sobota, 4 listopada 2017

Stare i zniszczone masotki #1: Naprawa Kłapoucha

 5 listopada obchodzimy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji można powrócić wspomnieniami do czasów dzieciństwa, pomyśleć o swoich ulubionych animowanych bohaterach i odnaleźć w zakamarkach szafy zabawki i pluszaki przedstawiające najfajniejsze bajkowe postacie! ☺
Ale po wielu latach mogą być one zniszczone, smutne, okaleczone - i co wtedy? Na pomoc przybywa AKCJA:REPERACJA z ratunkiem dla ulubionych pluszaków!

diy naprawa zabawki Akcja:Reperacja


Mój ukochany Kłapouchy z "Kubusia Puchatka" rok temu stracił ogon (buuu, ale jak go zgubiłam to już mu na gwoździa jak w bajce nie przybiję) oraz starł mu się nosek. No i jak osiołek miał oddychać?! Trzeba było jakoś go naprawić. 


Postanowiłam naszyć pluszakowi nowy nos. Użyłam w tym celu mocniejszej (grubszej i nieco dłuższej) igły oraz czarnej, grubej nici. 

Wystarczy nawlec dłuższy kawałek nitki na igłę, zawiązać na końcu nitek supeł i zacząć wyszywanie! ☺ Nie jest to tak straszne zajęcie, trzeba się po prostu wkłuć tam, gdzie chcemy naszyć/wyszyć konkretny kształt. 
Na zdjęciach poniżej możecie zobaczyć jak wyszywałam Kłapouchowi "dziurkę" nosa i w jaki sposób przekładałam igłę z nicią, żeby to zrobić. 


Wkłułam się kilka razy w jedno miejsce, żeby pogrubić naszywaną kreskę imitującą nosek osiołka, dzięki czemu jest ona grubsza i bardziej widoczna. Na koniec zawiązałam nitki na supeł, schowałam supełek pod naszyty fragment nosa i odcięłam resztę nici. 


I następnie zabrałam się za ogonek! ☺


Pamiętałam jeszcze, że Kłapouchy miał fajną "kitkę" na końcu ogona (podobnie jak prawdziwe osły), która mu się urwała i za nic nie mogłam jej już znaleźć. Trzeba było zrobić całkiem nowe zakończenie ogonka, ale jak? 

Z pomocą przyszedł mi poradnik Qrkoko na to jak zrobić chwościk. I właśnie tak - zrobiłam z grubszej, czarnej nitki (z tej samej, którą wyszywałam nos) chwost dla Kłapouszka i przyszyłam mu go na pustym końcu ogonka. I to wszystko! ;)I Kłapouszek, pomimo niemal 20 lat na karku wygląda całkiem nieźle! Nadal mam sentyment do tej maskotki i za nic się jej nie pozbędę, nie ma bata! ;)Tę naprawę zobaczycie również na fanpage w AKCJI:REPERACJI (klik). Pamiętajcie, że i Wy możecie pokazywać podczas zabawy własne naprawione czy przerobione przez siebie rzeczy! Najciekawsze i najfajniejsze z zaprezentowanych przez Was pomysłów zostaną opublikowane w co miesięcznym podsumowaniu na blogu (wraz z linkami do autorów). Dzięki temu zainspirujecie swoimi reperacyjnymi projektami więcej osób do działania!☺


Macie w domu takie ulubione zabawki sprzed lat, które są podniszczone, nadgryzione zębem czasu, ale nie chcecie ich wyrzucać? Pomogę Wam je naprawić! :) 

To pierwszy odcinek cyklu DIY z naprawami pluszaków. Pokażę Wam na przykładzie zabawek, które znalazłam w domu, kilka patentów na ich naprawę. 

DIY: Jak naprawić stare i zniszczone pluszaki i zabawki

Ponadto, jeśli macie szczególnie trudny problem ze swoją starą i zniszczoną zabawką - napiszcie w komentarzu o co chodzi (możecie też podesłać na maila aduskaminska@gmail.com zdjęcia swojego pluszaka i opisać problem).
Postaram się Wam podpowiedzieć co możecie zrobić, żeby przedłużyć żywot swoim przyjaciołom z dzieciństwa. Lub zabawkom Waszych dzieci! :)