03 kwietnia

Własnoręcznie szyte maseczki ochronne DIY - wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

W szpitalach ich brak, sporo osób hejtuje wersje szyte w domach, a rękodzielnicy i tak działają na pomoc! Mowa o szytych maskach ochronnych. Czy takie maski chronią przed drobnoustrojami? Jak ich używać oraz czy da się je dezynfekować w domowych warunkach? Sprawdź co musisz wiedzieć o ochronnych maskach DIY!

Adzik tworzy - maseczki ochronne DIY z czego szyć, jak nosić, jak prać


Czy szyte maseczki DIY chronią przed wirusem?

NIE, maski nie stanowią ochrony przed wirusem! Jest to jednak dobra profilaktyka na to, by samemu nie siać zarazków oraz ograniczyć dopływ drobnoustrojów do organizmu przez usta czy nos.
Zarówno osoby z otoczenia, jak i my sami możemy zarażać. Uszyta maseczka ochronna nie przefiltruje z powietrza wszystkiego, co wdychamy lub wydychamy. Lecz pamiętaj, że to może być dodatkowa "bariera" chroniąca Cię przed kaszlącymi nad Tobą babami w busie lub w kolejce do kasy, które nawet nie zasłonią ust (znam z autopsji, niestety).
Ponadto, przy założonej maseczce ochronnej zaczynają się człowiekowi otwierać oczy i dostrzega powagę zagrożenia. Ręce już tak często nie wędrują w kierunku twarzy, a bo trzeba się po nosie podrapać (lub w nim podłubać 😂) albo poobgryzać paznokcie w samym środku robienia zakupów. Niby nic, ale od małych pierdół (jak np. nietoperz na obiad) zaczynają się światowe problemy (czyli najpopularniejszy obecnie wirus SARS-Cov-2).


Adzik tworzy - wielorazowe maski ochronne DIY z bawełny

Z czego szyć maski ochronne DIY?

Do szycia masek jedno- lub wielorazowych sprawdzi się przede wszystkim:
bawełna 100% - tkanina bawełniana taka jak na pościele lub o zbliżonej gramaturze (czyli 120 g/m). Bawełnę przed szyciem i w ogóle wycinaniem części na maseczki należy najpierw ZDEKATYZOWAĆ;
flizelina medyczna o gramaturze 70 g/m. Służy głównie do szycia jednorazowych masek dla szpitali, jednak - jeśli masz do niej dostęp - korzystaj z niej!
troczki do masek - najlepiej szyć je z bawełnianych tasiemek, bawełnianych lamówek lub - gdy nie masz gotowych - uszyj je z pasków wyciętych z pozostałości bawełnianej tkaniny. Troczki muszą mieć odpowiednią długość, by dało się je bez problemu zawiązać na głowie;
zamiast troczków można też przyszyć gumki (np. o szerokości 5 mm), które zakłada się za uszy i w ten sposób trzymają się przy buzi;
→ możesz także - w górnej części maski - umieścić cienki drut, który umożliwi Ci dopasowanie maski do kształtu nosa.
Jest to opcjonalne. Drutów używa się przede wszystkim w maskach medycznych, które trafiają do lekarzy i personelu medycznego. 
Można w tym celu wykorzystać drut florystyczny, ja się zastanawiałam także nad drutem jubilerskim (bo florystycznego nie mam), ale muszę ten pomysł przetestować.


Adzik tworzy - maski ochronne DIY bawełna

Czy można wykorzystywać dresówki lub tkaniny z dodatkiem elastanu do szycia maseczek ochronnych?

Tutaj zdania są podzielone - dresówka i elastyczne tkaniny będą się rozciągać, a więc i splot nie będzie tak gęsty, przez mikroszczeliny przenikać może więcej drobnoustrojów.
Z drugiej strony, gdy nie masz kompletnie nic odpowiedniego pod ręką, to lepsza dresówka/elastyczne materiały niż nic. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć maskę w wewnętrzną kieszonkę na filtr.

W internetach już widać, że w innych krajach ludzie próbują różnorodnych rozwiązań i tworzą maski nawet na szydełku. Niestety, splot nie jest w nich tak ścisły, a przy naciągnięciu na twarzy szpary stają się jeszcze większe... Można jednak zamontować w szydełkowanych maskach "uchwyty" na wymienny filtr, dzięki czemu wyszydełkowane maseczki mogą spełnić swoje profilaktyczne zadanie.


Filtry do masek wielokrotnego użytku - gdzie je kupić? Z czego zrobić?

Jako filtr do wielorazowej maski sprawdzi się:
flizelina medyczna,
flizelina do szycia, ale bez kleju,
bawełna o grubszym splocie,
→ od biedy może być nawet chusteczka higieniczna lub kawałek ręcznika papierowego (oczywiście CZYSTY),
cienkie ścierki do sprzątania, które można kupić w rolce (np. Jan Niezbędny) - doktor P.Grzesiowski w programie "Dzień Dobry TVN" opowiedział coś na ten temat (https://dziendobry.tvn.pl/a/doktor-pawel-grzesiowski-pokazuje-jak-krok-po-kroku-zrobic-w-domu-maseczke-ochronna),
zagramanicą, gdzie nie można wchodzić bez masek do sklepów, dziewczyny szyją maski same, bo już nie można nigdzie kupić medycznych masek z atestem. I jedna z nich podrzuciła pomysł, by jako filtr wykorzystać... chusteczki nawilżane dla dzieci! Oczywiście wkład do maski musi suchy, więc najpierw taką nawilżaną chusteczkę należy wysuszyć. Albo i nie trzeba, bo często - przy źle zamkniętym opakowaniu - pierwsza chusteczka na wylocie czy nawet dwie się zwykle wysuszają - zamiast wyrzucać takie chusteczki, możemy wykorzystać je jako filtr!

UWAGA: wkład filtrujący należy WYMIENIĆ PO KAŻDYM UŻYCIU MASKI.


Adzik tworzy - maski ochronne DIY z czego szyć, jak nosić, jak prać

Dezynfekcja i czyszczenie wielorazowych masek ochronnych - jak to zrobić?

Do dezynfekcji, a przy okazji wyprania masek wielokrotnego użytku wystarczy gorąca woda, nieco płynu do prania lub mydła w płynie oraz - w ramach dodatkowego odkażenia - trochę octu.
Stosuję zasadę "im goręcej, tym więcej się złego wyżre", więc wrzucam maski do miski, zalewam bardzo gorącą wodą (niemal wrzątkiem) i dolewam ocet oraz płyn do prania.

Żeby nie poparzyć rąk, maski wystające ponad poziom wody "ugniatam" pod wodę z pomocą np. butelki od szamponu albo mydła w płynie (zależy co mam pod ręką, zwykle pada na szampon, butelka jest bardziej poręczna 😉).
Gdy woda jest już mniej gorąca i można wsadzić do niej ręce bez ryzyka poparzenia - piorę maski ręcznie, wyduszam z wody, przepłukuję itd. Następnie dokładnie suszę maski przed ponownym założeniem.

Jeżeli jesteś leniuszek i nie chce Ci się robić tego wszystkiego ręcznie - wsadź maski do pralki i ustaw tryb prania na minimum 60 stopni Celcjusza. Chociaż ja bym się nie szczypała, nawet pościel i ręczniki piorę na co dzień w 90 stopniach, żeby się wszelkie potencjalne cholerstwo wygryzło (i to poza obecną epidemią), więc i maski to przetrwają. Do pralki także możesz dolać octu. Tak na wszelki wypadek. 😉

A jeśli jesteś osobą, która woli podwójnie dmuchać na zimne - maskę ochronną możesz po wypraniu i wysuszeniu wyprasować w jak najwyższej temperaturze.Jak długo można nosić maski ochronne?

Maski z troczkami zawiązuje się z tyłu głowy, a wersję z gumkami zakładane są za uszy.
Podczas noszenia masek NIE DOTYKAMY BUZI, a zwłaszcza materiału maski!

Należy uważać, by nie nosić masek dłużej niż ustawa przewiduje. To zwykle od około 30 minut do maksymalnie godziny noszenia jednej maski z filtrem - po takim czasie maska może się bowiem robić wilgotna. To z powodu wydychanej pary wodnej. Wilgotna czy nawet mokra maska nie stanowi dobrego zabezpieczenia, a wręcz stwarza dodatkowe zagrożenie dla zdrowia (wilgoć + ciepło = idealny mikroklimat dla drobnoustrojów). Z tego powodu np. wyjście w masce do sklepu czy apteki najlepiej ogarnąć w jak najkrótszym czasie, zanim maska przesiąknie wodą. 

Idź na zakupy z listą, żeby już się w sklepie nie zastanawiać 15 minut co chciałaś/chciałeś kupić. Rób zakupy sprawnie tym bardziej, że w sklepach może przebywać ograniczona liczba klientów, a każdy chciałby się zaopatrzyć w niezbędne produkty przed zamknięciem sklepu (ba, sporo osób chce się do tego sklepu dostać!). Dbaj o swoje bezpieczeństwo, ale myśl także o innych. 😉


Jak zdejmować maski ochronne?

Maski na twarz - czy to medyczne, czy to uszyte własnoręcznie w domu - należy zdejmować TYLKO I WYŁĄCZNIE za gumki zakładane za uszy lub za wiązane troczki.

I jeszcze jedno - UMYJ ŁAPY OD RAZU PO ZDJĘCIU MASKI lub potraktuj dłonie środkiem dezynfekującym z alkoholem.

NIGDY NIE DOTYKAMY CZĘŚCI TWARZOWEJ! To tam zbiera się najwięcej mikrobiologicznego syfu - jeżeli będziesz dotykać przodu maski, to wszystko przeniesie się na Twoje dłonie, z dłoni - wszędzie tam, gdzie w dalszym ciągu będziesz się dotykać (nawet nieświadomie).

NOŚ MASKĘ OCHRONNĄ Z GŁOWĄ, BY RZECZYWIŚCIE DOBRZE CI SŁUŻYŁA! 😉


Adzik tworzy - wielorazowe maski ochronne DIY bawełniane

Czy maski powinny nosić tylko osoby starsze i przewlekle chore?

Mówi się, że zdrowym osobom maski ochronne są niepotrzebne, a wręcz mogą zaszkodzić. Nie wiem, nie sprawdzałam, gdyż sama mam zdrowie wcale nie jak koń i wyjścia bez założonej profilaktycznie maski zaczynają mnie wewnętrznie stresować.
Musisz sam/sama zdecydować czy chcesz/musisz nosić maskę, czy nie.

Przede wszystkim warto, by osoby z grupy ryzyka, tj. osoby starsze i przewlekle chore, z obniżoną odpornością, nosiły maski. Tak dla własnego bezpieczeństwa.
Z drugiej strony, możemy nie wiedzieć o tym, że cierpimy na utajone schorzenia, nieodkryte jeszcze wady wrodzone itp. (to wcale nie jest takie niemożliwe w polskiej służbie zdrowia).


Kto nie powinien nosić masek ochronnych?

Aktualizacja z dnia 14.04.2020: Jak podaje CDC.gov - Centers for Disease Control and Prevention - ochronną maskę powinien nosić każdy, kto narażony jest na kontakt z innymi ludźmi, z wyjątkiem:
→ dzieci poniżej 2. roku życia (i tak najbezpieczniej dla nich, by zostały w domach),
→ osób, które mają problemy z oddychaniem (np. cierpią na astmę lub pojawiają się u nich duszności),
→ osób nieprzytomnych, obezwładnionych lub innych, które nie mogą zdjąć maski bez czyjejś pomocy.

W Polsce nakaz noszenia masek - tudzież "zasłaniania nosa oraz ust w miejscach publicznych" - wejdzie w życie z dniem 16.04.2020.

"W takiej masce można się udusić! Jak mam w tym oddychać?"

W dalszym ciągu oddycha się w takiej masce jak bez niej - czyli najlepiej przez nos. 😉 
A na poważnie - lepiej "podusić" się pół godziny w masce ochronnej niż walczyć o każdy oddech przez niewydolność oddechową. 
Maska ochronna musi mieć kilka warstw (składa się na to m.in. podwójna warstwa bawełny + wymienny wkład/filtr), inaczej nie ma ona sensu.


→ Bawełniana maska z kieszonką na filtr w kolorowe kwiaty


Chcesz szyć maski ochronne dla szpitali, hospicjów itp.?

W takiej sytuacji odsyłam na fanpage → Polskie Krawcowe uszyją maseczki ochronne dla służby zdrowia - tam można znaleźć wszelkie informacje i instrukcje na szycie masek ochronnych DIY, w jakim mieście który szpital jakie ma zapotrzebowanie na maski, są organizowane zbiórki na materiały do szycia... Na pewno warto zajrzeć na tę stronę! ☺

Jeżeli jesteś z Poznania i chcesz się przyłączyć do szycia masek - koniecznie zajrzyj do grupy FB → Poznań - szyjemy maseczki (znajdziesz w grupie także wykroje i instrukcje pdf na szycie masek z flizeliny medycznej oraz masek bawełnianych z kieszonką na wymienny filtr).


Wielorazowe maski ochronne DIY - podsumowanie

Nie popadaj w panikę i przesadny stres, bo to sprawia, że odporność organizmu słabnie. W efekcie łatwiej można złapać jakąś infekcję bądź zachorować na sami-wiecie-co, a tego nikomu nie życzę.

Lepiej zajmij ręce i myśli m.in. czytaniem książek, oglądaniem zapomnianych filmów, porządkami w całym domu, rękodziełem lub przeróbkami, myciem okien, naprawianiem zniszczonych butów czy łataniem ciuchów... Możesz nie zdawać sobie sprawy, ale w Twoim najbliższym otoczeniu jest wiele do zrobienia, ale nie zawsze od razu rzuca się to w oczy. ☺ A może warto odkurzyć za meblami lub przejrzeć zawartość każdej szuflady w domu? Już wiele razy powtarzałam, że w szufladach (które są takim zbiornikiem na "wszystko i na nic") można cuda znaleźć!

Szukaj dla siebie nowych zajęć i pasji - nawet gdyby wydawały się dziwne, infantylne lub kompletnie z czapy wzięte. Siedźmy ładnie w domach, lecz nie dajmy się nudzie! 😉 A zamiast nabawiać się stresu czy paniki - zabawmy się z kreatywnością!

Maska ochronna DIY bez szycia - filmik z instrukcjami w moim wykonaniu na maskę w trybie instant z rękawa od bawełnianej koszuli (ogólnie pomysł z przymrużeniem oka, ale jeśli coś działa, to nie jest głupie, prawda?)


Ciekawe publikacje w sieci w temacie koronawirusa/masek ochronnych:

→ YouTube - How wildlife trade is linked to coronavirus (W jaki sposób handel dziką przyrodą jest powiązany z koronawirusem - z napisami po angielsku)

→ Serwis Nauka w Polsce - Prof. Tryjanowski o roli zwierząt i ludzi w rozprzestrzenianiu się wirusa 
Warto przeczytać zanim zaczniemy tworzyć teorie spiskowe,  m.in. że "tyn wyrus to kara bosko!" albo "matka natura mści się w ten sposób na ludziach". To nie kara zesłana z niebios (ani z piekieł) czy gniew natury - daliśmy ciała w stosunkach z przyrodą i takie są efekty. 

→ Centers for Disease Control and Prevention - Zapobiegaj zarażeniu - używaj masek DIY z tkanin/płótna (ang; pokazane jest nawet jak zrobić maski DIY w wersji z szyciem i bez szycia)

Refashionista - Jak zrobić maskę ochronną DIY bez szycia (to jedna z moich ulubionych osób od przeróbek wszelakich; jej maska ochronna składa się z kilku warstw tkaniny) 


Adzik tworzy - maski ochronne DIY z czego szyć, jak nosić, jak prać


PS Wszelkie pytania odnośnie szytych masek, ich używania czy czyszczenia są mile widziane! O czym jeszcze chcesz się dowiedzieć? Napisz w komentarzu!

Postaram się uzupełniać niniejszy wpis na bieżąco o nowe pytania, bieżące informacje lub o nowinki ze świata (oczywiście trzymając się tematu samych masek, bo to o nie się tutaj rozchodzi). Będę umieszczać także linki do nowo publikowanych w sieci filmów, porad czy informacji jak to z tymi maskami sprawa wygląda w praktyce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨