20 maja

Ogródek na parapecie - upcyklingowe doniczki, sianie warzyw i szalona mięta!

Zawsze sądziłam, że rośliny i ich pielęgnowanie jest mało interesujące. Bo to, co zielone, się przecież nie rusza, nie pobawisz się i nie zagadasz jak np. do psa lub kota... I to kolejny obszar, w którym musiałam zmienić zdanie!

Adzik tworzy - diy ogródek na parapecie


Nowa pasja do zieleniny - zaczęło się od doniczki z miętą

Rok temu - mógł być to kwiecień lub maj, może czerwiec - kupiłam w Biedronce jedną małą doniczkę z miętą pieprzową, drugą z bazylią. O ile bazylia sobie w doniczce po prostu była i nie rozrastała się jakoś bardziej, to mięta bardzo szybko zaczęła "wyłazić" z doniczki i musiałam poszukać dla roślinki nowej, większej miejscówki.
Tak się zabierałam za zakup doniczek, że ostatecznie... podwędziłam mamie plastikowe wiaderka po jedzeniu. 😂 Już z czasów dziecięcych kojarzyłam, że moja mama przesadzała niektóre roślinki właśnie w takie wiaderka. Pomysł od lat stosowany, tyle czasu testowany, no to i ja postanowiłam wykorzystać plastikowe wiaderka jako doniczki!


Adzik tworzy - diy ogródek z ziołami na parapecie

Choć z początku nie bawiłam się w specjalne dekorowanie wiaderek wykorzystywanych jako doniczki, to jednak - jakoś w grudniu 2019 roku - doszłam do wniosku, że plastikowe opakowania mogą być świetnym materiałem do kreatywnych ćwiczeń, wyżycia się twórczo itd. Właśnie wtedy spróbowałam z pierwszą malowaną ręcznie doniczką z plastiku. I mogę chyba stwierdzić, że to w tamtym momencie się zaczęło moje ogrodniczo-upcyklingowo-doniczkowe szaleństwo!

Ręcznie dekorowane doniczki - drugie życie plastikowych wiaderek i opakowań 

Wspomniałam już, że w grudniu podjęłam pierwszą próbę udekorowania wiaderka, by mieć jakąś ładniejszą doniczkę niż plastik z reklamą twarogu albo kiszonej kapusty. Powstała wtedy doniczka malowana w ananasa i arbuza na niebieskim tle - możesz ją zobaczyć przed i po przemianie w → podsumowaniu Akcji:Reperacji z grudnia 2019.
Następnie, idąc za ciosem, zaczęłam kombinować z malowaniem i dekorowaniem kolejnych plastikowych pojemników oraz przemienianiem ich w ozdobne doniczki. A skoro już miałam w czym sadzić - postanowiłam porozsadzać nie tylko miętę, ale i kupić nieco nasion, by pobawić się w ogrodnika! Poniżej widać część doniczek z końca marca-początku kwietnia 2020 roku.


Adzik tworzy - diy ogródek z ziołami na parapecie


Zielony parapet z ziołami i warzywami w domowym zaciszu 

Na przełomie marca i kwietnia 2020 roku zbiór doniczek oraz sadzonek i roślin był już całkiem, całkiem ładny i pokaźny. 😊 Poniżej widoczne są głównie doniczki zrobione z plastikowych pojemników, które przemalowałam, podjęłam także próby ozdabiania plastiku w technice decoupage.


Adzik tworzy - diy ogródek w domu

U góry, od lewej:
niebieska doniczka decoupage z upcyklingu, z koliberkiem pośród kwiatów - zasadziłam w niej miętę, aktualnie doniczka jest już w nowym domu, u znajomych;
→ błękitna doniczka ze srebrnymi spękaniami/ efektem crackle - początkowo zasadziłam w niej mango (!). Nie wyrosło, więc wsadziłam w nią miętę. Kiedyś brat robił swojej dziewczynie prezent, kupił specyfik do decoupage, dzięki któremu można stworzyć efekt spękania. Zostało mu tego sporo, dał mi dawno temu pojemniczek i nareszcie udało mi się znaleźć pomysły na wykorzystanie specyfiku do kreatywnych zabaw i ćwiczeń!
beżowa/jasnobrązowa doniczka z egzotycznymi kwiatami i ananasem w technice decoupage - do tej doniczki przesadziłam liściastą, ozdobną roślinkę otrzymaną w prezencie;
→ sadzonka bazylii w mini-doniczce i osłonce ze styropianu;
wielkanocna doniczka z niskiego pojemnika po ciastkach - posadziłam w niej rukolę. Chciałam pobawić się w decoupage bez malowania tła na plastiku. Planowałam zostawić nieco przeźroczystości, by było widać od boku, co się wewnątrz doniczki dzieje i jak rozwijają się podziemne części roślin. Nie wyszło w ogóle, więc zamalowałam na zielono "wolne" przestrzenie, jeszcze chciałam z efektem crackle się zabawić, ale nie jestem zadowolona. W głowie miałam zupełnie inny pomysł i wizję na doniczkę. Tutaj nie wyszło, lecz chciałabym jeszcze raz (albo kilka?) pokombinować z taką na wpół "prześwitującą" doniczką;
kolejna doniczka we wielkanocnych klimatach - z posadzoną w niej rzodkiewką. Już ręcznie malowana, w psycho-zajączki (ich mordki nie wyszły zbyt urocze i przyjazne 😂), żółte kurczaczki (z nimi jest lepiej niż z zajączkami) oraz dokleiłam znalezionego, ulepionego przed laty baranka z masy plastycznej;
kolejno 3 doniczki z upcyklingu w technice decoupage: szarawa z efektem crackle w rowery, motyle, aparat fotograficzny i inne takie bajery z posadzonym w niej szczypiorkiem czosnkowym. Następnie szarawa z efektem crackle z koliberkiem i kwiatami (podobnie jak pierwsza doniczka z listy, choć tamta była na niebieskim tle) z zasadzoną rzodkiewką oraz doniczka w prezenty i też z zasadzoną rzodkiewką.


Adzik tworzy - diy ogródek z ziołami i warzywami w domu

I jeszcze druga, dalsza część tego samego parapetu - na zdjęciu powyżej. 😉
Od lewej:
→ doniczka z pachirą - otrzymana na parapetówie;
zielona doniczka z liściastym szaleństwem - od mojej mamy (kilka doniczek z podobnymi roślinami było w rodzinnym domu zawsze, ale nigdy nie mogłam zapamiętać jak się te zieleniny nazywają);
ciemnobrązowy plastik - opakowanie po kremie - wykorzystałam do rozsadzenia mięty;
→ w dziwnym tworze z przeźroczystego plastiku oraz rozciętego kartonu po mleku próbowałam zasadzić cytrynę. Nie wyszło... w tej doniczce (poczekajże, i o tym opowiem w osobnym wpisie!);
→ następnie kilka mniejszych pojemników i doniczek z sadzonkami mięty, bazylii, czosnek zasadzony w opakowaniu po ciastkach oraz rukola przesadzona do niskiego, brązowego opakowania po ciastkach.


Sadzenie warzyw i ziół w upcyklingowych doniczkach

Przedstawiam Ci stan moich roślin z okresu koniec marca - początek kwietnia 2020. Niektóre zdjęcia robiłam w marcu, część pstrykałam w kwietniu. Od tamtej pory ubyło mi kilka doniczek - 2 z rzodkiewką rozdałam znajomym, podobnie miętę. A to, co nie wyrosło, udostępniło miejsce-doniczki głównie dla kolejnych sadzonek mięty.
Poniżej błękitno-srebrna doniczka jeszcze z pestką mango, która niestety nie wykiełkowała.


Adzik tworzy - diy ogródek z ziołami w domu


Adzik tworzy - diy ogródek z ziołami i warzywami na parapecie


Adzik tworzy - diy ogródek z ziołami i warzywami na parapecie

Doniczka na sadzonki ze szklanki

Właśnie tak - nawet szklanka po przejściach nadała się na miejsce do odsadzenia mięty!
Doniczkę z pękniętej szklanki od whisky po raz pierwszy pokazałam w podsumowaniu Akcji:Reperacji w styczniu 2020. I tylko dzięki wpisowi z podsumowaniem przeróbek doszłam do tego, kiedy odsadziłam pierwsze sadzonki mięty. Jednak blog się przydaje jako pamiętniko-notatnik od takich spraw. 😉
Szklankę widać tuż przy ramie okiennej, na prawo od kartonu po mleku.

Adzik tworzy - diy zielony ogródek na parapecie

Zielony parapet w kuchni z doniczkami ze "śmieci"

Żeby tych wszystkich doniczek stojących na parapecie w pokoju było mało (dobrze, że parapet taki długi ❤), to jeszcze w kuchni obstawiłam wolne kąty na parapecie.
Zdjęcie poniżej jest także z końca marca - początku kwietnia tego roku. W doniczkach jest głównie mięta, jedynie niebieska doniczka w arbuzy i ananasy jest obsiana bazylią.


Adzik tworzy - diy ogródek z ziołami w domu


Jak robiłam doniczki z plastikowych pojemników - kulisy

Wykonanie doniczek z plastikowych "śmieci" nie wymagało większej filozofii. Jedynie pomysły były potrzebne! W grę wchodziły głównie materiały i narzędzia, które - w czasie kwarantanny - miałam pod ręką, nie musiałam ich specjalnie zamawiać, kupować itd. 

To co wykorzystałam do wykonania doniczek?
→ Przede wszystkim - farby akrylowe. Wykorzystuję je głównie do malowania na tkaninach, ubraniach, dodatkach, jednak przy dekorowaniu plastikowych powierzchni też się ładnie sprawdziły.
→ Do tego oczywiście pędzle i pędzelki we wszelkich możliwych rozmiarach oraz kawałki gąbki do nakładania farby.

Adzik tworzy - doniczki z upcyklingu i ogród diy w domu

Serwetki w różne wzorki i motywy - wycinałam z nich elementy do udekorowania doniczek, przyklejałam na pomalowany wcześniej plastik, a później poprawiałam, ozdabiałam, domalowywałam, lakierowałam... I jeszcze raz lakierowałam. I czasami i trzecia warstwa lakieru wędrowała na plastik.
Najfajniejsze jest to, że ze 2-3 lata temu udało mi się zachomikować kilka ładnych serwetek (głównie w egzotyczne kwiaty, koliberki i ananasy). Po prostu bardzo mi się podobały motywy z serwetek, może już wtedy myślałam o popróbowaniu z decoupage bardziej... Możliwe, nie mam wyśmienitej pamięci, ale coś mnie do zakitrania serwetek "na zaś" skłoniło. 😉


Adzik tworzy - doniczki z upcyklingu i ogród diy w domu


Crackle medium w wersji one component - czyli specyfik do tworzenia spękań na powierzchni. Bardzo ciekawy w użyciu, o ile sprawdzi się jak go wykorzystywać. 😉 Jedną z doniczek spartaczyłam z jego pomocą i dopiero po tej - odratowanej, na szczęście - wpadce, sprawdziłam co i jak (bo instrukcja na opakowaniu jest baaardzo okrojona w informacje), a następnie udało mi się na innych doniczkach uzyskać odpowiedni efekt. Jupi, na naukę nigdy za późno!

Adzik tworzy - doniczki z upcyklingu i ogród diy w domu

Doniczka, którą przemalowałam na biało, następnie udekorowałam wyciętymi z serwetek motywami, potraktowałam ją medium crackle, dodałam znowu farb, żeby zrobiły się spękania i... w taki sposób wyszedł nie-taki-jak-sobie-wymarzyłam-wzór. No to przemalowałam całość w kosmos!


Adzik tworzy - doniczki z upcyklingu i ogród diy w domu

Poniżej już widać medium crackle - tworzące spękania - w takiej wersji, jak to opisują na opakowaniu. 😉 Sprawdzałam jak wyglądać będą różne pociągnięcia pędzlem, więc to taka doniczka typowo testowa, co nie zmienia faktu, że ta ozdóbka raczej ze mną zostanie na dłużej (podobają mi się te spękania i zero dodatkowych ozdób, tej doniczki nie wydaję!).


Adzik tworzy - doniczki z upcyklingu i ogród diy w domu

Lakier do drewna - dostałam słoiczek z odlanym lakierem od mojego taty, by pokombinować z techniką decoupage. Jakoś trzeba zabezpieczyć i wykończyć decoupage'owe ozdoby, a lakier jest do tego niezbędny (może niekoniecznie wersja do drewna jest NAJ, jednak do ćwiczeń oraz prób z nową techniką takie specyfiki się przydają).

Poniżej widać kilka etapów z tworzenia szarawej doniczki z kolibrem ze spękaniami. Ostatecznie zasadziłam w niej rzodkiewkę, roślinka się przyjęła, a doniczka z zawartością powędrowała do siostry.
Adzik tworzy - doniczki z upcyklingu plastikowych opakowań

Przy okazji przerabiania plastikowych wiaderek i pojemników na doniczki, namalowałam się z różnymi motywami na tkaninach. Powstał m.in. panel z kaktusem - zastanawiam się czy wykorzystać go jako dekorację większej poduszki, czy może ozdobić nim torbę na zakupy...
Poza tym podczas malowania pilnowała mnie Zaksa.


Adzik tworzy - doniczki z upcyklingu plastiku jak powstały

Skorupki od jaj? Nie wyrzucaj - zrób z nich nawóz do doniczek!

Wiedząc - i planując - sianie ziół i warzyw, odkładałam specjalnie do słoiczka skorupki od jajek. Zanim wypełnię doniczki ziemią, wrzucam kilka mniej lub bardziej zgniecionych skorupek na dno pojemnika i dopiero przysypuję ziemią. Na koniec idą nasiona delikatnie przykryte ziemią i doniczka leci na parapet!
Dzięki skorupkom jajek korzenie roślin mają szansę oddychać, jest to także naturalny nawóz.

Adzik tworzy - zielony ogród diy w domu

Doniczki ręcznie malowane i/lub ozdabiane techniką decoupage - pierwsze próby

Pokażę Ci jeszcze kilka zbliżeń na moje (choć niektóre już rozdane po blikich) doniczki.
Poniżej widzisz szarawą doniczkę z kolibrem i różowymi kwiatami. Całość "wrzuciłam" na białe tło, a szary kolor od góry jest "spękany".


ozdobne doniczki decoupage z plastikowych pojemników

Na zdjęciu poniżej widoczna jest jedna ze stron doniczki w aparat, motyle i rower...


ozdobne doniczki decoupage z plastikowych pojemników

...o, właśnie o tym rowerze mowa! 😉


ozdobne doniczki decoupage z plastikowych pojemników

Na koniec jeszcze jedno zbliżenie na błękitną doniczkę w srebrzyste spękania...


ozdobne doniczki z plastikowych pojemników

...doniczkę we wzór z prezentami (w tym przypadku cała serwetka była tak bogata w motyw prezentów, że przykleiłam ją niemal w całości do pojemnika), a na deser...
ozdobne doniczki decoupage z plastikowych pojemników

...beżowa tudzież jasnobrązowa doniczka w egzotyczne kwiaty i ananasy.


Adzik tworzy - ozdobne doniczki decoupage z plastikowych pojemników


Wszystkie doniczki z niniejszego wpisu powstały ze 2 miesiące wstecz (marzec/kwiecień 2020). Jednak podczas majówki zrobiłam kolejną partię doniczek ze "śmieci"! Z pomocą farb, lakierów i serwetek udało mi się przemienić następne (jakieś 13 sztuk) plastikowych pojemników, wiaderek itp. na dekoracyjne doniczki. Sama nie wiem czy więcej roboty jest przy tworzeniu takich ozdób ze "śmieci", czy przy ich fotografowaniu, obrabianiu zdjęć i ogarnianiu technicznych aspektów na blogu. Ale na pewno przyjemniejsze jest malowanie! 😂

Jeżeli brakuje Ci doniczek do rozsadzania roślin - wypróbuj pomysł z wykorzystaniem plastikowych opakowań, co Ci szkodzi! 😉 A może pozytywnie się zaskoczysz, ćwicząc na plastikowych "śmieciach" nowe techniki ozdabiania, i odkryjesz swoje nowe pasje?

1 komentarz:

  1. Super! Też wykorzystuje pojeminki, puszki itp materiały na doniczki czy wazoniki na kwiaty.
    Dziękuje za udział w zabawie LINKOWEGO PARTY DIY. Pozdrawiam serdecznie DT DIY Magdalena

    OdpowiedzUsuń

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨