25 czerwca

AKCJA:REPERACJA - Podsumowanie od września 2020 aż do maja 2021

Powoli wracam do blogowania, ale czy wiesz, czego nadal tu brakuje? Pora na zaległe podsumowanie Akcji:Reperacji oraz pomysłów na przerabianie i odnawianie zniszczonych przedmiotów! 😃

Akcja:Reperacja u Adzika - podsumowanie przeróbek wrzesień 2020 - maj 2021

Akcja:Reperacja u Adzika powraca! Podsumowanie od września'20 aż do maja'21

Jeżeli tęskniłaś lub tęskniłeś za reperacyjnymi podsumowaniami, to mam nadzieję, że dzisiejszy, obszerny wpis wynagrodzi Ci tak długi czas oczekiwania na zebranie upcyklingowych pomysłów do kupy. 

Standardowo przedstawię Ci projekty, które wrzucałam w weekendy na fanpage Adzik tworzy w ramach Akcji:Reperacji. Będą także podlinkowane cudowne pomysły z grupy na fejsie "Akcja:Reperacja u Adzika" (wpisy uczestników grupy linkuję bez wrzucania zdjęć, gdyż każda fotografia ma swojego autora, a nie możemy zapominać właśnie o prawach autorskich i zgodach na publikacje. Chyba że autor zdjęcia i projektu takiej zgody mi udzieli - wtedy zdjęcia się pojawią). I tak sobie myślę, że - w ramach małego bonusu - podlinkuję również ciekawe projekty z upcyklingu/naprawy/przeróbki, na które sama trafiłam w różnych odmętach internetu. Zwykle znajduję intrygujące pomysły przez przypadek, szukając czegoś zupełnie innego. Będę więc o nich wspominać we wpisie, a przy okazji nie zapomnę o nich w przyszłości (mój blog to dla mnie taki trochę skarbiec idei oraz pamiętnik z różnymi moimi tworami - nie pamiętam na co dzień o wszystkich rzeczach, które stworzyłam, więc często sama przeżywam sentymentalną podróż do kreatywnej przeszłości 😄). 

Dobra, koniec gadki-szmatki, czas na inspiracje! 

Pomysły na drugie/nowe życie starych rzeczy - przegląd reperacyjnych projektów

Przeróbki starych sukienek - ze zbyt kusej kiecki zrób coś dłuższego!

Sukienkę po starszej siostrze i następnie po młodszej (taka była kolejność noszenia) cosik odmieniłam. Zwłaszcza po długości! Kiecka była mi nieco za krótka, więc tu ciachnęłam i odjęłam, tam rozprułam i dodałam materiału, no a efekt możesz ocenić sam/sama. 😉
I oczywiście nie obyłoby się bez instrukcji dla chętnych! Zobacz drugi sposób na to, jak wydłużyć za krótką sukienkę (przedłużanie w ramionach) DIY.

Za krótka sukienka przedłużona w ramionach DIY - Akcja:Reperacja u Adzika

Również na reperacyjnej grupie FB pojawiły się pomysły na odnowienie/odmienienie zniszczonych czy niechcianych ubrań na ciekawsze wersje. W tym temacie prym wiodła Danuta, która sypała m.in. przeróbkami koszul jak z rękawa! 😀 Zresztą, rzuć okiem na chociaż kilka z jej pomysłów, bo jest się czym zainspirować:

Jeszcze na chwilę pozostańmy przy sukienkach, bo chcę Ci polecić fajną szyjącą osóbkę na YT. Otóż, jest sobie Matildah z Fashion Wizardry, która pokazuje m.in. pomysły na odmienienie za luźnych ciuchów (często z męskiej szafy) na bardziej dopasowane, seksowne, codzienne kreacje. W dodatku - jeżeli ogarniasz angielski - opowiada w tak zabawny i świetny sposób o szyciu oraz przeróbkach, że warto ją oglądać chociażby dla lepszego nastroju. 😄 
Podrzucę Ci jeden z jej videotutoriali (ale i tak polecam wszystkie jej filmiki) - instrukcje na kopertową sukienkę z falbanami DIY. Sukienka wygląda OBŁĘDNIE i chętnie sama wypróbuję jej tutorial. ❤

Plastikowe śmieci w wersji upcyklingowej i użytkowej

Staram się hodować nieco zieleniny na niemal całej parapetowej powierzchni w mieszkaniu. Niektóre z roślin rosną lepiej, inne gorzej, ale - żeby nie wydawać majątku na dekoracyjne doniczki - sama je sobie zrobiłam. I to w dodatku ze "śmieciowych" plastikowych pojemników po jedzeniu, a co! Jedną z takich upcyklingowych doniczek jest beżowawo-żółta franca ze śpiącą na drzewie pandą. Zobacz jak powstawał malunek na doniczce:
Upcyklingowa doniczka z pandą - całość ręcznie malowana 😉

Doniczka z pandą ręcznie malowany pojemnik - Akcja:Reperacja u Adzika

Pozostając w temacie "śmieci" - Izabela z FB Kreatywny Bajzel pokazała jak zrobić upcyklingowy piórnik z... plastikowej butelki (klik)! Świetny projekt dla dzieciaków, w dodatku można je zaangażować do tworzenia funkcjonalnych rzeczy z odpadów. 

Zobaczyłam też cudowny patent na wykorzystanie "zużytej", tj. zamalowanej w całości palety do farb. Na blogu Kwiat Dolnośląski w cyklu RECYKLOMANIA pojawił się pomysł na zrobienie z palety malarskiej ozdobnego zegara. Według mnie to bomba dekoracja do kreatywnego kącika w domu czy w większej pracowni artystycznej. ❤

Resztki tkanin pomagają w kuchennych rewolucjach

Mam odłożone "na zaś" różne materiały i tkaniny, które są całkiem ładne, w rozmaitych ilościach, lecz nie zawsze mam na nie fajny pomysł. Podczas układania jednej ze stert materiałów, znalazłam bawełnianą tkaninę z motywem, który kojarzy mi się nieco z talią kart. 😉 Tak się w niego wpatrywałam, że postanowiłam z tej resztówki starej tkaniny uszyć kilka ręczników kuchennych. Akurat tego dodatku w kuchni nigdy za wiele! A i o wiele mniej papierowych ręczników zużywam, gdy mam zapas czystych ręczników w szafce. 

⟶ Wielorazowe ręczniki kuchenne DIY z resztek tkanin

Wielorazowe ręczniki kuchenne z resztek tkanin - Akcja:Reperacja u Adzika

I teraz, niczym wisienka na torcie z przeróbek, pokażę małą siebie w bluzce nawołującej do recyklingu! 😄 Więcej o pochodzeniu bluzki i w ogóle o co chodzi z tym zdjęciem napisałam na Adzikowym fanpage'u (klik!).

 

* * *

Link Party z Twoją przeróbką - przyłącz się do Akcji:Reperacji

W co miesięcznym wpisie z podsumowaniem zabawy będzie można linkować do swoich projektów z recyklingu, wszelkich napraw, metamorfozy staroci, odnowy mebli... Po prostu to, nad czym aktualnie pracujesz i co reperujesz.☺ Mogą być także projekty z przeszłości, którymi chcesz się pochwalić i przy okazji zainspirować kolejne osoby do przerabiania/ratowania rzeczy od wyrzucenia.
Sprawdź → zasady reperacyjnego Link Party i pozostaw link do siebie w komentarzu.

Możesz zgłosić swoją przeróbkę, naprawę czy pomysł na upcykling/recykling do 9 lipca 2021 roku, do godziny 23:59.

Zgłoszone w Link Party projekty wezmę pod uwagę podczas przygotowywania kolejnego podsumowania i wyróżnię najciekawsze zgłoszone prace.

Zachęcam Cię gorąco do wspólnego przerabiania i kreatywnego recyklingu.☺ Nie pozwólmy ulubionym ciuchom, dekoracjom czy "śmieciom" wylądować na wysypisku śmieci!Akcja:Reperacja u Adzika - dołącz do fejsbuszkowej grupy maniaków przeróbek i napraw!

A może to właśnie Twój reperacyjny projekt znajdzie się w kolejnym, co miesięcznym podsumowaniu Akcji:Reperacji? 😃

1 komentarz:

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨