06 sierpnia

AKCJA:REPERACJA - Podsumowanie lipca 2019

Dzieciaki jeszcze miesiąc mogą korzystać z dobrodziejstw wakacji, dorośli ratują się w pracy urlopem. A co z osobami lubiącymi kreatywny recykling i przerabianie ubrań? Dla nich nadchodzi podsumowanie Akcji:Reperacji z inspiracjami na nowe życie staroci i śmieci!

Akcja:Reperacja u Adzika - podsumowanie lipca 2019


Jak naprawić zerwany łańcuszek? Pomogą szczypce i ogniwko!

Wiem o tym z autopsji, że najbardziej lubi się zrywać biżuteria ulubiona, ukochana (może przez to, że najczęściej jest noszona?). Co by nie było - uratowałam zerwany naszyjnik mojej najstarszej siostry z pomocą szczypiec do biżuterii. Całe szczęście, że ogniwko, które się otworzyło i przez to "wypuściło" z objęć jeden z końców łańcuszka, nie zgubiło się. Nie mam nawet zbliżonych kolorystycznie ogniwek w swoich przydasiach, by zastąpić nim to, co się zerwało. Jednak do rzeczy!

Złapałam szczypcami za uchylone ogniwko, musiałam je przytrzymać i na nowo "nawlec" ostatnie kółeczko z łańcuszka. Następnie trzeba było zacisnąć feralne ogniwko, ale z racji jego mini-rozmiarów wszystko uciekało mi z rąk i musiałam bawić się w nawlekanie od nowa. W takich sytuacjach człowiek uczy się cierpliwości. 😉
Po którejś-tam próbie udało się nawlec łańcuszek, zamknąć ogniwko i połączyć naszyjnik w jedną całość, voilà!


Adzik tworzy - zerwany łańcuszek jak naprawić


Porady i instrukcje na naprawę zerwanego łańcuszka (na przykładzie zerwanej bransoletki na łańcuszku) znajdziesz tutaj → DIY jak naprawić zerwaną bransoletkę

I coś bardziej z przerabiania starej biżuterii → DIY jak ze zniszczonej biżuterii zrobić nową

Ręcznie malowany pojemnik kuchenny (recykling puszki)

Napatoczyła się w moje ręce druga pusta puszka po kawie ince. Lubię się oszukiwać inką (lub raczej - nie siebie, a swój organizm), że to niby taka słaba kawa, jak sobie dobrze wmówię, to i taki napój mnie pobudzi... No, różnie z nabieraniem organizmu na pseudo kawę wychodziło, ale coś trzeba było zrobić z pojemnikiem!

Myślałam wstępnie o obiciu puszki tkaniną w delikatny wzorek, ale ciągnęło mnie do farb i malowania... No co zrobić, nawet z własnymi kreatywnymi zachciankami trudno się spierać. 😉
Chciałam nawiązać malunkiem do wakacji spędzanych za dzieciaka na wsi u rodziny - mnóstwo zielonych łąk, pól w kolorze złota i do tego dziko rosnące kwiaty, błękit nieba...! Możesz sam/sama ocenić jak mi poszło. 


Adzik tworzy - pojemnik kuchenny z recyklingu


Skoro recykling można wprowadzić do kuchni, to dlaczego nie pójść za ciosem i nie wykorzystać starych firan do... uszycia woreczków zero waste na zakupy?
Tak zrobiłam Monika - jak widać na poniższym zdjęciu woreczków jest cała gromadka i wszystkie spełniają się w swojej roli. ❤


Akcja:Reperacja u Adzika - woreczki zero waste
Monika Wiatr-Noszczyk - woreczki DIY z firanSwoją drogą, z ręcznie malowanych przeróbek zrodziła się także stara-nowa kurtka jeansowa mojej młodszej siostry. Franca sama malowała sobie śmieszkowego tygrysa! ❤ W sumie nie tylko to w lipcu przerobiła - na jej Instagramie zobaczysz również kilka malowanych przeróbek spodni.

Masz znoszone t-shirty? Zrób z nich eko torbę na zakupy!

Mój chłopak robił inwentaryzację zawartości swojej szafy i... wyleciały z niej dwa t-shirty na odstrzał. Bluzki były już dość znoszone, ale nadal miały całkiem fajne nadruki.
Planowałam uszyć z każdego t-shirtu osobną i mniejszą ekologiczną torbę. Ale, ale! Torby wyszłyby dość małe i niepraktyczne. Lepiej byłoby połączyć moc obu bluzek i stworzyć jedną rzecz, a bardziej wytrzymałą, trwałą. 

I tak powstała DIY torba z t-shirtów - przyjazna środowisku (bo z recyklingu i zastępuje foliowe siatki), praktyczna (bo duża, pojemna na objętość i całkiem sporo uniesie wagowo), a w dodatku jest dwustronna - w każdej wersji super wygląda! 
Tylko paski przy torbie są z materiału z innej parafii. Uszczknęłam nieco szarej tkaniny z nieużywanej już dekoracyjnej poszwy na poduchę. I jest recykling na 100%. 😉 

Adzik tworzy - DIY eko torba z t-shirtów

Nieco podpowiedzi jak uszyć torebkę na zakupy:To nie jedyne przeróbkowe uszytki, które ujrzały w lipcu światło dzienne! 
Karolina stworzyła torbę ze spodni, a Kamila (która prowadzi blog Kufer Pełen Skarbów) - uszyła z t-shirtu poszewkę na poduszkę.


Akcja:Reperacja u Adzika - podsumowanie lipca 2019
Karolina Lendzion - torba ze spodni

Akcja:Reperacja u Adzika - podsumowanie lipca 2019
Kamila Pietroń - poszewka z t-shirtu

Natomiast Izabela z Kreatywnego Bajzlu pokazała jak przerobiła starą, leciwą koszulę na wdzięczną, zwiewną sukienkę dla swojej córki. 

Błyskawiczne doniczki z plastikowych pojemników

Przed laty każda zielonka - nawet kaktusy - zdychały na moim biurku. Nie ciągnęło mnie więc do roślinności, ale w mieszkaniu jakoś tak przyjemniej, gdy coś sobie rośnie w doniczce. Udało mi się przez kilkanaście tygodni nie uśmiercić bazylii i mięty, które trzymałam w oryginalnych mikro-pojemniczkach do sadzonek wsadzonych dodatkowo w małe słoiczki po smalcu. Roślinność zaczęła się rozrastać i konieczne było przesadzenie zielonych żyjątek w coś większego.

Normalnych doniczek pod ręką nie miałam, ale zakosiłam mamie dwa plastikowe wiaderka (sprzedaje się w nich m.in. twarożek do pieczenia serników). Pojemniki sprawdziły się jako doniczki idealnie - rozmiarem są dopasowane do roślinek, jest nawet nieco miejsca na zapas. 😉 
Na razie wiaderka-doniczki z odzysku pozostawiłam oryginalnie białe, ale jeszcze coś mnie w środku męczy, żeby z nimi zrobić. Wstępnie myślę o wydzierganej osłonce na oba wiaderka, bo ile można malować wszystko wokół? 😂

Adzik tworzy - doniczka z plastikowego pojemnika


* * *

Zachęcam Was gorąco do wspólnego przerabiania i kreatywnego recyklingu.☺ Nie pozwólmy ulubionym ciuchom, dekoracjom czy "śmieciom" wylądować na wysypisku śmieci! Zamiast produkować więcej odpadów - produkujmy więcej dobra, bądźmy bardziej zero waste i przerabiajmy. ❤


Dotychczasowe podsumowania Akcji:Reperacji na blogu

Akcja:Reperacja u Adzika na fejsbuszku - dołącz do grupy maniaków przeróbek i napraw!

A może to właśnie Twój reperacyjny projekt znajdzie się w kolejnym podsumowaniu zabawy?☺

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨