07 stycznia

Krwawa kąpiel nad Krutynią 🌊 Recenzja książki Marty Matyszczak

Ponoć z prądem płynie tylko gówno, ale w "Krwawej kąpieli nad Krutynią" nurt rzeki niesie zwłoki zamordowanej dziewczyny. Co kombinuje Rozalia za plecami męża? Jak zakończy się szalony pomysł z biwakowaniem i spływem kajakowym w rodzinnym gronie? Sięgnij po zabawny kryminał Marty Matyszczak!

"Krwawa kąpiel nad Krutynią" Recenzja książki Marty Matyszczak - blog Adzik tworzy


Recenzja kryminału "Krwawa kąpiel nad Krutynią" Marty Matyszczak

Wakacje w Krutyni, słońce, spanie pod namiotem, bliskość natury i... trupów. Podczas spływu kajakowego Rozalia Ginter wpada na unoszące się w wodzie zwłoki młodej dziewczyny. Szybko wychodzi na jaw, że to ciało Nikoli Wójcik, która zginęła albo z rąk zazdrosnej siostry Vanessy,  albo zjaranego chłopaka-szweda Olofa Molocha, albo szalonego i dwulicowego księdza (ten sam typ w koloratce zaszedł mocno za skórę głównej bohaterce kryminału).

Mąż Rozalii, Paweł - policjant na urlopie - szybko z tegoż urlopu rezygnuje na rzecz prowadzenia śledztwa w sprawie zabójstwa dziewczyny. Rozalia ma więc sporo czasu na załatwienie swoich niecnych (?) planów i podejmuje próby odbicia spadku po teściowej (którą sama, nomen omen, kropnęła w 1. części serii "Mamy morderstwo w Mikołajkach").

W całym tym szaleństwie uczestniczą bliźniacze córki Ginterów oraz koci duet złożony z krnąbrnej kotki Burbur oraz jej synalka Pedro. Gdzie tym razem kotka urządzi sobie pamiętnik? Co wywinie Pedro? I czy aby na pewno taki z niego gamoń, jak go matka maluje? 😉 Skoro już o kotach mowa, to mały biżuteryjny przerywnik musi tu zagościć.

"Krwawa kąpiel nad Krutynią" Recenzja książki Marty Matyszczak - blog Adzik tworzy


Nowością w tej części były wypowiedzi kocurka Pedro - były dość krótkie, ale bardzo zmyślne i konkretne. Czytelnik, wraz z głównymi bohaterami oraz gościnnym udziałem pewnej bezimiennej postaci z serii "Kryminałów pod psem" (w sensie, że Potomek-Chojarska - serio nikt jej imienia nie zna, może tylko autorka książek, ale jeszcze tej słodkiej tajemnicy czytelnikom nie zdradziła 😄), krok po kroku szuka osoby odpowiedzialnej za śmierć Nikoli Wójcik. 

Drewniana, turkusowa bransoletka należąca do dziewczyny zostaje znaleziona w domu jej siostry, a rodzice niemal wyrzekli się Nikoli, bo "przecież jak to tak, kto to widział, żeby z chłopakiem zagramanicę do Szwecji jechać do pracy jakiejś, i jeszcze przed ślubem spać z chłopakiem pod jednym dachem? A w jednym łóżku? Toż to skandal!". Jednak były chłopak Nikoli - Mateusz - znika bez śladu ze szwedzkiej osady, a pozostali pracownicy - w tym Nikola - są grabieni z większości zarobionych pieniędzy przez jegomościa o nazwisku Żukowski.

Dużo osób trafiło do szwedzkiej Osady właśnie z Krutyni w pogoni za marzeniami i nadzieją na lepszą przyszłość niż ta, która miała czekać na nich w Polsce. Nikoli nie było jednak dane nacieszyć się wolnością, młodością i zarobionymi pieniędzmi, a jej obecny chłopak - szwed o imieniu Olof - szybko znajduje sobie pocieszenie i trafia w objęcia... jej siostry Vanessy. 

Szczęśliwie Burbur i Pawełek nie dają się tak łatwo zwieść i wyprowadzić na manowce. I - z zupełnie innego powodu - Rozalia i Potomek-Chojarska przyczyniają się do złapania prawdziwego mordercy. Takiego, co to zawsze "miły był i dzień dobry mówił". Skąd ja to znam...? 😉


"Krwawa kąpiel nad Krutynią" Recenzja książki Marty Matyszczak - blog Adzik tworzy


"Krwawa kąpiel nad Krutynią" - moja opinia o książce

Kryminał napisany jest w humorystycznym stylu, żodyn - powiadam ŻODYN - czytelnik nie będzie grymasił po lekturze. Myślę, że nawet największe mruki docenią twardy i nieustępliwy charakter kotki Burbur, która traktuje Rozalię jak swoją niewolnicę, syna Pedro toleruje ze względu na więzy krwi, za to Pawełek jest jej jedynym ukochanym człowiekiem.

Jestem zadowolona po lekturze. Historie Rozalii i jej akcje z gangusami mogą przyprawiać o wybuchy śmiechu i palpitacje serca, lecz dzięki temu czytelnik na brak wrażeń nie może narzekać.

Za możliwość przeczytania kolejnej części "Kryminałów z pazurem" dziękuję Marcie Matyszczak oraz autorce bloga Kryminał na talerzu, która zorganizowała kolejny udany book tour. 😄

Masz już "Krwawą kąpiel nad Krutynią" za sobą? Podziel się w komentarzu Twoimi wrażeniami po lekturze!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨