04 sierpnia

T-shirt z krótkimi rękawami DIY z przeróbki bluzki - czyli skracanie rękawów raz, dwa!

Jak z bluzki z długimi rękawami zrobić t-shirt na krótki rękaw? To bardzo łatwe, o czym przekonasz się z poniższych instrukcji! Złap za nożyczki, ciachnij to, co zbędne i noś się na krótko! 😀

DIY skracanie długich rękawów w bluzce na krótkie- Adzik tworzy

Jak można przerobić bluzki z długimi rękawami?

Nie tylko w okresie letnim, ale i przez cały rok, możesz przerobić bluzki z długimi rękawami na nieco "lżejszą" wersję. "Lżejszą" w sensie bardziej przyjazną, gdy robi się cieplej niż ustawa przewiduje (np. temperatury za oknem idą w górę, bo upały, albo gdy sezon grzewczy jest w pełni i nawet wietrzenie mieszkania nie potrafi Cię ostudzić 😉). 
Przerobienie długich rękawów na krótsze rękawki jest bardzo łatwe i szybkie do zrobienia. Udowodnię to na przykładzie czarnej bluzki mojej najstarszej siostry oraz mojej górze od piżamy - nie lubię spać w długich rękawach, więc musiałam i przy swoim ubraniu nieco ciachnąć!

Przerabianie bluzek z długimi rękawami DIY - Adzik tworzy

DIY T-shirt z krótkim rękawem z bluzki z długich rękawów - przeróbka krok po kroku


1. Przytnij nadmiar rękawów na długość, jaką finalnie chcesz otrzymać + dolicz ok. 1,5 - 2 centymetry zapasu na podwinięcie brzegu materiału.

W przypadku czarnej bluzki mojej siostry musiałam przeprowadzić cięcie tuż nad "otworem" w rękawie, który wypadał na ramieniu. Niby takie bluzki były modne w ostatnim sezonie (i chyba nadal są?), jednak nie każdemu przypasują podczas noszenia. Tak było w przypadku mojej siostry - stwierdziła, że może i fajnie takie coś wygląda, lecz nie jest całkiem wygodne. Jednak szkoda pozbywać się bluzki, skoro można w łatwy sposób ją przerobić, prawda? 😉

DIY skracanie rękawów w bluzce - Adzik tworzy

DIY skracanie rękawów w bluzce - Adzik tworzy

2. Teraz mały przeskok do mojej piżamowej bluzki - jeden rękaw ucięłam "na oko". Jednak, żeby oba rękawy przyciąć równo względem siebie, najlepiej złóż bluzkę na pół (jak na zdjęciu poniżej), wyrównaj położenie rękawów (niech szwy na ramionach wypadają w tym samym punkcie). Następnie utnij drugi rękaw na taką samą długość, jak ten pierwszy.

Adzik tworzy - DIY skracanie rękawów w bluzce

3. W kolejnym kroku złóż brzeg każdego rękawa na ok. 1 - 1,5 cm do środka (do lewej strony) bluzki. W sensie, do wnętrza.
Tak złożony brzeg możesz spiąć szpilkami, by się nic nie rozleciało.

Adzik tworzy - DIY skracanie rękawów w bluzce

4. I teraz poszłam na łatwiznę - wykorzystałam swój *overlock, by obrzucić wewnętrzną krawędź skróconych rękawów. Jak to zrobiłam?
Złożony wcześniej brzeg materiału zszyłam w miejscach zaznaczonych czerwonymi strzałkami. Zielone strzałki wyznaczają nowo powstałą krawędź-brzeg rękawa, który będzie widoczny podczas noszenia (obszycie ładnie się do środka bluzki schowa).

DIY wykańczanie brzegów rękawów w bluzce - Adzik tworzy

Jest to szybszy i wygodniejszy sposób niż obrzucanie brzegu i następnie przyszywanie go pojedynczym bądź podwójnym ściegiem, żeby stworzyć ładnie zakończony rękaw.
Na poniższym zdjęciu widać wnętrze nowo powstałego brzegu w rękawie...

DIY wykańczanie brzegów rękawów - Adzik tworzy

...a jeszcze niżej - zewnętrzną stronę rękawa. 
Wygląda to nieco tak, jakby do brzegu materiału został przyszyty wąski ściągacz.

DIY skracanie rękawów w bluzce - Adzik tworzy

*Jeżeli nie masz overlocka, lecz zwykłą maszynę do szycia z podstawowymi ściegami - możesz wykonać podobne wykończenie brzegu także na "zwykłym" sprzęcie do szycia.
O ile na overlocku możliwe jest przycięcie nadmiarowego materiału na brzegach, to na domowej maszynie do szycia staraj się wykonać przeszycie równo, najlepiej ściegiem zygzakiem.
Dzięki równemu przeszyciu nie powstaną "dziury" w szwie na łączeniu warstw materiału i wykończenie rękawków będzie się ładnie układać już po założeniu.

Przeróbki bluzek z długimi rękawami - efekty po skróceniu rękawów


Adzik tworzy - DIY skracanie rękawów w bluzce

W czarnej bluzce - wraz z długimi rękawami - zniknęły także "dziury"/otwory na ramionach, więc zachcianka siostry została spełniona. 😉
Poniżej jeszcze zbliżenie na wykończony brzeg rękawka.

Adzik tworzy - DIY skracanie rękawów w bluzce

Sprawdź także inne instrukcje zrób-to-sam na skracanie ubrań:Na koniec jeszcze moja piżamowa bluzka przed i po skróceniu w niej rękawów. Obecnie lepiej mi się śpi w krótkorękim t-shircie, jest wygodniej, tak w sam raz na dobre spanko. 😄

Adzik tworzy - DIY skracanie rękawów w bluzce

Adzik tworzy - DIY skracanie rękawów w bluzce

Lato nadal trwa, więc zdążysz jeszcze z tak szybką przeróbką. 😊 A w sumie, kto Ci broni chodzić w t-shirtach przez cały rok! 

PS W lipcu sama myślałam, że zniknę tylko na moment, ale życie lubi zaskakiwać (nie zawsze tak, jakby człowiek chciał). Wcięło mnie praktycznie na cały miesiąc... Nie obiecuję, że sierpień będzie pod tym względem lepszy, bo sporo rzeczy muszę nadrobić (nie tylko na blogu i w internetach). Muszę pomyśleć jak wcisnąć działanie z przeróbkami i rękodziełem w już i tak napięty grafik. Ajajaj, dobo - proszę - dłużej trwaj! 😅

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨