13 czerwca

DIY Szycie kurtki z jeansowych spodni i washpapy

Ogarnięcie strachu przed większymi projektami oraz walka z czasem i maszyną do szycia na poziomie "master" - to zdolności, jakie odkryłam w sobie, szyjąc upcyklingową kurtkę. Dla Ciebie mam relację i porady z szycia oraz mnóstwo zdjęć z powstawania ubrania, a dla siebie - wymarzoną kurtkę, którą sama zrobiłam! ❤


Adzik tworzy - kurtka jeansowa DIY uszyta ze spodni i washpapy

Kurtka z upcyklingu w ramach #WashpapaNogawkaChallenge

Na Instagramie zgłosiłam się (za sprawą Joanki-Z, bo to od niej dowiedziałam się o całej akcji) do wyzwania #WashpapaNogawkaChallenge. W ramach 1.etapu akcji należało zaproponować co zrobiłoby się z arkuszem washpapy oraz 2 nogawkami, które organizatorzy rozsyłali do uczestników. No to zaszalałam, napisałam o swojej wymarzonej kurtce, która od roku chodzi mi po głowie, ale jakoś się do kupy i do szycia nie mogłam zebrać przez cały ten czas... O kwiecistej podszewce uszytej z tkaniny starszej ode mnie, o starych jeansach zalegających w moim domu, o malowaniu zwierzaka na kurtce... 

I co? I zakwalifikowałam się w ten sposób do 2. etapu, czyli do wcielania swojego pomysłu w życie! Od organizatorów - Alternativetextiles.pl/ oraz Washpapa.pl/ - otrzymałam arkusz washpapy oraz 2 nogawki jeansowych spodni. Resztę materiałów potrzebnych do projektu mogłam dobrać ze swoich zbiorów, a gotowy projekt pokazać do 6 czerwca 2020 roku.
Od razu po otrzymaniu paczki z materiałami zabrałam się do twórczego szaleństwa!

kurtka jeansowa DIY ze spodni i washpapy wyzwanie


Kurtka ze spodni i washpapy - projekt

Na początek musiałam przelać na papier to, co miałam w głowie. Przydały się stare kredki jeszcze ze studiów (na zoologii rysowaliśmy różnorodne zwierzęta z charakterystycznymi dla każdego gatunku cechami, kolorowe kredki były wtedy baaardzo pomocne!).
Zrobiłam na szybko szkic przodu i tyłu kurtki wraz z oznaczeniem materiałów (jeans i washpapa). Taki był pierwotny zamysł-pomysł na kurtkę, lecz - porównując rysunek z gotową, uszytą już kurtką - sporo rzeczy uległo zmianie. 😄


Adzik tworzy - kurtka jeansowa DIY ze spodni projekt

Upcyklingowa kurtka DIY - materiały, z których ją uszyłam:

→ 2 granatowe nogawki od organizatorów,
→ arkusz washpapy (ostatecznie zużyłam około połowy arkusza - może wykorzystam resztę do zrobienia kolejnej kurtki albo jakiejś fajnej torby?),
→ dodatkowe nogawki z 3 różnych par spodni - przy czym miałam 1 parę tych samych nogawek (poszły na przód kurtki) oraz kilka różnych, pojedynczych nogawek z różnych portek,
→ 2 kwieciste tkaniny na podszewkę kurtki - jedna tkanina w granatowym odcieniu, której wystarczyło na tył i przód podszewki, a także bardziej kolorowa i w różowe kwiaty tkanina. Tę wykorzystałam w mniejszym stopniu, by wyciąć z niej rękawy (jakiś mniejszy kawał tej tkaniny zachomikowałam na później, na pewno jeszcze się przyda!),
→ ściągacz wypruty ze starej kiecki z lumpeksu,
→ zamek błyskawiczny, który dawno temu dostałam od znajomej ze studiów (wykorzystałam suwak dostępny pod ręką, najbardziej zbliżony kolorem oraz długością do potrzeb szytej kurtałki).

Do pomocy w szyciu przydały się:
→ biurowe klipsy (do spinania jeansu z washpapą, której nie można dziurawić szpilkami),
→ szpilki krawieckie,
→ igły do ręcznego szycia (musiałam co nieco ręcznie poprawiać po maszynie do szycia, bo momentami nie dawała rady - i to w tych strategicznych, najważniejszych miejscach, aaa!),
→ ostre nożyczki krawieckie,
→ maszyna do szycia,
→ overlock - do obrzucenia wszystkich możliwych krawędzi jeansu oraz tkaninowej podszewki (nie obrzucałam tylko washpapy, bo ten materiał tego nie wymaga),
→ deska do prasowania + żelazko - łohoho! Gdy prasuję podczas szycia - to się dzieje coś NAPRAWDĘ poważnego! 😉
→ Po uszyciu - farby akrylowe do udekorowania kurtki ręcznym malunkiem.
→ Opcjonalnie - ulubiona muzyka puszczona w tle (dla uspokojenia i przyjemniejszego działania) oraz mrożona kawa, ulubiona herbata lub domowa lemoniada.

Adzik tworzy - kurtka jeansowa DIY z podszewką

Jak uszyłam kurtkę DIY z jeansowych spodni i washpapy - krok po kroku

1. Kurtka z upcyklingu spodni - wykrój

Najpierw musiałam przygotować wykrój na kurtkę. Chciałam pomóc sobie jeansową kurtką młodszej siostry i rzeczywiście coś tam to gotowe ubranie mi pomogło, chociaż... było za duże, w innym kroju niż bym chciała uszyć swoją kurtkę, więc i tak sporo rzeczy zmieniłam, odjęłam, dodałam coś od siebie. Na poniższym zdjęciu widać jak szpilkami zaznaczyłam zmniejszoną linię ramienia + wszycia rękawa.

Adzik tworzy - kurtka jeansowa DIY ze spodni

2. Tak opracowany wykrój (chyba bardziej na podstawie mojej pierwszej wizji i projektu, jaki miałam w głowie niż wspomagany siostrzaną kurtką) rozrysowałam na... papierze do pieczenia. Wycięłam co trzeba, czyli: rękaw, przód i tył (po połowie).


kurtka jeansowa DIY ze spodni upcykling

kurtka jeansowa DIY uszyta ze spodni


3. Przygotowanie części z materiałów do uszycia kurtki

Następnie wycięłam z washpapy i jeansowych nogawek główne części kurtki:
→ 2 części na przód kurtki (prawa+lewa),
→ 2 rękawy - tutaj było najłatwiej, bo zrobiłam je z otrzymanych w ramach wyzwania nogawek (jedynie nieco je zmniejszyłam),
→ części na plecy - 2 mniejsze boki (prawy+lewy), środek z washpapy, 2 części na kark (prawy+lewy),
→ kołnierz z washpapy (ostatecznie z niego zrezygnowałam i pomogłam sobie ściągaczem, o czym w dalszej części historii opowiem).


kurtka jeansowa DIY ze spodni wykrój

Dodatkowo - już w trakcie kolejnych działań - zmieniałam wizje i na bieżąco docinałam kolejne, mniejsze części kurtki:
→ 2 kieszonki na wysokości biustu + 2 klapki z washpapy,
→ 2 kieszenie jeansowe do naszycia w dolnej części kurtki + na każdą kieszeń wstawkę z washpapy,
→ 1 kieszeń jeansową (ze ścinek-ścinek), którą wszyłam wewnątrz kurtki, na podszewce.


4. Zszywanie kurtki - części tworzące plecy kurtki

Gdy główne części kurtałki miałam przygotowane - zabrałam się za ich zszywanie. 
Zaczęłam od zszycia poszczególnych fragmentów, które miały tworzyć tył kurtki.


Adzik tworzy - kurtka jeansowa DIY jak uszyć

Zszyłam najpierw od lewej strony mniejsze 2 części (prawą i lewą) na kark, kolejno połączyłam prawy i lewy bok z jeansowych nogawek z plecami z washpapy, a na koniec - wszystko to zszyłam w jedno.
Później zrobiłam podwójne przeszycia od prawej strony. 
Przy szyciu z washpapy musiałam mieć na siebie oko - każde wkłucie igłą pozostaje widoczne, więc nie było tutaj mowy o jakichkolwiek wpadkach!

kurtka jeansowa DIY ze starych spodni


5. Zszywanie przodu kurtki

Po plecach przeszłam do zszywania przodu kurtki.
Tutaj ułatwiłam sobie zadanie - obie przednie części wycięłam w całości z dwóch nogawek z tej samej pary spodni. Nie musiałam ich dodatkowo łatać czy zszywać z innymi kawałkami. 
Za to dowaliłam sobie robotę poprzez przyszywanie kieszeni!


szycie kurtka jeansowa DIY ze starych spodni

Do przyszycia miałam na wysokości biustu kieszonki z washpapy + klapki imitujące zamykanie, a także dolne kieszenie z jeansu + ze wstawkami z washpapy.
Musiałam uważać z washpapą, by przypadkiem nie omsknęła mi się maszyna do szycia (tudzież stopa na pedale od maszyny) i żeby nie zrobić krzywych lub za długich przeszyć.
Ponadto, nie mogłam tworzyć zbyt grubych warstw jeansu - w późniejszych etapach moja maszyna do szycia nie poradziłaby sobie z ich prawidłowym (czy jakimkolwiek) przeszyciem! I tak sporo musiałam poprawiać po maszynie ręcznie, tym bardziej nie chciałam na koniec projektu zostać z ręką w nocniku i z wymęczoną Silverką, która już nic by nie udźwignęła... Dlatego też kieszenie dolne nie są przyszyte w tej samej linii co suwak i dolna część kurtki (choć pierwotnie tak mi się chciało zrobić + ładniej by to wyglądało), bo wiedziałam, że - zamiast na maszynie, która zastrajkowałaby po całości - musiałaby kurtkę zszywać ręcznie.

6. Łączenie przodu i tyłu jeansowej kurtki

Gotowy przód i tył kurtki zszyłam ze sobą na ramionach, od lewej strony.
Następnie przyfastrygowałam gotowe rękawy do kurtki (owszem, przy niezszytych jeszcze bokach). Przymierzyłam, naniosłam poprawki i przyszyłam rękawy już z pomocą maszyny do szycia, od lewej strony.
Dopiero po wszystkim zszyłam boki kurtki od lewej strony, przy okazji odejmując nieco nadmiarowego materiału (przy wycinaniu części doliczyłam nieco za duży zapas na zszycie oraz na "luz" w kurtce, bo nie chciałam uszyć jej zbyt obcisłej).

7. Szycie podszewki do kurtki

Uszyłam także kwiecistą podszewkę do mojej kurtki. Wycięłam rękaw prawy i lewy z bardziej kolorowej tkaniny, do tego tył kurtki (w jednym kawałku) oraz prawy i lewy przód kurtki z ciemniejszych kwiatów.
Obrzuciłam wszystkie krawędzie overlockiem, a następnie zszyłam ściegiem prostym na maszynie do szycia.

8. Naszywanie wewnętrznej kieszonki na podszewce kurtki

Do podszewki, patrząc na jej prawą stronę (ta bardziej wyrazista kolorem), przyszyłam jedną małą jeansową kieszonkę. 
W kolejnych etapach wszycie kieszonki byłoby utrudnione, bo - przy okazji przyszywania wewnętrznej kieszonki na podszewce - zrobiłabym także przeszycia widoczne na zewnątrz kurtki... a tak to ja nie chciałam robić! 😉

9. Łączenie podszewki z zewnętrznymi częściami kurtki 

Gotową podszewkę przymierzyłam lewą stroną na zewnątrz (by w gotowej kurtce widoczna była prawa strona podszewki), żeby sprawdzić czy wszystko ma dobry rozmiar, nic się nie wpija itp.
Na tak założoną podszewkę założyłam jeansową zewnętrzną część kurtki.

Spięłam - z pomocą mnóstwa szpilek - poszczególne krawędzie, żeby nie tylko podczas przymiarki, ale i po zszyciu dobrze wszystko do siebie pasowało:
→ mankiety w rękawach,
→ dekolt kurtki,
→ przód prawy i lewy (to także pomogło mi w późniejszych etapach ładnie wszyć suwak do zapinania ubrania),
→ dolne krawędzie kurtki - przy czym na środku pleców, gdzie znajdowała się washpapa, nie mogłam wbić szpilek (zniszczyłabym w ten sposób powierzchnię z washpapy), więc pomogłam sobie klipsami biurowymi, by spiąć warstwy materiałów.

kurtka jeansowa DIY ze spodni jak uszyć


10. Wszywanie ściągacza zamiast kołnierza do kurtki

Szpilki szpilkami, ale chciałam ładnie wykończyć górną krawędź kurtki. Na początku chodził mi po głowie kołnierz z washpapy, jednak bałam się, że gotowy i wszyty już kołnierz będzie się układać w taki sposób, że cholery dostanę podczas noszenia kurtki...

...więc postanowiłam wszyć w tym miejscu ściągacz! Musiałam tylko przeryć stare materiały, ścinki i rozpoczęte-i-nieskończone przeróbki, by odnaleźć upragniony oraz w odpowiednim odcieniu ściągacz.
Pamiętałam, że przed laty zabrałam się za przerabianie dresowej, granatowej sukienki, z której to wyprułam ściągacz, bo mi się w niej nie podobał, i że gdzieś go schowałam. Narobiłam bałaganu w całej chacie, ale znalazłam go!


kurtka jeansowa DIY wszywanie kołnierza

Ściągacz przypięłam szpilkami od lewej strony kurtki, delikatnie go przy tym naciągając. Przyszyłam go z pomocą overlocka do warstwy jeansu (karczek z tyłu kurtki, cały czas od wewnętrznej strony).
Zastanawiałam się jak połączyć z tym podszewkę - i wywinęłam ją tak, by od góry widoczna była jej lewa strona, a następnie przeszyłam od środka ściegiem prostym górny brzeg podszewki z górną częścią jeansu+wcześniej przyszytym ściągaczem.
Może to dla Ciebie brzmieć skomplikowanie podczas czytania... bo w sumie i w realu tak to skomplikowanie dla mnie wyglądało. 😂


11. Wszywanie zamka błyskawicznego do kurtki

W tym etapie także miałam sporo zabawy i atrakcji. 😉
Zaczęłam od przyszycia suwaka do podszewki - do prawej i lewej części. Musiałam uważać, by prawa/górna strona zamka była po wszyciu nadal widoczna od odpowiedniej, zewnętrznej strony (a nie, że wszyłabym suwak dolną/wewnętrzną stroną na wierz, bo wszystko musiałabym wypruwać i zaczynać od nowa).
Następnie przyszyłam podszewkę+suwak do jeansowych, zewnętrznych części na przodzie kurtki, zszywając wszystko od prawej strony.
Później stwierdziłam, że wykonam jeszcze jedno przeszycie ściegiem prostym, by stworzyć imitację szycia podwójną igłą. 😂 W efekcie jakoś ładniej to wygląda, a la oryginalne przeszycia podwójne na bokach nogawek. 😁


kurtka jeansowa DIY wszywanie podszewki


12. Zszywanie dolnych krawędzi kurtki z podszewką

Ostatnim etapem szycia było połączenie ze sobą dolnych brzegów kurtki - czyli zszycie zewnętrznej części z podszewką.
Robiłam to od prawej strony, by na plecach z washpapy ścieg był ładniejszy i zgrabniejszy (na washpapie ładniej wygląda przeszycie od góry strony niż od dołu). Wykonałam 2 proste przeszycia wokół całego dołu kurtki, prowadząc ściegi obok siebie w odległości około 0,5 cm.

13. Malowanie jeansowej kurtki - łapacz snów na plecach i piórka z przodu

Uff, to prawie koniec! Pozostał jeszcze ostatni etap, czyli ręczne malowanie kurtki farbami do tkanin. Użyłam standardowo akrylowych farb. Jednak musiałam zmienić początkową koncepcję - samo szycie kurtki zajęło mi 4 dni, a na malowanie miałam 1 dzień, w dodatku niecały. Nie chciałam pokazywać gotowej kurtki na ostatnią chwilę, bo mogłabym przegapić ten moment... Z tego powodu, zamiast malować skomplikowanego, dzikiego zwierza, nad którym mogłabym spędzić dobę, dwie, a nawet i trzy (a przypomnę Ci, że czasu mi brakło), zdecydowałam się wykonać mniej skomplikowany, ale nadal jeden z moich ulubionych motywów. Czyli łapacz snów!

Jak namalować łapacz snów na ubraniu/tkaninie - instrukcje (*w przygotowaniu* gotowe do inspirowania 😀!)

Ręcznie malowany łapacz snów zajął całe plecy z washpapy. A z przodu dekoracji było za mało, więc domalowałam jeszcze piórka na kieszonkach na biuście. I tak powstała spójna całość! ❤


kurtka jeansowa DIY z wzorem na plecach


DIY Kurtka z jeansowych spodni oraz washpapy - gotowy projekt

Można powiedzieć, że kurtka powstała z upcyklingu - nawet biorąc pod uwagę obecną w projekcie washpapę. Dlaczego? A, bo washpapa to materiał do szycia stworzony z... papieru z recyklingu! 


jeansowa kurtka damska DIY ze spodni

Na zdjęciu poniżej ręce mam wsadzone w dolne kieszenie nie w całości, bo kciuki mi wystają. 
W trakcie szycia - już po naszyciu wspomnianych kieszeni - bałam się, że zrobiłam je nieco za małe i całych dłoni w nie nie zmieszczę. A jednak się myliłam, koniec końców do kieszeni wchodzą całe moje łapki (szczęście mam, że są drobne, to się mieszczą nawet mimo moich wcześniejszych obaw 😂).


Adzik tworzy - kurtka jeansowa DIY uszyta ze spodni

Poniżej widoczne jest zestawienie z ręcznie malowanymi elementami kurtki.Adzik tworzy - kurtka jeansowa DIY ręcznie malowana

Pomysły na przeróbki DIY kurtek i płaszczy

Jak dotąd przerobiłam kilka płaszczy, uszyłam upcyklingową kurtkę oraz jedną przefarbowałam. Dodatkowo, w kwestii kurtek, moja młodsza siorka ma fajne pomysły na ich malowanie:
odnawianie rękawów DIY w starym płaszczu/bluzie/kurtce - bez szycia!
jak skrócić za długi płaszcz DIY (zawsze można skrócić płaszcz tak, żeby uzyskać długość jak na kurtkę 😉);
→ DIY farbowanie jeansowej kurtki na ciemny kolor;
malowany ręcznie tygrys na jeansowej kurtce w wykonaniu mojej młodszej siostry.


kurtka jeansowa DIY ze spodni z wzorem na plecach

Wewnątrz kurtki jest mnóstwo kwiatów! 


kurtka jeansowa DIY ze spodni


Kieszenie z przodu, z washpapy i z malunkami, też nie są całkiem zwyczajne. Choć są naszyte dla dekoracji, to jednak coś w sobie skrywają... 😉


kurtka jeansowa DIY ręcznie malowana


kurtka jeansowa DIY ręcznie malowana

Stare jeansy, które gromadzę "na później" mogłabym wyrzucić już tak dawno... Gdybym to zrobiła - dziś nie miałabym upcyklingowej kurtki.
Po raz pierwszy szyłam tak wymagający projekt. W ogóle to po raz pierwszy szyłam kurtkę. I po raz pierwszy z podszewką. Ba, to moja pierwsza podszewka w ubraniu w życiu! Do tego zaliczyłam szycie z washpapy - też pierwsze. 😃 
Kilka "pierwszych razów" przy jednej tylko kurtce ❤ i to w takim wieku😂!

Mam nadzieję, że także nabierzesz ochoty na upcykling i tworzenie. Nawet coś trudnego da się zrobić (po raz pierwszy w życiu), gdy podejdziesz do działania ze spokojem i z pomysłem. 😀 Nie łam się, gdy od razu coś Ci się nie uda - nikt się mistrzem nie urodził, a doszedł do tego, co potrafi, za sprawą ćwiczeń, testów i działania. To nie musi być od razu kurtka - możesz zacząć np. od torebek lub saszetek!


kurtka jeansowa DIY ze spodni z wzorem na plecach

To co, wykorzystasz swoje stare jeansy (i swój wolny czas) w kreatywny sposób? 

6 komentarzy:

 1. Świetny pomysł z kurtką:) Właśnie mam taką w planach i na pewno w części skorzystam z Twojego kursu. Nie wykorzystam papieru do szycia bo jest nie praktyczny ale starych dżinsów mam pod dostatkiem:) Dziękuję i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Bardzo się cieszę, że mogłam kogoś zainspirować i że instrukcje się przydadzą. :) Gdy Twoja kurta będzie gotowa - pochwal się nią, bardzo chętnie zobaczę gotowy efekt. <3

   PS Kolejną kurtkę (lub płaszcz?) uszyję już też bez washpapy - sam materiał jest ciekawy w obróbce, ale następny uszytek chciałabym zrobić w 100% z ciemnego jeansu. :)

   Usuń
  2. Z ciemnego dżinsu będzie fantastycznie wyglądać:) Mam torbę z takiego dżinsu i jest świetna:) Jeszcze ozdobić jakimś haftem:) Pozdrawiam

   Usuń
 2. WOW! Dla mnie to wyższa matematyka, ale kurteczka wyszła bombowa. Bardzo stylowa i oryginalna. Dziękuje za udział w Linkowym Praty DIY. Pozdrawiam DT DIY Magdalena

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy dam radę ręcznie zrobić całą bo nie mam maszyny? 🤷‍♀️

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O kurczę, trudne pytanie... Myślę, że wymagałoby to cierpliwości, samozaparcia i o wiele więcej czasu na stworzenie takiej kurtki, lecz - z drugiej strony - jest to do zrobienia. :)
   Od razu podpowiem, że warto przygotować dobre nici oraz porządne IGŁY do ręcznego szycia (może nawet takie grubsze i konkretne, jak np. do szycia skór naturalnych?). Jeżeli będziesz mieć dobre narzędzia, to na pewno będzie nieco łatwiej podczas szycia + warto wykorzystać już gotowe przeszycia z przerabianych ubrań, np. zszyte nogawki mogą przeobrazić się w rękawy przyszłej kurtki albo kieszenie z jeansów można wyciąć i naszyć je na przodzie kurtki.
   Słyszałam o dziewczynie, która uszyła w całości RĘCZNIE elegancką spódnicę do pracy, więc czemu nie miałabyś spróbować z kurtką? :D
   Będę trzymać kciuki za Twój projekt! Daj proszę znać jak Ci poszło lub - w razie problemów - pytaj śmiało, postaram się pomóc na tyle, na ile potrafię. :)

   Usuń

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨