12 sierpnia

Wielorazowe woreczki zero waste DIY na zakupy

Jak ograniczyć zużycie plastikowych siatek? Oprócz materiałowych toreb na zakupy, które wykorzystasz wiele razy, warto uszyć także woreczki zero waste! Spakujesz do nich owoce i warzywa zamiast sięgać po kolejne foliówki. Zobacz jak uszyć woreczki i nie daj się zasypać plastikiem!


Adzik tworzy - DIY woreczki zero waste z recyklingu

Z czego uszyć woreczki zero waste DIY?

Słyszałam, że ktoś szył wielorazowe woreczki na zakupy z tiulu lub cienkiej siateczki. Ja wykorzystałam to, co miałam w zasięgu rąk i maszyny do szycia - padło na fragment starej firanki.
Materiał dostałam kilka lat temu od znajomej (tak przynajmniej w głowie mi świta). Było go niewiele, więc ani na okno (część musiała zostać odcięta od większej całości), ani nawet na jakiś mini obrus się nie nadawał. Woreczki zero waste chodziły mi ostatnio po głowie tak intensywnie jak piosenka Cleo i chęć na coś słodkiego, stąd stara firana nareszcie poszła pod nożyczki i stopkę w maszynie do szycia. 😉
Można wykorzystać też cienkie i lekkie materiały naturalne, pozwalające owocom i warzywom oddychać, np. len czy bawełnę.


Oprócz materiału na zrobienie woreczków zero waste, przyda się także:

→ sznurek lub wstążka - by możliwe było "zaciąganie" otworu w worku, dzięki czemu nic się z jego wnętrza nie wysypie;
→ igła i nici do szycia lub maszyna do szycia;
→ nożyczki;
→ szpilki;
→ prujka krawiecka - pomoże stworzyć tunel na sznurek;
agrafka - do przeprowadzenia sznurka przez tunel w woreczku.


Adzik tworzy - jak uszyć woreczki zero waste na zakupy

Jak uszyć woreczki zero waste - instrukcje:


1. Z fragmentu złożonej na pół firany (lub innego materiału-bazy na woreczki) wytnij kwadratowe lub prostokątne części, blisko miejsca złożenia materiału. Dołu nie musisz rozcinać - dzięki temu czeka Cię mniej szycia, bo dno woreczka będzie już "gotowe".

Pamiętaj, by doliczyć zapas na zszycie na krawędziach materiału (ok. 0,5 cm na bokach) oraz na zrobienie tunelu na sznurek (tutaj ze 2 cm można doliczyć na spokojnie).

Kształt i wielkość uszytku zależy od tego, jak wiele warzyw lub owoców będziesz pakować do gotowej sakiewki.
Pierwszy woreczek zero waste zrobiłam dość "wysoki", prostokątny (wysokość worka widać na poniższym zdjęciu - kilka centymetrów "odeszło" jednak na poczet tunelu).

Adzik tworzy - jak uszyć woreczki zero waste na zakupy


2. Zszyj boki woreczka na maszynie do szycia lub ręcznie, byle od lewej strony.
Zszywałam boki od dołu po samą górę woreczków, a jak zrobiłam otwór w tunelu - w kolejnych krokach zdradzę Ci co i jak. 😉


Adzik tworzy - jak uszyć woreczki zero waste na zakupy

3. Mając cały czas woreczek zero waste wywinięty lewą stroną na wierzch, zawiń górne krawędzie materiału jak na poniższym zdjęciu - by stworzyć tunel na sznurek - i przypnij w kilku miejscach szpilkami.


Adzik tworzy - jak uszyć woreczki zero waste DIY

4. Przeszyj zawinięty brzeg w odległości ok. 1 cm od złożenia materiału, co pozwoli uzyskać przestrzeń=tunel na sznurek.


Adzik tworzy - jak uszyć woreczki zero waste z firany

5. Gdy górne krawędzie są przyszyte do korpusu woreczka - wywiń uszytek na prawą stronę i złap za jeden ze zszytych boków.
Znajdź zszytą krawędź i delikatnie, z pomocą prujki krawieckiej, przerwij nici łączące materiał w tym miejscu (jak na zdjęciu poniżej). W ten sposób "otworzysz" wlot do tunelu.


Adzik tworzy - jak uszyć woreczki zero waste z firany

O, tak wygląda "otwarta" krawędź woreczka!


Adzik tworzy - jak uszyć woreczki zero waste z firany

7. Weź sznurek lub wstążkę, która będzie służyć do "ściągania" woreczka. Zawiąż jeden koniec o agrafkę i taką konstrukcję umieść w otworze, w tunelu.
Przesuwaj agrafkę z przywiązanym do niej sznurkiem bądź wstążką, dopóki nie zrobi pełnego "zakrętu" w worku i nie wyjdzie drugim otworem.

Adzik tworzy - jak uszyć woreczki zero waste z firany

8. Zawiąż końce sznurka na supeł, blisko tunelu w woreczku.
Możesz także zrobić kolejny supełek w dalszej części sznurka.

DIY woreczki zero waste z recyklingu gotowe!

Z jednego, niewielkiego fragmentu firany, udało mi się uszyć aż 7 woreczków na owoce i warzywa!
Sakiewki mają różne, jednak zbliżone do siebie rozmiary. Co jeszcze? Bardzo szybko się je szyje. 😊


Adzik tworzy - DIY woreczki zero waste z firany


Woreczki zero waste DIY na zakupy zamiast plastiku

Sakiewki-woreczki zero waste zastąpią zwykłe woreczki plastikowe i wszelkie małe foliówki, do których pakuje się owoce i warzywa w sklepach.
Pewnie jeszcze w tym tygodniu będę sprawdzać jak się woreczki zero waste spiszą w praktyce.

Szczerze, to już mam dość mini-foliówek, nazbierało mi się tego w domu od cholery i trochę... Póki co wykorzystuję je do zbierania plastikowych odpadów, robię z nich worki na śmieci w mniejszym koszu albo wykorzystuję je, gdy pakuję sobie do pracy jedzenie w niepewnych pojemnikach na żywność (niepewnych w tym sensie, że mogą się otworzyć lub przeciec w torebce, akurat dziś miałam taką wpadkę z cieknącym arbuzem).
Zmotywowałam się do zrobienia sakiewek po ostatnim podsumowaniu Akcji:Reperacji z lipca 2019. Pojawił się tam pomysł jednej z uczestniczek zabawy na uszycie woreczków ze starej firanki.

Mogę podrzucić Ci kilka pomysłów na szycie torebek:
→ DIY torba na zakupy z zapięciem na zamek
→ DIY eko torba z koszulki
→ DIY jak uszyć torbę z aplikacją
Lepsza torba handmade na zakupach niż foliówki, które są passe!

Ekologiczne torby na zakupy już mam, bo sobie uszyłam cały zestaw (i tak co jakiś czas dorabiam nową torbę, bo czasem jakaś lubi sobie "zniknąć" w czyichś ramionach... i się sióstr nie mogę doprosić o zwrot toreb 😂). A teraz do kompletu mam także (lub nareszcie!) DIY woreczki na warzywa i owoce.

Adzik tworzy - DIY woreczki zero waste na zakupy


Udało Ci się uszyć woreczki zero waste? A może już ich używasz podczas zakupów?

4 komentarze:

 1. Śliczne :-) Ja też mam stare firanki, które świetnie nadawałyby się na woreczki. Od dawna nie biorę foliówek, zawsze nosze ze sobą własną wielorazówkę. Uszyłabym, gdyby nie to że jedyne co umiem, to nawlec igłę :-D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może to właśnie dobry moment, żeby... tę nawleczoną igłę jakoś wykorzystać? :D Jakby nie patrzeć, zaczniesz od czegoś, co już znasz (nawlekanie igły), a następnym krokiem będzie ręczne szycie. Zwykły prosty ścieg i nieco cierpliwości na początek wystarczy. :) Poza tym każdy od czegoś zaczyna, sama dopiero po dłuższym czasie nauczyłam się w miarę prosto i trwale zszywać materiały. :D

   Usuń
 2. Jakbym chciała dać dwa sznurki do zaciągania to rozcinam z dwóch stron?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, wtedy trzeba zrobić otworki na tunele z obu stron i każdy ze sznurków przełożyć po całym "obwodzie" woreczka. I oczywiście tunel musi być odpowiednio szeroki, żeby zmieściły się wewnątrz 2 sznurki.

   Usuń

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨