakcie zorientowałam się, że nie mam żadnego ujęcia z tego etapu - postaram się nadrobić to na innym przykładzie niebawem).

Dwuczęściowy strój kąpielowy DIY szycie z upcyklingu - Adzik tworzy


4. Gdy wnętrze i zewnętrze masz połączone od lewej strony - wywiń całość prawą stroną do góry.
W tym momencie możesz sobie lekko wywinąć krawędzie na boczkach tak, by od lewej strony zszyć na bokach=na biodrach podszewkę oraz zewnętrzny materiał gatek

5. W kolejnym kroku, z pomocą szpilek krawieckich, przypnij w pasie elastyczną gumę. Przy okazji zawiń delikatnie krawędzie materiału z zewnętrza i wnętrza majtek, by schowały się one we wnętrzu uszytku (w efekcie będą niewidoczne od zewnątrz i ładnie schowane). 

Dwuczęściowy strój kąpielowy DIY szycie majtek - Adzik tworzy

6. Przyszyj elastyczną gumę w pasie majtek, przy okazji zszyjesz też ze sobą zewnętrzną część gatek z ich wnętrzem. 
Możesz też osobno przyszyć gumę do wewnętrznej części dołu od stroju kąpielowego i dopiero później połączyć wnętrze+zewnętrze podczas drugiego przeszycia.

Szycie góry bikini/stanika od stroju kąpielowego


7. Czas na stanik, czyli górę od stroju kąpielowego! 
Poniżej prezentuję poglądowy kształt na miseczki stanika od bikini - warto, a nawet i trzeba, dół miseczek nieco zaokrąglić zamiast ciąć na prosto. Dzięki temu stanik będzie ładniej układać się na piersiach podczas noszenia (ja zaliczyłam wpadkę właśnie z dołem ciętym na prosto, co poprawiałam już po uszyciu stanika - nie popełniaj moich błędów 😉).
Potrzebujesz łącznie 4 części na stanik: 2 części na zewnętrzną stronę + 2 części na wnętrze.

Dwuczęściowy strój kąpielowy DIY szycie stanika - Adzik tworzy

8. Teraz każdą miseczkę zszyj od lewej strony, łącząc w dolnej=zaokrąglonej linii materiał zewnętrzny z podszewką stanika. 

Dwuczęściowy strój kąpielowy DIY szycie stanika - Adzik tworzy

8. Następnie obszyj na wysokość ok. 1,5 - 2 cm brzegi stanika (możesz w tym celu zawinąć krawędzie materiału do środka pojedynczą lub podwójną warstwą). To będą przyszłe otwory na wprowadzenie w stanik sznurka, który przechodzić będzie pod biustem, jak to widać na zdjęciu POWYŻEJ.

9. Przygotuj wąski i długi pasek materiału (możesz wykorzystać w tym celu dłuższe ścinki, a jeśli są za krótkie - zszyj je w jeden dłuższy fragment). Posłuży on za paski do wiązania stanika.
Potrzebujesz 2 krótsze paski do wszycia w górnej części stanika oraz jeden długi, który będziesz zawiązywać pod biustem.

Dwuczęściowy strój kąpielowy DIY szycie stanika od bikini - Adzik tworzy

10. Przyszyj krótsze sznurki we wierzchołkach u góry stanika, najlepiej od lewej strony. Przy okazji zeszyj też miseczki po bokach, pamiętając o pozostawieniu niezaszytych otworów na sznurek idący pod biustem!

Dwuczęściowy strój kąpielowy DIY szycie stanika bikini - Adzik tworzy

11. Na koniec, z pomocą agrafki zaczepionej do jednego końca dłuższego sznurka, przeprowadź ów sznurek przez otwory pozostawione w miseczkach stanika.
Możesz przyszyć miseczki do sznurka na stałe lub pozostawić je "ruchome" i w razie potrzeby rozsuwać miseczki na boki lub zsuwać je do środka.

Dwuczęściowy strój kąpielowy DIY - efekty szycia z resztek:

Dwuczęściowy strój kąpielowy DIY szycie z upcyklingu - Adzik tworzy

O ile stanik z tegoż bikini musiałam poprawić po uszyciu (zapomniałam o zaokrągleniu miseczek u dołu), to jednak z majtek - choć wraz z maszyną do szycia przetestowały moją psychikę mocno - jestem bardzo, ale to BARDZO ZADOWOLONA!
Dół stroju kąpielowego pasuje na mnie jak ulał, nie wpija się nadmiernie w ciało, nie ciśnie, nie jest za mocno wycięty z przodu (co przy kupnych bikini doprowadzało mnie często do szału) ani za mały na mój powiększony tyłek. Ot, zalety odbijania wykroju ze starych gaci! 😂

Dwuczęściowy strój kąpielowy DIY góra od bikini - Adzik tworzy

Dwuczęściowy strój kąpielowy DIY dół od bikini - Adzik tworzy

Bardzo podoba mi się połączenie dołu od wzorzystego stroju kąpielowego z zabudowanym stanikiem od bikini, które uszyłam kiedyś z... jednoczęściowego i za małego (!) kostiumu plażowego po młodszej siostrze.


Dwuczęściowy strój kąpielowy DIY szycie z upcyklingu - Adzik tworzy

Udało mi się też zadbać o zdjęcie ze strojem kąpielowym w użyciu! 😄 Co prawda stanik mam od wspomnianego chwilę wcześniej czarnego bikini DIY z przeróbki/z odzysku, ale widać przynajmniej, że oba uszytki się noszą. Służyły mi rok temu, służą mi także i w tym sezonie! 😎

Swoją drogą, ostatnio wrzucam sporo letnich przeróbek, np. instrukcje na crop top DIY z niechcianej spódnicy albo i przedłużanie za krótkiej sukienki w ramionach.
A jeszcze więcej inspiracji wraz z instrukcjami znajdziesz we wpisie ⟶ 19 pomysłów DIY na przeróbki starych ubrań na lato

Dwuczęściowy strój kąpielowy DIY szycie z upcyklingu - Adzik tworzy

Mam nadzieję, że wpis z instrukcjami Ci się przyda, a w razie problemów - daj znać w komentarzu co jeszcze wyjaśnić lub który etap sprawia problem. Jak zwykle postaram się pomóc (i może uzupełnię kłopotliwe momenty o dodatkowe zdjęcia z opisami, gdy będzie trzeba). 
Tymczasem pozostawiam Cię z instrukcjami, trzymam kciuki za Twoje szyciowe przygody i mknę ku kąpielom wodnym! 😎

3 komentarze:

 1. O ciekawy pomysł. Mi by się przydał jednoczęściowy może w przyszłości nad tym pomyślę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, i ja przymierzam się do uszycia jednoczęściowego stroju! :D Póki co myślę jak odpowiednio przygotować wykrój, ale coś już mi chodzi po głowie. Chciałabym wrzucić na blog instrukcje lub chociaż mini poradnik jak sobie zmajstrować strój jednoczęściowy - wtedy już byłby komplet plażowych inspiracji na szycie. :D

   Usuń
 2. O, ale śliczny jest ten materiał we wzorki!

  OdpowiedzUsuń

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨