08 listopada

Szukając diagnozy. tajemnicze i zaskakujące przypadki medyczne - Lisa Sanders. Recenzja książki

Kto ma nietypowe objawy, ten się podczas "leczenia" i diagnozy na NFZ nie śmieje... Sama się o tym przekonuję, lecz nie tylko w Polsce trafiają się rzadkie, dziwne albo niesamowite wręcz schorzenia. Książka Lisy Sanders - Szukając diagnozy. Tajemnicze i zaskakujące przypadki medyczne - to gratka dla miłośników śledztw, medycyny oraz osób, które nie chcą czuć się osamotnione w swoich problemach zdrowotnych.

Szukając diagnozy. Tajemnicze i zaskakujące przypadki medyczne - L.Sanders - Recenzja książki

Szukając diagnozy. Tajemnicze i zaskakujące przypadki medyczne - Dr Med. Lisa Sanders. Recenzja książki

Co robi osoba, która nagle mdleje w ataku boleści, dostaje krwotoku z jelita grubego albo na jej ciele pojawiają się dziwne smugi, pręgi i znamiona? W pierwszej kolejności idzie do lekarza i robi badania podstawowe lub bardziej szczegółowe, by na tej podstawie wykluczyć lub potwierdzić diagnozę (przynajmniej tak powinna wyglądać kolej rzeczy zamiast szukania w internecie czy pośród znajomych porad i metod "leczenia", które mogą prowadzić do znacznie gorszych sytuacji zdrowotnych). Aczkolwiek lekarz też człowiek i trudniejsze, nietypowe przypadki medyczne mogą przyprawić nawet doświadczonego specjalistę o mętlik w głowie. A przez to i diagnoza, i leczenie może skończyć w ślepym zaułku...

Dr Lisa Sanders przedstawia w swojej książce Szukając diagnozy. Tajemnicze i zaskakujące przypadki medyczne bardzo zjawiskowe stany chorobowe, rzadkie schorzenia i infekcje. Czy można mieć uczulenie na zimno? Co wspólnego ma niedopasowana proteza dentystyczna z niesamowicie niską zawartością minerałów w organizmie? 

Szukając diagnozy - L.Sanders - Recenzja książki - Adzik tworzy

Chociaż treść książki dotyczy wyjątkowych przypadków medycznych, to nawet laicy oraz osoby nierozeznane w lekarskim żargonie mogą śmiało sięgnąć po tytuł. Trudne zjawiska zostały opisane w bardzo zrozumiały sposób i w pewnym sensie jest to lektura dla fanów detali. To takie trochę rozwiązywanie śledztwa, lecz poszukiwanym sprawcą jest nieznana lub rzadka choroba albo powikłania po niej, a poszkodowanym - osoba o podupadającym zdrowiu.

Szukając diagnozy - L.Sanders - Recenzja książki - Adzik tworzy

Lubię zaczytywać się w kryminałach (np. Taka tragedia w Tałtach to lekka i przyjemna lektura, polecam), dlatego medyczne mini-śledztwa przedstawione w pomniejszych rozdziałach przypadły mi do gustu. Być może, gdybym trafiła do gabinetu autorki Szukając diagnozy, nie musiałabym z całą grupą lekarzy tak bardzo głowić się, co się dzieje z moim zdrowiem. Chociaż i tak podczas czytania wpadło mi w oko pewne schorzenie, które (wg kilku lekarzy) mnie dotyczy, a tak już wiem, na jakie szczegóły i szczególiki zwrócić uwagę. Bo bardzo często to właśnie drobnostki albo sprawy, które wydają się pacjentom najmniej istotne, odgrywają w postawieniu prawidłowej i szybkiej diagnozy wielką rolę.

Gabinet lekarski to nie randka ani program w TV - tu nie musisz kłamać albo specjalnie pomijać pewnych faktów z życia. Niezależnie od motywacji, czy to ze wstydu, czy ze strachu, czy z obawą przed brakiem zrozumienia ze strony medyka. Akurat w rozmowie z lekarzem nie obowiązuje zasada jak na zmalowanej torbie "Lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać". 😉 Sama myślałam, że zadaję kardiologowi, interniście albo okuliście dziwne albo głupie pytania, które jednak głupio się nie skończyły, a naprowadziły i lekarzy, i mnie na nowy trop. 

Książkę "Szukając diagnozy" możesz zamówić poprzez *link (klik).

*To link afiliacyjny - co to znaczy? Gdy klikniesz w podany link - zostaniesz przekierowana/ przekierowany do oferty na portalu Ceneo, gdzie możesz obejrzeć dany produkt lub go kupić.


Szukając diagnozy - L.Sanders - Recenzja książki - Adzik tworzy

W poszukiwaniu inspiracji na ciekawe lektury zajrzyj do innych recenzji i opinii o książkach, które dotychczas ukazały się na blogu. 

Jesteś ciekawskim czytelnikiem i sięgasz po tytuły medyczne lub historie napisane na podstawie prawdziwych wydarzeń? Daj znać po jakie książki lubisz sięgać!

2 komentarze:

  1. Tak patrząc na naszą służbę zdrowia, to chyba nawet katar jest dziwną chorobą... Zdrówka i szybkiej diagnozy :-*

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki! ❤️ Diagnoza niby ciut bliżej, ale czekam na kolejne badania i konsultacje, niedługo nie blog DIY, a o przygodach w lekarskich przychodniach będę prowadzić. 😅

      Usuń

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨