04 lutego

Jak uszyć kosmetyczkę DIY z resztek tkanin

Marzysz o kosmetyczce, która zaprowadzi porządek w Twej torebce niczym Chuck Norris w serialu "Strażnik Teksasu"? Mam dobrą wiadomość - tę prostą kosmetyczkę uszyjesz w niespełna godzinę! Za to o wiele dłużej będziesz cieszyć się z faktu, że pomadki, pudry i waciki przestaną latać samopas - od teraz znajdziesz je w jednym miejscu. 😉

Prosta kosmetyczka DIY jak uszyć - Adzik tworzy

Kosmetyczka DIY - z czego ją uszyć?

Małą, zgrabną kosmetyczkę vel saszetkę na wszelkie drobiazgi zrobisz nawet ze ścinek i resztek tkanin! Wystarczy, że przygotujesz:
⟶ 2 kawałki na zewnętrzną część kosmetyczki (przód i tył),
⟶ 2 kawałki na podszewkę, czyli wnętrze uszytku,
⟶ zamek błyskawiczny
⟶ oraz do pomocy szpilki krawieckie lub klamerki (żeby było czym spiąć materiał podczas szycia 😉). 

Oczywiście przyda Ci się także maszyna do szycia, ale - jeżeli nie masz pod ręką działającego sprzętu, a potrzebujesz kosmetyczki natentychmiast - ze spokojem uda Ci się uszyć saszetkę ręcznie. 

Prosta kosmetyczka DIY jak uszyć - Adzik tworzy

PODPOWIEDŹ: Jeżeli marzysz o nieprzeciekającej kosmetyczce - wykorzystaj wodoodporne tkaniny (np. ortalion, kodurę lub inne) do uszycia podszewki. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek w postaci przeciekającego na całą torbę szamponu albo zmywacza do paznokci. No, nawet jeśli się wyleje, to całość - lub chociaż większość płynu - pozostanie we wnętrzu kosmetyczki.

Chciałam uszyć małą kosmetyczkę, wykorzystując w tym celu ostatni dosłownie skrawek niebieskiej tkaniny z nadrukiem w rasy psów. Lata temu zamówiłam jedną ćwiartkę tejże tkaniny, czego szybko zaczęłam żałować - materiał wyprzedał się raz, dwa ze sklepu, a i sam sklep zamknął już niestety swoją działalność. 
Z tkaniny w psy uszyłam m.in. torbę na prezent dla siostrzenicy, fartuch kuchenny (też w ramach upominku, i to dla tej samej pannicy 😄), maseczkę ochronną DIY oraz niniejszą kosmetyczkę. Ach, i ostatnie kilka skrawków wykorzystałam jako dekoracyjne łatki-naszywki na worek na zabawki (ten z kolei uszyłam dla dzieciaczków od drugiej siostry - na blogu dopiero pokażę ten worek).

tkanina bawełniana w psy, tkanina rasy psów

Jak uszyć kosmetyczkę DIY - szycie krok po kroku

Poniżej przeczytasz jak od początku do końca uszyć prostą kosmetyczkę. Jeżeli wolisz tutorial w formie video - spełnię Twą zachciankę! 😉 Obejrzyj sobie videotutorial na szycie kosmetyczki DIY i machnij własną wersję w mniej niż godzinę. 1. Na początek złap za przygotowane wcześniej kawałki materiału - jedną część zewnętrzną + jedną część na wnętrze kosmetyczki.

Ułóż części prawymi stronami do siebie, a przy jednym z brzegów, między oba materiały, włóż zamek błyskawiczny. Spójrz na poniższe zdjęcie dla pomocy - najłatwiej jest położyć najpierw zewnętrzny kawałek prawicą do góry, na nim ułożyć zamek prawą stroną do dołu, a na to - jak na wierzch kanapki - położyć prawą stroną do dołu część na wnętrze kosmetyczki.

Zepnij krawędź szpilkami, żeby nic Ci się nie rozjechało i nie uciekło podczas szycia.

Prosta kosmetyczka DIY jak uszyć - Adzik tworzy

2. Zszyj ze sobą tak złożoną "kanapkę", czyli zewnętrzny materiał + zamek + wnętrze.

Kosmetyczka DIY jak uszyć - Adzik tworzy

3. Teraz powtórz krok 1. i 2. z pozostałymi częściami kosmetyczki oraz drugim brzegiem zamka błyskawicznego.

Po przeszyciu kosmetyczka będzie wyglądać mniej więcej jak na zdjęciu poniżej (poszczególne części póki co będzie łączyć ich przyszycie do brzegów zamka).

DIY kosmetyczka ze skrawków tkanin jak uszyć  - Adzik tworzy

4. Następnie obróć uszytek lewą stroną na zewnątrz w taki sposób, by po jednej stronie zamka błyskawicznego znalazły się obie części na zewnętrzną stronę kosmetyczki, a po drugiej - dwie części na podszewkę. 

U mnie zewnętrzne części znalazły się po lewej, a wnętrze kosmetyczki - po prawej stronie suwaka (możesz to zobaczyć na poniższym zdjęciu).

Zepnij krawędzie szpilkami bądź klamerkami, żeby Ci się nic nie rozjechało.

DIY kosmetyczka jak zszyć części - Adzik tworzy

5. Zanim przejdziesz do zszywania kosmetyczki - rozchyl choć odrobinę zamek błyskawiczny, by później bez problemu otworzyć go do końca i wywinąć uszytek na prawą stronę. 
Jeżeli zapomnisz o tym kroku - nie będzie tragedii, lecz na pewno będzie Ci trudniej otworzyć zamek od lewej strony. 

6. Zszyj od lewej strony brzegi kosmetyczki, pamiętając o pozostawieniu otworu (wystarczy kilka centymetrów) na późniejsze wywinięcie saszetki na prawą stronę. 

Krawędzie najlepiej przeszyć ściegiem prostym i dodatkowo, by zabezpieczyć brzegi przed pruciem i puszczaniem nitek - warto zabezpieczyć je np. ściegiem zygzakiem.

Prosta kosmetyczka DIY jak zszyć części - Adzik tworzy

PODPOWIEDŹ: Możesz delikatnie poprzycinać rogi z kosmetyczce, by po wywróceniu uszytku na prawą stronę materiał ładniej układał się w tych miejscach.

7. Wywiń kosmetyczkę na prawą stronę przez pozostawiony otwór.

8. Otwór w podszewce zszyj na maszynie lub ręcznie. Zawiń delikatnie do środka luźne brzegi materiału, by schować je wewnątrz dziury, no i przeszyj.

Prosta kosmetyczka DIY jak zrobić instrukcje - Adzik tworzy

Kosmetyczka DIY z resztek tkanin jest gotowa! 

W ten sam sposób uszyjesz nie tylko prostą, zgrabną kosmetyczkę na pomadki, podpaski czy chusteczki. Zrobisz również mały piórnik, etui na klucze albo saszetkę na szydełko i mały motek włóczki, by mieć co dziergać podczas jazdy busem do roboty (a włóczka nie rozwali się po całej torebce). 😄

Prosta kosmetyczka DIY jak saszetka - Adzik tworzy

Według powyższych instrukcji możesz uszyć kosmetyczki w różnych rozmiarach - prawdziwe maleństwa na żółciaki (czyli na monety 😂), średniej wielkości saszetki na damskie gadżety make-upowe, a także prawdziwe kosmetyczne kobyły mieszczące cały arsenał pędzli, pudrów i lakierów do paznokci!

Więcej kosmetyczek DIY uszytych ze skrawków tkanin, a nawet z próbników materiałów, zobaczysz we wpisie ⟶ Szycie kosmetyczek, torby i poduchy ze skrawków i próbników tkanin


Poniższa kosmetyczka w kwiaty powstała nie tyle z resztek tkanin, co z próbników krawieckich (czyli z kawałków materiału o ograniczonej wielkości). Choć na zdjęciu tego nie widać, to franca zmieściła w sobie dużą świeczkę, zestaw ręcznie robionych mydeł (mojej roboty! Kiedyś wrzucę na blog DIY więcej szczegółów o mydlanej zabawie, ale już teraz Ci to polecam ❤) oraz kilka innych drobiazgów. I jeszcze zostało trochę luzu!

Kosmetyczka DIY szycie krok po kroku - blog Adzik tworzy

Masz już swoją kosmetyczkę DIY? To łatwy w wykonaniu pomysł na prezent dla mamy czy przyjaciółki, a także projekt do wykonania przez osoby, które dopiero uczą się szycia! Dlaczego więc nie miałabyś/nie miałbyś spróbować? 😉

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨