04 sierpnia

123 superciekawe fakty o klimacie - Mathilda Masters. Recenzja książki

Co Ty w ogóle wiesz o klimacie? Czy aby na pewno wiesz co to klimat, czym się różni od pogody i w jaki sposób działa? Po lekturze książki "123 superciekawe fakty o klimacie" będziesz zasypać ciekawostkami klimatycznymi swoich znajomych i rodzinę, a przy okazji dowiesz się jak zadbać o zdrowie planety. 💦

123 superciekawe fakty o klimacie Recenzja książki - Adzik tworzy

123 superciekawe fakty o klimacie - Mathilda Masters. Recenzja książki

Na książkę Mathildy Masters zwróciłam uwagę przypadkiem, gdy rozglądałam się za wciągającą, ale i wartościową w treści lekturą dla mojej siostrzenicy. Chciałam jej zrobić niespodziankę na Dzień Dziecka, a wyszło na to, że podczas lektury sama poczułam się jak na lekcji przyrody! 😂 Wpis nie jest sponsorowany przez jakąkolwiek firmę, po prostu przed wręczeniem prezentu siostrzenicy postanowiłam sprawdzić co kryje w sobie niniejsza książka.

123 superciekawe fakty o klimacie Mathilda Masters Recenzja książki - Adzik tworzy

Z książki "123 superciekawe fakty..." dowiesz się m.in.:
• czym jest klimat, co to pogoda i że są to dwie różne rzeczy, których nie należy ze sobą mylić!
• co to ślad wodny;
• czym jest ślad węglowy;
• skąd bierze się mikroplastik w oceanach i co się z nim dzieje, gdy już znajdzie się w przyrodzie;
• jakie są sposoby na to, by zadbać o środowisko.

Nie powiedziałabym, że każda pojedyncza ciekawostka dotyczy tylko i wyłącznie klimatu, niemniej na pewno każdy fakt nawiązuje swoją treścią do spraw związanych z klimatem.

123 superciekawe fakty o klimacie Recenzja książki - Adzik tworzy

Książka podzielona jest na 6 tematycznych rozdziałów. I tak, na początku znajdziesz rozdział wprowadzający do dalszych kwestii poruszonych w książce. Dowiesz się podstaw, byś mogła/mógł - wraz z kolejnymi rozdziałami - zagłębić się bardziej I ZROZUMIEĆ sprawy dotyczące zmiany klimatu, zanieczyszczeń, odpadów.

Środkowe rozdziały wyjaśnią Ci do czego prowadzi zaśmiecenie i ocieplanie się klimatu, jakie niesie to ze sobą negatywne skutki dla przyrody, zwierząt i roślin, a także i dla nas - ludzi.

W ostatnim rozdziale poznasz sposoby na to, jak zapobiegać zanieczyszczeniu natury oraz ocieplaniu się klimatu - są to zarówno większe, jak i mniejsze kroki, tak do wprowadzenia na co dzień do swojego życia. Małe wybory mogą przynieść duże zmiany - pamiętaj o tym! 💗

Przy każdej ciekawostce znajdziesz ilustracje, które często w zabawny sposób pomogą Ci przyswoić wiedzę oraz urozmaicą lekturę. Grafiki do książki wykonała Louize Perdieus.
A na zdjęciu poniżej - oprócz wnętrza książki - widoczne są także moje wielorazowe płatki kosmetyczne DIY (dasz radę uszyć je ze ścinek materiałów, serio!). Niby małe nic, a jednak nie muszę wydawać pieniędzy na jednorazowe waciki, których użyję raz, wyrzucę do śmieci i... nie da się ich poddać recyklingowi. 😐

123 superciekawe fakty o klimacie Recenzja książki - Adzik tworzy

Moja opinia o książce "123 superciekawe fakty o klimacie"

Czytając pierwszy rozdział, czułam się jakbym odświeżała i UZUPEŁNIAŁA wiedzę z czasów końcówki podstawówki i gimnazjum. Choć książka skierowana jest do młodszych czytelników, to i tak muszę stwierdzić, że treść jest ciekawa już od pierwszych stron.

Kolejne rozdziały otwierają oczy na ogrom zanieczyszczeń wokół nas. I - choć nadal te wszystkie superciekawe fakty rzeczywiście były ciekawe - to zaczęło się robić dość depresyjnie... Nie zwalałabym jednak winy na autorkę książki, a raczej na to, jak ludzie beztrosko podchodzą na co dzień do swoich śmieci. 😕

W ostatnim rozdziale depresyjny stan nieco się zmniejsza, podrzucając czytelnikowi m.in. sposoby na ograniczanie ilości produkowanych śmieci w codziennym życiu, pomysły na to, co dobrego można zrobić dla przyrody i z myślą o przyszłych pokoleniach.

Mimo depresyjności środkowych rozdziałów (a może to tylko moje odczucie?) warto podsunąć książkę pod nos niedowiarkom (tzn. osobom, które tkwią w przekonaniu, że z klimatem nic a nic się złego nie dzieje). Na pewno będzie to ciekawa lektura także dla starszych dzieci oraz nastolatków - przecież to oni będą musieli w przyszłości zmagać się z zanieczyszczonym powietrzem, wodą i niedoborem surowców... 

123 superciekawe fakty o klimacie Recenzja książki - Adzik tworzy

Co możesz zrobić, by choć w małym stopniu ograniczyć zużycie plastiku?
Idąc na zakupy zawsze bierz ze sobą własną torbę, dwie albo i z dziesięć, by wszystko pomieścić, a owoce oraz warzywa możesz pakować w wielorazowe woreczki. W dodatku możesz uszyć to wszystko samemu!
Na powyższym zdjęciu widoczna jest także moja torba na zakupy z liściem monstery, uszyta z upcyklingu (a dokładniej - ze starych zasłon).

Więcej o śmieciach, ich przetwarzaniu, składowaniu, nielegalnych cudach-wiankach oraz obsurdach odpadkowego świata dowiesz się z książki "Nie śmieci" Julii Wizowskiej.


Jak wspomniałam na początku recenzji, trafiłam na książkę szukając czegoś ciekawego dla siostrzenicy. Myślę, że ten tytuł spokojnie sprawdzi się jako prezent dla starszego dziecka czy dzieciaków wkraczających w okres nastoletni (o ile oczywiście młodzież interesuje się przyrodą, środowiskiem i podobnymi tematami). 😉 A jeśli interesują Cię bardziej dorosłe książki, możesz zobaczyć moją recenzję kryminału pt. "Kurs na śmierć" Wojciecha Wójcika.

"123 superciekawe fakty o klimacie" - informacje o książce

Autorka: Masters Mathilda
Ilustracje do książki: Louize Perdieus 
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 144
Twarda okładka

123 superciekawe fakty o klimacie M.Masters Recenzja książki - Adzik tworzy

Jakie są Twoje wrażenia po przeczytaniu "123 superciekawych faktów o klimacie"? A może lektura dopiero przed Tobą?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨