sobota, 11 listopada 2017

Jak zrobić i jak naprawić bransoletkę na gumce - DIY

Mam dla Was instrukcje na łatwą i szybką naprawę zerwanej bransoletki na gumce. Wiadomo, że pęknięta gumka radości nie sprawia i... trzeba latać za rozsypanymi koralikami i zebrać je do kupy. Lecz równie dobrze te instrukcje mogą się Wam przydać, żeby taką bransoletkę w ogóle zrobić, od podstaw! ☺
No i co z tą pękniętą gumką? Koraliki z ulubionej bransoletki się rozsypały i trzeba to naprawić, więc do działania! 


Czego potrzebujemy?

 • Przede wszystkim nowej GUMKI! Sama od dawna używam gumki silikonowej. Na rynku dostępne są różne jej grubości. Do większych koralików o wiele lepiej sprawdzi się grubsza, a do mniejszych cieńsza gumka (zwróćcie na to uwagę szczególnie przy drobniejszych koralikach - ja już tak miałam, że nie sprawdziłam grubości zamawianej gumki i okazała się być za duża jak na otwory w moich koralikach, buuu! Ale miałam za to pretekst do kolejnych zakupów, więc nie ma tego złego ;).

 • Przyda się również IGŁA - sprawdźcie wcześniej czy mieści się w otworach Waszych koralików. Jeśli jednak nie znajdziecie odpowiedniej - nie ma dramatu, bez niej też sobie dacie radę, ale może to być bardziej żmudne zajęcie.

 • KLEJ - najlepiej szybkoschnący typu "Kropelka";
  co do klejów żelowych - w takich sytuacjach są bardziej hmm... problematyczne, brudzące i za długo "łapią" materiały, które chcemy skleić. A z "Kropelką" jest czyściej (chyba że Wam w rękach eksploduje, ale o to trzeba się postarać ;), no i przede wszystkim szybciej.

 • NOŻYCZKI

Jak zrobić/ jak naprawić bransoletkę na gumce?


 1. Nawlekamy na igłę odpowiednią długość gumki (najlepiej owinąć ją sobie wokół nadgarstka i sprawdzić jaka długość będzie nam potrzebna) + doliczamy kilka centymetrów extra na późniejsze zawiązanie supełków.

  Możecie też zrobić inny "myk", zwłaszcza przy grubszych koralikach - nawleczcie podwójną długość potrzebnej gumki! W późniejszym etapie tych instrukcji pokażę Wam jak zawiązać taką podwójną gumkę.  2. Nawlekamy koraliki na gumkę. Przy pomocy igły idzie to o wiele sprawniej i przyjemniej! ☺ 3. Kiedy wszystkie koraliki znajdują się na gumce - przesuwamy je bardziej na środek gumki, zostawiając wolne końce na zawiązanie supełków.

  Przy PODWÓJNEJ GUMCE przecinamy ją tuż przy igle, dzięki czemu zamiast jednej długiej gumki złożonej na pół mamy dwie osobne gumki = po 2 wolne końce gumki z każdej strony przyszłej bransoletki (aaa, mam nadzieję, że się nie zamotałam w opisie i rozumiecie o co mi chodzi?). 


 4. Zawiązujemy końcówki gumek na supełek.

  W przypadku PODWÓJNEJ GUMKI otrzymamy dwa osobne supełki. 

 5. Każdy z supełków traktujemy odrobiną kleju (dosłownie! Nie trzeba więcej!), żeby mieć pewność, że gumki się nie odwiążą. 6. Po wyschnięciu kleju supełki można schować wewnątrz najbliższych koralików.

  Przy DWÓCH SUPEŁKACH nie chowamy obu w jednym koraliku, o wiele lepiej i bezpieczniej będzie schować każdy supełek w innym koraliku. Po co taka podwójna gumka?

Dzięki niej nowo stworzona lub właśnie naprawiona bransoletka będzie się lepiej trzymać. Nie będzie też taka "wiotka" jak przy pojedynczej gumce.

A, no i w razie ponownego zerwania gumki... pozostanie jeszcze druga! I nie trzeba będzie gonić za rozsypanymi koralikami, będą się trzymać na drugiej gumce. 
Jeśli Wasz problem ze zniszczoną biżuterią nie polega na zerwanej gumce, a np. na zerwanym łańcuszku lub rzemyku - zajrzyjcie do innych instrukcji i napraw:

Podobają się Wam powyższe instrukcje? Przydały się przy Waszej biżuterii? ☺
A może coś jest niezrozumiałe lub nie znaleźliście tutaj rozwiązania swojego problemu?
Dajcie znać w komentarzach!