26 lipca

DIY Poduszka dekoracyjna z panelem i zapięciem na suwak

Malunek, który powstał z przypadku na resztce tkaniny od spodni, dał początek dekoracyjnej poduszce. Uszytek z panelowym przodem idealnie wpisuje się w kolorystykę wnętrza i... już mam ochotę znowu coś zmalować! Ale ze spokojem - najpierw pokażę Ci w jaki sposób uszyć poduszkę z panelem i jak wszyć zamek w poszewkę. To do dzieła!


Adzik tworzy - poduszka DIY z zamkiem jak uszyć

Najlepsze projekty DIY powstają z przypadku

Nie wiem czy to jakieś fatum, że niektóre projekty chciałabym zrobić idealnie i - im bardziej, dłużej i szczegółowo je planuję, tym częściej efekt końcowy mnie nie zadowala w pełni. Inaczej w przypadku rękodzieła "z przypadku"! Na spontanie nie zawsze idzie mi z górki, ale tworzę bez takiego wewnętrznego napięcia. Nie oczekuję konkretnych rezultatów. Po prostu działam i to, co z tego wyjdzie, albo mi się w pełni podoba, albo stwierdzam co mogłabym kolejnym razem zrobić lepiej/inaczej. I tak się człowiek uczy na własnych doświadczeniach. 😊


Adzik tworzy - ręcznie malowana poduszka DIY


Z czego uszyć dekoracyjną poduszkę DIY?


O ile nie planujesz używać poduszki DIY do spania, to materiał zewnętrzny nie musi być szczególnie miękki, delikatny czy przyjemny w dotyku. Możesz pobawić się fakturami, tkaninami o różnorodnej gramaturze, naszywać mniej i bardziej drapiące koronki, cekiny, koraliki... Nie ma przed Tobą żadnych ograniczeń w kwestii szycia i gotowego projektu!

Najważniejsze, by przygotować do działania:
→ materiał na zewnątrz poduszki - byś miał/miała z czego uszyć poszewkę;
→ dopasowane kolorystycznie nici do szycia;
→ zamek błyskawiczny - dzięki wszyciu suwaka możliwe będzie zdejmowanie poszwy z poduszki i wypranie jej w razie potrzeby. Albo jak dany wzór poduszki Ci się po prostu znudzi - zdejmujesz jedną, zakładasz inną (najlepiej też własnoręcznie uszytą poszewkę) i wystrój wnętrza odmieniony!

Możesz też uszyć wnętrze poduchy, tzn. poszwę wewnętrzną z wypełnieniem z kulki silikonowej czy bardziej miękkich ścinek materiałowych. Chyba że samą poduchę już masz, a po prostu chcesz nałożyć na nią coś ładnego. 😉


Adzik tworzy - poduszka DIY z zamkiem jak uszyć
Na dowód - nogawka spodni przed malowaniem łapacza snów

Do uszycia poduszki z dekoracyjnym panelem potrzebujesz oczywiście fragmentu materiału, który będzie wisienką na torcie całego uszytku. Do stworzenia swojej poduchy wykorzystałam przemalowaną ręcznie nogawkę od starych, szpitalnych spodni. Zrobiłam z niej dekoracyjny panel - bo na cały przód poduchy było tego za mało - i nadrobiłam "braki" innymi materiałami.
Wykorzystałam chabrową tkaninę, której w zeszłym roku użyłam do uszycia torebki z ręcznie malowaną papugą arą, oraz nieco beżowego flauszu (o ile dobrze kojarzę, wcześniej nic z niego nie uszyłam, ale całkiem długo zalegał w moich zbiorach).

Adzik tworzy - poduszka DIY z zamkiem jak uszyć

DIY - Jak uszyć poduszkę z panelem i zapięciem na suwak:


1. Przygotuj poszczególne części do uszycia swojej poduszki DIY:
→ część tylną poduszki - wygodniej będzie stworzyć ją z jednego fragmentu materiału. Jeżeli jednak chcesz to zrobić inaczej - również tył poduchy może być panelowy;
→ część przednią z uwzględnieniem wszycia na przodzie poduszki dekoracyjnego panelu - panel możesz umieścić na samym środku, dodając kawałki materiałów na bokach + u góry i u dołu dekoracji lub dodając materiał np. tylko na bokach/tylko na górze i u dołu.

Adzik tworzy - poduszka DIY z zamkiem jak uszyć

Jaki jest Twój zamysł na wygląd dekoracyjnej poduszki? Rozrysuj swój pomysł, zmierz panel oraz samo wypełnienie poduchy, by uszyć poszewkę dopasowaną rozmiarem.

UWAGA: poszczególne fragmenty materiałów muszą mieć zapas ok. 0,5 - 1 cm na każdej krawędzi! W innym przypadku uszyta na wymiar poduszka może okazać się nieco za mała.


Adzik tworzy - poduszka DIY z zamkiem jak uszyć


2. Poszczególne części poduszki panelowej połącz szpilkami. Może nie wszystkie panele od razu - zacznij od połączenia głównej dekoracji np. z mniejszymi fragmentami bocznymi,  a po ich przyszyciu połącz całość z kolejnymi częściami poduchy.

Adzik tworzy - poduszka DIY z zamkiem jak uszyć

Adzik tworzy - poduszka DIY z zamkiem

Adzik tworzy - poduszka DIY z zamkiem jak uszyć

Adzik tworzy - poduszka DIY z zamkiem jak uszyć

3. Zszywaj poszczególne części panelowej poduchy ściegiem prostym, a następnie - dla lepszego wykończenia i żeby się brzegi nie siepały - machnij ścieg zygzakowy na krawędziach.
Wszystko i tak schowa się we wnętrzu uszytku, ale przynajmniej będzie ładnie wykończone. 😉

4. Gdy panele na przedniej części poduchy są już połączone, a także tył przyszłego uszytku jest w jednej części - przejdź do wszycia zamka błyskawicznego.


Jak wszyć zamek do poduszki?


Przyłóż suwak prawą stroną do prawej strony materiału, przy krawędzi, gdzie ma zostać wszyty zamek. Pomóż sobie szpilkami i następnie - jak na poniższym zdjęciu - przeszyj ściegiem prostym brzeg materiału + suwaka.

Po wszystkim możesz przeszyć to miejsce od prawej strony, np. ściegiem prostym albo wybranym ściegiem dekoracyjnym.

To samo zrób z drugim "pasmem" zamka i pozostałą częścią poduchy.


Adzik tworzy - poduszka DIY z zamkiem jak uszyć

5. Zapnij suwak i przy okazji sprawdź czy został przez Ciebie dobrze wszyty.
Złóż przód i tył poduszki prawymi stronami do siebie, przy okazji uchyl nieco zamek błyskawiczny (za moment "otwór" w tym miejscu okaże się przydatny, by wywrócić uszytek na prawą stronę).


Adzik tworzy - poduszka DIY z zamkiem jak uszyć


6. Zepnij przód i tył poduszki szpilkami, unieruchamiając w ten sposób materiał. Przypnij szpilki na wszystkich trzech wolnych krawędziach + czwartą krawędź z już wszytym suwakiem pozostaw nieco uchyloną.


Adzik tworzy - poduszka DIY z zamkiem

7. Zszyj krawędzie dekoracyjnej poduszki DIY ściegiem prostym + możesz zabezpieczyć brzegi ściegiem zygzakiem.

UWAGA: zachowaj ostrożność podczas przeszywania miejsc z już wszytym suwakiem, by np. igła w maszynie do szycia nie złamała się na ząbku od zamka i nie wystrzeliła Ci w twarz. Szkoda oczu na szyciowy pośpiech!


Adzik tworzy - poduszka DIY z zamkiem jak uszyć

8. Poodcinaj wiszące nitki, wywróć poszewkę na prawą stronę.
Przymierz uszytek na wypełnieniu i - jeżeli wszystko jest w porządku - masz swoją dekoracyjną poduszkę gotową!


Adzik tworzy - poduszka DIY z zamkiem jak uszyć


Nie planowałam malować akurat łapacza snów. W sumie chciałam raczej same piórka machnąć na materiale. A jednak stało się - jest i obręcz, mamy pełen łapacz! 😉


Adzik tworzy - poduszka DIY z zamkiem jak uszyć


Adzik tworzy - poduszka DIY z zamkiem jak uszyć

Łapacz snów DIY wykonany w różnych wersjach i technikach:

→ ręcznie robiony wisiorek na naszyjnik - czyli czarno-biały łapacz snów,
→ podobnie wisior w formie łapacza snów z zielonymi akcentami,
bluzka z ręcznie malowanym łapaczem snów (świeci w ciemności!),
DIY łapacz snów z recyklingu - czyli instrukcje na dekoracje DIY z odzysku,
→ i mój ostatni skarb - wykonany jako pierwszy ze wszystkich - delikatny mini łapacz snów na łańcuszku. Pokazałam go m.in. we wpisie → Biżuteria DIY ma moc!


Ręcznie malowany łapacz snów na poduszce


Do namalowania piór łapacza wykorzystałam farby akrylowe do tkanin w niebieskich odcieniach. Do tego doszły złote i srebrne akcenty.
Sama obręcz oraz sieć w jej wnętrzu machnięta jest w całości srebrnym kolorem. Domalowałam kilka niebieskich i złotych kropek w ramach imitacji koralików, które tradycyjnie wplata się w sieć.


Adzik tworzy - poduszka DIY z zamkiem jak uszyć


Adzik tworzy - poduszka DIY z zamkiem jak uszyć


Adzik tworzy - poduszka DIY z zamkiem jak uszyć

Może masz ochotę stworzyć poduszkę bez dekoracyjnego panelu lub przeciwnie - chcesz zmalować coś nietypowego i wszyć do swojego projektu? Pamiętaj, że nawet spontaniczne i szalone pomysły warto wcielić w życie albo przynajmniej spróbować. Nigdy nie wiadomo, czy przypadkowo nie stworzysz sobie ulubionej, unikatowej dekoracji do sypialni lub nie uszyjesz idealnej bluzki. 😉


Pomysły na dekoracyjne poduszki DIY, które możesz uszyć:

→ zabawna sowa jako poduszko-maskotka,
→ poduszka-chmurka lekka jak obłoczek i w podobnym kolorze,
→ poduszka-kupa, czyli Pan Kupsztal (to akurat był prezent dla mojej siostrzenicy)
i instrukcje na poszewkę na poduszkę bez wszywania zamka → DIY jak uszyć poszewkę/ poduszkę bez zamka 
+ wariant świąteczny, czyli ozdobne poduszki wielkanocne DIY

Zdradzę Ci także mój mały sekret - do namalowania mniejszych detali wykorzystałam pędzle do makijażu! Dokładniej to chyba zestaw pędzelków do malowania paznokci. O dziwo 5 złociszy wydane w przypadkowym sklepie z "wszystkim i niczym" ładnie się zwróciło! ❤ 


Adzik tworzy - pędzle do malowania tkanin

Adzik tworzy - poduszka DIY z zamkiem jak uszyć


Na swojej wersji poduszki nie musisz umieszczać łapacza snów. To może być np. wizerunek ulubionego zwierzaka albo roślina. Panel nawet nie musi być ręcznie malowany - jako dekorację poduchy możesz wykorzystać mniejszy fragment materiału w ciekawy wzór.

I jeszcze jedna sprawa - podobny sposób na zszywanie części, jak na przodzie mojej poduszki - możesz wykorzystać do uszycia panelowej torebki. U mnie tak było z papugą arą i pawiem:

→ Uszyta i ręcznie malowana torebka z pawiem
→ Uszyta i ręcznie malowana torebka z papugą


Adzik tworzy - poduszka DIY z zamkiem jak uszyć


Dekoracje DIY do salonu i sypialni - stworzysz własne?


Na ten moment mam szyto-malowaną poduszkę z łapaczem snów oraz własnoręcznie wydziergany koc. I tak, to cały czas ten patchworkowy twór, na który poświęciłam cały 2016 rok!
Jeśli mi nie wierzysz - podrzucam wpis → Temperature Blanket - podsumowanie roku dziergania mojego koca.

Mam wrażenie, że moje dekoracje wpisują się nieco w styl boho. Nie znam się na stylistyce wnętrz zbyt dobrze, ale tak mi od razu jakoś to boho się skojarzyło - to chyba przez piórka i różne kolory.


Adzik tworzy - poduszka DIY z zamkiem jak uszyć

Chcesz mieć słodkie sny albo chociaż urocze poduszki? Zachęcam Cię do działania i uszycia (może nawet zmalowania) własnej poduszki!

2 komentarze:

  1. Malunek może i przypadkowy, ale za to świetnie wpisuje się w obecne trendy 🙂 Super poducha 🙂

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki Asiu! :) Tak za mną te łapacze snów chodzą... Myślałam nawet o tym, by ten motyw namalować sobie na białych trampkach. Ale to już by chyba było zbyt wiele, gdybym naraz założyła bluzkę z łapaczem, biżuterię i jeszcze buty. :D

      Usuń

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨