07 marca

Jak zrobić szal na drutach DIY

Jak widzisz dwoję się i troję, żeby stale podrzucać Ci ciekawe pomysły, kreatywne instrukcje i mnóstwo ręcznie tworzonych projektów. Tym razem pokażę Ci jak zrobiłam - i jak Ty wydziergasz - szal na drutach. Przygotuj motki, druty i stwórz dla siebie coś ciepłego!

szal na drutach DIY instrukcje - blog DIY Adzik-tworzy.pl

Czego potrzebujesz do zrobienia szala na drutach?


Przygotuj włóczkę - może być grubsza, może być cieńsza, ale najlepiej, by nie był to sam akryl. Akurat ten syntetyczny materiał nie grzeje, nie odprowadza nadmiaru wilgoci, więc podczas opadów będziesz mieć mokre okrycie na szyję, a w trakcie mrozów zabraknie Ci skutecznej ochrony przez zimnem.
Dodatki wełny z owiec, wielbłądów czy innych alpak będą w przypadku dziergania szala mile widziane! Sama wykorzystałam włóczkę z dodatkiem wełny z owiec merino (30% natury, 70% to nieszczęsny akryl).

Do tego druty do dziergania - ich rozmiar dopasuj do grubości włóczki, jakiej planujesz użyć do stworzenia szala. Czy to będą druty z drutem/żyłką, czy bez - to już kwestia przyzwyczajeń i upodobań. Do takich dużych projektów sama wolę wykorzystywać drutów z żyłką, bo oczka robótki nie rozwalą mi się czy przypadkiem nie pogubią gdzieś po drodze.

Przydadzą Ci się jeszcze nożyczki (na koniec do przycięcia włóczki albo w trakcie, jeśli jakimś przypadkiem zrobią się nierozwiązywalne supły na włóczce) oraz znaczniki do dzierganych robótek (od biedy zwykłe agrafki pomogą Ci pooznaczać oczka czy konkretne miejsca w udziergu). 

I to chyba tyle. Zaparz kawę albo herbatę, a jeśli Ty nie z takich - to zaopatrz się w bidon z wodą i do dzieła! 😄

szal na drutach jak wydziergać DIY - blog DIY Adzik-tworzy.pl

Jak zrobić szal na drutach DIY


Pełne instrukcje na dzierganie szala zobaczysz na YouTube - poniżej masz link do filmu, łap i dziergaj, póki zima trwa! 😉
Jest coś jeszcze istotnego, co kompletnie ze łba wyleciało mi podczas nagrywania i montażu filmu z robienia szala na drutach DIY! To kolejne wcielenie granatowej włóczki z wełny merino - wcześniej był to szal dziergany naprzemiennie oczkami lewymi i prawymi, przez co od górnej/prawej strony widoczny był zupełnie inny wzór niż w prezentowanym na filmie udziergu (spójrz na zdjęcie poniżej).

nowy szal ze starego jak zrobić porady - blog DIY Adzik-tworzy.pl

Wcześniejszą wersję szala stety-niestety sprułam, bo po kilku latach, wielu praniach ręcznych (albo w najgorszym razie w trybie ręcznym w pralce) mocno zrolowały się dłuższe krawędzie udziergu. Przez to szal stał się za wąski, zbity. Podejrzewam też, że podczas dziergania mogłam ciut za mocno zaciągać brzegowe oczka, co wpłynęło w późniejszym czasie na to niecne rolowanko.

szal na drutach jak wydziergać DIY - blog DIY Adzik-tworzy.pl

Samo prucie starego szala większej finezji nie wymagało. Za to była zabawa z robieniem na drutach nowej wersji szala. Z początku zrobiłam nieco za wąski, później za szeroki szal. I tak, prułam kolejne 2 razy. Dopiero na spokojnie, za trzecim podejściem nabrałam odpowiednią liczbę oczek. I teraz dziergany szal jest git! Wyszedł szeroki w barach, ciepły grubas (hehe). 😉

PODPOWIEDŹ: Jeżeli z szalem Ci nie po drodze, bo się boisz, bo za dużo dziergania, bo chcesz się uczyć na mniejszych projektach - spróbuj dziergać prostokąty i kwadraty.
Zamiast je spruwać po nauce, możesz stworzyć z nich patchworkowy, ręcznie szydełkowany i robiony na drutach koc (coś w stylu mojego Temperature Blanket - wcale nie był robiony w zgodzie z kolorami i temperaturą za oknem, a po prostu z włóczek, które miałam pod ręką). 

Własnoręcznie dziergany szal na drutach DIY

I w takim konkretnym, dzierganym własnoręcznie szalu trzymaj się ciepło! Na chwilę śnieg i mrozy wróciły, więc instrukcje na robótkę na drutach się w tym sezonie jeszcze przydadzą. 😉

dziergany szal na drutach DIY jak zrobić - blog DIY Adzik-tworzy.pl

Masz ochotę na więcej instrukcji? Na blogu o szyciu ubrań i przeróbkach znajdziesz sporo porad z robienia damskich kreacji z męskich ciuchów, ale i inspiracje dla miłośników biżuterii DIY się znajdzie. 😉 Przyjemnego tworzenia! ❤

PS Jestem lamą ponad lamy! O tym wpisie wspomniałam już kilka dni temu na TikToku i Rolce na Instagramie, a... post na blogu się nie pojawił na czas. 😂 Kto jeszcze w internetowym światku robi sobie reklamę z połową produktu jak ja? 😅

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨