14 maja

Jak naprawić rozciągnięty dekolt w łódkę w bluzce lub sukience DIY

Trzymasz na dnie szafy ulubioną bluzkę lub sukienkę, której nie nosisz przez rozciągnięty i za luźny dekolt w łódkę? Zobacz jak możesz naprawić opadający dekolt w ubraniach i załóż je ponownie! 😀

Adzik tworzy - jak naprawić za luźny dekolt w ubraniach DIY

Opadający, za luźny dekolt w ubraniach z dekoltem w łódkę

Już lata temu (będzie chyba 3 lata wstecz) znajoma poprosiła mnie o pomoc w sprawie swojej bluzki: oryginalny dekolt w łódkę baaardzo się naciągnął, choć ubranie nie było często noszone (właśnie przez tendencję do rozciągania). Z tego powodu górna część bluzki mocno opadała z ramion, na biuście, a najbardziej luźna była na plecach.

Adzik tworzy - jak naprawić za luźny dekolt w ubraniach DIY

Postanowiłam zmniejszyć za luźny ściągacz i nieco wszyć nadmiar materiału u góry bluzki m.in. przy łączeniach z rękawami. Po ponownym przyszyciu ściągacza dekolt będzie lepiej się trzymać, a ubranie ułoży się nareszcie tak, jak powinno!
Taki sposób możesz wykorzystać przy poprawianiu dekoltu w bluzkach oraz sukienkach.

Adzik tworzy - jak naprawić za luźny dekolt w ubraniach DIY

Jak naprawić rozciągnięty i opadający dekolt w łódkę w bluzce lub sukience - szycie krok po kroku:

1. Zacznij od wyprucia z bluzki lub sukienki ściągacza przy dekolcie. 

Adzik tworzy - jak naprawić za luźny dekolt w ubraniach DIY

2. Zmniejsz ściągacz, odcinając z jednej strony nadmiarowe centymetry (u mnie - czerwona strzałka na zdjęciu poniżej).

Wcześniej zmierz szerokość w ramionach - stań prosto, opuść ręce luźno w dół i poprowadź miarę krawiecką na wysokości, gdzie powinien być wszyty dekolt. 

UWAGA: Jeżeli działasz na bardzo elastycznym materiale, to do uzyskanego wyniku możesz dodać ewentualnie 1 centymetr na ponowne zszycie ściągacza, a nadmiar materiału odetnij.
Gdy materiał mniej się naciąga - najlepiej "przymierzyć" ściągacz bezpośrednio na sobie, zobaczyć w jakim stopniu się naciąga, wymierzyć na ramionach odpowiednią długość ściągacza i dopiero wtedy odciąć resztę materiału. 
W ten sposób unikniesz wpadki jak np. odjęcie zbyt wielu centymetrów, przez co ściągacz - ze zbyt luźnego - przemieni się w za ciasny. 😉

Adzik tworzy - jak naprawić za luźny dekolt w ubraniach DIY

3. Zszyj zmniejszony ściągacz z pomocą maszyny do szycia.
Zwykle ściągacze są wykonane ze złożonego na pół dresówkowego materiału, więc "otwórz" złożony ściągacz, złóż rozcięte brzegi kładąc materiał prawymi stronami do siebie i przeszyj ściegiem zygzakiem.
Jeżeli masz overlock - możesz go śmiało wykorzystać do zszycia ściągacza.

Adzik tworzy - za luźny dekolt w ubraniach jak naprawić

4. Zszyty ściągacz złóż ponownie na pół, prawą stroną na wierzch.

5. Wróć do bluzki - jeżeli przy dekolcie jest za dużo nadmiarowego materiału, możesz zmniejszyć jego ilość poprzez wszycie po około jednym centymetrze w łączeniach z rękawami. 
W przypadku tej bluzki taka ilość wystarczyła, by na sam koniec zobaczyć pozytywny efekt. 

A jeżeli Twoja bluzka nie jest aż tak rozciągnięta w górnej części, przy dekolcie - możesz od razu przejść do wszycia ściągacza!

5. Złap za ściągacz i najpierw - by wszystko wyszło prosto i korpus bluzki bądź sukienki rozciągał się odpowiednio wraz ze ściągaczem - przyfastryguj kontrastową nitką ściągacz w górnej krawędzi ubrania. 
Następnie przyszyj ściągacz na maszynie do szycia z pomocą ściegu prostego...

Adzik tworzy - za luźny dekolt w ubraniach jak naprawić

6. ...po czym wypruj fastrygę z ubrania. Wspomniałam, że warto użyć do fastrygowania kontrastowej nitki - dzięki temu łatwiej ją zauważysz i szybciej wyprujesz, nie myląc jej z właśnie wykonanym przeszyciem. 😉

Adzik tworzy - za luźny dekolt w ubraniach jak naprawić

7. Po wypruciu fastrygi przeszyj brzegi ściągacza oraz górnej części bluzki/sukienki z pomocą ściegu zygzak.

UWAGA: Jeżeli masz overlock, możesz odpuścić przeszycie ściegiem prostym + zygzakiem na maszynie do szycia i od razu połączyć ściągacz z dekoltem.

Adzik tworzy - przyszywanie ściągacza do dekoltu

Jak wygląda rozciągnięty dekolt w łódkę po krawieckich poprawkach? 

A no, tak!

Adzik tworzy - naprawa rozciągniętego dekoltu w ubraniach DIY

Rozciągnięty ściągacz przy dekolcie został skrócony, dzięki czemu bluzka wraz z dekoltem już nie opada z ramion jak przed przeróbką. 
Dekolt z przodu ładniej się trzyma na biuście, a przy pochylaniu ciała już nikt nie zajrzy pod opadającą i za luźną bluzkę. 😉

W marcu wrzuciłam na blog instrukcje na przeróbkę bezpłciowej sukienki z lumpeksu na wersję z dekoltem w łódkę. W sumie to jeden i drugi projekt robiło mi się w podobny sposób, aczkolwiek przy sukience ściągacz musiałam sobie wyczarować z odciętych resztek materiału. 😉


Adzik tworzy - naprawa rozciągniętego dekoltu w ubraniach DIY

Jest różnica, prawda? 😉
To przeróbka sprzed ładnych kilku lat, pokazywałam ją nawet w Akcji:Reperacji, ale sama nie pamiętam, kiedy dokładnie. 😅 

EDIT: Znalazłam! Powyższą bluzkę przed i po przeróbce pokazałam po raz pierwszy w → podsumowaniu Akcji:Reperacji z czerwca 2017 roku.
Dobrze, że jest blog, bo pomaga mi w problemach z pamięcią - tylko czasem muszę czegoś dłużej poszukać.

Adzik tworzy - naprawa rozciągniętego dekoltu w ubraniach DIY

Na koniec chciałabym się zapytać jakie dziwne, irytujące lub trudne problemy spotykają Cię podczas użytkowania ulubionych ubrań? Napisz proszę w komentarzu - może wspólnymi siłami uda się znaleźć na to rozwiązanie! 😀

1 komentarz:

  1. Oj sporo takich miałam bluzek i większość wyrzuciłam, albo przerobiłam na coś innego. Ale podoba mi się Twoja kreatywność. Dziękuje za udział w zabawie LINKOWEGO PARTY DIY. Pozdrawiam serdecznie DT DIY Magdalena

    OdpowiedzUsuń

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨