21 listopada

Organizer z kartonu DIY do szuflady lub szafy

Chcesz wyrzucić szarobury karton z domu, bo psuje doznania estetyczne? Lepiej złap za stare ubrania, zarezerwuj sobie popołudnie na recykling i stwórz z brzydkiego pudła organizer DIY. Porządek w szafie lub szufladzie dostaniesz w bonusie! 😉

Adzik tworzy - organizer diy z kartonu jak zrobić


Czego potrzebujesz do stworzenia organizera do szafy lub szuflady:

karton lub pudełko - może być dowolnej wielkości, gdy chcesz zrobić organizer do szafy. Z kolei jako przyszły organizer do szuflady bardziej sprawdzą się małe pudełka czy kartoniki, które wchodzą do szuflady na długość/szerokość i mają wysokość, jaka nie przeszkadza w zamykaniu czy otwieraniu szuflad. Najlepiej przed przystąpieniem do przerabiania kartonów i pudełek przymierzyć je w miejscach, gdzie docelowo będą się znajdować. Wykorzystałam karton po większej przesyłce - był sztywny i w dość dobrym stanie, więc szkoda było mi go wyrzucić;

materiał na zewnątrz organizera - wykorzystałam jako "ubranie" dla kartonu stary, znoszony sweter mojego chłopaka. Równie dobrze może sprawdzić się nienoszony już t-shirt czy koszulka;

materiał na wnętrze-poszewkę do organizera - możesz wykorzystać stare prześcieradło albo znowu znoszone ciuchy na uszycia wnętrza organizera. Udało mi się dogrzebać do fajnego materiału, który dostałam parę miesięcy temu od znajomej i właśnie z niego zrobiłam poszewkę organizera;

nożyczki;

mocne nici do szycia;

maszyna do szycia;

igły do ręcznego szycia;

szpilki krawieckie oraz

klipsy biurowe lub klamerki na pranie - pomogą Ci w końcowym etapie tworzenia organizera.

Jeżeli chcesz zrobić mały organizer DIY, np. do szuflady, możesz wykorzystać mniejsze fragmenty materiałów, jak ścinki i resztki. Wykorzystaj to, co masz w domu - to w końcu organizer z recyklingu, więc niech taki będzie w stu procentach! 😃


Jak zrobić organizer DIY z kartonu - instrukcje krok po kroku:

1. Przygotuj materiały lub stare ciuchy do spotkania z nożycami. Zaplanuj na nich odpowiednie części na organizer DIY. 
Poniżej przygotowałam wykrój/szkic prezentujący zarówno części na zewnętrzne obicie, jak i na wnętrze organizera z kartonu. 

Pamiętaj, żeby zmierzyć wysokość, szerokość dna + boków oraz długości dna + boków w kartonie lub pudełku. Do każdego wycinanego fragmentu materiału dolicz ok. 0,5-1 cm zapasu na krawędziach na późniejsze zszycie.

Co ze skrzydłami przy kartonie? Najlepiej je odciąć, dzięki czemu przeróbka pójdzie łatwiej, a uzyskany organizer będzie zawsze "otwarty". 

Możesz wszystkie części, tj. dno, 2 dłuższe boki i 2 krótsze, wyciąć osobno i później zszywać je razem. Innym wyjściem jest np. wycięcie jednego większego fragmentu materiału, na który składa się dno + 2 dłuższe boki albo dno + 2 krótsze boki. Mając mniej części - nie musisz aż tyle zszywać. 😉


Adzik tworzy - organizer diy z kartonu - wykrój na pokrowiec

2. Jeżeli korzystasz ze starego swetra czy bluzy, by zrobić z niego obszycie na organizer - możesz rozpruć szwy w rękawach oraz po bokach ubrania (czerwone strzałki na zdjęciu poniżej), by lepiej wykorzystać dostępny materiał.

Rękawy świetnie sprawdzą się jako krótsze boki organizera, natomiast korpus możesz wykorzystać jako obicie dłuższych boków oraz dna. 

Adzik tworzy - organizer diy z kartonu i swetra

3. Wycięcie poszewki do organizera z prześcieradła czy większego fragmentu materiału nie wymaga już prucia. 😉 Wystarczy wymierzyć szerokość i długość dna w kartonie oraz wysokość boków i wyciąć odpowiednie części podobnie jak na wykroju.

Poszewkę do swojego organizera wykonałam z beżowej tkaniny z dekoracyjnymi, wyszytymi kwiatami. Jakoś tak pasowały mi te odcienie do granatowego swetra. 

Adzik tworzy - organizer diy z kartonu

4. Zszyj ze sobą poszczególne części zewnętrznego obicia. Później zrób to samo z wnętrzem organizera.
Na grafice z wykrojem widnieje informacja jak należy zszyć boki do organizera. 

Należy "zamknąć" cały uszytek, by uzyskać formę przestrzenną: łączymy dno z dłuższymi bokami, następnie z krótszymi (lub odwrotnie), a na koniec zszywamy wolne krawędzie dłuższych boków z krótszymi - w ten sposób wyjdzie materiałowy "koszyk".

Adzik tworzy - organizer diy z kartonu

5. Przed ostatecznym połączeniem materiałów z kartonem czy pudełkiem, warto przymierzyć wnętrze oraz zewnętrzne "ubranko" organizera.
W tym momencie możesz jeszcze wprowadzić zmiany, wyrównać długość czy wysokość pokrowca na karton itp.

Jeżeli jednak wszystko jest w porządku - przejdź do zszywania poszewki z obiciem organizera. 😉


Adzik tworzy - organizer diy z kartonu

6. Załóż zewnętrzny materiał na karton albo pudełko. 
Zawiń górne krawędzie "ubranka" do wnętrza organizera i zabezpiecz je przed ucieczką - świetnie sprawdzą się w tym celu klipsy biurowe lub klamerki na pranie.

Sprawdź, czy przy dnie organizera nie zbiera się nadmiar materiału - jeśli tak jest, musisz podciągnąć pokrowiec bardziej do góry i zawinąć więcej materiału do środka.
I znowu, jeżeli materiał jest na bokach aż nadto naciągnięty, mocno naprężony - możesz nieco poluźnić zewnętrzne obicie i "wypuścić" z centymetr materiału. 


Adzik tworzy - organizer diy z kartonu jak zrobić

7. Następnie do środka przyszłego organizera należy włożyć wnętrze-poszewkę prawą stroną do góry. Postaraj się dokładnie rozłożyć materiał na dnie oraz bokach pudła lub pojemnika. 

Górne krawędzie poszewki zagnij raz lub dwa do lewej strony materiału. W zależności od tego, czy chcesz poszewkę w całości schować w środku organizera, czy może ma ona "wystawać" po zewnętrznej stronie na centymetr lub dwa - zawiń odpowiednio krawędzie i utrzymaj je w miejscu z pomocą klamerek albo biurowych klipsów. 


Adzik tworzy - organizer diy z kartonu jak zrobić

Postanowiłam zawinąć poszewkę na zewnątrz organizera, by dodać trochę kontrastu i smaczku całości. 😊 Taka opcja spodobała mi się bardziej niż poszewka całkowicie schowana i ukryta we wnętrzu kartonu.

Jeżeli nie możesz się zdecydować nad ostatecznym wyborem - zrób przymiarki jednej i drugiej opcji przed zszyciem. 


Adzik tworzy - organizer diy z kartonu i swetra

8. Na koniec pozostaje zszycie ze sobą poszewki oraz zewnętrznego materiału, by "zamknąć" pudełko tudzież karton wewnątrz całego uszytku.

W tym ostatnim kroku przyda się igła do ręcznego szycia, ulubiona muzyka puszczona w tle, jakaś godzina-dwie świętego spokoju i... można zszyć ręcznie poszewkę z zewnętrznym "ubrankiem" na organizer. 😉 Wykorzystane wcześniej klamerki oraz biurowe klipsy będą podczas zszywania trzymać materiały w odpowiednim miejscu.

Najlepiej wykorzystać ścieg kryty do połączenia materiałów. Chyba że masz widzimisię na jakiś dekoracyjny, ręczny ścieg, który "zepnie" ze sobą poszczególne części, to czemu nie! 😃


Adzik tworzy - organizer diy z kartonu


Organizer DIY z kartonu - efekt końcowy

Brzydki, szarobury karton po przerobieniu i ubraniu go w pokrowiec uszyty ze starego swetra oraz dekoracyjnej tkaniny prezentuje się całkiem, całkiem. 😉

Organizer z recyklingu wylądował ostatecznie w szafie, gdzie w kilka chwil wprowadził porządek, jakiego wnętrze tejże szafy chyba nigdy nie widziało! Obszyte pudło pilnuje skarpetek mojego chłopaka przed zagubieniem i super się w tym sprawdza. 
Jednak dochodzę do wniosku, że przydałby się jeszcze jeden podobny organizer do szafy z ubraniami dla mojego chłopaka, i kolejny już dla mnie. Staram się utrzymać swoje ciuchy w ładzie, ale trudniej mi to zrobić z materiałami do szycia - pośród nich panuje istny chaos, który warto byłoby ujarzmić. 😋


Adzik tworzy - jak zrobić organizer diy z kartonu


Organizer DIY z recyklingu - z czego jeszcze możesz go wykonać?


Oprócz kartonu, który możesz wykorzystać do przygotowania większego organizera, dasz radę przygotować także nieco mniejsze, często dekoracyjne pojemniki do wprowadzenia porządku w swoim otoczeniu:

→ organizer DIY na biżuterię z pudełka po czekoladkach (nadal z niego korzystam!),
→ możesz także wykonać projekt 2 w 1, czyli zimowy świecznik DIY ze słoika, który wykorzystasz również jako ozdobny organizer,
→ kwiecista puszka skarbów, czyli moja urocza skrytka zrobiona z puszki po słodyczach.

Można być kreatywną osobą i łączyć pasję do tworzenia z recyklingiem "odpadów". 😃 Z czego jeszcze można stworzyć organizer z odzysku? 

8 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Mam też nadzieję, że instrukcje zachęcą kolejne osoby do kreatywnego recyklingu :)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Dzięki! Powinnam rozejrzeć się za kolejnymi kartonami, bo i fajnie się przerabiało pudło z wpisu, i z drugiej strony organizerów nigdy za wiele. :D

   Usuń
 3. Ale bajer :) Świetnie to wygląda :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! :) W ostatni weekend przerobiłam kolejny karton z pomocą starych ubrań i... już się czaję na kolejne pudła. :D

   Usuń
 4. naprawdę świetny pomysł, skorzystam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że pomysł Cię zainspirował. :) Daj proszę znać jak poszło, w razie problemów służę pomocą, no i chętnie zobaczę Twoje gotowe dzieło <3

   Usuń

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨