16 października

Spodenki DIY z t-shirtu - zobacz jak je uszyć!

Co zrobić z niechcianymi t-shirtami - za dużymi, niemodnymi, po byłym partnerze? Możesz uszyć sobie spodenki lub szorty! Gotowe portki przydadzą się do ćwiczeń, jako dół piżamy lub po prostu jako codzienne spodenki na lato. 😄

Jak uszyć spodenki DIY przeróbka tshirtu - Adzik tworzy

Jak uszyć spodenki DIY - przeróbka t-shirtu krok po kroku

Jak uszyć spodenki DIY z tshirtu - Adzik tworzy

1. Przygotuj części na spodenki. Potrzebne będą:
⟶ lewa przednia część portek,
⟶ prawa przednia część spodenek, 
⟶ lewa tylna część 
⟶ oraz prawa tylna część spodni. 
Wytnij wszystkie części z t-shirtu bądź za dużej bluzki, którą chcesz przerobić.

Nie masz wykroju na spodenki? Zobacz instrukcje jak zrobić własny wykrój na spodnie DIY, które pokazałam na blogu nie tak dawno temu. To właśnie z pomocą tak wykonanego wykroju uszyłam spodenki z niniejszego wpisu. 😄

Możesz też przygotować np. małe kieszonki do naszycia na tyłku lub z przodu spodni. Jednak w tym tutorialu pokażę Ci jak uszyć spodenki proste w formie, bez kieszonek i z wliczonym zapasem na wszycie w pasie gumy (tzn. na zrobienie tunelu na gumę).

2. Gdy masz już wycięte poszczególne części spodenek - pora zszyć te materiałowe puzzle do kupy!
Najpierw połącz ze sobą 2 tylne części, następnie zszyj ze sobą 2 części przednie. Jak to zrobić? Wykonaj przeszycia od lewej strony w miejscach zaznaczonych na poniższym zdjęciu niebieskimi liniami. 

Jak uszyć spodenki DIY przeróbka tshirtu - Adzik tworzy

W ten sposób będziesz mieć zszyty ze sobą tył spodni oraz osobno przód. 

3. W kolejnym kroku - zszywając w dalszym ciągu od lewej strony materiału - połącz ze sobą boki spodni. Czyli zszyj ze sobą przód i tył najpierw na jednym, później na drugim boku portek.

Po fakcie zorientowałam się, że zdjęcia z tego etapu nie zrobiłam, więc poniżej wrzucam poglądową grafikę z kroku 3. i 4. (patrz niżej).

4. Teraz pora zaszyć otwór pozostały w kroku i tym samym wykonać przeszycia po wewnętrznej stronie nogawek! 
Zszywaj spodenki nadal od lewej strony. Przypnij z pomocą szpilek przód i tył lewej nogawki, a następnie przeszyj. To samo zrób z prawą nogawką. 

Warto na tym etapie przymierzyć spodenki i sprawdzić czy nie są zbyt obszerne lub za ciasne. 

Jak uszyć spodenki DIY - Adzik tworzy

PODPOWIEDŹ: Najlepiej wykonać szew po wewnętrznej stronie nogawek, zaczynając od samego krocza i schodząc w dół nogawki. Dzięki temu ewentualne nierówności materiału "wyjdą" u dołu nogawki, co będzie można przyciąć lub w inny sposób ukryć.
Gdyby wykonać przeszycie na odwrót - czyli idąc od dołu nogawki w kierunku krocza - mogłoby się okazać, że wszystkie szwy w kroku nie zejdą się w jednym miejscu i będą poprzesuwane (jedno, że kiepsko będzie to wyglądać, drugie, że spodnie mogą okazać się przez to niewygodne podczas noszenia).

Jak uszyć spodenki DIY z gumą w pasie - Adzik tworzy

5. W pasie zrób przeszycie, by utworzyć tunel, co widać na powyższym zdjęciu.
W kolejnym kroku pokażę Ci jak umieścić w tunelu elastyczną gumę, by portki trzymały się dobrze na Twojej seksi dupci. 😉

Jak uszyć spodenki DIY z gumą w pasie

UWAGA: Robiąc w pasie przeszycie na tunel, nie zapomnij zostawić małej luki, czyli odcinka o wielkości około 2 - 3 centymetrów bez przeszycia. Dzięki tej dziurze wsuniesz do tunelu gumę!

Jak uszyć spodenki DIY z gumą w pasie - Adzik tworzy

6. Pora wsunąć elastyczną gumę w tunel w pasie spodenek! 
⟶ Przymocuj agrafkę do jednego końca elastycznej gumy - dzięki agrafce będzie Ci łatwiej przesuwać gumę w tunelu. Wsuń agrafkę z przymocowaną do niej gumą przez niezaszyty otwór.
⟶ Trzymaj cały czas agrafkę przez materiał spodenek i przesuwaj, przesuwaj, przesuwaj ją, aż zrobisz okrążenie i dotrzesz do niezaszytego otworu. 
Uważaj, by końce gumy nie uciekły do wnętrza tunelu!
⟶ Złap oba końce gumy, zszyj je ze sobą, a następnie zaszyj dziurę. I guma schowana!

Jak uszyć spodenki DIY z tunelem na gume w pasie - Adzik tworzy

7. Teraz obszyj dolne krawędzie nogawek. Jak to zrobić? Masz kilka opcji do wyboru:
⟶ możesz wykończyć nogawki lamówką w tym samym odcieniu, co materiał spodenek, lub wykorzystać coś we wzorki;
⟶ podwiń brzeg nogawki podwójnie (czyli najpierw raz na ok. 0,5 - 1 cm, po czym drugi raz na tę samą szerokość) i przeszyj złożone krawędzie. Możesz zrobić to ściegiem prostym, zygzakiem albo wybrać dekoracyjny ścieg;
⟶ jeżeli materiał, z którego uszyłaś/uszyłeś spodenki się nie strzępi i nie siepie na brzegach, to... możesz pozostawić krawędzie bez obszyć. Jeżeli takie Ci się podobają, to czemu nie! 😄

Jak uszyć spodenki DIY przeróbka tshirtu - Adzik tworzy

8. Sprawdź, czy wszystkie szpilki zostały wyciągnięte z materiału, poodcinaj nitki itp. i ciesz się gotowymi spodenkami uszytymi z t-shirtu! ❤

Jak uszyć spodenki DIY przeróbka tshirtu - Adzik tworzy

Spodenki DIY zrobione z t-shirtu - efekt po przeróbce

Portki uszyte na podstawie własnego wykroju (który zrobiłam z pomocą starych piżamowych spodni) leżą na mnie jak ulał! Nie chciałam uzyskać ani zbyt obcisłych, ani za luźnych spodenek, a podchodząc do szycia bałam się, że przeróbka pójdzie za mocno w za ciasny/za duży rozmiar. Uff, nie warto było bać się tak. 😄

Spodenki DIY z tshirtu jak uszyć - Adzik tworzy

Kilka lat temu uszyłam krótkie spodnie z wykroju z Burdy (KLIK) i... przez tamten projekt straciłam na długi czas ochotę na szycie jakichkolwiek szortów, spodenek i portek. Dlaczego? Bo wyszły za małe, mimo wcześniejszego sprawdzenia wymiarów (żeby w ogóle je założyć, musiałam poszerzyć spodnie w pasie, tak jak w TEJ instrukcji). 
W przypadku spodenek z t-shirtu przezornie doliczyłam więcej zapasu na szwy i później i tak musiałam je poodcinać. 😄 Ale z dwojga złego już lepiej w tę stronę (łatwiej odciąć nadmiar materiału niż rozpruwać, mierzyć i doszywać "wstawki" na poszerzenie).

spodenki DIY z tshirtu jak uszyć - Adzik tworzy

Były instrukcje na wykrój DIY na spodnie, jest tutorial na uszycie spodenek, to teraz może... pomysł na kolejny wykrój przygotowany własnymi siłami? 😀 Cosik zdjęć na kolejny projekt już mam, ale - jeżeli masz jakieś propozycje lub życzenia specjalne co do kolejnych tutoriali - daj znać w komentarzu! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨