24 października

Making of: Szycie bikini z odzysku

Może to projekt po czasie jak musztarda po obiedzie, ale nie zamierzam czekać do przyszłego lata, żeby zdradzić Wam tajniki tej przeróbki!
Potrzebowałam pilnie dwuczęściowego bikini, a pod ręką miałam tylko jednoczęściowy kostium kąpielowy, w dodatku za mały. Jak go przerobiłam i co z tego wyszło? 

Adzik tworzy - szycie bikini, przeróbka kostiumu kąpielowegoZa mały strój kąpielowy? 

Zamiast wyrzucać kostium kąpielowy, w który nie możesz się wcisnąć - zobacz jak przerobić strój i jak wykorzystać go, by uszyć bikini z odzysku!

Adzik tworzy - szycie bikini, przeróbka za małego kostiumu kąpielowego

Stary kostium kąpielowy w nowym wydaniu

Sprawa była pilna, bo na 2-3 dni przed planowanym wylotem na wakacje w cieplejsze rejony tego świata (gdzie wyraz "piździernik" nie jest nikomu znany ani w teorii, ani w realu) stwierdziłam, że brakuje mi czarnego bikini! 

Czerń to klasyka i jednak obowiązkowy kolor w mojej garderobie. A z racji, że od dłuższego czasu szukałam czegoś ładnego, zwłaszcza odpowiedniego dołu (który nie wyglądałby z przodu i z tyłu jak skromny pasek materiału; gdybym chciała pokazać się na plaży w skąpych pseudo-gaciach równie dobrze mogłabym nic nie mieć na sobie) i sklepy mnie zawiodły, postanowiłam przygotować bikini własnoręcznie.
Na ratunek przyszedł za mały, jednoczęściowy strój do pływania w czarnym kolorze. Jednak dobrze raz na ruski rok zrobić konkretne porządki! Kostium znalazłam bowiem przypadkowo, gdy pomagałam młodszej siostrze przejrzeć zawartość jej szafy z ubraniami.


Jak uszyłam bikini na lato z jednoczęściowego stroju

W przeróbce kostiumu kąpielowego pomagał mi piesek Horacy, którego możecie kojarzyć z mojego Instagrama. On się tam co rusz przewija i szczeka na mnie, gdy za długo nic nie tworzę. 😉

Adzik tworzy - szycie bikini, przeróbka kostiumu kąpielowego


Strój kąpielowy rozcięłam mniej więcej w połowie jego długości. 
Przy majtkach wolałam doliczyć nieco zapasu od góry, żeby nie okazało się później, że gacie wyjdą za niskie i będę mieć "dekolt murarza" na plecach... 😋

Adzik tworzy - szycie bikini, przeróbka kostiumu kąpielowegoDół bikini był pilniejszy i jednak łatwiejszy do uszycia. Co prawda musiałam rozpruć i obszyć na nowo krawędzie stroju, bo stara nitka była jakaś wypłowiała (powyżej zaznaczone strzałkami). Jednak to do trudnych zadań nie należało.

Adzik tworzy - szycie bikini, przeróbka kostiumu kąpielowego

Majtki były mi na szerokość za małe, więc rozprułam boczne szwy, podwinęłam krawędzie i podszyłam je. 
Wszyłam gumę na całej górnej długości majtek + dodałam krótsze i nieco węższe gumki poniżej. 

Bikini z podwójną gumką przy majtkach są ostatnio modne, więc chciałam wypróbować taki patent. 

UWAGA: O wiele przyjemniej, łatwiej i bezproblemowo szyje się takie rozciągliwe materiały z użyciem igieł do dzianin (tzw. ball-needle). 
Nici się nie zrywają, materiał się nie niszczy na szwach (igła nie ma tak ostrego zakończenia jak standardowe igły do szycia), no i oszczędzamy sobie nerwów i nie rzucamy mięsem podczas działania. 😊

→ Krawiecki nóż krążkowy - żałuję, że nie znałam wcześniej! W magiczny sposób usprawnia wycinkę materiałów.❤

Adzik tworzy - szycie bikini, przeróbka kostiumu kąpielowego

Szycie stanika do dwuczęściowego stroju do pływania

I co się na tym etapie odwalało, to ja nie ogarniam do teraz...

Miałam bardzo ograniczony kawałek materiału do wykorzystania. W dodatku na obszarze występowania cycków warstwa musiała być podwójna (nie chciałam wszywać specjalnych wkładek do staników, bo ich to akurat nienawidzę). Kombinowałam, przymierzałam, wymierzałam i dbałam o to, aby nie zmarnować z głupoty ani jednego centymetra materiału!

Z racji tego odpadało uszycie sznurków do wiązania stanika. Sznurek na szyję wzięłam z sukienki (ta z kolei nadal czeka na swoją przeróbkę), a na plecach, z tyłu stroju, zamontowałam zapięcie wzięte ze zniszczonego stanika. 

W ogóle krój górnej części bikini jest na pierwszy rzut oka ociupinkę nietypowy, lecz po założeniu wygląda jak ostatnio modne staniki z zabudowanymi cyckami. Nie mam pojęcia, jak nazywa się taki krój staników/bluzek z podobnymi dekoltami, ale materiał sięga nieraz pod samą szyję. W sumie całkiem ciekawie to wygląda po założeniu, stąd tak mi to rozwiązanie wpadło w oko. 😉
Podobny krój zastosowałam w uszytej, rozkloszowanej sukience z dopasowaną górą (pod linkiem znajdziesz instrukcje, więc też możesz coś dla siebie uszyć!).


Adzik tworzy - szycie bikini, przeróbka kostiumu kąpielowego

Na zdjęciu powyżej:
→ czerwona strzałka - wskazuje zapięcie wykorzystane z nienoszonego stanika;
→ zielona strzałka - dolna, przednia krawędź przed wyrównaniem i podwinięciem.

Na stanik zeszło mi najwięcej czasu, strachu i stresu. Ale gdy w końcu był gotowy, to na ostatnią chwilę przyszywałam - już ręcznie - delikatne bawełniane pomponiki na taśmie.

Taśmy z pomponami styknęło idealnie, bo kupiłam jej kilka miesięcy temu na wypróbowanie 0,5 metra. Przyszyłam kawałek taśmy pod szyją, reszta poszła na dolną krawędź stanika. 
Zastanawiałam się jeszcze czy czegoś podobnego przy majtkach nie zamontować, ale to już by było za dużo!

Strój kąpielowy i przeróbka na bikini - efekt po:


Adzik tworzy - szycie bikini, przeróbka kostiumu kąpielowego


Na razie wygrzebałam zdjęcie z dołem bikini w użyciu. 
W tle Laguna Balos, leżąca na zachodzie Krety, a na pierwszym planie ja z moją oponką. 4 lata próbowałam przytyć, bez skutku. I na krótko przed wyjazdem nazbierałam masę. Jak na złość! 😝

Adzik tworzy - szycie bikini, przeróbka kostiumu kąpielowego


Sznurek przy staniku jest podwójny, w dodatku nie rozcinałam go. W taki sposób łatwiej mi go założyć i zawiązać - wystarczy nadmiar sznurka związać na supeł. 


Adzik tworzy - szycie bikini, przeróbka kostiumu kąpielowego


A na zdjęciu poniżej lepiej widać podwójną gumkę w majtkach od stroju.


Adzik tworzy - szycie bikini, przeróbka kostiumu kąpielowego


Poniżej tył stanika z zapięciem z odzysku:


Adzik tworzy - szycie bikini, przeróbka kostiumu kąpielowego

... i majtki od tyłu.


Adzik tworzy - szycie bikini, przeróbka kostiumu kąpielowego


Na razie z górną częścią bikini mogę pokazać TO zdjęcie:


Adzik tworzy - szycie bikini, przeróbka kostiumu kąpielowego

Co prawda idealnie tego nie widać, bo bluzka zasłania większą część stanika, ale na pocieszenie jest cały słup Nutelli! ❤ Omniomniom!

Jeśli masz ochotę zobaczyć więcej pomysłów na przeróbki i recyklingowych inspiracji, to zapraszam Cię do reperacyjnej grupy na FacebookuW grupie można się też pochwalić swoimi przeróbkami i naprawami!

Masz za sobą podobną przeróbkę? A może tworzysz "coś z niczego"?

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Adzik-tworzy.pl