27 marca

DIY Poszewka na poduszkę z zamkiem

Znów pora na szycie! Tym razem - zamiast psiej smyczy - nauczysz się tworzyć poszewki na poduszki z zapięciem na zamek błyskawiczny. Poszewkę możesz uszyć z dwóch osobnych kawałków materiału albo z jednego dużego prostokąta, jak Ci wygodniej! 

poszewka na poduszkę z zamkiem DIY - Adzik tworzy

Poszewki na poduszkę z zamkiem DIY - uszyj własne!

Była już poducha z dekoracyjnym panelem, były poduszki-przytulanki i nawet poducha-kupa, więc teraz czas na coś "zwykłego". 😉 Przed Tobą instrukcje na szycie poszewek na poduszki, które zrobisz z wybranego przez siebie materiału (da się też uszyć poszewkę z jednego kawałka złożonego na pół, serio!).
Przygotuj również zamek błyskawiczny, nożyczki, maszynę do szycia oraz nici i szpilki krawieckie. Wszystko już masz? To do dzieła! 

Psst! Jeżeli wolisz videotutoriale, to i o tym pomyślałam. 😀 Jak uszyć poszewkę z zamkiem - videotutorial znajdziesz też na Adzikowym kanale YouTube. 


Jak uszyć poszewkę na poduszkę, z zapięciem na zamek - szycie krok po kroku


poszewka na poduszkę z zamkiem DIY wykrój - Adzik tworzy
1. Wytnij z wybranego materiału część/części na poszewkę.

W przypadku jasnych poszewek w kwiatki szyłam z jednego, prostokątnego kawałka materiału złożonego na pół, jak na powyższym schemacie.
Pozostałe poszewki - dwie france w boho motywy - szyłam z dwóch kwadratów (po dwa kawałki materiału na jedną poduchę).

Swoją drogą, w poduszkach boho wykorzystałam materiał obiciowy, który już się kilka miesięcy temu na blogu pokazał - szyłam z niego obicia na poduchy do odnowionego fotela z PRL-u

2. Pojedynczy kawałek materiału złóż jak na poniższym obrazku, prawymi stronami do środka. Do krótszych boków należy przypiąć szpilkami zamek błyskawiczy.
Jeżeli szyjesz z 2 osobnych kawałków - złóż je prawymi stronami do siebie, przypnij zamek szpilkami.
poszewka na poduszkę z zamkiem DIY jak uszyć - Adzik tworzy
3. I teraz przyszyj zamek - najpierw do jednego, później do drugiego brzegu poszewki.

Dodatkowo warto przeszyć te miejsca raz jeszcze, ale już od prawej strony - dzięki temu materiał od zamka + brzeg poszewki nie będą przeszkadzać przy zapinaniu i odpinaniu zamka błyskawicznego.

4. Gdy zamek jest wszyty - przejdź do zszycia pozostałych boków poszewki.
Ułóż wsio prawymi stronami do siebie (do środka), przeszywaj krawędzie od lewej strony.

Najlepiej przeszyć boki ściegiem prostym, a następnie zabezpieczyć krawędzie materiałów np. ściegiem zygzakiem (można zwiększyć gęstość ściegu na maszynie do szycia, żeby wyszło to jeszcze ładniej). To sprawi, że poszewka nie będzie puszczać nitek na brzegach.

5. Dodatkowo, bok poszewki, na którym jest wszyty zamek, możesz poprzeszywać lekko na narożnikach na wewnętrznej stronie poszewki (pokazuję to w videotutorialu dokładniej, przeskocz od razu do minuty 10:40).
Dzięki temu poszewka ładniej ułoży się na poduszce, a końcówki zamka błyskawicznego nie będą wywijać się przez otwór na zewnątrz poszewki. 😉

6. Obetnij wystające nitki, przewróć poszewkę na prawą stronę i masz koniec roboty! 

poszewka na poduszkę z zamkiem DIY boho - Adzik tworzy

poszewka na poduszkę z zamkiem DIY jaśki - Adzik tworzy

Szycie poszewek na poduszki - kilka dodatkowych inspiracji:⟶ Wielkanocne poszewki na poduszki DIY - idealny pomysł do wykonania w najbliższych tygodniach! 😀 

poszewki na poduszki z zamkiem DIY - Adzik tworzy

Poszewki uszyj z nowych materiałów albo starych tkanin (np. z szafy od ciotki czy babuni), które nadają się do wykorzystania. Możesz także przerobić co niektóre ubrania na takie uszytki. Sama zrobiłam kilka m.in. z bluzek, koszul, a nawet swetry poszły w ruch! A relaks i leżenie pośród poduch, które ubrało się we własnoręcznie stworzone poszewki - bezcenne! 😄 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨