28 lutego

Wsparcie dla Ukrainy - zbiórki w Poznaniu i online, pomoc dla ludzi i zwierząt

To miał być inny wpis, ale będzie na poważnie i informacyjnie. Nie mam ogromnych zasięgów, ale mam nadzieję, że informacje zawarte w niniejszym wpisie pomogą chociaż pewnej części osób. To zawsze coś!
💙💛 Sprawdź w jaki sposób możesz pomóc osobom przebywającym na Ukrainie, uchodźcom oraz zwierzętom! 💙💛 
29.03.2022: Aktualizacja informacji oraz zbiórek (lista na końcu wpisu)

Wsparcie dla Ukrainy jak możesz pomóc, lista zbiórek i grup na fb

Wsparcie dla Ukrainy - jak pomóc? Informacje, zbiórki online i w Poznaniu

Z racji sytuacji sami-wiemy-jakiej na Ukrainie - zamiast wsparcia dla mnie, okażmy je wspólnie tym, którzy najbardziej tego potrzebują!
W przeciągu kilku dni powstało dosłownie pierdyliard zbiórek pieniężnych i rzeczowych, co jest po prostu wspaniałe! ❤ Poniżej zamieszczam kilka z całego mnóstwa zbiórek, linków i informacji o różnorodnych akcjach pomocowych:

➡ Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu zbiera suchą karmę dla psów i kotów pozostających m.in. w schroniskach zwierząt na Ukrainie (szczegóły na Facebooku) - zbiórka trwa do środy 2.03.2022, po czym wszystkie dary wyruszą w trasę - 1. partia karmy, akcesoriów i transporterów dla zwierząt już wyruszyła w drogę. W ciągu kilku dni udało się zebrać 1,5 tony karmy! ❤
Zbiórka została przedłużona i potrwa do 14 marca. Nadal można przynosić suchą karmę, smycze, obroże i klatki, transportery dla zwierząt. Szczegóły w nowym poście na FB Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (klik);

➡ Fizjoterapia Zwierząt Martyna Białek (szczegóły na Facebooku) także zbiera suchą karmę, którą w środę 2.03.2022 dostarczy na wspomniany wyżej Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
Aktualizacja: rzeczy zebrane podczas zbiórki zostały dostarczone na UP i wyruszyły w trasę na Ukrainę. Również i Martyna przedłuża zbiórkę suchej karmy dla zwierząt do 14.03.2022;

➡ Uniwersytet Przyrodniczy w P-niu zbiera także długoterminową żywność, środki higieniczne i czajniki elektryczne dla uchodźców z Ukrainy.
Dary można przynosić na Wydział Leśny Technologii Drewna. Więcej szczegółów na FB - Samorząd Studencki Wydziału Leśnego i Technologii Drewna;

➡ Miasto Poznań zbiera dary dla osób pozostających na Ukrainie. Rzeczy można przynosić na ul. Bukowską 27/29. Szczegóły oraz aktualna lista najpotrzebniejszych rzeczy - KLIK.
UWAGA - punkt otwarty jest obecnie od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00 - 18:00.

Na portalu Poznan.pl znajdują się informacje na temat pomocy uchodźcom z Ukrainy, które przebywają na terenie wielkopolskiej stolicy;

➡ W Poznaniu zbiórki ubrań, koców, leków, żywności itd. organizowane są także na ul. Głogowskiej, w Inkubatorze Kultury Pireus. 
Pełna lista stacjonarnych zbiórek w Poznaniu znajduje się na profilu Ukraińska Wiosna na Facebooku;

➡ Finansowo można pomagać poprzez wpłaty. Zbiórki pieniędzy prowadzi m.in. Polski Czerwony Krzyż - Na pomoc Ukrainie;

➡ Grupa na Facebooku "Make Art Not War. Razem dla Ukrainy" organizuje aukcje charytatywne z rękodziełem. Można licytować oraz wystawić własnoręcznie wykonane fanty!

➡ Kolejna grupa na Facebooku z licytacjami m.in. ręcznie wykonanych przedmiotów, do której warto zajrzeć (można dorzucić się z fantem do wylicytowania lub samemu coś zakupić) - Aukcje sztuki dla Ukrainy

➡ Jest także zbiórka pieniężna organizowana przez Martę Wójcik - @marta_lekarzkobiet na Instagramie na środki higieniczne dla kobiet (czyli podpaski, tampony, wkładki itd.). Zebrane środki lecą na zakup niezbędnych produktów.

Powyższe zbiórki są sprawdzone i zweryfikowane (Martynę od fizjoterapii zwierząt znam osobiście ze studiów, tym bardziej podaję dalej info o organizowanej przez nią pomocy). 

Nie możesz pomóc finansowo? Nie martw się, są inne opcje wsparcia - udostępnianie informacji jak i komu pomóc, wolontariaty, wsparcie psychiczne.
Możesz udostępnić uchodźcom nocleg (mieszkanie, pokój, łóżko czy nawet miejsce na dmuchanym materacu) albo przekazać np. koce czy poduszki do punktów zbiórki. Możesz stać się domem tymczasowym dla zwierząt, których opiekunowie nie chcą zostawiać na wojnie, a np. pupile nie mogą przebywać w hotelach czy ośrodkach dla uchodźców, stąd potrzeba dla nich osobnego schronienia. ➡ Konto na Instagramie @Omruczane (klik) podpowiada jak zająć się kotem w domu tymczasowym (jeśli np. przyjmujesz kota z Ukrainy lub zajmujesz się innym mruczkiem, to garść wartościowej wiedzy - linkuję, bo a nuż komuś to pomoże poradzić sobie z przestraszonym zwierzakiem).Masz znajomych, rodzinę na Ukrainie? Przekaż im informacje gdzie i jak mogą uzyskać pomoc, jeżeli chcą wyjechać z kraju - do kogo mogą się zgłosić. A jeśli mają zwierzaki towarzyszące, np. psy, koty, fretki czy chomiki - aktualnie mogą przekroczyć granicę wraz z pupilami, nie muszą ich porzucać!

Co do większych zwierząt, np. koni - mnóstwo osób i firm, pensjonatów czy stajni na terenie całej Polski ogłasza się w internecie, że może przyjąć pod swój dach określoną liczbę zwierząt. Jednak w przypadku koni właśnie jest więcej papierologii - informacji i pomocy można szukać na grupie FB Pomoc dla koni w Ukrainie oraz na stronie internetowej Equista.pl

W przypadku przewozu zwierząt gospodarskich przez granicę polsko-ukraińską - szczegółowych informacji szukaj na portalu Gov.pl - Przewóz zwierząt z Ukrainy (informacje znajdziesz również w języku ukraińskim).

Zbiórki dla Ukrainy, informacje w internecie itd. - na co zwracać uwagę, gdzie zgłaszać fake newsy?

Pamiętaj, by sprawdzić wiarygodność danej zbiórki organizowanej w internecie! Zwłaszcza gdy jest to nowa zbiórka, a link URL (czyli adres strony www) wydaje Ci się podejrzany. 
Sprawdzaj także co w danym dniu czy miejscu jest aktualnie zbierane (nie wszystko naraz jest potrzebne, są rzeczy pilne i pilniejsze). 
Ponadto nie siej paniki i nie rozsyłaj fejk niusów do swoich bliskich, bo ruskich trolli w internecie nie brakuje!


Czy dana informacja jest prawdziwa, czy to tylko szitfejk, możesz sprawdzić na stronie Demagog.org.pl (to pierwsza w Polsce organizacja fact-chekingowa).

Jeżeli widzisz gównopost na Facebooku, Instagramie, Twitterze czy gdziekolwiek indziej w internecie lub sądzisz, że podane informacje są raczej wątpliwej jakości - zgłaszaj takie posty! Możesz to zrobić bezpośrednio na danej platformie - zwykle w górnym rogu postu znajdziesz ikonkę trzech kropek, klikasz na nią i znajdujesz opcję "zgłoś post" ⟶ zaznaczasz "scam lub oszustwo" (tak mniej więcej wygląda to w większości serwisów internetowych).
Warto także zrobić zrzut ekranu i przesłać do Demagog.org.pl - Zgłoś do weryfikacji.

Język ukraiński - poradniki, podstawowe zwroty

➡ Na Instagramie @Językowe Kontrowersje (link) znajdziesz wpis z poradami o języku ukraińskim, m.in. jak czytać cyrylicę oraz przydatne zwroty do rozmów czy podstawowej komunikacji z uchodźcami z Ukrainy.

Na Facebooku na stronie Ukraiński Online możesz pobrać bezpłatny e-book z rozmówkami polsko-ukraińskimi, poradami jak czytać i jak wymawiać poszczególne znaki w cyrylicy. Poznasz także słówka czy nazwy przedmiotów, co może przydać się podczas rozmów.
Po kliknięciu w powyższy link (nazwę strony) od razu zostaniesz przekierowana/przekierowany do konkretnego wpisu z e-bookiem.


Mam nadzieję, że w najbliższych dniach będziemy mieć więcej powodów do radości niż do smutku i strachu. Trzymaj się ciepło, pomagaj na tyle, na ile pozwala Ci to zdrowie, praca itd., a jeśli to Ty potrzebujesz pomocy - nie wstydź i nie bój się o nią poprosić. ❤

PS Jeżeli znasz grupę na FB, profil na IG lub konkretne osoby, które organizują pomoc dla Ukrainy, dla uchodźców, dla ludzi czy zwierząt - daj znać w komentarzu. Podsyłaj linki, informacje i namiary. Nie jestem w stanie wyszukać i wkleić tutaj wszystkich grup z FB czy osób niosących pomoc, ale będę uzupełniać wpis o kolejne grupy pomocowe i zbiórki, o których się dowiem.

1 komentarz:

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨