04 sierpnia

123 superciekawe fakty o klimacie - Mathilda Masters. Recenzja książki

Co Ty w ogóle wiesz o klimacie? Czy aby na pewno wiesz co to klimat, czym się różni od pogody i w jaki sposób działa? Po lekturze książki "123 superciekawe fakty o klimacie" będziesz zasypać ciekawostkami klimatycznymi swoich znajomych i rodzinę, a przy okazji dowiesz się jak zadbać o zdrowie planety. 💦

123 superciekawe fakty o klimacie Recenzja książki - Adzik tworzy

123 superciekawe fakty o klimacie - Mathilda Masters. Recenzja książki

Na książkę Mathildy Masters zwróciłam uwagę przypadkiem, gdy rozglądałam się za wciągającą, ale i wartościową w treści lekturą dla mojej siostrzenicy. Chciałam jej zrobić niespodziankę na Dzień Dziecka, a wyszło na to, że podczas lektury sama poczułam się jak na lekcji przyrody! 😂 Wpis nie jest sponsorowany przez jakąkolwiek firmę, po prostu przed wręczeniem prezentu siostrzenicy postanowiłam sprawdzić co kryje w sobie niniejsza książka.

123 superciekawe fakty o klimacie Mathilda Masters Recenzja książki - Adzik tworzy

Z książki "123 superciekawe fakty..." dowiesz się m.in.:
• czym jest klimat, co to pogoda i że są to dwie różne rzeczy, których nie należy ze sobą mylić!
• co to ślad wodny;
• czym jest ślad węglowy;
• skąd bierze się mikroplastik w oceanach i co się z nim dzieje, gdy już znajdzie się w przyrodzie;
• jakie są sposoby na to, by zadbać o środowisko.

Nie powiedziałabym, że każda pojedyncza ciekawostka dotyczy tylko i wyłącznie klimatu, niemniej na pewno każdy fakt nawiązuje swoją treścią do spraw związanych z klimatem.

123 superciekawe fakty o klimacie Recenzja książki - Adzik tworzy

Książka podzielona jest na 6 tematycznych rozdziałów. I tak, na początku znajdziesz rozdział wprowadzający do dalszych kwestii poruszonych w książce. Dowiesz się podstaw, byś mogła/mógł - wraz z kolejnymi rozdziałami - zagłębić się bardziej I ZROZUMIEĆ sprawy dotyczące zmiany klimatu, zanieczyszczeń, odpadów.

Środkowe rozdziały wyjaśnią Ci do czego prowadzi zaśmiecenie i ocieplanie się klimatu, jakie niesie to ze sobą negatywne skutki dla przyrody, zwierząt i roślin, a także i dla nas - ludzi.

W ostatnim rozdziale poznasz sposoby na to, jak zapobiegać zanieczyszczeniu natury oraz ocieplaniu się klimatu - są to zarówno większe, jak i mniejsze kroki, tak do wprowadzenia na co dzień do swojego życia. Małe wybory mogą przynieść duże zmiany - pamiętaj o tym! 💗

Przy każdej ciekawostce znajdziesz ilustracje, które często w zabawny sposób pomogą Ci przyswoić wiedzę oraz urozmaicą lekturę. Grafiki do książki wykonała Louize Perdieus.
A na zdjęciu poniżej - oprócz wnętrza książki - widoczne są także moje wielorazowe płatki kosmetyczne DIY (dasz radę uszyć je ze ścinek materiałów, serio!). Niby małe nic, a jednak nie muszę wydawać pieniędzy na jednorazowe waciki, których użyję raz, wyrzucę do śmieci i... nie da się ich poddać recyklingowi. 😐

123 superciekawe fakty o klimacie Recenzja książki - Adzik tworzy

Moja opinia o książce "123 superciekawe fakty o klimacie"

Czytając pierwszy rozdział, czułam się jakbym odświeżała i UZUPEŁNIAŁA wiedzę z czasów końcówki podstawówki i gimnazjum. Choć książka skierowana jest do młodszych czytelników, to i tak muszę stwierdzić, że treść jest ciekawa już od pierwszych stron.

Kolejne rozdziały otwierają oczy na ogrom zanieczyszczeń wokół nas. I - choć nadal te wszystkie superciekawe fakty rzeczywiście były ciekawe - to zaczęło się robić dość depresyjnie... Nie zwalałabym jednak winy na autorkę książki, a raczej na to, jak ludzie beztrosko podchodzą na co dzień do swoich śmieci. 😕

W ostatnim rozdziale depresyjny stan nieco się zmniejsza, podrzucając czytelnikowi m.in. sposoby na ograniczanie ilości produkowanych śmieci w codziennym życiu, pomysły na to, co dobrego można zrobić dla przyrody i z myślą o przyszłych pokoleniach.

Mimo depresyjności środkowych rozdziałów (a może to tylko moje odczucie?) warto podsunąć książkę pod nos niedowiarkom (tzn. osobom, które tkwią w przekonaniu, że z klimatem nic a nic się złego nie dzieje). Na pewno będzie to ciekawa lektura także dla starszych dzieci oraz nastolatków - przecież to oni będą musieli w przyszłości zmagać się z zanieczyszczonym powietrzem, wodą i niedoborem surowców... 

123 superciekawe fakty o klimacie Recenzja książki - Adzik tworzy

Co możesz zrobić, by choć w małym stopniu ograniczyć zużycie plastiku?
Idąc na zakupy zawsze bierz ze sobą własną torbę, dwie albo i z dziesięć, by wszystko pomieścić, a owoce oraz warzywa możesz pakować w wielorazowe woreczki. W dodatku możesz uszyć to wszystko samemu!
Na powyższym zdjęciu widoczna jest także moja torba na zakupy z liściem monstery, uszyta z upcyklingu (a dokładniej - ze starych zasłon).


Jak wspomniałam na początku recenzji, trafiłam na książkę szukając czegoś ciekawego dla siostrzenicy. Myślę, że ten tytuł spokojnie sprawdzi się jako prezent dla starszego dziecka czy dzieciaków wkraczających w okres nastoletni (o ile oczywiście młodzież interesuje się przyrodą, środowiskiem i podobnymi tematami). 😉 A jeśli interesują Cię bardziej dorosłe książki, możesz zobaczyć moją recenzję kryminału pt. "Kurs na śmierć" Wojciecha Wójcika.

"123 superciekawe fakty o klimacie" - informacje o książce

Autorka: Masters Mathilda
Ilustracje do książki: Louize Perdieus 
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 144
Twarda okładka

123 superciekawe fakty o klimacie M.Masters Recenzja książki - Adzik tworzy

Jakie są Twoje wrażenia po przeczytaniu "123 superciekawych faktów o klimacie"? A może lektura dopiero przed Tobą?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Adzik-tworzy.pl