22 września

Jak uszyć poszewkę na poduszkę DIY bez zamka i guzików

Czy brakuje Wam uroczego kompana do snu? Takiego, do którego można się przytulić w chłodne noce lub który przepędzi senne koszmary?
Nie dam Wam gwarancji, że dzięki tym instrukcjom uszyjecie sobie coś, co ułatwi Wam zasypianie. Ale - tak szczerze - dlaczego mielibyście nie spróbować zrobić dla siebie takiej poduszki? ;)

Adzik tworzy - DIY jak uszyć poszewkę/poduszkę bez zamka

Poszewka na poduszkę DIY bez zamka

Poszewkę pokazałam Wam po raz pierwszy podczas AKCJI:REPERACJI. Mogliście obejrzeć ją również na blogu (klik). A teraz, gdy urocza zeberka obdarzyła Was swoim zezowatym spojrzeniem i nabraliście ochoty na ogarnięcie czegoś równie fajnego dla siebie - przygotowałam instrukcje, dzięki którym stworzycie dla siebie poduszkę-przytulankę! :)

Psst! Jeżeli wolisz poszewkę z zapięciem - sprawdź instrukcje jak uszyć poszewkę na poduszkę z zamkiem.


Poszewka DIY na poduszkę bez zapięcia - co przyda się do szycia:

 • maszyny do szycia (uparci i wytrwali poradzą sobie jednak bez tego ;),
 • materiału na bazę poszewki,
 • nici dopasowanych kolorystycznie do materiałów,
 • nożyczki,
 • szpilki,
 • miara krawiecka też się przyda,
 • dodatkowo*: śmieszny zwierzak/ dodatek wzięty "z odzysku"/ maskotka będąca w częściach - coś, co możecie wykorzystać do nadania Waszej poszewce osobistego charakteru, zrobienia z niej unikatu.

  *Przy niniejszej poszewce wykorzystałam zwierzaka uratowanego ze starej, dziecięcej torebki. 
Jeśli macie w domu dzieci starsze/młodsze lub młodsze rodzeństwo, które już mogło wyrosnąć z co niektórych zabawek czy pluszaków - poszperajcie, zróbcie porządki w mieszkaniu. Bardzo prawdopodobne, że znajdziecie coś idealnie nadającego się do Waszej wersji poduszki!

A teraz przejdziemy do rzeczy.


Jak uszyć poszewkę na poduszkę DIY bez zapięcia? Szycie krok po kroku

 1. Najprościej będzie uszyć poszewkę z 1 kawałka materiału - pójdzie szybciej i przyjemniej.

  Należy przygotować odpowiednio duży fragment materiału, który po zszyciu będzie pasować wymiarami na wybraną poduszkę:
  - szerokość poduszki + 5 cm zapasu (zapas jest "podwójny", tzn. że po każdej stronie będzie 2,5 cm zapasu na szew oraz na to, żeby poduszka mogła się zmieścić wewnątrz poszewki),

  - długość poduszki x 2 (połowa z tego będzie stanowić tył poszewki) + 2x1 cm zapasu na podwinięcie krawędzi + 5-10 cm zapasu na zmieszczenie poduszki wewnątrz poszewki (taki zapas od serca ;)
UWAGA: Pamiętajcie o zapasie, bo poduszki są puchate, wybrzuszone. Jeśli będziecie szyć bez takiego dodatkowego zapasu, to może Wam się nie udać wciśnięcie poduchy do świeżo uszytej poszewki (wiem coś o tym, uczcie się na moich błędach!).


Na powyższym zdjęciu widać, że boczne części będą stanowić tył poduszki, a środek tkaniny będzie umiejscowiony z przodu.
I właśnie NA PRZODZIE można naszyć coś do ozdoby - czy to jakąś łatkę z wzorzystej tkaniny, fragment torebkowych wspomnień z dzieciństwa czy jeszcze coś innego?
Jakie macie pomysły na ozdoby? Podrzucajcie opcje w komentarzach, zrobimy z tego Poduszkowe Inspiracje! :)

2. Pora nadać poszewce odpowiedni kształt. 
Zaczynamy od obrzucenia i podwinięcia krawędzi materiału, które skierujemy później na tylną część poszewki. 

Następnie boczne fragmenty materiału składamy do środka, jak na poniższym zdjęciu. Robimy to wszystko tak, aby od zewnątrz mieć lewą stronę materiału (prawa strona schowana będzie wewnątrz).
UWAGA: Fragmenty te składamy tak, żeby jeden z nich przykrył na ok. 3-5 cm drugi. Dzięki takiemu "najściu" się na siebie materiałów, po nałożeniu poszewki nie będzie widać poduszki w jej wnętrzu.


3. Zszywamy teraz poszewkę na krawędziach.
Dodatkowo, po zszyciu tyłu z przodem ściegiem prostym, warto zastosować ścieg zygzakowy na obrzucenie brzegów tkaniny. No, chyba że macie overlock'a, wtedy jedziecie z tym koksem! ;)

Po zszyciu krawędzi poszewki można ją wywrócić na prawą stronę. 


4. OPCJA DODATKOWA - jeśli po przymiarkach poszewka okaże się ciut za luźna lub wolicie, żeby miała jednak jakiś rodzaj zapięcia - można zastosować rzep

Jak go przyszyć? Dotychczas robiłam to ściegiem prostym, ale Joanka-Z w swoim "Kursie szycia krok po kroku" oświeciła mnie i podrzuciła o wiele lepszy oraz mocniejszy sposób - gęsty ścieg zygzakiem! W ten sam sposób przyszyć można naszywki, łatki i to nie tylko na poszewki. A rzep trzyma się materiału jak nigdy wcześniej! :)


Gdy poszewka trzyma się już kupy, jest ozdobiona, wywrócona na prawą stronę i ogólnie gotowa to użytku - zakładamy ją na poduchę i cieszymy się z nowej, oryginalnej ozdoby w mieszkaniu! :) 
Można uszyć poduszkę DIY także w wersji z zapięciem na suwak → DIY poduszka panelowa z zamkiem
Ciekawą opcją jest także wersja poszewek na świąteczne okazje, np. ➝ Wielkanocne poszewki na poduszki DIY


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨