24 sierpnia

Sukienka trapezowa uszyta z chusty DIY

Sukienek w szafie nigdy dość! Tym bardziej każdy moment jest dobry, by uszyć sobie nową kreację. Możesz złapać za nowy materiał lub wykorzystać to, czego już nie nosisz. Sukienkę możesz wyczarować nawet ze starej chusty czy szerokiego szala! Zobacz krok po kroku jak uszyć sukienkę trapezową "z odzysku". 😉

Adzik tworzy - szycie DIY sukienka trapezowa z chusty

Do uszycia nowej sukienki zmusiła mnie napięta sytuacja w garderobie (niektóre ciuchy są już nieco za małe). Przeszperałam stare materiałowe i ubraniowe zbiory czekające w kolejce "do przerobienia". I wygrzebałam ładną, kwiecistą chustę z dość cienkiego, lecz nieprześwitującego materiału. Rozmiar w sam raz na prostą sukienkę, a wzór w kwiaty wprost wymarzony na letnią kreację! ❤


Z czego uszyć sukienkę trapezową?

Swoją sukienkę możesz uszyć z materiału, który kupiłaś konkretnie w tym celu. Ale dlaczego nie wykorzystać rzeczy nienoszonych, nieużywanych, zalegających w Twojej szafie?
Warto przerobić stare czy niemodne ubrania na coś nowego - nie dość, że zaoszczędzisz nieco grosza (na wymarzoną podróż w nieznane? na nową maszynę do szycia?), to zwolnisz trochę miejsca w szafie. I będzie w sam raz na nową kreację! 😉
Co istotne, moja sukienka o trapezowym kroju posiada wiązanie na jednym z ramion. Nie chciałam żadnych zamków, guzików ani tego typu zapięć - sukienka miała być prosta sama w sobie, po całości.


Adzik tworzy - szycie DIY sukienka trapezowa z chusty

Jak widać powyżej, miałam do wykorzystania na uszycie sukienki prostokątną chustę. Albo był to jakiś apaszkowy komin na szyję, bo w sumie jeden dłuższy bok był zszyty. Z tego też powodu chodziło mi po głowie wszycie gumki na samej górze i zrobienie spódnicy maxi. Na szczęście sukienka wygrała w wyścigu pomysłów. A, i jeszcze przyczajony Pieseł na zdjęciu. 😉
A teraz pora na konkrety!

Jak uszyć sukienkę trapezową - krok po kroku:


1. Zacznij od "zaplanowania" czy po prostu zaprojektowania swojej sukienki. W ramach wspomagania szyciowego projektu, spójrz na grafikę poniżej. Zaprezentowałam tutaj ogólny "wykrój" sukienki trapezowej. 
No, umiejętności mam nadal jak za czasów przerabiania zdjęć w Paincie (sic!), tylko się na Canve przerzuciłam. 😂 Ale mam nadzieję, że widać o co chodzi?

Adzik tworzy - sukienka trapezowa wykrój DIY

Najważniejsze, by Twoja sukienka była prosta u góry, co ułatwi Ci później uszycie tuneli na przeprowadzenie sznurka. 
Fioletowymi łukami zaznaczyłam plus-minus kształt, jaki trzeba wyciąć na ręce.

Długość sukienki ustalasz sama. Najlepiej poproś kogoś o pomoc, by zmierzyć odpowiednią długość na uszycie sukienki bezpośrednio na Twoim ciele. Należy zmierzyć odległość od ramienia w dół, na pożądaną przez Ciebie wysokość - tzn. nad kolano, do kolana albo do samej ziemi. Jak długa ma być Twoja sukienka? Jakie masz widzimisię, taka może być długość kreacji! 
Masz w tym kroju nieco swobody w modyfikowaniu wymiarów. 😊 

UWAGA: pamiętaj o doliczeniu zapasu na podwinięcie materiału u dołu sukienki + zrobienie tunelu na sznurek do regulacji dekoltu!

Szerokość u dołu sukienki także możesz sobie dowolnie zmienić/skrócić lub wykorzystać w pełni to, co oferuje Ci kawałek materiału, który masz do dyspozycji.

Szerokość dekoltu również w pewien sposób da się zmodyfikować. Jednak nie ma co robić zbyt szerokiego dekoltu - duża ilość materiału na regulacyjnym sznurku może się później okazać problematyczna do ładnego ułożenia.

Wstępny zarys na wykrój sukienki trapezowej już masz, więc można przejść do materiału i ostrego cięcia!

2. Złóż materiał tak, by przednia i tylna jego warstwa leżały prawymi stronami do środka.

3. Wyznacz po szerokości środek materiału - to będzie także punkt centralny dekoltu.


Jak szeroka ma być górna krawędź sukienki (brzeg dekoltu)?

Wymierz odpowiednią szerokość i podziel ją na pół. Połowa tej wartości powinna wypadać w centralnym punkcie materiału, na jego szerokość.
W ten sposób wiesz gdzie wypadnie środek Twojej sukienki i możesz przejść do przycinania otworów na ręce.


Adzik tworzy - jak uszyć sukienkę trapezową DIY

3. Odetnij zbędne części materiału w miejscach, gdzie będą wypadać otwory na ręce (jak na zdjęciu poniżej).

UWAGA: pamiętaj, by zostawić nieco zapasu na podwinięcie brzegów materiału (chyba że planujesz wszyć lamówkę). Nie odcinaj także nadmiaru materiału z górnej krawędzi - tutaj zapas musi zostać na późniejsze uszycie tunelu na sznurek!

Przycinanie materiału możesz przeprowadzić identycznie z przodu, jak i z tyłu sukienki.


4. Następnie możesz wymodelować kształt sukienki bardziej na prosto lub lekko rozszerzając ją ku dołowi, na wzór rozciągniętego trapezu
Odetnij nadmiar materiału po bokach, ale możesz to dla ułatwienia zrobić później (jeżeli boisz się, że usuniesz za dużo materiału i finalnie ubranie okaże się za ciasne, to lepiej przymierzyć sukienkę w trakcie szycia i wtedy też możesz ją dopasować do swojej figury, noł problem!).

UWAGA: pamiętaj, by zachować luz w kroju, gdy szyjesz z nierozciągliwej tkaniny! Inaczej nie wejdziesz w sukienkę.

Najlepiej, by kreacja była na tyle szeroka, by po jej założeniu mieć nieco swobody po bokach. Jeżeli będzie zbyt opięta - podczas siadania czy chodzenia będzie Cię uciskać.


Adzik tworzy - jak uszyć sukienkę trapezową DIY


5. Górne krawędzie sukienki zarówno z przodu i tyłu, to jest brzegi w otworach na ręce + brzeg dekoltu, należy obszyć.
Jeżeli materiał, z którego szyjesz sukienkę, jest cienki i siepie się na krawędziach, możesz go podwójnie przeszyć.


Adzik tworzy - jak uszyć sukienkę trapezową DIY


Jak przeszyć krawędzie cienkiej tkaniny?

Najpierw delikatnie zawiń krawędź materiału do lewej strony uszytku. Przeszyj ściegiem prostym cały brzeg (zdjęcie powyżej).
Następnie już raz przeszyty brzeg zawiń ponownie i przeszyj raz jeszcze prostym ściegiem (jak na zdjęciu poniżej).

Podwójnie przeszyte krawędzie tkaniny nie będą się siepać, no i nie musisz bawić się we wszywanie lamówki, gdy tego nie chcesz w swoim projekcie.
To także dobre rozwiązanie, gdy nie posiadasz overlocka, którym mogłabyś obrzucić krawędzie materiału.

Adzik tworzy - jak uszyć sukienkę trapezową DIY


6. Gdy górne krawędzie sukienki są zabezpieczone - możesz przejść do uszycia tuneli na przeprowadzenie sznurka w sukience.


Jak uszyć w sukience tunel na sznurek?

Zawiń na przodzie sukienki górny brzeg dekoltu do środka i przypnij szpilkami do późniejszego przeszycia.
Podobnie zrób z tylną częścią sukienki. Zawiń, przypnij szpilkami.


Adzik tworzy - jak uszyć sukienkę trapezową DIY

Zawinięte brzegi materiału przeszyj następnie ściegiem prostym, tak jak pokazują to czerwone przerywane linie na zdjęciu u góry.

7. W gotowe tunele wsuń sznurek lub wstążkę dopasowaną kolorystycznie do całej kreacji. Chyba że lubisz kontrasty - wtedy szalej z barwami! Bo kto Ci zabroni? 😉

UWAGA: sznurek/wstążka może być w jednym kawałku na całą sukienkę - wtedy wiązanie będzie wypadać tylko na jednym ramieniu. Możesz też zmodyfikować projekt i w każdy tunel wsunąć osobny sznurek. Dzięki temu będziesz mieć sukienkę wiązaną na obu bokach.


Adzik tworzy - DIY sukienka trapezowa z wiązaniem


8. Po wprowadzeniu sznurków do tuneli warto przymierzyć kreację i wprowadzić ewentualne poprawki w jej szerokości bądź długości.

U mnie okazało się być nieco zbyt szeroko w biuście, więc - jak widać na poniższym zdjęciu z tą czerwoną przerywaną linią - na każdym boku sukienki odjęłam nieco materiału.
Prowadziłam ścieg prosty od góry/na wysokości otworu na rękę aż do dołu, w linii prostej. Kierowałam stopkę w maszynie lekko na zewnątrz boku, by utworzyć linię boczną jak w trapezie.


Adzik tworzy - DIY szycie sukienki trapezowej


9. Po dopasowaniu szerokości sukienki i przeszyciu tyłu i przodu ze sobą, krawędzie wewnętrzne warto przeszyć ściegiem zygzakiem lub podobnym, by zabezpieczyć brzegi przed pruciem.
A może masz overlock? Wtedy sprawę masz ułatwioną, odpal tylko drugą maszynę do szycia i jedziesz z tym koksem! 😉

10. Na koniec zostały dolne krawędzie sukienki. Jeżeli kreacja jest nadal za długa - teraz masz okazję, by skrócić swoją sukienkę.

Zobacz instrukcjeDIY jak skrócić za długą sukienkę

11. Następnie należy podszyć dolne brzegi tkaniny podobnie jak krawędzie w dekolcie.
Zawiń wąsko materiał do środka i przeszyj. Znowu zawiń krawędź i przeszyj ponownie prostym ściegiem.


Adzik tworzy - DIY szycie sukienki trapezowej

12. Teraz wystarczy, że poodcinasz nitki przy uszytku, założysz na siebie nową kreację, machniesz make-up i możesz lecieć w świat!


DIY sukienka trapezowa gotowa!

Adzik tworzy - DIY sukienka trapezowa jak uszyć

Postanowiłam zrobić sukienkę ciut nad kolano. Wcześniejsze przymiarki i testowanie długości za kolano kiepsko się na mnie prezentowały. Najwidoczniej niski wzrost nie sprzyja zbyt długim sukienkom. 😅


Adzik tworzy - DIY sukienka trapezowa jak uszyć

Dekolt w sukience mogę regulować, tj. mogę zbierać materiał bardziej na środku lub rozsuwać go niemal na całą szerokość ramion.
I dodatkowo wiązanie na lewym ramieniu też daje jakieś możliwości modyfikacji. W razie czego mogę wstążkę przełożyć tak, by wiązanie znalazło się na drugim ramieniu albo wsadzić dwie osobne wstążki - wtedy wiązać będę na obu ramionach. 😊

Adzik tworzy - DIY sukienka trapezowa jak uszyć

Na powyższym zdjęciu widać, jak materiał na plecach jest mocniej rozsunięty. Osobiście bardziej podoba mi się wersja z tkaniną zebraną bliżej środka. I pewnie właśnie w taki sposób będę nosić sukienkę.

W ten sam sposób zrobisz letnią sukienkę dla swojej córki, młodszej siostry lub wnuczki! Ja wykorzystałam swój stary, za mały już dla mnie t-shirt, by uszyć dla małoletniej siostrzenicy sukienkę z Minionkami. 😀
➝ DIY sukienka dla małej dziewczynki z t-shirtu po mamie

Pierwszą sukienką, jaką sobie uszyłam, była kreacja na wesele starszej siostry. Nie mogłam kupić nic odpowiedniego w sklepach, miałam problem z dopasowaniem odpowiedniego rozmiaru (wtedy jeszcze byłam zbyt szczupła na większość rozmiarów sieciówkowych, ostatnio nieco się sytuacja zmieniła 😂). Stąd w ruch poszła maszyna do szycia i ostatnie metry niebieskiej dzianiny dorwane w stacjonarnej pasmanterii.
Jak mi poszło, możesz przekonać się we wpisie → Jak i dlaczego uszyłam sobie weselną sukienkę


Jeżeli marzy Ci się nieco inny fason sukienki - możesz uszyć wersję dłuższą, krótszą, bardziej szeroką lub dopasowaną...
Albo zobacz inne pomysły na szycie, zainspiruj się i stwórz coś nietypowego! 
DIY jak uszyć sukienkę rozkloszowaną z dopasowaną górą
→ Bluzka-tunika-sukienka, czyli kwiaty 3 w 1
→ Making of: sukienka uszyta z szala


Adzik tworzy - DIY sukienka trapezowa jak uszyć


Złap za chustę, nienoszony lekki szal albo materiały zalegające gdzieś na dnie szafy i uszyj sobie własną sukienkę! Może nowa kreacja sprawdzi się nie tylko do noszenia na koniec lata, ale i na resztę roku? 😉

4 komentarze:

  1. Fajna sukienka, chciała bym też taka zrobić. I potrzebowała bym pobrać ten mały wykrój , bo mam na to pewien pomysł. Dziękuje

    OdpowiedzUsuń
  2. Że też wcześniej tego nie znalazłam, dziękuję

    OdpowiedzUsuń

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨