27 czerwca

Jak dopasować za luźne spodnie w pasie DIY

Za luźne spodnie w pasie? Po wszyciu gumy nosić da się! 😀 Tym razem podpowiem Ci w jaki sposób i z pomocą elastycznej gumy dopasować w pasie spodnie, które mają za dużo luzu. 

Jak dopasować za luźne spodnie w pasie DIY - Adzik tworzy

Spodnie za luźne w pasie? Dopasuj je z pomocą elastycznej gumy!

Istnieją sposoby na przerabianie niedopasowanych ubrań, które wykonasz na spokojnie w ciągu jednego dnia. Ba, czasem wystarczy jedno wolne popołudnie, by uporać się m.in. ze zbyt luźnymi i dużymi ciuchami. Podobnież było ze wzorzystymi spodenkami mojej starszej siostry - narzekała, że są na nią nieco za luźne w pasie. Niby na pierwszy rzut oka nie było to widoczne dla osób postronnych, ale siostra nie czuła się w spodenkach komfortowo. I wcale się jej nie dziwię, że coś chciała z portkami zrobić. Dlaczego? Bo to właściciel ubrań powinien się w nich czuć jak najlepiej, a nie "żeby tylko ładnie wyglądało jak ktoś będzie na mnie patrzeć"

luźne spodnie w pasie jak dopasować DIY - Adzik tworzy

Za luźne spodenki w pasie - co przyda się podczas przeróbki?

Do lepszego dopasowania spodni w pasie - co uznać można bardziej za drobną poprawkę niż wielce brzmiącą przeróbkę 😉 - potrzebujesz przede wszystkim: 
elastycznej gumy
prujki krawieckiej lub chociaż małych nożyczek, koniecznie ostro zakończonych,
szpilek 
⟶ oraz agrafki (przyda się do wprowadzenia gumy w pas spodenek).

Jak dopasować za luźne spodnie w pasie - instrukcje krok po kroku

1. Przygotuj elastyczną gumę, którą wszyjesz w pasie w spodenkach. Guma powinna być odrobinę węższa od "tunelu" w pasie spodni. Długość musisz natomiast dopasować indywidualnie - może to być krótki kawałek gumy wszywany tylko w pewnym odcinku spodni, a może być dłuższy na cały pas. 
Pamiętaj, że guma ma nieco zwęzić/"ściągnąć" materiał w pasie spodni, więc nie wszywaj gumy dłuższej czy równej niż cały pas. 😉

Jak dopasować za luźne spodnie w pasie DIY - Adzik tworzy

2. Z pomocą ostro zakończonych nożyczek natnij delikatnie materiał w pasie, po wewnętrznej stronie spodni, by utworzyć otwór do wprowadzenia weń gumy. Otwory muszą być dwa w pewnym oddaleniu od siebie (na ich wysokości będziesz następnie przyszywać krańce elastycznej gumy).
Możesz też - zamiast nacinać otwory w materiale - wykorzystać wewnętrzne szwy, np. te na bocznych zszyciach. Rozpruj je delikatnie (prujką krawiecką lub ostro zakończonymi nożyczkami), by "otworzyć" tunel do wprowadzenia gumy (ja tak właśnie zrobiłam z tymi portkami, co jest widoczne na zdjęciu poniżej - miejsca rozprucia szwów wskazują czerwone strzałki).

dopasowanie spodni w pasie DIY z pomocą gumy - Adzik tworzy

3. Złap za przygotowaną elastyczną gumę. Do jednego jej końca przypnij agrafkę - z jej pomocą będzie Ci łatwiej wsunąć i przełożyć gumę przez powstały tunel.

4. Następnie wsuń jeden koniec gumy - ten, do którego przypiętą masz agrafkę - do tunelu
Drugi, wolny koniec gumy złap z pomocą szpilki tuż przy otworze/wejściu do tunelu (jak na zdjęciu poniżej), by cała guma nie uciekła Ci do wnętrza portek (ot, takie zabezpieczenie 😉).

Jak dopasować spodnie w pasie DIY - Adzik tworzy

5. Przełóż gumę w pasie, w powstałym tunelu, od jednego otworu aż do drugiego. Najwygodniej trzymać jest za agrafkę i to właśnie ją przesuwać z punktu A do punktu B.
Odepnij agrafkę od krańca gumy i przypnij koniec gumy do materiału, by Ci ta guma nie uciekła z miejsca do zszywania. 😉

6. Teraz przyszyj końce elastycznej gumy w miejscach, gdzie wcześniej wykonałaś/wykonałeś otwory na jej wsunięcie w pas
Na zdjęciu poniżej widać, jak zszywam gumę w miejscu rozprucia bocznych szwów. Wykorzystałam ścieg zygzak w gęstszym wydaniu, by łączenie guma-materiał się nie rozwaliło podczas noszenia spodenek. Wszyłam gumę tak, by cały szew był niewidoczny od zewnętrznej strony, tj. by schował się do środka tunelu (otwory tunelu później zszyję, więc gumy w ogóle nie będzie widać od zewnątrz).

za luźne spodnie w pasie jak dopasować z pomocą gumy DIY - Adzik tworzy

Poniżej widać kraniec gumy wewnątrz tunelu. Jak wspomniałam, zaszyję dziury i guma nie będzie widoczna (nawet od lewej strony portek!), za to różnica podczas noszenia spodni stanie się odczuwalna. 😃

Jak dopasować za luźne spodnie w pasie DIY - Adzik tworzy

7. Spójrz na zdjęcie poniżej i zwróć uwagę na miejsca wskazane przez czerwone strzałki - oto otwory pozostałe po wszywaniu gumy w pasie. Pora zaszyć i te dziury!
Możesz zaszyć otwory z pomocą maszyny do szycia, np. gęstym ściegiem zygzakiem, by całość nierozerwalnie trzymała się w kupie lub zszyj otwory ręcznie.
 
Jak dopasować spodnie luźne w pasie DIY - Adzik tworzy

W przypadku niniejszych spodenek postanowiłam zaszyć otwory ręcznie ściegiem krytym. Dzięki temu wcześniej rozprute w szwach miejsca są ponownie połączone do kupy i tylko wprawny krawiec dopatrzy się tutaj jakichś wcześniejszych przeróbkowych zmagań. 😁

dopasowanie za luźnych spodni w pasie DIY - Adzik tworzy

Spodnie dopasowane w pasie z pomocą gumy - efekt po przeróbce

Na pierwszy rzut oka nie widać zbyt wielkiej różnicy w dopasowaniu spodni w pasie. Być może i drugi rzut okiem nie pomoże tego ujrzeć. 
To taka poprawka, którą bardziej czuć po założeniu spodenek niż ją widać. 😉 Po co więc cała robota? By czuć się w ubraniu lepiej, wygodniej, bardziej komfortowo! 

Pss! Przeróbkę zobaczysz też w podsumowaniu Akcji:Reperacji z czerwca 2021.

Jak dopasować za luźne spodnie w pasie DIY - Adzik tworzy

Po założeniu spodenek na zad czuć, że wszyta w pasie guma jest naprężona i robi robotę. Spodenki nie mają oryginalnie wszytych szlufek, by zapobiec ich zsuwaniu np. paskiem do spodni. Jeżeli przy Twoich za luźnych spodniach są szlufki, to i tak możesz dopasować portki w pasie z pomocą elastycznej gumy! Zmieniaj ubrania tak, by dopasować je do siebie, a nie na odwrót. 😎

Za luźne spodnie w pasie DIY dopasowanie elastyczną gumą - Adzik tworzy

Pomysły na przerabianie spodni DIY

Zobacz też inne wpisy z instrukcjami na przeróbki spodni, by nosić się w nich jeszcze wygodniej! 😄
⟶ I coś odwrotnego do niniejszych instrukcji, bo jak powiększyć za ciasne spodnie w pasie DIY

Z kolei, gdy nie lubisz przerabiać ubrań, lecz nie chcesz ich wyrzucać, sprawdź co zrobić z niepotrzebnymi ciuchami, których nie nosisz

DIY Jak dopasować za luźne spodnie w pasie - Adzik tworzy

To na razie przeróbka spodni dla starszej siostry, teraz czas dopasować portki na młodszą siostrę, no i przerobić coś dla siebie. Mam sporo rozpoczętych projektów, więc w najbliższych dniach postaram się z nich wygrzebać. Przeróbka po przeróbce, bluzka po bluzce, ewentualnie bluzka po spodniach, a przed wszystkim jeszcze sukienki... 😅

Mam nadzieję, że instrukcje na dopasowanie spodni w pasie oraz elastyczne gumy okażą się pomocne. Daj znać w komentarzu jak Ci poszło (możesz też podrzucić link do swojej przeróbki opublikowanej w sieci), chętnie zobaczę efekty Twojej pracy! 💗

2 komentarze:

  1. A jeśli spodnie są bardzo duże w pasie, to co zrobić?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wtedy najlepiej będzie wszyć nadmiar materiału po bokach, w pasie spodni. :) Mam przygotowane spodnie do zmniejszenia w taki sposób, przy dobrych wiatrach i takie instrukcje przygotuję w najbliższych tygodniach.

      Usuń

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨